Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer zawiesza się lub restartuje losowo

30 Paź 2019 18:46 231 8
  • Poziom 3  
    Witam, zgłaszam się z problemem bo już sam nie mam żadnych pomysłów a te z podobnych problemów na forach nie pomagają. A więc tydzień temu wymieniłem w komputerze płytę główną i procesor. Po złożeniu zainstalowałem system od nowa, wgrałem wszystkie sterowniki i wydawało się, że wszystko jest dobrze jednak po około godzinie komputer się zrestartował a po ponownym uruchomieniu po kilkunastu minutach zawiesił tak, że na nic nie reagował, dioda dysku zgasła więc musiałem go zrestartować. Od tego czasu restarty lub zawieszanie się występują losowo.
    Mój zestaw to:
    Ryzen 5 1600 (podstawowe taktowanie bez żadnego OC)
    AsRock AB350M Pro 4
    Ram Adata 2x8GB 2666MHz (zgodne z listami kompatybilności od płyty i od amd)
    Dysk Toshiba 500GB hdd
    Grafika Palit GTX 750ti 2GB
    Zasilacz Chieftec 500W
    Podjąłem różne testy a mianowicie:
    - Zmieniłem zasilacz na pożyczony SilentiumPc Vero M2 600W jednak ta zamiana nic nie dała
    - Przetestowałem mój zasilacz z innym zestawem, działał bez problemu
    - Zmieniłem kartę graficzną, brak efektów
    - Przetestowałem pamięci ram memtestem, 0 błędów
    - Podmieniłem dysk i na nim zainstalowałem system, brak efektów
    - Korzystając z porad na forach w tematach o podobnych problemach wyłączyłem w biosie C-state Control oraz ustawiłem napięcie i taktowanie procesora na sztywno, brak efektów
    - Sprawdziłem wszystkie temperatury, w stresie nie przekraczają 65 stopni na procesorze ani na karcie.
    - Przeprowadziłem testy w Aida64, CinebenchR20 oraz Valley Benchmark w żadnym z testów nie było problemów ani zawieszeń mimo 100% obciążenia.
    Spostrzeżenia:
    - Przy jednej kości ramu komputer jest dużo bardziej niestabilny zawiesza się zaraz po uruchomieniu natomiast przy obydwu kościach działa stabilnie zawsze około 3 godziny po czym znowu występują typowe objawy
    - Komputer działa bez problemu przy 100% obciążeniu a potrafi zawiesić się na otwieraniu folderu
    - Nie może to być wina ustawień systemu bo raz zawiesił się nawet w Biosie
    - Przy zawieszeniu klawiatura nie reaguje na np włączenie CapsLocka, dioda dysku najpierw świeci się ciągle tak jakby jego użycie było 100% a po chwili gaśnie
    - W podglądzie zdarzeń nie ma żadnej informacji poza tym, że komputer został zrestartowany
    - Brak jakichkolwiek bluescreenów
    Części kupiłem używane jednak u poprzedniego właściciela działały bez problemu, miał on jedynie inny ram, dysk i zasilacz a jako że dwa ostatnie zmieniłem i nic to nie dało to podejrzenia kieruję w stronę ramu lub czegoś w biosie. Bios jest zaktualizowany do wersji 5.90 czyli najnowszej zalecanej dla tego procesora. W tym momencie komputer działa na dwóch kościach i potrafi być stabilny przez te 3 godziny jednak takie zawieszanie się jest bardzo uciążliwe. Miał ktoś może podobny problem? Jakieś pomysły co można z tym jeszcze zrobić?
  • Poziom 30  
    Wygląda na uszkodzoną płytę.
  • Spec od monitorów
    Na tych płytach wystepowały dwie usterki
    - problem z "soketem" procesora , * rebaling pomagał
    - problem z chipsetem AMD B350

* z cpu serii Bristol Ridge Link nie było problemów, podobnie z 7th Gen A6-9500 APU

* info. o płycie mówi o APU A-serii (Raven Ridge) CPU Ryzen (Summit Ridge i Pinnacle Ridge), Athlon X4, A6, A8, A10, A12, Ryzen 3, Ryzen 5,
    Link
  • Poziom 3  
    A jak wyjaśnić to że poprzedniemu właścicielowi podobno działało wszystko? Jest to w ogóle możliwe?
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    A jak wyjaśnić to że poprzedniemu właścicielowi podobno działało wszystko?

Widziałeś czy na słowo?!
    Komputer zawiesza się lub restartuje losowo
    kbc NCT6779D-R

p.s
    Karta Post powie kol. o codach (error) na których płyta się zawiesza i ...będzie jasność.
    Komputer zawiesza się lub restartuje losowo Komputer zawiesza się lub restartuje losowo

:idea: spróbuj 2933Mhz przy 1.3V i Timing : 16-18-18-18-36.

Masz RAM
    ADATA 2666 2666 8GB AX4U2666W8G16-QRZ
    czy
    jw. 2666 2666 8GB AD4U266638G19
  • Poziom 3  
    Mam dwie kości takie:
    AX4U266638G16-SBG
    Szczerze to nie zrozumiałem za bardzo o co z tymi codami ci chodzi.
    I na słowo ale właściciel uparcie twierdzi, że jemu działało.
  • Spec od monitorów
    Ja swoje napisałem, wierz mi lub nie?!

Bios dla tej płyty Link

Cytat:
    The b350m pro 4 specification ....you can run 1 dimm in single channel configuration to get 2933 Mhz on Raven ridge. cpu eg. Ryzen3 2200g

...
    To get dual channel 2933 Mhz you need cpu Pinnacle Ridge. And they have to be single rank dimms. It looks like the dual channel support on the b350m pro 4 is 2667mhz so you would have to find ddr4 2666 rather than ddr4 2400 dimms as you initally selected, it isn't clear if that means up to 2667mhz or only 2667mhz.
  • Poziom 3  
    Nie no wierzę tylko co z tymi codami bo nie wiem czym one są?
    Spróbowałem na tym 2933mhz i zawiesił się jak zawsze czyli płyta do wymiany tak?
  • Spec od monitorów
    Raczej _podobno Tak!