Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekty DIY na święto Halloween

ghost666 30 Paź 2019 22:45 960 18
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Wielkimi krokami zbliża się Halloween i jeśli je obchodzimy i zajmujemy się elektroniką, to nie ma nic bardziej zabawnego niż pokazanie swojego talentu konstruktorskiego za pomocą niesamowitych i strasznych projektów. Najnowsza technologia pomaga wyjść poza fałszywe pajęczyny, plastikowe pająki i piankowe dekoracje trawników, przenosząc nas do epoki, w której potężne komputery jednopłytkowe, diody LED i serwa napędzają najnowsze strachy w naszych domach.

Poniżej zaprezentowano osiem niesamowitych projektów stworzonych dla zabawy i budzenia przerażenia w noc Halloween.

Aktywowany ruchem "holograficzny" duch z Raspberry Pi

George Poulos wykorzystał Raspberry Pi do wyświetlania ducha na półprzezroczystym ekranie, umieszczonym przed drzwiami wejściowymi. Projektor jest uruchamiany ruchem, dzięki czemu dom sprawia wrażenie naprawdę nawiedzonego. Po otwarciu się drzwi wejściowych do domu system jest uruchamiany i przed drzwiami widzimy przerażającego ducha, który z pewnością przestraszy wszystkich naszych gości.

Projektor aktywowany jest poprzez czujkę PIR podłączoną do Raspberry Pi. Obraz wyświetlany jest na arkuszu pleksiglasu, który znajduje się przed drzwiami. Został on z jednej strony delikatnie zmatowiony poprzez naniesienie odpowiedniej farby, dzięki czemu obraz jest widoczny jako półprzezroczysta zjawa.

Maszyna do podróży w czasie.

Wehikuł czasu, który Samuel Seidew wbudował w wolnostojącą, zewnętrzną toaletę dostarczyć może mocnych wrażeń. Użytkownik przybytku może cofnąć się w czasie, dzięki wbudowanym ekranom. Po wejściu wyświetlają one różne obrazy kojarzące się z przeszłością. W ten sposób osoba, która wejdzie to tej sławojki, zobaczy fantastyczne obrazy - kowboi, czarodziejów, a nawet dinozaury. Wnętrze oświetlone jest czerwonym światłem, które sterowane jest poprzez ściemniacz na 230 V sterowany przez serwomotor. Dodatkowo, we wnętrzu zainstalowany wibrujący fotel i zestaw wskaźników i kontrolek, symulujący działanie wehikułu czasu.

Pumpkin Pi - dynia sterowana 'Maliną'

Jeśli wolicie klasyczne dekoracje, to nie ma lepszego wyboru niż wydrążona dynia. Oczywiście i ją można uwspółcześnić - na przykład dodając Raspberry Pi do sterowania oświetleniem w jej wnętrzu. Projekt wykonany przez Briana Gillespiego wykorzystał ten komputer jednopłytkowy do sterowania, poprzez płytkę Adafruit Pi Cobbler, oświetlenia LEDowego w swojej dyni. System sterowany jest za pomocą czujki PIR, której aktywacja powoduje uruchomienie jednej z preprogramowanych sekwencji. Całe urządzenie umieszczono, oczywiście, w wydrążonej dyni.

Winda zamieniona w TARDIS

Inżynierom z SparkFun udało się przekształcić wnętrze jednej z wind w ich budynku w TARDIS (pojazd tytułowego bohatera z brytyjskiego serialu Dr Who): niebieskie diody LED migają, a jadący windą ludzie słyszą dźwięk TARDIS podczas podróży z piętra na piętro. Aby stworzyć efekt TARDIS, inżynierowie zastosowali Arduino Pro w połączeniu z własnym modułem rozszerzeń do odtwarzania plików mp3 i płytką Mono Audio Amp z wzmacniaczem. Dodali oni super jasne diody LED, potrójny akcelerometr ADXL345 oraz baterię litowo-jonową oraz głośnik. Wszystkie te elementy zostały zapakowane w kartonowe pudełko i umieszczone w suficie windy. Efekty świetlne i dźwiękowe włączają się, gdy akcelerometr wykrywa ruch windy.

Uważajcie - modyfikowanie niektórych elementów windy, może być niebezpieczne lub nielegalne, dlatego należy dobrze wiedzieć, co się robi.

Zdalnie sterowany wredny duch

Mason Smith stworzył bardzo prostego w swojej konstrukcji, ale jakże przerażającego ducha - jest to dron ubrany w białe prześcieradło. Duch ten to jednak coś więcej niż tylko dron zawinięty w prześcieradło: to niestandardowy dron z dwoma śmigłami przechylnymi, wyposażony w parę przeciwbieżnych silników Turnigy i kontrolery prędkości Plush 18 Watt. Smith wyposażył drona w kontroler lotu KKMulticontroller (który umieścił między dwoma śmigłami), a także dodał aluminiowy kręgosłup, aby utrzymać go w poziomie podczas lotu. Samo zapakowanie tej konstrukcji w białe prześcieradło to tylko kosmetyka, aby uzyskać efekt widma.

Śpiewające obcięte głowy

Chris z TheNewHobbyist.com stworzył śpiewające popiersia z nawiedzonego domu - tak nazywa się jego instalacja sterowana przez Arduino. Są to przerażające - zwłaszcza gdy są oświetlone, a jeszcze bardziej w nocy - głowy. Chris stworzył swoją instalację przy użyciu notebooka Dell Mini 9, Arduino Uno, projektora wideo o rozdzielczości 800 x 600, fotokomórki, urządzenia do karaoke i czterech styropianowych głów. Po zadziałaniu fotokomórki Arduino wysyła do notebooka komunikat przez port szeregowy, a ten następnie przekształca go w naciśnięcie klawisza. Naciśnięcia to włącza wideo w odtwarzaczu VLC, które jest następnie rzutowane na styropianowe głowy z pomocą podłączonego do komputera projektora.

Potworny dyspenser do cukierków

Gary Fong zaprojektował swojego potwora, będącego dyspenserem, jako dosyć skomplikowaną maszynę. Potwór pobiera datki w postaci jedzenia w puszkach i wydaje w zamian za nie słodycze. Głowa potwora została zbudowana z masy papierowej; jest ona przymocowana do wiadra i połączona z rękami i nogami z rur PCC. Oko bestii jest animatroniczne i zawiera w sobie diody LED, czujniki ultradźwiękowe, siłowniki i wewnętrzną baterię LiPo. Wszystkie te elementy są sterowane przez moduł Arduino Uno. Lekki język pełni rolę taśmy przenośnika; został zbudowany z wałków malarskich, rury PCV, motoreduktora Pololu i płótna. Kontrolerem języka jest moduł SparkFun Red z shieldem do sterowania silnikami Ardumoto.

Zaawansowane technologicznie domy strachów

Nowoczesne technologie zmieniają technikę straszenia nie tylko w domach i podczas imprez Halloweenowych. Różne nowoczesne systemy implementowane są także w domach strachu, podróżujących wraz z wesołymi miasteczkami itp. Jeszcze niedawno tego typu atrakcje wykorzystywały maszyny do dymu i monofoniczne dźwięki. Obecnie ustąpiły miejsca dużo bardziej zaawansowanym technikom.

Miejsca takie jak Cutting Edge Haunted House (Nowoczesny Nawiedzony Doom, ale też literalnie Nawiedzony Dom Krawędzi Tnącej) w Teksasie, czy City of the Dead (Miasto Umarłych) w Kolorado oraz Netherworld w Georgii zaadaptowały wiele zaawansowanych rozwiązań do straszenia ludzi - animatronika, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, lasery, wysokiej klasy systemy audio, projektory i sterowanie komputerowe... Wiele trzeba, by porządnie nastraszyć człowieka w dzisiejszych czasach.

Z każdym nowym rokiem projektanci tych i innych nawiedzonych atrakcji zyskują dostęp do nowego i zaktualizowanego sprzętu i oprogramowania, którego używają do ulepszania swoich projektów. W niektórych przypadkach doświadczenia są tak intensywne, że wymagają od patronów podpisania legalnych zwolnień (Blackout, McKamey Manor itp.). Inżynierowie i twórcy mogą korzystać z tej samej technologii w swoich projektach, tworząc zabawne wrażenia z Halloween, którymi każdy może się cieszyć.

Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335221
  • PCBway
    gulson
    Administrator Systemowy
    Obecna elektronika w formie DIY jest łatwo osiągalna i tania, dzięki temu, wiele rozwiązań może znaleźć zastosowanie w tzw. Escape Room lub Locked Room.

Pomysłów może być cała masa. Jednak nie należy zapominać o środkach bezpieczeństwa i przeciwpożarowych....
    slaff
    Poziom 15  
    Największe święto szatanistów.
    Nie uważam, że powinniśmy je propagować nawet bawiąc się elektroniką
  • PCBway
    gulson
    Administrator Systemowy
    Zlecenie jest zleceniem. Jak ktoś ma zlecenie na montaż "strasznych" rzeczy w escapie roomie, to żal nie skorzystać.
    Myślę, że młodzi wykorzystują raczej święto, aby się przebrać i napić. I tyle z tego święta "szatanistów" ;)
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    gulson napisał:
    Zlecenie jest zleceniem. Jak ktoś ma zlecenie na montaż "strasznych" rzeczy w escapie roomie, to żal nie skorzystać.

Klauzula sumienia dla elektroników? To by była draka! :D

gulson napisał:
    Myślę, że młodzi wykorzystują raczej święto, aby się przebrać i napić. I tyle z tego święta "szatanistów" ;)

Młodzi wykorzystają tak każdą okazję, imieniny ktoś codziennie ma ;).
    pawelr98
    Poziom 37  
    gulson napisał:

Myślę, że młodzi wykorzystują raczej święto, aby się przebrać i napić.

Albo demolować czyjąś własność.

Ja mam z tą dzieciarnią problem.
    Kilka razy już mi demolowali furtkę i musiałem naprawiać.
    A ledwie trzy tygodnie temu naprawiałem bo zamek się słabo trzymał.

Mam nadzieję iż tym razem nic nie zdemolowali. Rano się okaże.

A dziś dla odmiany dowiaduję się od sąsiadów z gdańska że dzieciarnia obsmarowuje drzwi mąką i leje pół tony wody, co powoduje przelanie się na drugą stronę drzwi.

Mam nadzieję iż moje lokum nie ucierpiało.
    W razie czego z dużą chęcią skorzystam z dostępnego monitoringu i pójdę poprosić aby rodzice tych dzieci uprzątneli ten burdel.

Mnie tam bardziej interesowały by projekty DIY do odstraszania/ namierzania wandali hallowenowych.
    Ja sobie nie życzę demolowania mojej własności przez debili co chcą robić "psikusy" w imię jakiegoś importowanego pseudoświęta.
    spec220
    Poziom 9  
    pawelr98 napisał:
    Mnie tam bardziej interesowały by projekty DIY do odstraszania/ namierzania wandali hallowenowych.

Namierzyć zawsze można tel. komórkowy uzasadniając zgłoszenie nagraniem z kamerki. Ponadto możesz zamontować migawkę pod czujnik PIR (niewielki palnik taki jak w aparacie na kliszę, daje lepszy efekt niż LEDy) + niewielki głośniczek który zasymiluje dźwięk migawki. (może takie DIY coś pomoże, chociaż z drugiej pijana młodzież niszczy wszystko co świeci, miga, albo wystaje z chodnika)
    Wawrzyniec
    Poziom 34  
    ghost666 napisał:
    święto Halloween
    Chyba ci się pomyliły pojęcia.
    khoam
    Poziom 35  
    Wawrzyniec napisał:
    ghost666 napisał:
    święto Halloween
    Chyba ci się pomyliły pojęcia.

To jest kwesta światopoglądu i rozumienia terminu "święto". Dla bardziej ortodoksyjnych chrześcijan, muzułmanów, hinduistów etc. termin "święto" jest zwykle zastrzeżony do wewnętrznego użytku i nie podlega żadnej dyskusji.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween

Dodano po 10 [minuty]:

ghost666 napisał:
    Wehikuł czasu, który Samuel Seidew wbudował w wolnostojącą, zewnętrzną toaletę dostarczyć może mocnych wrażeń.

ghost666 napisał:
    Wnętrze oświetlone jest czerwonym światłem, które sterowane jest poprzez ściemniacz na 230 V sterowany przez serwomotor. Dodatkowo, we wnętrzu zainstalowany wibrujący fotel i zestaw wskaźników i kontrolek, symulujący działanie wehikułu czasu.

Takie miejsce wymaga pewnego rodzaju skupienia, więc nie wiem, czy by spełniało podstawowe założenia funkcjonalne :lol:
    TechEkspert
    Redaktor
    Taki aktywny sąsiad może dostarczać niezłych wrażeń, gdy uruchomi to znienacka podczas gdy będziemy sobie spokojnie spacerowali chodnikiem:

Link
    kortyleski
    Poziom 42  
    Ja proponuję wprost ustalić Polskie Święto Psikusa które wszystkich znudzonych gówniaków uprawni do demolowania wszystkiego i wszystkim.
    pawelr98
    Poziom 37  
    kortyleski napisał:
    Ja proponuję wprost ustalić Polskie Święto Psikusa które wszystkich znudzonych gówniaków uprawni do demolowania wszystkiego i wszystkim.

Mi akurat demolowanie zdarza się tylko jeden dzień w roku.
    W Halloween.

W tym roku strat w Bydgoszczy brak. W Gdańsku się okaże dopiero.
    Dwa lata temu było intensywne czyszczenie dzwonka, jeszcze wcześniej czyszczenie zamka.

Tak to tylko jakieś żule się czasem kręcą(żebranie o kasę) i ewentualnie Jehowcy ale tylko wydzwaniają przy furtce.
    khoam
    Poziom 35  
    kortyleski napisał:

pawelr98 napisał:
    Mi akurat demolowanie zdarza się tylko jeden dzień w roku.W Halloween.

Dziwne. U mnie jak co roku, w Halloween odwiedziło mnie kilkanaście grup dzieci z tradycyjnym "cukierek albo psikus". Dzieci ładnie wystrojone, miłe i uśmiechnięte. Żadnych demolek, żuli, "znudzonych gówniaków" czy świadków jakichkolwiek wyznań. Może to zależy od okręgu wyborczego? ;)
    sundayman
    Poziom 24  
    Cytat:
    święto szatanistów

Mniej oglądać TV Trwam. Albo przynajmniej nie pisać tutaj "mundrości" tamtejszych. Taka rada.
    osctest1
    Poziom 19  
    ja tez zrobilem sobie dekorację w pracy:

Co ciekawsze rano 1-go nie było jej na moim biurku....
    slaff
    Poziom 15  
    sundayman napisał:
    Cytat:
    święto szatanistów

Mniej oglądać TV Trwam. Albo przynajmniej nie pisać tutaj "mundrości" tamtejszych. Taka rada.

Mniej się nie da oglądać. Nie mam telewizora, więc nie oglądam żadnej telewizji. A takie rady proszę sobie zostawić.
    osctest1
    Poziom 19  
    slaff napisał:
    Największe święto szatanistów.
    Nie uważam, że powinniśmy je propagować nawet bawiąc się elektroniką
    slaff napisał:
    A takie rady proszę sobie zostawić.

Proponuje abyś takie komentarze o satanistach sobie zostawił. Miejsce dla nich jest wlasnie na forach telewizji trwam lub podobnych.

To jest forum elektroniczne a temat to "Projekty DIY na święto Halloween" a nie "co sądzicie o Halloween?". Dziwię się, że nie jest w koszu
    spec220
    Poziom 9  
    osctest1 napisał:
    Proponuje abyś takie komentarze o satanistach sobie zostawił. Miejsce dla nich jest wlasnie

W koszu? Niee bo tam nie ma możliwości dalszej wypowiedzi, a w telewizji trzeba mieć siłę przebicia... (nie każdy chce robić karierę w "obrączkach" na dołku)