Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekty DIY na święto Halloween

ghost666 30 Oct 2019 22:45 1593 18
Optex
 • Projekty DIY na święto Halloween
  Wielkimi krokami zbliża się Halloween i jeśli je obchodzimy i zajmujemy się elektroniką, to nie ma nic bardziej zabawnego niż pokazanie swojego talentu konstruktorskiego za pomocą niesamowitych i strasznych projektów. Najnowsza technologia pomaga wyjść poza fałszywe pajęczyny, plastikowe pająki i piankowe dekoracje trawników, przenosząc nas do epoki, w której potężne komputery jednopłytkowe, diody LED i serwa napędzają najnowsze strachy w naszych domach.

  Poniżej zaprezentowano osiem niesamowitych projektów stworzonych dla zabawy i budzenia przerażenia w noc Halloween.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Aktywowany ruchem "holograficzny" duch z Raspberry Pi

  George Poulos wykorzystał Raspberry Pi do wyświetlania ducha na półprzezroczystym ekranie, umieszczonym przed drzwiami wejściowymi. Projektor jest uruchamiany ruchem, dzięki czemu dom sprawia wrażenie naprawdę nawiedzonego. Po otwarciu się drzwi wejściowych do domu system jest uruchamiany i przed drzwiami widzimy przerażającego ducha, który z pewnością przestraszy wszystkich naszych gości.

  Projektor aktywowany jest poprzez czujkę PIR podłączoną do Raspberry Pi. Obraz wyświetlany jest na arkuszu pleksiglasu, który znajduje się przed drzwiami. Został on z jednej strony delikatnie zmatowiony poprzez naniesienie odpowiedniej farby, dzięki czemu obraz jest widoczny jako półprzezroczysta zjawa.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Maszyna do podróży w czasie.

  Wehikuł czasu, który Samuel Seidew wbudował w wolnostojącą, zewnętrzną toaletę dostarczyć może mocnych wrażeń. Użytkownik przybytku może cofnąć się w czasie, dzięki wbudowanym ekranom. Po wejściu wyświetlają one różne obrazy kojarzące się z przeszłością. W ten sposób osoba, która wejdzie to tej sławojki, zobaczy fantastyczne obrazy - kowboi, czarodziejów, a nawet dinozaury. Wnętrze oświetlone jest czerwonym światłem, które sterowane jest poprzez ściemniacz na 230 V sterowany przez serwomotor. Dodatkowo, we wnętrzu zainstalowany wibrujący fotel i zestaw wskaźników i kontrolek, symulujący działanie wehikułu czasu.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Pumpkin Pi - dynia sterowana 'Maliną'

  Jeśli wolicie klasyczne dekoracje, to nie ma lepszego wyboru niż wydrążona dynia. Oczywiście i ją można uwspółcześnić - na przykład dodając Raspberry Pi do sterowania oświetleniem w jej wnętrzu. Projekt wykonany przez Briana Gillespiego wykorzystał ten komputer jednopłytkowy do sterowania, poprzez płytkę Adafruit Pi Cobbler, oświetlenia LEDowego w swojej dyni. System sterowany jest za pomocą czujki PIR, której aktywacja powoduje uruchomienie jednej z preprogramowanych sekwencji. Całe urządzenie umieszczono, oczywiście, w wydrążonej dyni.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Winda zamieniona w TARDIS

  Inżynierom z SparkFun udało się przekształcić wnętrze jednej z wind w ich budynku w TARDIS (pojazd tytułowego bohatera z brytyjskiego serialu Dr Who): niebieskie diody LED migają, a jadący windą ludzie słyszą dźwięk TARDIS podczas podróży z piętra na piętro. Aby stworzyć efekt TARDIS, inżynierowie zastosowali Arduino Pro w połączeniu z własnym modułem rozszerzeń do odtwarzania plików mp3 i płytką Mono Audio Amp z wzmacniaczem. Dodali oni super jasne diody LED, potrójny akcelerometr ADXL345 oraz baterię litowo-jonową oraz głośnik. Wszystkie te elementy zostały zapakowane w kartonowe pudełko i umieszczone w suficie windy. Efekty świetlne i dźwiękowe włączają się, gdy akcelerometr wykrywa ruch windy.

  Uważajcie - modyfikowanie niektórych elementów windy, może być niebezpieczne lub nielegalne, dlatego należy dobrze wiedzieć, co się robi.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Zdalnie sterowany wredny duch

  Mason Smith stworzył bardzo prostego w swojej konstrukcji, ale jakże przerażającego ducha - jest to dron ubrany w białe prześcieradło. Duch ten to jednak coś więcej niż tylko dron zawinięty w prześcieradło: to niestandardowy dron z dwoma śmigłami przechylnymi, wyposażony w parę przeciwbieżnych silników Turnigy i kontrolery prędkości Plush 18 Watt. Smith wyposażył drona w kontroler lotu KKMulticontroller (który umieścił między dwoma śmigłami), a także dodał aluminiowy kręgosłup, aby utrzymać go w poziomie podczas lotu. Samo zapakowanie tej konstrukcji w białe prześcieradło to tylko kosmetyka, aby uzyskać efekt widma.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Śpiewające obcięte głowy

  Chris z TheNewHobbyist.com stworzył śpiewające popiersia z nawiedzonego domu - tak nazywa się jego instalacja sterowana przez Arduino. Są to przerażające - zwłaszcza gdy są oświetlone, a jeszcze bardziej w nocy - głowy. Chris stworzył swoją instalację przy użyciu notebooka Dell Mini 9, Arduino Uno, projektora wideo o rozdzielczości 800 x 600, fotokomórki, urządzenia do karaoke i czterech styropianowych głów. Po zadziałaniu fotokomórki Arduino wysyła do notebooka komunikat przez port szeregowy, a ten następnie przekształca go w naciśnięcie klawisza. Naciśnięcia to włącza wideo w odtwarzaczu VLC, które jest następnie rzutowane na styropianowe głowy z pomocą podłączonego do komputera projektora.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Potworny dyspenser do cukierków

  Gary Fong zaprojektował swojego potwora, będącego dyspenserem, jako dosyć skomplikowaną maszynę. Potwór pobiera datki w postaci jedzenia w puszkach i wydaje w zamian za nie słodycze. Głowa potwora została zbudowana z masy papierowej; jest ona przymocowana do wiadra i połączona z rękami i nogami z rur PCC. Oko bestii jest animatroniczne i zawiera w sobie diody LED, czujniki ultradźwiękowe, siłowniki i wewnętrzną baterię LiPo. Wszystkie te elementy są sterowane przez moduł Arduino Uno. Lekki język pełni rolę taśmy przenośnika; został zbudowany z wałków malarskich, rury PCV, motoreduktora Pololu i płótna. Kontrolerem języka jest moduł SparkFun Red z shieldem do sterowania silnikami Ardumoto.

  Projekty DIY na święto Halloween
  Zaawansowane technologicznie domy strachów

  Nowoczesne technologie zmieniają technikę straszenia nie tylko w domach i podczas imprez Halloweenowych. Różne nowoczesne systemy implementowane są także w domach strachu, podróżujących wraz z wesołymi miasteczkami itp. Jeszcze niedawno tego typu atrakcje wykorzystywały maszyny do dymu i monofoniczne dźwięki. Obecnie ustąpiły miejsca dużo bardziej zaawansowanym technikom.

  Miejsca takie jak Cutting Edge Haunted House (Nowoczesny Nawiedzony Doom, ale też literalnie Nawiedzony Dom Krawędzi Tnącej) w Teksasie, czy City of the Dead (Miasto Umarłych) w Kolorado oraz Netherworld w Georgii zaadaptowały wiele zaawansowanych rozwiązań do straszenia ludzi - animatronika, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, lasery, wysokiej klasy systemy audio, projektory i sterowanie komputerowe... Wiele trzeba, by porządnie nastraszyć człowieka w dzisiejszych czasach.

  Z każdym nowym rokiem projektanci tych i innych nawiedzonych atrakcji zyskują dostęp do nowego i zaktualizowanego sprzętu i oprogramowania, którego używają do ulepszania swoich projektów. W niektórych przypadkach doświadczenia są tak intensywne, że wymagają od patronów podpisania legalnych zwolnień (Blackout, McKamey Manor itp.). Inżynierowie i twórcy mogą korzystać z tej samej technologii w swoich projektach, tworząc zabawne wrażenia z Halloween, którymi każdy może się cieszyć.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335221

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11197 posts with rating 9468, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  gulson
  System Administrator
  Obecna elektronika w formie DIY jest łatwo osiągalna i tania, dzięki temu, wiele rozwiązań może znaleźć zastosowanie w tzw. Escape Room lub Locked Room.

  Pomysłów może być cała masa. Jednak nie należy zapominać o środkach bezpieczeństwa i przeciwpożarowych....
 • #3
  slaff
  Level 15  
  Największe święto szatanistów.
  Nie uważam, że powinniśmy je propagować nawet bawiąc się elektroniką
 • #4
  gulson
  System Administrator
  Zlecenie jest zleceniem. Jak ktoś ma zlecenie na montaż "strasznych" rzeczy w escapie roomie, to żal nie skorzystać.
  Myślę, że młodzi wykorzystują raczej święto, aby się przebrać i napić. I tyle z tego święta "szatanistów" ;)
 • #5
  ghost666
  Translator, editor
  gulson wrote:
  Zlecenie jest zleceniem. Jak ktoś ma zlecenie na montaż "strasznych" rzeczy w escapie roomie, to żal nie skorzystać.


  Klauzula sumienia dla elektroników? To by była draka! :D

  gulson wrote:
  Myślę, że młodzi wykorzystują raczej święto, aby się przebrać i napić. I tyle z tego święta "szatanistów" ;)


  Młodzi wykorzystają tak każdą okazję, imieniny ktoś codziennie ma ;).
 • Optex
 • #6
  spec220
  Level 26  
  ghost666 wrote:
  Młodzi wykorzystają tak każdą okazję, imieniny ktoś codziennie ma


  O ile zdrowie pozwala, to do tego nie potrzeba żadnej okazji. (a i sam cmentarz jakby mniej straszny.)
 • #7
  pawelr98
  Level 39  
  gulson wrote:

  Myślę, że młodzi wykorzystują raczej święto, aby się przebrać i napić.


  Albo demolować czyjąś własność.

  Ja mam z tą dzieciarnią problem.
  Kilka razy już mi demolowali furtkę i musiałem naprawiać.
  A ledwie trzy tygodnie temu naprawiałem bo zamek się słabo trzymał.

  Mam nadzieję iż tym razem nic nie zdemolowali. Rano się okaże.


  A dziś dla odmiany dowiaduję się od sąsiadów z gdańska że dzieciarnia obsmarowuje drzwi mąką i leje pół tony wody, co powoduje przelanie się na drugą stronę drzwi.

  Mam nadzieję iż moje lokum nie ucierpiało.
  W razie czego z dużą chęcią skorzystam z dostępnego monitoringu i pójdę poprosić aby rodzice tych dzieci uprzątneli ten burdel.

  Mnie tam bardziej interesowały by projekty DIY do odstraszania/ namierzania wandali hallowenowych.
  Ja sobie nie życzę demolowania mojej własności przez debili co chcą robić "psikusy" w imię jakiegoś importowanego pseudoświęta.
 • #8
  spec220
  Level 26  
  pawelr98 wrote:
  Mnie tam bardziej interesowały by projekty DIY do odstraszania/ namierzania wandali hallowenowych.


  Namierzyć zawsze można tel. komórkowy uzasadniając zgłoszenie nagraniem z kamerki. Ponadto możesz zamontować migawkę pod czujnik PIR (niewielki palnik taki jak w aparacie na kliszę, daje lepszy efekt niż LEDy) + niewielki głośniczek który zasymiluje dźwięk migawki. (może takie DIY coś pomoże, chociaż z drugiej pijana młodzież niszczy wszystko co świeci, miga, albo wystaje z chodnika)
 • #9
  Wawrzyniec
  Level 37  
  ghost666 wrote:
  święto Halloween
  Chyba ci się pomyliły pojęcia.
 • #10
  khoam
  Level 41  
  Wawrzyniec wrote:
  ghost666 wrote:
  święto Halloween
  Chyba ci się pomyliły pojęcia.

  To jest kwesta światopoglądu i rozumienia terminu "święto". Dla bardziej ortodoksyjnych chrześcijan, muzułmanów, hinduistów etc. termin "święto" jest zwykle zastrzeżony do wewnętrznego użytku i nie podlega żadnej dyskusji.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween

  Dodano po 10 [minuty]:

  ghost666 wrote:
  Wehikuł czasu, który Samuel Seidew wbudował w wolnostojącą, zewnętrzną toaletę dostarczyć może mocnych wrażeń.

  ghost666 wrote:
  Wnętrze oświetlone jest czerwonym światłem, które sterowane jest poprzez ściemniacz na 230 V sterowany przez serwomotor. Dodatkowo, we wnętrzu zainstalowany wibrujący fotel i zestaw wskaźników i kontrolek, symulujący działanie wehikułu czasu.

  Takie miejsce wymaga pewnego rodzaju skupienia, więc nie wiem, czy by spełniało podstawowe założenia funkcjonalne :lol:
 • #11
  TechEkspert
  Editor
  Taki aktywny sąsiad może dostarczać niezłych wrażeń, gdy uruchomi to znienacka podczas gdy będziemy sobie spokojnie spacerowali chodnikiem:
 • #12
  kortyleski
  Level 43  
  Ja proponuję wprost ustalić Polskie Święto Psikusa które wszystkich znudzonych gówniaków uprawni do demolowania wszystkiego i wszystkim.
 • #13
  pawelr98
  Level 39  
  kortyleski wrote:
  Ja proponuję wprost ustalić Polskie Święto Psikusa które wszystkich znudzonych gówniaków uprawni do demolowania wszystkiego i wszystkim.


  Mi akurat demolowanie zdarza się tylko jeden dzień w roku.
  W Halloween.

  W tym roku strat w Bydgoszczy brak. W Gdańsku się okaże dopiero.
  Dwa lata temu było intensywne czyszczenie dzwonka, jeszcze wcześniej czyszczenie zamka.

  Tak to tylko jakieś żule się czasem kręcą(żebranie o kasę) i ewentualnie Jehowcy ale tylko wydzwaniają przy furtce.
 • #14
  khoam
  Level 41  
  kortyleski wrote:
  Ja proponuję wprost ustalić Polskie Święto Psikusa które wszystkich znudzonych gówniaków uprawni do demolowania wszystkiego i wszystkim.

  pawelr98 wrote:
  Mi akurat demolowanie zdarza się tylko jeden dzień w roku.W Halloween.

  Dziwne. U mnie jak co roku, w Halloween odwiedziło mnie kilkanaście grup dzieci z tradycyjnym "cukierek albo psikus". Dzieci ładnie wystrojone, miłe i uśmiechnięte. Żadnych demolek, żuli, "znudzonych gówniaków" czy świadków jakichkolwiek wyznań. Może to zależy od okręgu wyborczego? ;)
 • #15
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  święto szatanistów


  Mniej oglądać TV Trwam. Albo przynajmniej nie pisać tutaj "mundrości" tamtejszych. Taka rada.
 • #16
  osctest1
  Level 21  
  ja tez zrobilem sobie dekorację w pracy:

  Projekty DIY na święto Halloween

  Co ciekawsze rano 1-go nie było jej na moim biurku....
 • #17
  slaff
  Level 15  
  sundayman wrote:
  Quote:
  święto szatanistów


  Mniej oglądać TV Trwam. Albo przynajmniej nie pisać tutaj "mundrości" tamtejszych. Taka rada.  Mniej się nie da oglądać. Nie mam telewizora, więc nie oglądam żadnej telewizji. A takie rady proszę sobie zostawić.
 • #18
  osctest1
  Level 21  
  slaff wrote:
  Największe święto szatanistów.
  Nie uważam, że powinniśmy je propagować nawet bawiąc się elektroniką
  slaff wrote:
  A takie rady proszę sobie zostawić.


  Proponuje abyś takie komentarze o satanistach sobie zostawił. Miejsce dla nich jest wlasnie na forach telewizji trwam lub podobnych.

  To jest forum elektroniczne a temat to "Projekty DIY na święto Halloween" a nie "co sądzicie o Halloween?". Dziwię się, że nie jest w koszu
 • #19
  spec220
  Level 26  
  osctest1 wrote:
  Proponuje abyś takie komentarze o satanistach sobie zostawił. Miejsce dla nich jest wlasnie


  W koszu? Niee bo tam nie ma możliwości dalszej wypowiedzi, a w telewizji trzeba mieć siłę przebicia... (nie każdy chce robić karierę w "obrączkach" na dołku)