Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8-kanałowy moduł, odbiornik IR z pilotem - recenzja

tomybb 31 Paź 2019 01:00 1341 5
  • 8-kanałowy moduł, odbiornik IR z pilotem - recenzja

Niewielki, tani moduł, odbiornik IR produkcji naszych przyjaciół ze wschodu. Możliwość sterowania 8 kanałami, w zestawie także pilot. Napięcie zasilania 3-5V.
    8-kanałowy moduł, odbiornik IR z pilotem - recenzja 8-kanałowy moduł, odbiornik IR z pilotem - recenzja

Sercem zestawu jest układ scalony... którego nazwę producent doszczętnie zeszlifował:) No cóż, chyba znana już praktyka różnych producentów.

Przyzwyczajony jestem, że jeżeli w pilocie tego typu jest folia pod klapką to służy ona do izolowania styków baterii, zapobiega jej rozładowaniu. W naszym przypadku jednak mamy samą folię, baterii brak :)

Znalazłem gdzieś w domu w miarę sprawną, akurat trochę grubszą bo CR2032, producent zaleca CR2025 ale i moja pasuje bez problemu. Zestaw jednak nie działa, pilot nie nadaję, dioda IR nie "świeci". No to zabieram się za rozbiórkę pilota.
    8-kanałowy moduł, odbiornik IR z pilotem - recenzja 8-kanałowy moduł, odbiornik IR z pilotem - recenzja

Na szczęście tknęło mnie jeszcze aby sprawdzić na innej, całkowicie nowej baterii. I to właśnie było to. Okazuję się że pilot z tego zestawu nie będzie działał na baterii która ma ok 2,9V. To kolejna cenna uwaga.

Teraz tylko uruchomienie. Podajemy ok 3,5V zasilania. Czerwony przycisk na pilocie załącza wszystkie 8 kanałów na raz, pozostałe, jak można się domyśleć, pojedyncze.

Układ nie działa jednak tak jak deklaruje sprzedawca. Nie ma "samoblokady", kanał jest włączony, dopóki trzymamy przycisk na pilocie, wyłącza się gdy przycisk zwolnimy. Wniosek i nauczka z tego taka, żeby czytać komentarze pod aukcją, bo o tym wspominali już kupujący. Sprzedawca jednak zapomniał tej informacji zmienić w opisie :) W większości projektów z wykorzystaniem tego zestawu będziemy więc musieli korzystać z dodatkowego moduły który będzie np. reagował na pojawienie się napięcia itp.
    Zasięg pilota testowałem z ok 8m, działało bez problemu. Na koniec jeszcze zmierzyłem pobór prądu jaki pobiera zestaw: ok 1mA.

Cena ok 15zł + opłaty celne.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa sprzętu rtv
    tomybb napisał 1366 postów o ocenie 356, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    robig
    Poziom 20  
    Jakie opłaty celne przy takich drobiazgach? Osobiście jeszcze się z takimi nie spotkałem.
    Cytat:
    Cena ok 15zł + opłaty celne
    FastProject
    Poziom 28  
    robig napisał:
    Jakie opłaty celne przy takich drobiazgach? Osobiście jeszcze się z takimi nie spotkałem.
    Cytat:

Jak już to naliczony zostanie VAT. Na moduły edukacyjne , układy scalone itp w większości nie ma cła. A jak już będzie to będą to groszowe sprawy.
    tomybb
    Poziom 26  
    robig napisał:
    Cytat:

Zgadza się, za te drobiazgi nie było opłat jednak taką informację zawsze dodaje jak cos kupuje z Chin, teoretycznie zawsze mogą doliczyć, a jeśli nie doliczyli to powinieneś sam zapłacić VAT, wiem, wiem - to tylko teoria, piszę tylko jak to wygląda prawnie. Chociaż w internecie można znaleśc przypadki jak doliczyli komuś więcej opłat niż wartość przedmiotu.

FastProject napisał:
    robig napisał:
    Cytat:

Jak już to naliczony zostanie VAT. Na moduły edukacyjne , układy scalone itp w większości nie ma cła. A jak już będzie to będą to groszowe sprawy.

Cło przede wszystkim naliczane jest od większej wartości przedmiotu, więc w przypadku drobiazgów nie ma.
    modrih
    Poziom 20  
    Mnie ciekawi jaki jest tam scalak w odbiorniku. Czy jakiś mikrokontroler czy gotowiec. Niestety napisy starte, bądź brak ich od produkcji.

Pozdrawiam