Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prośba o opinie komputer dla siostry

Deromix 31 Oct 2019 15:04 573 12
Optex
    Deromix
    Level 4  
    Witam, mam "okazje" kupić komputer taki jak na zdjęciu (jeśli zdjęcie sie nie pokaże to komputer ma Windows 10 Pro 8gb ram i3 3220 3.30GHz reszta nie znana) Cena 200zl i teraz pytanie czy warto takie coś kupić, sprzedawca twierdzi, że windows oryginalny i dożywotnia licencja a ona używać go będzie głównie do jednej gry Sims 4 oraz do przeglądania neta. Komputer z biegiem czasu będe ulepszał za miesiąc gdzieś kupiłbym lepszy procesor do 500zl, potem karte tak do 1000zl lepszy dysk itd i tutaj powstaje kolejne pytanie, czy jeśli kupiłbym jakiś procesor albo karte ze średniej pólki cenowej to czy po wsadzeniu takiej częsci do tak słabego pc nie będzie sie nic ze soba "gryzło"?
    Prośba o opinie komputer dla siostry
    Ostatnie pytanie czy monitor 27cali 144hz fullhd 1920x1080 IPS będzie mógł w pełni być "wykorzystany" na takim sprzęcie czy bez dobrej karty obraz będzie słaby?
  • Optex
    viayner
    Level 42  
    Witam,
    to jest desktop czy laptop?
    Co do gry to sie nie znam ale do przegladania internetu i prac biurowych powinien sobie poradzic.
    Wymiana komponentow - tak ale pod warunkiem ze plyta obsluguje cos szybszego, jezeli to desktop to dolozenie mocnej karty grafiki zapewne bedzie wymagalo lepszego zasilacza, czy sie nie bedzie "gryzlo" trudno powiedziec, okaze sie w praktyce.
    Monitor nie ma tu znaczenia, jezeli karta zapewni taka rozdzielczosc to bedzie dzialal a fullHD zapewnia jauz praktycznie kazda nawet zintegrowana karta.
    Pozdrawiam
    młody14
    Level 37  
    Za 200zł to brać w ciemno.
    Jeśli chodzi o rozbudowę to będzie ona zależna od reszty podzespołów tj. płyta główna czy zasilacz.
    Nie wiadomo ile kasy też nie warto pakować taki sprzęt.
  • Optex
    Deromix
    Level 4  
    A czemu w ciemno brac? Moze komputer już na wykończeniu i dlatego taka cena, chociaz z tego co widziałem jest dużo ofert w podobnej cenie z podobnymi częściami. Poprosiłem sprzedawce o zdjęcie stanu dysku oraz wnetrzności jaki zasilacz itd, ale to dopiero po niedzieli mi wyśle. Jest to komputer stacjonarny zamkniety w jakieś starej budzie od Asusa. Dodam że mam jeszcze jednego stacjonarnego tylko słabszego, którego znalazłem kilka lat temu na śmietniku, jest bardzo podobnym do tego, który planuje teraz kupic ma tam jakiś procesor intela 2.50GHz i 2GB ram służył tylko za magazyn danych bo przegladac neta było cięzko na nim o grach nie wspominajac. Czy odczuje dużą różnice jak przesiądzie sie z 2.50GHz na 3,30GHz oraz 6GB ram więcej? Jeśli bym go kupił zostanie mi na początek jakies 300zl by na niego przeznaczyc i zastanawiam sie co w pierwszej kolejnosci wymienic. Myslałem o procesorze albo plycie głównej, ale nic chyba w tej cenie nie znajde (Ryzen 3 1200 po 200zl widziałem jedynie). Co byście radzili? kupić jakieś używki czy zbierac na nowe części?
    User removed account
    Level 1  
    młody14
    Level 37  
    Deromix wrote:
    jest bardzo podobnym do tego, który planuje teraz kupic ma tam jakiś procesor intela 2.50GHz i 2GB ram służył tylko za magazyn danych bo przegladac neta było cięzko na nim o grach nie wspominajac.

Ten "jakiś" procesor potrafi robić dużą różnicę. Jeżeli jest to powiedzmy Pentium E5200 2,5GHz to ten i3-3220 jest od niego lepszy o jakieś... 128% (wg. userbenchmark.com).

Deromix wrote:
    Czy odczuje dużą różnice jak przesiądzie sie z 2.50GHz na 3,30GHz oraz 6GB ram więcej?

Same "gigaherce" nie są wyznacznikiem. Ogólnie temat rzeka. Tak, odczujesz ogromną różnicę w porównaniu do starego PCta.

Deromix wrote:
    Jeśli bym go kupił zostanie mi na początek jakies 300zl by na niego przeznaczyc i zastanawiam sie co w pierwszej kolejnosci wymienic. Myslałem o procesorze albo plycie głównej, ale nic chyba w tej cenie nie znajde (Ryzen 3 1200 po 200zl widziałem jedynie). Co byście radzili? kupić jakieś używki czy zbierac na nowe części?

Wszystko zależy czego Ty chcesz. Wiadomo, że z używek można złożyć wydajniejszy sprzęt w danej kwocie no ale jednak będą to używki i o tyle o ile w przypadku samego procesora nie jest to jakiś duży problem bo one nie psują się zbyt często tak z resztą komponentów może być różnie. Pójście w kierunku Ryzena 3 1200 to też dobry pomysł no i przy okazji aktualna platforma.

Tak jak mówiłem, za 200zł to bardzo dobra cena jeśli chodzi o tego PC o którym mowa. W takiej konfiguracji jak jest obecnie będziesz mógł bez problemu korzystać z neta. Od razu mówię, że nie ma sensu pakować w niego bez sensu kasy. Wziąć, używać i co najwyżej zainwestować w jakąś i5 4gen (jeśli płyta obsłuży). Potem to już tylko pójście w coś aktualnego np. właśnie AM4 czy 1151 od Intela.
    Deromix
    Level 4  
    Tak jak wczesniej pisałem komputer głównie pod te nieszczęsne simsy oraz do neta. Miałem do testu laptopa lenovo g500s win 7 home premium i3 3120M 2.50GHz 4GB RAM grafika Intel HD Graphics 4000 i te simsy tna sie strasznie, samo włączanie gry zajmuje 15minut a przechodzenie przez jakiekolwiek lokacje zajmuje kilkanascie minut w dodatku laptop sie bardzo nagrzewa i jest głośny, wiec grac sie nie da bez nerwów. Ten komputer, ktory znalazłem ma dokladnie tak:
    Windows 7 ultimate premium 32-bit
    Intel Core 2 Duo CPU E8200 2.66GHz
    2GB RAM
    NVIDIA GeForce 9500 GT
    To tyle co pokazuje mi CCleaner, komputer znaleziony w nic sie grać nie da a samo surfowanie po necie jest no straszne nic sie nie da bez przycięc sprawdzić. W dodatku monitor, jak podłączam to jakies dziwne paski po nim falują koloru jakby białego a czasem takie sine i bardziej zaczynaja mnie oczy boleć niż jak podłączam pod tego laptopa kilka razy zdarzyło sie takie głośne pikanie podczas próby właczenia tego komputera, nie zawsze tak jest, ale kilka razy tak było, bardzo głósne pikanie podobne do sygnału łączenia gdy do kogoś dzwonimy, obraz wtedy był czarny. Pomagało kilkukrotne resetowanie kompa. W sumie sam już nie wiem co robić narazie czekam do niedzieli aż sprzedawca wyśle mi zdjęcie niestety pokaże mi tylko stan dysku i ewentualnie nazwe zasilacza bo o niczym innym nie wie jaka plyta itd, jeszcze sie burzył że komputer za 200zl a ja wymagam niewiadomo czego a tylko o wypisanie wszystkich podzespołów poprosiłem.
    młody14
    Level 37  
    No to przepaść w porównaniu do tego kompa co masz. Ten za 200zl o niebo lepszy.
    Deromix
    Level 4  
    Komputer został sprzedany, szukałem czegos innego i znalazłem takie coś:
    HP Compaq Elite 8300 Small Form Factor
    Intel i3-3220 2R/4W 3,3GHz
    Intel Panther Point Ivy Bridge Q77
    GPU Intel HD Graphisc 2500
    RAM 2x4GB [8GB DDR3 1600MHz] jeszcze 2 sloty wolne
    HDD 500GB
    nagrywarka dvd
    Windows 7 professional
    Cena 300zl do negocjacji, wiec za te 250 moze bym kupil
    Miałem sam coś zrobić bo moge kupic płyta główna asus b85m-g, procesor intel i3 4160, ram 8gb za 250zl i dokupilbym reszte komponentow, albo stworzył cos na bazie:
    Intel Core i3 4170 Box 3.7ghz
    Asus Radeon RX 560 Arez series, 2GB GDDR5
    Patriot Viper 4 8GB (2x4GB) DDR4 3000MHz CL16
    bo moge te częsci kupić za okolo 400zl, ale jak sprawdziłem ceny systemu to sam windows wyniesie tyle co komputer wiec odpada i musze szukac czegoś gotowego, żeby miał te minimum 3,30GHz i te 8gb ram na początek z windowsem
    User removed account
    Level 1  
    młody14
    Level 37  
    Od biedy możesz wziąć tego HP, bo cena jest ok. Do niego możesz dokupić niskoprofilową grafikę typu GT 1030 (np taką: Gigabyte GeForce GT 1030 2GB GDDR5) i możesz na nim jeszcze spokojnie pograć, w simsy na pewno. Po zmianie CPU na lepszy nawet w bardziej zaawansowane gry. Wybierając gt1030 musisz patrzeć na rodzaj pamięci zamontowanych na karcie, koniecznie muszą to być GDDR5. NVIDIA cholera wie po co wypuściła te karty z pamięciami DDR4 bardzo mocno zmniejszając w ten sposób jej i tak nie wysoką wydajność.

Składanie samemu PC z części które podałeś nie ma za bardzo sensu i jak pisał kol. wyżej pamięci nie będą pasować.

Myślę, że spokojnie możesz brać tego HP i najwyżej dorzucić tego gt1030.
    Deromix
    Level 4  
    Rozmawiałem ze sprzedawca od tego hp i podeslal kilka zdjec, mówił że nie posiada żadnego klucza ani nic takiego zwiazanego z windowsem a dysk mimo dobrego stanu ma prawie 60tys godzin, to mój tyle nie ma gdzie jest włączony ponad 2 lata 24/7 i ma troche ponad 20tys godzin, to tamten musiał latami być włączony i pewnie w niedługim czasie padnie dysk i tutaj pytanie jak z windowsem? Bo nie bardzo sie na tym znam i doczytałem w necie, że przy wymianie dysku bede musial system na nowo instalowac? Tak sie dzieje tylko przy wymianie dysku czy innych komponentów też? Płyta główna to Intel Panther Point Ivy Bridge Q77, zasilacz HP 240W model nie znany. Cena ostateczna to 250zl wiecej nie zejdzie, chciałbym też w pózniejszym czasie kupić wspomniana karte, procesor oraz zwiekszyc ram do 16gb i dysk hdd 1TB tylko nie wiem jak z tym windowsem i czy sie opłaca takie coś brać. Na youtubie widziałem procesor i3 3220 z karta gt 1030 i 8GB ram to i w gta 5 na wysokich niektórzy grali to takie simsy to powinno bez problemu uciągnac na najwyższych.

Prośba o opinie komputer dla siostry Prośba o opinie komputer dla siostry Prośba o opinie komputer dla siostry Prośba o opinie komputer dla siostry Prośba o opinie komputer dla siostry Prośba o opinie komputer dla siostry Prośba o opinie komputer dla siostry Prośba o opinie komputer dla siostry
  • Helpful post
    młody14
    Level 37  
    Deromix wrote:
    dysk mimo dobrego stanu ma prawie 60tys godzin, to mój tyle nie ma gdzie jest włączony ponad 2 lata 24/7 i ma troche ponad 20tys godzin, to tamten musiał latami być włączony i pewnie w niedługim czasie padnie dysk i tutaj pytanie jak z windowsem?

Wygląda jakby był wyciągnięty z jakiegoś rejestratora video. Może paść a nie musi. Teoretycznie ciągła praca dla dysku wychodzi lepiej niż częste wyłączanie i włączanie. Kumpel niedawno przywiózł różne dyski z UK i jeden z nich, 500GB miał nalatane ponad 90k godzin :) SMART był perfekcyjny.
    Jeśli padnie dysk z Windowsem to oczywiście tracisz go. Na tym PC i tak pewnie jest zainstalowany jakiś pirat skoro "
    Deromix wrote:
    Rozmawiałem ze sprzedawca od tego hp i podeslal kilka zdjec, mówił że nie posiada żadnego klucza ani nic takiego zwiazanego z windowsem

:)

Deromix wrote:
    zasilacz HP 240W model nie znany

I na niego będziesz skazany. Nie wstawisz w to miejsce nic nowego.

Deromix wrote:
    Cena ostateczna to 250zl wiecej nie zejdzie, chciałbym też w pózniejszym czasie kupić wspomniana karte, procesor oraz zwiekszyc ram do 16gb i dysk hdd 1TB tylko nie wiem jak z tym windowsem i czy sie opłaca takie coś brać. Na youtubie widziałem procesor i3 3220 z karta gt 1030 i 8GB ram to i w gta 5 na wysokich niektórzy grali to takie simsy to powinno bez problemu uciągnac na najwyższych.

Cena jest ok. Ramu nie ma sensu zwiększać do 16GB moim zdaniem, chyba że na prawdę tanio kupisz głównie z tego powodu, że potem go za bardzo nie wykorzystasz jak będziesz chciał coś bardziej współczesnego złożyć. Co do dysku to już Twój wybór - osobiście dokupiłbym tu 240GB SSD na system a ten 500GB zostawił na dane i gry.

Dorzucając tu GT1030 spokojnie będzie sobie mogła pograć w Simsy na pewno na wysokich detalach :)