Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Baofeng UV-5RHT - brak działających częstotliwości przy skanowaniu

31 Paź 2019 19:00 1254 19
  • Poziom 3  
    Ostatnio kupiłem radiotelefon Baofeng UV-5RHT. Problem polega na tym, że przy użyciu funkcji SCAN nie mogę znaleźć żadnej częstotliwości, na której jest coś nadawane. Często zatrzymuje się na jakichś częstotliwościach, ale słychać tylko szumy. Mam ustawione 6,25 kHz i najwyższą moc 5 W. Oznacza to, że w pobliżu nie jest nic nadawane? Czy coś nie tak ze sprzętem? Radio FM działa normalnie, jedyne zmiany, jakie wprowadzałem, to zapis kilku podstawowych kanałów.

Proszę o pomoc i wyrozumiałość, jestem początkujący ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Spokojnie, każdy zaczynał. Raczej masz pecha i nie trafiasz na korespondencję. Wszystko zależy gdzie mieszkasz. Poszukaj na różnych wykazach częstotliwości z twojej okolicy, ustaw jakąś i czekaj. Najprędzej usłyszysz coś jeśli blisko siebie masz jakiś przemiennik, przynajmniej jego zapowiedź. Ewentualnie służby poszukaj, ale PSP nadaje zazwyczaj kilka razy na dobę jak się nic nie dzieje, POL zazwyczaj w MOTOTRBO więc usłyszysz tylko terkotanie, pogotowia też nie posłuchasz, czasem może ci się udać podsłuchać pociągi.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    joxon
    Wejdż na strone sp7pki i otwórz mapę przemienników
  • Poziom 3  
    cristal2242 napisał:
    Napisz gdzie mieszkasz coś się znajdzie do posłuchania.
    Mieszkam na Podkarpaciu niedaleko przemyśla, na internecie ciężko znaleźć jakieś częstotliwości

Dodano po 14 [minuty]:

flinc napisał:
    joxon
    Wejdż na strone sp7pki i otwórz mapę przemienników
    ok wieczorem ogarnę, dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 3  
    OK niestety to nie takie proste jak myślałem, ale z czasem się nauczę, w ogóle ciężko znaleźć jakieś sensowne poradniki 😞
  • Poziom 34  
    Tematy z Bao są powielane w nieskończoność - pytanie do moderatorów kiedy powstanie osobny dział Baofeng ?

joxon napisał:
    niedaleko przemyśla
    Jesteś w tej samej lokalizacji co kolega z tematu :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17876183#17876183

Na sto procent usłyszysz:

Leżajsk 145.7875 - czesto (wieczorem i rano)
    Przemyśl 145.7625 - rzadko
    APRS 145.800 - czesto (non stop, 24h)

Tylko nie nadawaj na przemienniku tak jak on, bo nie masz uprawnień !!! Koleś do mnie dzwonił, ja mam do niego numer i nie było problemu z namierzeniem.

joxon napisał:
    w ogóle ciężko znaleźć jakieś sensowne poradniki
    I nie znajdziesz, bo naruszenie tajemnicy korespondencji jest ścigane z art. 267 KK.

https://www.arslege.pl/bezprawne-uzyskanie-informacji/k1/a304/

joxon napisał:
    ciężko znaleźć jakieś częstotliwości
    Cofnij sie do wpisu #9 i zobacz porównanie UV-5R przez krótkofalowca - porównaj czy ta zabawka spełnia Twoje oczekiwania.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17875537#17875537
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Hektar Zahler napisał:
    Na sto procent usłyszysz:

Leżajsk 145.7875 - czesto (wieczorem i rano)
    Przemyśl 145.7625 - rzadko
    APRS 145.800 - czesto (non stop, 24h)

Możesz mi powiedzieć jak mam to dokładnie ustawić ?
    ile KHz ? i wybrać UHF czy VHF ? bo próbowałem różnych opcji ale i tak słychać tylko szumy, mieszkam około 15km od Przemyśla, w mieście też próbowałem jakichś losowych częstotliwości (raczej nie te podane przez ciebie) ale nic z tego dalej tylko same szumy i to mnie trochę martwi bo jeszcze nie odebrałem żadnej normalnej częstotliwości na której można usłyszeć coś innego niż szumienie
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Z podstawy dobrego zasiegu reczniaka:

squelch na minimum
    radio ze zintegrowaną anteną w ładowarce desktop
    ładowarka desktop podłączona do zasilacza sieciowego
    umiejscowienie radia ze zintegrowaną anteną jak najwyżej z dala od przeszkód metalowych
    brak zakłóceń od energooszczednej śmiecioelektroniki typu ledy
    CTCSS OFF

Gdyby nie pomogło - przedłużacz anteny i za okno.

Baofeng UV-5RHT - brak działających częstotliwości przy skanowaniu Baofeng UV-5RHT - brak działających częstotliwości przy skanowaniu

Reszta w instrukcji obsługi.
  • Poziom 3  
    Ok to będę się bawił aż do skutku, w końcu kiedyś muszę się nauczyć, dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    I jak tam nasłuch Leżajskiego ?
  • Poziom 3  
    Udaje mi się czasami trafić na jakieś częstotliwości gdzie można coś posłuchać, ale to chyba dla tego że pożyczyłem sobie antenę od kolegi i teraz jest trochę większy zasięg. Dzięki za wszystko ;)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    joxon
    Jest program CHIRP do programowania radia przez kabelek 2x Jack -USB Na znanym portalu kosztuje parę PLN
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Po co od razu chirp? Do tego szumofonu jest przecież dedykowany soft.
    Zresztą tu nie o to chodzi.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jak wprowadzić soft jak nie przez kabel 2xjack -USB
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    flinc napisał:
    Jest program CHIRP do programowania radia przez kabelek 2x Jack -USB Na znanym portalu kosztuje parę PLN

To nie ma sensu takie programowanie, przyczyna jest gdzieś indziej. Antena to podstawa dobrego odbioru na Bao, i w ogóle na wszystkim. Niekiedy lepiej będzie odbierać na gwoździu niż na oryginalnej antenie. A coś niestety o tym wiem....

@yes2mike

Jaka to była ta lokomotywa, identyczna do Bao z wyglądu?
  • Poziom 3  
    zamontowałem lepszą antenę pożyczoną od kolegi, udało się nawet coś znaleźć, muszę kupić taką samą i ma działać :) dzięki za pomoc