Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie transformatora 250kVA 10/0,4kV

01 Lis 2019 09:26 384 9
  • Poziom 7  
    Witam,

Muszę dobrać wkładkę bezpiecznikową do transformatora 250kVA 10/0,4kV po niskiej stronie napięcia.

Na podstawie mocy transformatora mogę wybrać 355A gG.

Na podstawie przewidywanego obciążenia wystarczy 250A gG (obciążenie nie wzrośnie znacząco w przyszłości).

Jeżeli chodzi o selektywność po stronie 10kV będzie zabezpieczenie elektroniczne Sprecon E-P, więc w obu przypadkach nie powinno być problemu żeby ją zapewnić.

Które wkładkę lepiej wybrać waszym zdaniem? Czy są jakieś wady w tym przypadku wkładki 355gG?

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam,
    Piotr
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Na pewno do zabezpieczenia TRAFO po stronie nn wybrał bym wkładkę z charakterystyką gTr, mają inne charakterystyki niż gg, mają charakterystyki czasowo-prądowe dostosowane do dopuszczalnych przeciążeń transformatorów. Można o nich poczytać więcej na internecie.
  • Specjalista elektryk
    Dokładnie tak. Trzeba zastosować wkładkę gTR 250 kVA zamiast próbować wyważać otwarte drzwi.
  • Specjalista elektryk
    Ja osobiście uważam zabezpieczanie transformatora po stronie wtórnej jako zbędną nadgorliwość. Transformator powinien być odpowiednio zabezpieczony po stronie pierwotnej i takie rozwiązanie zapewni nam właściwą ochronę transformatora.

Po stronie wtórnej istotne jest aby odpowiednio dobrać zabezpieczenia, ale do ochrony zwarciowej/przeciążeniowej rozdzielnicy lub odbiorów, które transformator zasila.
  • Specjalista elektryk
    Bardzo trudno dobrać zabezpieczenie po stronie GN tak, żeby zabezpieczało OD PRZECIĄŻEŃ stronę DN. Jeśli kolega uważa zabezpieczenie strony DN za zbędne to cóż, kto bogatemu zabroni.
  • Specjalista elektryk
    Obecnie większość zabezpieczeń transformatorów po stronie GN opartych jest o programowalne przekaźniki, więc nie rozumiem problemu z odpowiednim ustawieniem zabezpieczeń zarówno pod kątem zwarć jak i PRZECIĄŻEŃ. Dodatkowo transformatory posiadają również czujniki temperatury (również bardzo skuteczna ochrona na PRZECIĄŻENIA)/przekaźniki Buchholza, które dodatkowo zabezpieczają sam transformator.
  • Specjalista elektryk
    Ale nie o takich mocach o jakich myśli pytający. Gdzie ty widziałeś 250 kVA z mikroprocesorowym zabezpieczeniem, czujnikiem temperatury czy przekaźnikiem gazowo-przepływowym? Nie ma sensu stosowanie zabezpieczeń kosztujących niemal tyle samo co zabezpieczane urządzenie. Wkładka topikowa w zupełności wystarczy.
  • Specjalista elektryk
    stomat napisał:
    Ale nie o takich mocach o jakich myśli pytający. Gdzie ty widziałeś 250 kVA z mikroprocesorowym zabezpieczeniem, czujnikiem temperatury czy przekaźnikiem gazowo-przepływowym? Nie ma sensu stosowanie zabezpieczeń kosztujących niemal tyle samo co zabezpieczane urządzenie. Wkładka topikowa w zupełności wystarczy.

Proszę bardzo:

pchela82 napisał:

Jeżeli chodzi o selektywność po stronie 10kV będzie zabezpieczenie elektroniczne Sprecon E-P, więc w obu przypadkach nie powinno być problemu żeby ją zapewnić.

Piotr
  • Specjalista elektryk
    pchela82 napisał:

Miniax napisał:
    Obecnie większość zabezpieczeń transformatorów po stronie GN opartych jest o programowalne przekaźniki

Z postu autora nie wiemy czy mamy do czynienia ze stacją słupową czy wnętrzową.
    Myślę, że piszemy o sieciach OSD. Kolego Miniax, BB to Tauron więc standardy są jednakowe.
    Autor ma w profilu - Warszawa i nie wiem jakie tam obowiązują standardy.
  • Specjalista elektryk
    Akurat ja na myśli bardziej miałem przemysł, zwłaszcza w odniesieniu do pytania autora, bo śmiem wątpić aby autor miał dobrać transformator do pracy w OSD, a do jego wypowiedzi głównie się odnosiłem.
    Jeżeli chodzi o sieci OSD, wiem że Tauron w Bielsku również dość dużo zabezpieczeń modernizuje i zmienia na pełną automatykę, niemniej z pewnością przez lata będzie jeszcze dużo trafo zabezpieczanych za pomocą bezpieczników.

Nie zmienia to jednak faktu, że moim zdaniem jedynym w pełni skutecznym zabezpieczeniem transformatorów przed przegrzaniem jest kontrola jego temperatury, bo niestety w przypadku trafo jest wiele czynników nieelektrycznych, które mogą spowodować jego przegrzanie, nawet jeżeli będzie miał idealnie dobrane zabezpieczenia po stronie pierwotnej i wtórnej.