Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór falownika do silnika

01 Lis 2019 10:53 375 15
  • Poziom 3  
    Witam, ma taki silnik ja ze zdjęć niżej umieszczonych. Pierwsza sprawa to powiedzcie jakiej mocy jest bo nie mogę dojść... więcej tabliczek już nie znalazłem. A druga sprawa to dodam zaraz kilka falownikow które sobie upatrzyłem i potrzebuje pomocy w dobraniu dobrego. Silnik będzie pracował na śrubie trapezowej która będzie sunęła dość masywny wózek (trak) w dość powolnym tempie.
    Dobór falownika do silnika Dobór falownika do silnika Dobór falownika do silnika Dobór falownika do silnika Dobór falownika do silnika Dobór falownika do silnika Dobór falownika do silnika

Sory za jakoś.. to zdjęcia z olx’a

Jest jeszcze jeden ale ze zdjęć nic nie widać ale w opisie jest: falownik OMRON 1.1KW 3.4A CIMR-J7AZ40P7.
    Jest to falownik 3 fazowy,
  • SterControl
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Silnik ma 1.2 konia mechanicznego ile to jest kW to już powinieneś bez problemu znaleźć.
    Ma też podane prądy dla 240 jak i 415 V więc i na podstawie tego idzie obliczyć jego moc.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Potrzebny falownik z 4A dla 3x230V jeżeli silnik ma wyprowadzone 6 końcówek uzwojeń albo 3x400V i prąd około 2.5A. Inna kwestia to rozpiętość prędkości i chłodzenie.
  • SterControl
  • Poziom 3  
    A z tych co podałem jakoś doradzisz?
  • Poziom 15  
    Jeden czy dwa podejdą. Zobaczę dokładniej wieczorem, późnym.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    axxa12 napisał:
    Silnik będzie pracował na śrubie trapezowej która będzie sunęła dość masywny wózek (trak) w dość powolnym tempie.

Zrób tak przekładnie Silnik - śruba żeby przy normalnej pracy posuwu silnik miał ok 30Hz nie mniej bo ugotujesz silnik a zmniejszając Hz w tym samym stosunku zmniejszamy MOC.
  • Poziom 3  
    Czy taki zestaw dałby radę ?

Motoreduktor 0.25kW 3fazowy 26 obrotów na minute.
  • Poziom 43  
    axxa12 napisał:
    Silnik będzie pracował na śrubie trapezowej która będzie sunęła dość masywny wózek (trak) w dość powolnym tempie.

To się nazywa prędkość cięcia , ile jest u Ciebie ?

250W to moc posuwu w szlifierce kamienia na mokro, u ciebie potrzeba ponad 1kW i motoreduktor.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    1.2 Hp = ok 0.8 kw.
    Polecam falownik LS IG5A 008, jeśli masz zasilanie trójfazowe, jeśli jednofazowe to IC5, Tylko wtedy przełącz silnik w trójkąt.
    Dobrze jest ustawić pracę wektorową w falowniku, duży moment na niskich obrotach, lecz czasem potrzebny zewnętrzny wentylator do chłodzenia silnika (niskie obroty własnego wentylatora w silniku). Dobrze jest określić maksymalną prędkość piły (pił) traka i dobrać przełożenie tak, aby pokrywało się z obrotami nominalnymi silnika. Wtedy możesz liczyć na stabilną pracę napędu w granicach 5 - 70 Hz (od 10 do 140% prędkości znamionowej).

P.S. Z ciekawości, jaki to trak, bramowy, taśmowy, czy piła tarczowa? (Domyślam się że taśmowa).
  • Poziom 3  
    Dzięki kolego, trak taśmowy 😊
    Dobór falownika do silnika Dobór falownika do silnika

Dodano po 15 [minuty]:

Mam 3 fazy to mówisz ze ten będzie dobry?
    Dobór falownika do silnika
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Tak, ten powinien wystarczyć. Silnik powinieneś połączyć w gwiazdę.
    Jakby dołożyć jeszcze serwo do napędu w pionie, niewielkie PLC i panel HMI - mógłby wyjść niezły automat.
  • Poziom 3  
    Jeżeli byłby jakiś jeszcze dobry pomysł np przekładnia albo coś to proszę o propozycje 😊😊
    Tylko kwotowo nie przekraczajmy 250 zł
  • Poziom 43  
    danthe napisał:
    Tak, ten powinien wystarczyć. Silnik powinieneś połączyć w gwiazdę.
    Jakby dołożyć jeszcze serwo do napędu w pionie, niewielkie PLC i panel HMI - mógłby wyjść niezły automat.
    To fakt, ale
    axxa12 napisał:
    ....bez komentarza.
  • Poziom 3  
    Słowo „Jakby” widział? 😌
  • Poziom 30  
    Tak tylko sobie fantazjuję, zboczenie zawodowe. Fatek plc - ok. 500, HMI 1000 serwo lub taniej silnik krokowy pewnie za 12 nm jakieś 400 - 500 (wszystko netto). To tylko koszty elementów.
    Cytat:
    Bardzo niski budżet.