Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

monitor Hitachi LCD - dołączenie gniazda euro

01 Lis 2019 12:31 213 15
  • Poziom 3  
    Witam,posiadam stary monitor Hitachi 15",miał zastosowanie w komputerze stacjonarnym.Chciałbym wmontować do niego gniazdo euro aby podłączyć DVD.Boję się po omacku szukać sygnałów z kabla do komputera żeby go nie uszkodzić.Proszę o pomoc.
  • Poziom 42  
    Proszę podać dane (model) monitora, jak i posiadanego DVD.
  • Poziom 42  
    Z tego co widzę, monitor ma gniazdo VGA (D-Sub) wyłącznie. Ops tego gniazda bez problemu kolega znajdzie na sieci.
    Moim zdaniem, nie jest możliwe podłączenie wprost gniazda EURO do tego monitora, to nie jest tego rodzaju sprzęt.

Inną sprawą jest, czy monitor jest zdolny odtwarzać obraz telewizyjny, z tym bywa różnie.

Na miejscu kolegi poszedłbym inną drogą. Można zakupić przecież konwerter AV na VGA i wypróbować.
    W razie niepowodzenia można przecież konwerter zwrócić.
    Przykład takiego konwertera (pierwszy z brzegu) -> Allego aukcja #771592859

I proszę pamiętać - konwerter, nie żadne cudowne kabelki które można znaleźć na owym portalu.
    Jak również proszę pamiętać w którą stronę ma zajść ta konwersja -> AV(CVBS) na VGA(DS-sub).
    Piszę o tym, bo można znaleźć konwertery w drugą stronę, ale nie działają one w obydwie strony.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za informację.Pozdrawiam.

Dodano po 51 [minuty]:

Nie mogę znaleść opisu-rysunku gniazda /chyba D-SUB,a nie S-SUB/.Oglądałem natomiast fabryczną przejściówkę z gniazda D-SUB na dwa kable cincz V i A i chyba S-V.Brak bliższych danych,tylko to, że zdjęcie pochodzi z Elektrody.
  • Poziom 42  
    Poprawiłem - oczywiście miało być D-Sub - moja wina :(
    Wolski Jan napisał:
    Oglądałem natomiast fabryczną przejściówkę z gniazda D-SUB na dwa kable cincz V i A

Swoją opinię o tego rodzaju przejściówkach już wyraziłem.
  • Poziom 3  
    Trochę mnie dziwi to, że nigdzie nie mogę znależć opisu lub rysunku takiego gniazdka. Na płytach komputerowych też tego nie ma? Nic nie mam do stracenia i będę szukał po omacku, znalazłem już GND, i zacznę od znalezienia fonii itd, chyba, że padnie monitor, który nic nie jest warty chociaż sprawny. O wynikach napiszę. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Wolski Jan napisał:
    Trochę mnie dziwi to, że nigdzie nie mogę znależć opisu lub rysunku takiego gniazdka.

Kolega ma na myśli VGA (D-Sub)?

Proszę bardzo -> Link
  • Poziom 3  
    Serdecznie dziękuję.O to mi chodziło!!!
  • Poziom 3  
    Niestety,za szybko się ucieszyłem,po analizie podanego rysunku i mojego gniazda jest duża różnica,a mianowicie w moim gnieżdzie piny 1,2,6,8,9,10 połączone są z masą i brak pinów do podłączenia audio.
  • Poziom 42  
    Wolski Jan napisał:
    po analizie podanego rysunku i mojego gniazda jest duża różnica,

Eeee, coś mi tu nie pasuje ...
    Odnoszę wrażenie, że kolega popełnił często spotykany błąd i odczytał numerację "pin" w drugą stronę tj.
    1, 2 - faktycznie to jest 5, 4
    6, 8, 9, 10 - faktycznie -> 10, 8, 7, 6

I wtedy to by miało sens, co kolega napisał o połączeniu z masą (GND).
    Wolski Jan napisał:
    brak pinów do podłączenia audio.

Gniazdo VGA (D-Sub) z założenia nie przenosi sygnału audio. Po to w tym monitorze Hitachi jest dodatkowe gniazdo, służące do wprowadzenia owego sygnału.
  • Poziom 3  
    Niestety,muszę się poddać - w DVD nie ma sygnału,impulsu do załączenia monitora - pomimo dobrych połączeń ciągle wyświetla brak sygnału i natychmiast go wyłącza.Serdecznie dziękuję za pomoc i temat zamykam.
  • Poziom 42  
    Wolski Jan napisał:
    pomimo dobrych połączeń ciągle wyświetla brak sygnału

Mógłby kolega opisać te połączenia? Tak z czystej, technicznej ciekawości.
  • Poziom 42  
    Cóż, odnoszę wrażenie, że kolega zasugerował się opisem tych gniazd, gdzie występują identycznie opisane sygnały RGB.
    Pomimo identycznego opisu, są to odmienne standardy przesyłania sygnału video:
    - w przypadku DVD - to jest sygnał luminacji (G) + dwa różnicowe sygnały chrominancji (Red, Blue) - jest to "świat" sprzętu RTV.
    - w przypadku monitora tj. gniazda VGA mamy do czynienia z prawdziwym sygnałem RGB, który dodatkowo wymaga dwóch sygnałów synchronizacji - jest to "świat" komputerów.

Mogę docenić wysiłek i chęci, ale jak już napisałem powyżej, to się nie uda. Nawet gdyby był obecny ten magiczny "impuls załączający monitor".

A rozwiązanie również opisałem powyżej - konwerter - nie cudowny kabelek.
  • Poziom 3  
    Tak było,nie chcę inwestować w konwerter,po prostu myślałem,że wykorzystam ten monitor.Pozdrawiam.