Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy AI pomoże rozwiązać problem braku pasma w eterze?

ghost666 01 Lis 2019 16:28 2079 26
 • Czy AI pomoże rozwiązać problem braku pasma w eterze?
  Potrzebne jest jeszcze więcej widma dla systemów 5G, ale niewiele pozostało do przydzielenia. Obecnie proponowane rozwiązanie polega na rezygnacji z wyłącznych licencji na widmo i poleganiu na sztucznej inteligencji w zarządzaniu głęboko złożonym procesem udostępniania widma w każdej sytuacji.

  DARPA ogłosiła konkurs dotyczący opracowania sieci radiowych obsługiwanych przez sztuczną inteligencję (AI). "Jest to zdolność, która będzie kluczowa dla sukcesu komunikacji 5G - i nie tylko" komentuje organizacja. Co 10 lat nowa generacja sieci bezprzewodowej zasadniczo zmienia krajobraz sieci bezprzewodowej, przy czym każda z nich wymaga coraz więcej widma niż poprzednie. Ale 5G, kolejna generacja urządzeń bezprzewodowych, będzie ostatnią, która w ten sposób zmieni krajobraz widma.

  Czy AI pomoże rozwiązać problem braku pasma w eterze?
  Od najwcześniejszych dni łączności bezprzewodowej dominującym sposobem zarządzania widmem była licencja wyłączna, w ramach której rząd przyznaje dostęp do określonego zakresu częstotliwości jednemu licencjobiorcy. Ponieważ widmo bezprzewodowe jest zasadniczo skończone, to dostęp do pasma jest rzadkim i cennym towarem.

  Każda generacja systemów radiowych zapewnia nam lepszą łączność, ale wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na pasmo, a przy większym zapotrzebowaniu potrzeba więcej widma radiowego. Poprzednie przesunięcia nie były jednak tak bolesne i mocne, jak mają być obecne, związane z implementacją technologii 5G. To dlatego, że wszystkie łatwodostępne pasma bezprzewodowe są już zajęte. Nie ma dogodnego pustego fragmentu spektrum, a zatem nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie: "gdzie ulokować 5G?".

  Pytanie to pozostawia dwie opcje: przejście na częstotliwości wcześniej uważane za niepożądane dla komunikacji naziemnej (np. fale milimetrowe) lub znalezienie sposobu na lepsze podzielenie widma. Chociaż widmo fal milimetrowych można ogólnie uznać za zupełnie puste i niewykorzystane to przejście na mniejsze długości fali wiąże się z licznymi wyzwaniami wynikającymi z samej fizyki tych fal, jak i faktu, że transmisja taka nie obejmuje tego samego obszaru, co tradycyjne pasma o niższej częstotliwości. Możemy rozszerzyć 5G o łączność z falą milimetrową, ale to nie zastąpi zastosowania niższych częstotliwości.

  Kluczem do zakończenia zajmowania pasma jest sprawniejsze dzielenie widma. Od początku 2000 roku (dzięki staraniom DARPA i FCC) części pasma są już współdzielone. Podejście to takie cieszy się dosyć dużą popularnością. To, co sprawia jednak, że ​​współdzielenie widma w praktyce jest tak trudne, to konieczność zagwarantowania, że ​​dwa określone systemy radiowe są w stanie dzielić ze sobą pasmo bez powodowania szkodliwych zakłóceń. Często oznacza to wymyślenie bardzo precyzyjnych reguł, unikalnych dla obu systemów, a następnie wykazanie, że reguły te działają - poprzez symulacje i próby terenowe. Ostatecznie powoduje to zmiany zasad udostępniania widma, które umożliwiają współdzielenie.

  Opisany powyżej proces trwa jednak całe lata. Na przykład po latach rozwoju FCC właśnie zatwierdziło Citizens Band Radio Service (CBRS), która jest pierwszą dużą wygraną w zakresie udostępniania widma. CRBS stanowi ogromny krok naprzód, ale nadal pozwala jedynie na zgrubne dzielenie widma w skali czasowej minut. Ciągłe zapotrzebowanie na sieć bezprzewodową zmusi więcej systemów widma do współdzielenia w większej grupie, odchodząc umieszczania tylko dwóch systemów w jednym zakresie pasma, ale dodawaniem tam trzech lub więcej systemów. Co więcej, na sformułowanie zasad takiego współdzielenia nie ma wielu lat, które potrzebne są do robienia tego dotychczasowymi metodami.

  W tym momencie pojawia się jednak nowy pomysł DARPA - Spectrum Collaboration Challenge (SC²). SC² to trzyletni konkurs, który rzuca wyzwanie pomysłowi bezprzewodowemu, aby zmierzyli się z najtrudniejszymi problemami w udostępnianiu widma i opracowali nowy rodzaj radiotelefonów zdolnych do rozwoju w świecie bez licencji na wyłączność na pasmo. Każdy z konkurentów został wezwany do stworzenia w pełni autonomicznej sieci radiowej zdolnej do uczenia się, jak współdzielić widmo jednocześnie, nie tylko ze starszymi użytkownikami widma, takimi jak radary, ale także z dziewięcioma innymi technologiami radiowymi konkurującymi o dostęp do pasma.

  Kluczowym elementem dla SC² jest połączenie technologii dzielenia widma z najnowszymi osiągnięciami sztucznej inteligencji (AI). Jednak aby odnieść sukces w podziale widma, potrzebny jest nowy rodzaj sztucznej inteligencji. Każdy z przełomowych osiągnięć w AI - Big Blue pokonał Kasparova na szachach, Watson pokonał Jenningsa na Jeopardy, Alpha Go pokonał Sedola w Go - to przykłady izolowanej AI. Współdzielenie widma jest zasadniczo oparte na współpracy, wymagając, aby wiele radiotelefonów współdzieliło jeden zasób. Dlatego SC² kładzie nacisk na AI oparte na współpracy wielu systemów.

  Współczesne systemy bezprzewodowe nie "rozmawiają" ze sobą. Na przykład router Wi-Fi nie komunikuje się ze swoim sąsiadem w celu zminimalizowania zakłóceń. Niemniej jednak dokładnie taki model, który przyjęto w SC². ta nowa technologia radiową nazwana została Collaborative Intelligent Radio Networks (CIRN). W ramach tego projektu tworzony jest język, którym "rozmawiać" ze sobą będą urządzenia bezprzewodowe. Tworząc język, który umożliwia sieciom bezprzewodowym dzielenie się informacjami, przyspieszymy podejmowanie decyzji przez sztuczną inteligencję w każdym systemie komunikacji bezprzewodowej. Korzystając z tego języka, sieci CIRN SC² są w stanie współpracować i dzielić się informacjami o zakłóceniach, planować sposób wykorzystania widma i optymalizować wydajność każdej technologii bezprzewodowej współdzielącej widmo w danej lokacji.

  Konkurs na technologię współdzielenia pasma transmitowany był pod koniec października w sieci na www.spectrumcollaborationchallenge.com. Wygranym tego konkursu jest system GatorWings. system stworzony został przez kadrę naukową z University of Florida. Zdobyli oni główną nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów. System MarmotE, złożony z obecnych i byłych badaczy z Vanderbilt, odebrał nagrodę za drugie miejsce w wysokości 1 miliona dolarów, a trzecią nagrodę w wysokości 750 000 dolarów otrzymał system Zylinium, stworzony przez trzyosobowy start-up z doświadczeniem w programowaniu radiotelefonów i sztucznej inteligencji.

  Źródło: Lihttps://www.eetimes.com/author.asp?section_id=36&doc_id=1335206

  Pokazana na zdjęciu tytułowym postu jest alokacja pasm radiowych (stan na 2016 rok). W lepszej jakości obraz ten obejrzeć można tutaj.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9461 postów o ocenie 7212, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Testo
 • #2
  zgierzman
  Poziom 22  
  ghost666 napisał:
  tradycyjne częstotliwości o niższej częstotliwości


  W oryginale to też jest taki bełkot, czy to wina tłumaczenia?
 • Testo
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  zgierzman napisał:
  ghost666 napisał:
  tradycyjne częstotliwości o niższej częstotliwości


  W oryginale to też jest taki bełkot, czy to wina tłumaczenia?


  Powinny być tradycyjne pasma, co już poprawiłem.
 • #4
  PEJO
  Poziom 21  
  Czy kolega wie jakie inplikacje niesie za sobą potwierdzanie istnienia eteru? Chcesz zdegradować einsteina do świadomego kłamiącego cwelebryty?
  Od kiedy pasmo jest ograniczone?
  Jaka jest granica częstotliwości?
  Ograniczeniem pasama jest jedynie technologia bezprzewodowego zasilania cipów inwigilacyjnych.
 • #5
  Sareph
  Poziom 21  
  PEJO napisał:
  Jaka jest granica częstotliwości?

  ~300GHz, chyba ze jako radio zaczniemy liczyć światło, albo uznamy za sensowne transmisje promieniami gamma.
 • #6
  silvvester
  Poziom 24  
  Rozkład częstotliwości z usa, problemy z usa? Przecież my jesteśmy w Polsce. W internecie pojawiły się niusy jakoby miała powstać spółka do 5G w oparciu o Exatel, Orange, TMobile, Plus, Play. Pasmo 700Mhz, tyle że 700MHz koliduje z pasmem TV we wschodniej części Polski.
 • #7
  rysio68
  Poziom 14  
  "Przecież my jesteśmy w Polsce"@silvvester, bo została nam chorągiewka i piosenka?
  Skoro brak miejsca w dostępnym zakresie radiowym, czemu nie skorzystać z LiFi? (Light Fidelity)
  W świetle silnie tłumionych badań wskazujących zagrożenia wynikające z wprowadzenia 5G to jedyne sensowne rozwiązanie. Po zapoznaniu się z tematem większość znajomych przeszła z WiFi do poczciwego kabla LAN.
  Szanownym Kolegom, którym zdrowie własne i najbliższych nie jest obojętne proponuję wysłuchać prelekcji:
  1" Prof. Henryk Banach o technologii 5G na konferencji w Sejmie - 26.04.2019"
  https://www.youtube.com/watch?v=sLUXm3_tpT8&list=PLeHAPs-QKbkDsfcuey9AqFO62_ga1ONez&index=5
  2"Technologia 5G - Konferencja w Sejmie - Prof. Janusz Mikuła o zagrożeniach i patologiach"
  https://www.youtube.com/watch?v=o4QEuvtgyGE&list=PLeHAPs-QKbkDsfcuey9AqFO62_ga1ONez&index=3
  Zdrowia, zdrowia szanowni życzę, bo to będzie deficytowy "Towar"...
 • #8
  RitterX
  Poziom 37  
  Problemem nie jest brak AI w optymalizacji sieci bezprzewodowych a współpraca operatorów telefonii, wzajemne rozliczenia.
  No nie wiem czy AI pomoże rozwiązać problem w bardzo gęsto zaludnionych centrach miast gdyż problemem nie są jedynie nadajniki telefonii komórkowej ale też nadajniki w smartfonach użytkowników.
  Od strony elektromagnetycznego smogu to już w ogóle centra miast wyglądają nie najlepiej dla tam żyjących i pracujących. Dodanie kolejnych pasm operatorom spotęguje ten problem.
  Na całe szczęście DARPA finansuje wiele projektów, z których nie koniecznie coś sensownego wynika i robią to świadomie z zupełnie innych powodów jak praktyczne wdrożenia.

  Odnoszę takie niejasne wrażenie, że AI ma być panaceum na wszystkie, coraz poważniejsze bolączki świata, "Z próżnego i Salomon nie naleje". AI nie będzie takim panaceum. Tu i ówdzie coś poprawi, trochę i tyle.
  No i jest jeszcze problem informatycznego bezpieczeństwa takich samoorganizujących optymalizatorów neuronowych. Oj będzie się działo :) .
 • #9
  kaem
  Poziom 26  
  Jestem przeciwnikiem 5G. Spowoduje to chaos w gospodarce częstotliwościowej i wygeneruje olbrzymie koszty przeniesienia np. pasm telewizyjnych w inne pasma. I wszystko po to, by Janusz i Grażyna mogli poszpanować nowym smartfonem ściągającym z netu jakiś kretyński filmik w sekundę. Ja np. nie mam smartfona - internet mobilny jest mi w ogóle niepotrzebny. Mam starego typu telefon komórkowy.
 • #10
  elektronik999
  Poziom 26  
  @kaem A ja jestem zwolennikiem. Zlikwidować pasma telewizyjne, tylko Janusze i Grażyny oglądają telewizje, szpanując znajomością najnowszych odcinków ukrytej prawdy. Ja np. nie mam telewizora - jest mi w ogóle nie potrzebny. Mam za to telefon na którym mogę oglądać filmy.
 • #11
  RitterX
  Poziom 37  
  Gdy zaczniesz się leczyć na przypadłości związane z nadmierną ekspozycją na pole elektromagnetyczne to nie będziesz oglądał zabawnych filmików. Ostro zmienią się priorytety.
 • #12
  elektronik999
  Poziom 26  
  Skoro i tak to pasmo jest zajęte telewizją to tak czy tak jesteś poddany ekspozycji na to pole.
 • #13
  rysio68
  Poziom 14  
  @elektronik999 Ustawa UD172 podnosi dopuszczalne normy PEM.
  "Ministerstwo Zdrowia ma zmienić, za pomocą rozporządzenia, normy
  promieniowania elektromagnetycznego na zalecane w rozporządzeniach Unii Europejskiej,
  t.j. z 0,1W/m2
  na 10W/m2
  dla najważniejszych, górnych zakresów częstotliwości. Czyli
  podwyższyć te normy stukrotnie. Są to wymagania lobbystów z firm telekomunikacyjnych,
  niewiele mają wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Nasza norma wynikała z długoletnich i
  kosztownych badań nad specyficznym i nietermicznym oddziaływaniem pól
  elektromagnetycznych, głównie badań rosyjskich, ale też polskich. Norma ta była pewnym
  kompromisem wielkości zaburzeń fizjologicznych i możliwego ograniczenia mocy
  ówczesnych nadajników, tak aby spełniały zakładane funkcje."
  Całość tu: http://www.torsionfield.eu/wordpress/wp-content/uploads/2018/12/UwagiUD172.pdf
 • #14
  RitterX
  Poziom 37  
  Telewizor to zwykle jednokanałowy odbiornik o dosyć kiepskiej przepustowości łącza cyfrowego. Jest jedynie odbiornikiem. Telefon komórkowy działa w dwie strony pod względem transmisji danych. 5G wymusza znacznie większą moc emitowaną zarówno po stronie nadajnika jak telefonu komórkowego i o to z grubsza rozchodzi się we wszelkich sprzeciwach jej tyczących.
  Telewizor oglądasz, o ile oglądasz :) , jedynie w domu a smartfona często w zatłoczonych "mikrofalówkach" np. metrze. Trudno oglądać 55" TV bliżej jak 3m a telefon trzymamy w rękach. Natężenie energii spada z kwadratem odległości. Parafrazując kultowy "Rejs": Pan nadaje, pani nadaje... :) . Wspólnota może więcej, nie koniecznie lepiej.

  Wiele teorii o zbiorowości przyrównuje ludzi mieszkających w gęsto zaludnionych społecznościach do wielkiego ula. Ale też do innych stadnie żyjących gryzoni np. szczura. Tam też jest funkcja testera beta :) . Wysyłają takiego ciekawskiego by sprawdził dla grupy czy żarcie nie jest zatrute? Jak nie jest to jaki pierwszy wypełni żołądek a jak jest no to mówi się trudno.
 • #15
  PEJO
  Poziom 21  
  Jak już mowa o szkodliwości, to jest jeszcze aspekt o którym się nie mówi.
  Tak zwane pole morfo genetyczne (pole morficzne, kronika akaszy, eter itp...) a raczej nie uznaje się choć się bada i jest co badać.
  Bo przecież dna przekazuje odruchy i umiejętności gatunkowe...
  A żeby wnieść coś do dyskusji (bo wedlug niektórych nie wnosze) to chciał bym powiedzieć że nie interesuje mnie co Janusz i Grażynka oglądają i czy na tv czy telefonie. I przypomnieć że jeśli wyrażenie opinii to jest "nic" - forum dyskusyjne nie istnieje.
 • #16
  acctr
  Poziom 15  
  Abstrahując od fizycznych aspektów pasma częstotliwości i jego wykorzystania przez kolejne generacje systemów komunikacji bezprzewodowej mamy tutaj do czynienia z typowym problemem optymalizacji. Zrozumiałe jest, że panuje obecnie moda na pojęcia takie jak AI, deep learning, machine learning, neural networks - gwałtowny ich rozwój przynosi niespodziewane korzyści w życiu codziennym. Jednak pchanie wszędzie AI i szukanie w nim remedium na wszystkie problemy to dziecinada.
  Przedstawiony problem można skutecznie rozwiązać znanymi od kilkudziesięciu lat algorytmami deterministycznymi wykorzystującymi programowanie dynamiczne. Wystarczy spojrzeć na obrazek w tytule i na myśl przychodzi problem plecakowy.
 • #17
  Phaeton
  Poziom 15  
  rysio68 napisał:
  @elektronik999 Ustawa UD172 podnosi dopuszczalne normy PEM.
  "Ministerstwo Zdrowia ma zmienić, za pomocą rozporządzenia, normy
  promieniowania elektromagnetycznego na zalecane w rozporządzeniach Unii Europejskiej,
  t.j. z 0,1W/m2
  na 10W/m2
  dla najważniejszych, górnych zakresów częstotliwości. Czyli
  podwyższyć te normy stukrotnie.


  Aż takie podwyższenie to może przesada, ale obecne normy są praktycznie technicznie nierealizowalne, dlatego w reszcie UE są właśnie takie a nie inne.
 • #18
  rysio68
  Poziom 14  
  PEJO napisał:
  Jak już mowa o szkodliwości, to jest jeszcze aspekt o którym się nie mówi.
  Tak zwane pole morfo genetyczne (pole morficzne, kronika akaszy, eter itp...) a raczej nie uznaje się choć się bada i jest co badać.
  Bo przecież dna przekazuje odruchy i umiejętności gatunkowe...
  A żeby wnieść coś do dyskusji (bo wedlug niektórych nie wnosze) to chciał bym powiedzieć że nie interesuje mnie co Janusz i Grażynka oglądają i czy na tv czy telefonie. I przypomnieć że jeśli wyrażenie opinii to jest "nic" - forum dyskusyjne nie istnieje.

  Nie prawda, że się nie bada. Bada się, jeśli ktoś zna jęz. rosyjski to znajdzie.
  W jęz. polskim strona dr. Diany Wojtkowiak torsionfield.eu (Pola torsyjne)
  @Phaeton, w USA jest 10W/m2, więc my, jako "Niezależny kraj" wprowadzimy to samo. Wystarczy przesłuchać linkowane wcześniej materiały z konferencji w sejmie, żeby zrozumieć, o co chodzi.
  Może słoneczko pomoże i jak w 1859 zrobi małe "Akuku" zanim wykończymy się sami głupotą.
 • #19
  Phaeton
  Poziom 15  
  rysio68 napisał:

  W jęz. polskim strona dr. Diany Wojtkowiak torsionfield.eu (Pola torsyjne)

  To jakiś pseudonaukowy bełkot. Jak chcesz wykazać szkodliwość 5G, to nie w taki sposób.
 • #20
  PEJO
  Poziom 21  
  Żeby nie zbaczać z tematu zastanawiam się nad sensem podziału pasma które jest w większości puste w rzeczywistości, powie Ci to każdy kto ma skaner i co 5khz skanował dane pasmo ręcznie gałą:)

  A w celu badań w szerszym świetle:
  https://m.youtube.com/watch?v=hoUetu2sdkc

  Pozdro:)
 • #21
  rysio68
  Poziom 14  
  Phaeton napisał:
  rysio68 napisał:

  W jęz. polskim strona dr. Diany Wojtkowiak torsionfield.eu (Pola torsyjne)

  To jakiś pseudonaukowy bełkot. Jak chcesz wykazać szkodliwość 5G, to nie w taki sposób.

  Jakiś postęp jest, Kopernika chcieli spalić na stosie za podważanie jedynie słusznej idei, dr Wojtkowiak jest tylko krytykowana za "pseudonaukowy bełkot."
  Na poważnie, warto czytać prace w jęz. rosyjskim, bo po rozpadzie ZSRR wielu naukowców ujawniało to, nad czym pracowali w ścisłej tajemnicy.
  Niestety,oddziaływanie polami torsyjnymi (Pola morfogenetyczne, fale skalarne, czy jakby nie nazywać) jest największym zagrożeniem, bo z ludzi można zrobić zombi. Trzeba poświęcić trochę czasu i poznać temat.
  Powstał pierwszy przetwornik pola torsyjne/impulsy elektryczne (W uproszczeniu) w celu lokalizacji pozycji (GPS) ale bez sztucznych sygnałów, typu satelity czy BTS-y
  "Jak chcesz wykazać szkodliwość 5G, to nie w taki sposób."
  Dobrze, to w inny sposób. Fale radiowe wpływają negatywnie na mózgi naszych komórek, czyli błonę komórkową poprzez zmianę napięcia powierzchniowego. Zakłócają komunikację międzykomórkową. Uszkadzają komórki rozrodcze żeńskie na etapie płodowym. Matka narażona na PEM urodzi córkę, ale ta córka zdrowej wnuczki już nie.
  Wracając do tematu, czemu nie LiFi? Co stoi na przeszkodzie? Pasmo prawie wolne.
 • #22
  Phaeton
  Poziom 15  
  Kopernika nikt nie chciał spalić na stosie, żył sobie spokojnie aż do śmierci. Swoje dzieło "O obrotach .." zadedykował ówczesnemu papieżowi, żeby było śmieszniej. A pola morfogenetyczne, fale skalarne, przecież to nic nie znaczy ale brzmi naukowo, więc niektórzy łapią sie na to, bo magia przyciąga takimi zaklęciami. Rosjanie miewali często ciągoty mistyczne, wymuszony "światopogląd naukowy" tyle zmienił, że coniektórzy postanowili realizować takie ciągoty w pseudonauce. No nic nie karmię już więcej.
 • #23
  PEJO
  Poziom 21  
  Czym różni się dla laika (np. Pana z chatki z kupy i gliny) zaawansowana technologia od magii? Jak pokażesz telefon szamanowi z plemienia, gdzie nigdy nie było więcej zdobyczy cywilizacyjnych jak naszyjnik z kapsli, to uzna on to za czarną złą magie mogącą podkopać jego autorytet wśród współplemieńców.
  Ciekawość to nie ciągotki w stronę mistyki, nazywanie mistyką tego czego się nie rozumie tylko dlatego bo się nie chce to jak dla mnie żałosny infantylizm.
  Zamiast karmić sam coś zjedz bo głodno gadasz.
 • #24
  rysio68
  Poziom 14  
  Może to jest powodem forsowania 5G mimo protestów?

  "Zespół ONZ-owskich naukowców zajmujących się klimatem wzywa do zmniejszenia populacji Ziemi w celu powstrzymania globalnego ocieplenia."
  Chyba globalnego ocipienia.

  "W badaniu opublikowanym we wtorek w czasopiśmie BioScience Międzyrządowy Panel ONZ ds. Zmian Klimatu wezwał do globalnej kontroli populacji, twierdząc, że jeśli nie przeprowadzi się drastycznego zmniejszenia ludzkiej populacji to poważne katastrofy są tuż za rogiem."
  Swoją drogą powinni dać przykład, zacząć depopuacje od siebie.
  http://www.prisonplanet.pl/polityka/onz_wzywa_by_w_odpowiedzi,p618274101
 • #25
  silvvester
  Poziom 24  
  rysio68 napisał:

  W świetle silnie tłumionych badań wskazujących zagrożenia wynikające z wprowadzenia 5G to jedyne sensowne rozwiązanie.


  Czemu nikt nie protestował jak kolejno wprowadzano 2G, 3G i 4G? Każy chce mieć internet, ale stację bazową najdalej od siebie. Duża odległość wymusza większą moc po obu stronach, to proste, więc zagęszczenie nadajników da mniejszą moc tak emitowaną przez telefon jak i stację bazową. Problemem nie jest sama sieć 5G tylko brak pasma:) Gęstsza infrastruktura z pewnością wywoła protesty:) Wiem, bo u mnie na dachu tez jest BTS. Do czasu kiedy kasa z dzierżawy płynęła gdzie indziej, były protesty, kiedy kasa zaczęła płynąć do mieszkańców to i protesty się skończyły.
 • #26
  RitterX
  Poziom 37  
  Poziom zatrucia środowiska ma pewien próg graniczny. To tak jak z buforowością biologiczną i chemiczną wody np. małego jeziorka. Nosi koleś wiadra z odpadkami, nosi i wylewa. Pewnego dnia owa buforowość jest bliska zeru. Koleś znowu przynosi dwa wiadra i wlewa jak co dzień. I nagle całe życie w zbiorniku zamiera. No i koleś dziwi się. No jak to wlewałem odpadki po trochu każdego dnia i nic się nie działo. Żadnego ostrzeżenia, jak tu nagle!
  Zanim osiągniemy poziom natężenia pola elektromagnetycznego jaki już osiągnęliśmy np. z plastikiem wokół nas lepiej zejść z obłędnej drogi.
  Istnieją już techniczne, systemy informatyczne środki by monitorować stan zdrowia mieszkańców mieszkających blisko BTS-ów i nic nie stoi na przeszkodzie by w przypadku pojawienia się powtarzających schorzeń o zwiększonym natężeniu w stosunku do pozostałej części populacji obłożyć pełnymi kosztami leczenia i odszkodowań operatorów. Nie może być tak, że prywatyzowane są zyski a uspołeczniane straty.
 • #27
  rysio68
  Poziom 14  
  "Nie może być tak, że prywatyzowane są zyski a uspołeczniane straty."
  Słuszna uwaga, ale niestety rzeczywistość jest inna. Były trzy skokowe przyrosty zapadalności na nowotwory, ściśle skorelowane czasowo z:
  1 Elektryfikacja
  2 Uruchomienie przekazu RTV
  3 Uruchomienie telefonii GSM
  Czeka nas kolejny skok związany z wprowadzeniem sieci 5G w paśmie 7Ghz, które zakłóci komunikację międzykomórkową w organizmach żywych.
  Co jeszcze ciekawsze, miasta i wsie mają nieodpłatnie obowiązek! udostępnić infrastrukturę operatorom świadczącym usługi 5G.
  Musimy też mieć świadomość, że nowe pasmo wzmocni oddziaływanie już istniejącego smogu elektromagnetycznego.
  Koncerny telekomunikacyjne dostarczą klientów korporacjom farmaceutycznym, jak widać wynaleźli swoiste "Perpetuum mobile"
  Koszty poniesie społeczeństwo.
  W 2018r zmarło 414000 Polaków, rekord od 2wś. To efekt "Postępu", tylko czy cena nie za wysoka ?