Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD ?

01 Lis 2019 16:40 189 9
  • Poziom 8  
    Witam

Panowie prosze o poradę bo skłądam mały komputer i nie wiem jaki procek i jaką płytę główna kupić

Może zacznę od tego że zależy mi na niskim poborze prądku i jak najlepszej jakości obrazu. Nie na wydajności (nie gram i nie montuję filmów na pc)

W drodze do mnie jest obudowa Silverstone ML05 (malutka ok. 7l i b. ładna)
    Zasilacz też już zamówiłem będzie to Be Quiet SFX 350 watt
    Dysk SSD Goodram CX400 (wiem podstawowy model) ale ma 5 lat gwarancji i kosztował 85 zł z wysyłką więc wziąłem jako pierwszy SSD ;)

I teraz pozostało mi wybrac CPU i płytę do tej obudowy

Na tą chwilę mam:

MSI H81m na 1150 z pentiumem g3260 i 4GB ram 1600 Mhz

I lece na integrze hd4400... i to jest największa bolączka bo pc mam podączony do TV 50" cali - referencyjna plazma Pioneera i jak oglądam filmiki na YT to wygląda to kiepsko :/

Z blu raya jest miodzio :)

Zależy mi na tym aby komputer był podłaczony do telewizora i monitora na stałe i żeby wycisnąc z niego ile sie da pod względem jakości obrazu

Wielu powie pewnie kup jakąś kartę graficzną typu gt 740 gt 1030 i starczy

Niby tak ale tv ciągnie 240 watów i miło by było jak by komputer by był w miarę energoszczędny - laptopów nie lubię

Obudowa jest, zaislacz jest, dysk też.. i co dalej ?

Pierwsza moja myśl to była używka g4560 lub g4600.. ale to też nic nie da więc może jakieś apu od amd ?

Czy będzie duża róznica w wyswietlanym obrazie między integrą od intela np hd630 a jakimś apu od amd ?

Poradźcie coś proszę :)
  • Poziom 42  
    Integra Intela w teorii starczy choć wymagania czy to YT czy to z BlueRay też rosną i jak chcesz zapodać filtry przy madVR to 1030 klęknie.

A na teraz to raczej nie wina zintegrowanej grafiki że na YT słabo coś idzie tylko wina YT że oglądasz liche jakościowo filmy. Chyba że o czymś nie wiem i nie podałeś co jest źle obecnie?

W zasadzie to pentium się nie nadaje - lepiej niestety i3 a raczej i5 wstawić żeby mieć zapas mocy do filmów szczególnie chcąc oglądać na integrze.

Ile miałbyś pieniędzy na zakup mini-ITXowej płyty do tej obudowy?
    https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=411
  • Poziom 8  
    Może kiepsko doprecyzowałem o co mi chodzi

Powiem tak zmieniam komputer bo chiałem kupic obudowe Fractala R3 bo mam jakies badziewie sprzed kilkunatu lat które zajmuje za dużo miejsca i szpetnie wygląda przy telewizorze ale jak zobaczyłem cene Fractala R4 to dałem sobie spokój ;)

W sumie po głowie chodził mi też używany laptop z dedykowana grafiką ale ja jednaka wole mieć normalny komputer podłaczony jednoczęsnie do plazmy i monitora full hd

4K mnie nie interesuje bo musiał bym wymienić TV a ten jest świetny więc w sumie 2 rdzeniowy procek wystarczy

Obudowe Silverstona wyrwałem okazyjnie za 115 zł zasilacz udało mi sie kupić za 80 zł i ssd za 85 zł

Wiem że płyty mini itx są drogie ale może być używka Procesor tak samo - chyba że zostawić g3260 i poszukać płyty mini itx na 1150 plus gtx 750 mini ?

Ile kasy na płyte i procek ? Jak najmniej ;)
    Chyba że nowe apu da kopa w sensie jakości obrazu to kupie najpierw nowy proc a potem płytkę jak sprzedam stare podzespoły

A teraz pytanie laika: co to są te filtry madVR ? To coś jak kiedyś ffdshow ?
  • Poziom 8  
    Odświeżam temat

Kupiłem Asrock H110m-itx + 2 x 4 GB DDR4 Goodram 2400 CL15 + Pentium g4400

Dlaczego te podzespoly ?

Bo płytę udało mi się kupić nową za 219 zł (normalnie Mini ITXy są strasznie drogie)

G4400 ? Bo na początek wystarczy i zaktualizuję sobie bios a jak mi się zachce filmów 4K to wymienię na g4600

8gb ramu bo narazie będę korzystał z integry w procesorze i system będzie 64 bitowy

Miał bym kilka pytań:

Jak to wszystko upakuje w tą mała obudowę to myślę że dobrze by było pomyśleć o lepszej wentylacji i wymianie intelowskiego chłodzenia - ta obudowa ma tylko 7 litrów

1. Z prawej strony jest miejsce miejsce na 2 dodatkowe wentylatory - co byście polecili dobrego ?

Nie jestem obeznany w wiatraczkach ale myślałem o BeQuiet - mam zasilacz SFX i jest bezgłośny :) Wcześniejszy ATX też był niesłyszalny a to lubie :)

2. Jak dam 2 kości ram to musze coś zminiać w biosie żeby pracowały w dual channel czy automatycznie sie ustawią ? (narazie będę korzystal z integry) ?

3. Czy moja płyta ma wyjście USB na przedni panel ?
  • Poziom 8  
    Dzięki

A czy ktoś doradzi jakieś dobre ciche/ bezgłośne wiatraczki do tej obudowy ? :)

I jak z ramem czy muszę coś zmienić w biosie żeby pracowały w dual channel ?

Moje pytania to nie lenistwo raczej liczę na podpowiedź o ludzi którzy zajmują sie kompami na codzień :)
  • Poziom 31  
    MrEcuador napisał:
    Może zacznę od tego że zależy mi na niskim poborze prądu

Intel

Przykładowo mój sprzęt oparty o i5-8400 - na integrze 17-18W w spoczynku, po dodaniu GTX1660 i k. dźwiękowej na PCIe niecałe 30 watów.
    Są to wartości nieosiągalne na platformie AM4...

Cytat:

i jak najlepszej jakości obrazu. Nie na wydajności (nie gram i nie montuję filmów na pc)

Obojętnie.
    Cytat:

Czy będzie duża róznica w wyswietlanym obrazie między integrą od intela np hd630 a jakimś apu od amd?

Nie, w jakości obrazu nie będzie żadnej różnicy.

Ogólnie GT1030 ma tę zaletę, że nawet przy kiepskim CPU jakim jest intelowski Atom, jest w stanie płynnie odtwarzać pliki x265 / 10bit / 60fps.
  • Poziom 35  
    MrEcuador napisał:
    A czy ktoś doradzi jakieś dobre ciche/ bezgłośne wiatraczki do tej obudowy ? :)

Na razie nie brnij w żadne dodatkowe koszty, bo może się okazać, że fabryczne chłodzenie, przy tak znikomym obciążeniu będzie do zaakceptowania. Trzeba w bios-ie tej płyty poszukać tryby sterowania wentylatorem i ustawić najcichszy możliwy, nie powodujący przegrzewania procesora. Możesz też spróbować obniżyć napięcie procesora(undervolting).
    Pamięci od pierwszego strzała powinny ruszyć w dualu. Sprawdzisz popularnym, darmowym programem CPU-Z.
  • Poziom 8  
    Mam już wszystko złożene poza ramem

Jutro odbieram 2 x 4GB goodrama 2400 cl15 myśle że w połaczeniu z ssd będzie wypas jak na komputerek do codziennego użytkowania

Obudowa jest mega fajna z wyglądu ale troche musze jeszcze sie pobawić kablami - polecam każdemu kto nie potzrebuje 50 centymetrowej kasty w pokoju :)

Procek póki co to Pentium G4400 jak zaktualizuje bios to wrzuce G4560 :) i mi starczy na lata bo i tak nie gram :)

Czy g4600 starczy żeby odpalić film w 4K ? W sumie filmy to oglądam tylko oryginały na blu rayu ale miło by było jak by procesor wystarczył do filmów w 4K

A i czy g4600T nie był by lepszym wyborem.. wiem ma tylko 3 Ghz ale jak by sie okazało że starczy do odpalenia filmów w 4K bo do reszty to i celeron wystarczy to bym rozważył zakup energooszczędnego procka..

Jeszcze ostatnie pytanie ma do Was zailacz jaki wsadziłem do Silverstonka to BeQuiet SFX 350watt i tak sobie teraz myśle czy jak za jakiś czas dołoże gtx 750ti lub 1050ti mini to czy starczy mocy ? Kalkulator na stronie Be Quieta pokazuje ze max pobor mocy przy takiej konfiguracji to coś ok 150 watt i wskazuje właśnie na 350 watowe zaiłki.. starczy czy b edzie trzeba wymienić ?

Co do dodoatkowych wiatraków to narazie odpuszczam temat - zobacze jakie będa temperatury po złożeniu bez karty graficznej