Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD?

01 Lis 2019 16:40 354 21
  • Poziom 8  
    Witam

Panowie proszę o poradę bo składam mały komputer i nie wiem jaki procek i jaką płytę główna kupić.

Może zacznę od tego, że zależy mi na niskim poborze prądu i jak najlepszej jakości obrazu. Nie na wydajności (nie gram i nie montuję filmów na pc).

W drodze do mnie jest obudowa Silverstone ML05 (malutka ok. 7l i b. ładna).
    Zasilacz też już zamówiłem będzie to Be Quiet SFX 350W.
    Dysk SSD Goodram CX400 (wiem podstawowy model) ale ma 5 lat gwarancji i kosztował 85 zł z wysyłką więc wziąłem jako pierwszy SSD ;)

I teraz pozostało mi wybrać CPU i płytę do tej obudowy

Na tą chwilę mam:
    MSI H81M na 1150 z pentiumem g3260 i 4GB ram 1600 MHz

I lecę na integrze hd4400... i to jest największa bolączka bo pc mam podłączony do TV 50" cali - referencyjna plazma Pioneera i jak oglądam filmiki na YT to wygląda to kiepsko :/

Z blu raya jest miodzio :)

Zależy mi na tym aby komputer był podłączony do telewizora i monitora na stałe i żeby wycisnąć z niego ile się da pod względem jakości obrazu.

Wielu powie pewnie kup jakąś kartę graficzną typu GT740 GT1030 i starczy

Niby tak, ale tv ciągnie 240 watów i miło by było jak by komputer by był w miarę energooszczędny - laptopów nie lubię.

Obudowa jest, zasilacz jest, dysk też.. i co dalej?

Pierwsza moja myśl to była używka g4560 lub g4600.. ale to też nic nie da więc może jakieś apu od amd?

Czy będzie duża różnica w wyświetlanym obrazie między integrą od intela np hd630 a jakimś apu od amd?

Poradźcie coś proszę :)
  • Poziom 42  
    Integra Intela w teorii starczy choć wymagania czy to YT czy to z BlueRay też rosną i jak chcesz zapodać filtry przy madVR to 1030 klęknie.

A na teraz to raczej nie wina zintegrowanej grafiki że na YT słabo coś idzie tylko wina YT że oglądasz liche jakościowo filmy. Chyba że o czymś nie wiem i nie podałeś co jest źle obecnie?

W zasadzie to pentium się nie nadaje - lepiej niestety i3 a raczej i5 wstawić żeby mieć zapas mocy do filmów szczególnie chcąc oglądać na integrze.

Ile miałbyś pieniędzy na zakup mini-ITXowej płyty do tej obudowy?
    https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=411
  • Poziom 8  
    Może kiepsko doprecyzowałem o co mi chodzi

Powiem tak zmieniam komputer bo chiałem kupic obudowe Fractala R3 bo mam jakies badziewie sprzed kilkunatu lat które zajmuje za dużo miejsca i szpetnie wygląda przy telewizorze ale jak zobaczyłem cene Fractala R4 to dałem sobie spokój ;)

W sumie po głowie chodził mi też używany laptop z dedykowana grafiką ale ja jednaka wole mieć normalny komputer podłaczony jednoczęsnie do plazmy i monitora full hd

4K mnie nie interesuje bo musiał bym wymienić TV a ten jest świetny więc w sumie 2 rdzeniowy procek wystarczy

Obudowe Silverstona wyrwałem okazyjnie za 115 zł zasilacz udało mi sie kupić za 80 zł i ssd za 85 zł

Wiem że płyty mini itx są drogie ale może być używka Procesor tak samo - chyba że zostawić g3260 i poszukać płyty mini itx na 1150 plus gtx 750 mini ?

Ile kasy na płyte i procek ? Jak najmniej ;)
    Chyba że nowe apu da kopa w sensie jakości obrazu to kupie najpierw nowy proc a potem płytkę jak sprzedam stare podzespoły

A teraz pytanie laika: co to są te filtry madVR ? To coś jak kiedyś ffdshow ?
  • Poziom 8  
    Odświeżam temat

Kupiłem Asrock H110m-itx + 2 x 4 GB DDR4 Goodram 2400 CL15 + Pentium g4400

Dlaczego te podzespoly ?

Bo płytę udało mi się kupić nową za 219 zł (normalnie Mini ITXy są strasznie drogie)

G4400 ? Bo na początek wystarczy i zaktualizuję sobie bios a jak mi się zachce filmów 4K to wymienię na g4600

8gb ramu bo narazie będę korzystał z integry w procesorze i system będzie 64 bitowy

Miał bym kilka pytań:

Jak to wszystko upakuje w tą mała obudowę to myślę że dobrze by było pomyśleć o lepszej wentylacji i wymianie intelowskiego chłodzenia - ta obudowa ma tylko 7 litrów

1. Z prawej strony jest miejsce miejsce na 2 dodatkowe wentylatory - co byście polecili dobrego ?

Nie jestem obeznany w wiatraczkach ale myślałem o BeQuiet - mam zasilacz SFX i jest bezgłośny :) Wcześniejszy ATX też był niesłyszalny a to lubie :)

2. Jak dam 2 kości ram to musze coś zminiać w biosie żeby pracowały w dual channel czy automatycznie sie ustawią ? (narazie będę korzystal z integry) ?

3. Czy moja płyta ma wyjście USB na przedni panel ?
  • Poziom 8  
    Dzięki

A czy ktoś doradzi jakieś dobre ciche/ bezgłośne wiatraczki do tej obudowy ? :)

I jak z ramem czy muszę coś zmienić w biosie żeby pracowały w dual channel ?

Moje pytania to nie lenistwo raczej liczę na podpowiedź o ludzi którzy zajmują sie kompami na codzień :)
  • Poziom 31  
    MrEcuador napisał:
    Może zacznę od tego że zależy mi na niskim poborze prądu

Intel

Przykładowo mój sprzęt oparty o i5-8400 - na integrze 17-18W w spoczynku, po dodaniu GTX1660 i k. dźwiękowej na PCIe niecałe 30 watów.
    Są to wartości nieosiągalne na platformie AM4...

Cytat:

i jak najlepszej jakości obrazu. Nie na wydajności (nie gram i nie montuję filmów na pc)

Obojętnie.
    Cytat:

Czy będzie duża róznica w wyswietlanym obrazie między integrą od intela np hd630 a jakimś apu od amd?

Nie, w jakości obrazu nie będzie żadnej różnicy.

Ogólnie GT1030 ma tę zaletę, że nawet przy kiepskim CPU jakim jest intelowski Atom, jest w stanie płynnie odtwarzać pliki x265 / 10bit / 60fps.
  • Poziom 35  
    MrEcuador napisał:
    A czy ktoś doradzi jakieś dobre ciche/ bezgłośne wiatraczki do tej obudowy ? :)

Na razie nie brnij w żadne dodatkowe koszty, bo może się okazać, że fabryczne chłodzenie, przy tak znikomym obciążeniu będzie do zaakceptowania. Trzeba w bios-ie tej płyty poszukać tryby sterowania wentylatorem i ustawić najcichszy możliwy, nie powodujący przegrzewania procesora. Możesz też spróbować obniżyć napięcie procesora(undervolting).
    Pamięci od pierwszego strzała powinny ruszyć w dualu. Sprawdzisz popularnym, darmowym programem CPU-Z.
  • Poziom 8  
    Mam już wszystko złożene poza ramem

Jutro odbieram 2 x 4GB goodrama 2400 cl15 myśle że w połaczeniu z ssd będzie wypas jak na komputerek do codziennego użytkowania

Obudowa jest mega fajna z wyglądu ale troche musze jeszcze sie pobawić kablami - polecam każdemu kto nie potzrebuje 50 centymetrowej kasty w pokoju :)

Procek póki co to Pentium G4400 jak zaktualizuje bios to wrzuce G4560 :) i mi starczy na lata bo i tak nie gram :)

Czy g4600 starczy żeby odpalić film w 4K ? W sumie filmy to oglądam tylko oryginały na blu rayu ale miło by było jak by procesor wystarczył do filmów w 4K

A i czy g4600T nie był by lepszym wyborem.. wiem ma tylko 3 Ghz ale jak by sie okazało że starczy do odpalenia filmów w 4K bo do reszty to i celeron wystarczy to bym rozważył zakup energooszczędnego procka..

Jeszcze ostatnie pytanie ma do Was zailacz jaki wsadziłem do Silverstonka to BeQuiet SFX 350watt i tak sobie teraz myśle czy jak za jakiś czas dołoże gtx 750ti lub 1050ti mini to czy starczy mocy ? Kalkulator na stronie Be Quieta pokazuje ze max pobor mocy przy takiej konfiguracji to coś ok 150 watt i wskazuje właśnie na 350 watowe zaiłki.. starczy czy b edzie trzeba wymienić ?

Co do dodoatkowych wiatraków to narazie odpuszczam temat - zobacze jakie będa temperatury po złożeniu bez karty graficznej
  • Poziom 8  
    Panowie prosze o pomoc

Dziś przyszedł ram 2x4 GB 2400 Mhz a w biosie jest widziany jako 2133 Mhz
    Bios z tego co pamiętam P1.50 Płyta ASROCK H110M-ITX

Czy aktualizajca biosu sprawi że ram będzie pracował w 2400 Mhz ?

I druga ważniejsza sprawa to to że nie mogę zainstalować windowsa 7 64 bit

Zrobilem bootowalnego pendriva i nie chce sie zainstalować
    Instalacja stratuje ale po 2 sekundach wyskakuje okno ż ebrakuje jakiegoś sterownika :(

Próbowałem dwa razy robić bootowalny endrive z 2 roznych iso i w obu przypadkach ten sam problem

Za pierwszym razem gdy chciałem zainstalowac winde to nie działała klawiatura i mysz (mam logitecha mk250 bezprzewodową) ale zminiłem w biosie ps2 na enable chyba i kursor sie pojawił o dziwo :)

Ale z instalacją windowsa nie moge wystartowa :(

Dysk jest nowy SSD Goodram CX400 128 GB

Co robić?
  • Poziom 35  
    Pentium G4400 według specyfikacji obsługuje: DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V .
    Może to już czas przesiąść się na windows 10?
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Z Win7 są problemy , firma nie daje
    1. Asrock drivera HD Graphics 630 (z tego cpu) pod Win7
    *MSI daje
    2. Win10 chodzi wspaniale i bez problemów
    3. najnowszy Bios BIOS P7:00, wspiera KABY LAKE
  • Poziom 8  
    Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD? Win 10 Home 64 bit zainstalował się bez problemów :]

Czy jeśli uaktualnie bios do najnowszej wersji to pamięci pójdą w 2400 Mhz ?
    Czy to jest zależne tylko od płyty głownej czy procesor i płyta muszą być zgodne ?

Mam jeszcze dwa pytania:

Stery jakie zainstalowałem to:

Chipset: INF(v10.1.1.38)
    Grafika: Intel HD 510 1910.1007372
    Sieć: Intel_LAN(v21.1_v1)
    Dźwięk: Realtek_Audio(v7647)

Czy czegoś nie pominąłem przypadkiem ?
    Przepraszam że tak męcze ale dawno nie składałem kompa ;)

Temperatury jakie mam na procku -> w załaczonym pliku. Na moje amatorskie oko jest ok i dodatkowe wiatraczki wydają się zbędne

Jakie kodeki polecicie do grafiki ?
  • Spec od monitorów
    Twój Skylake-S cpu G4-4400 (wbudowana grafika Intel HD Graphics 510) obsługuje oficjalnie (wbudowany kontroler pamieci)
    DDR4-1866, DDR4-2133, DDR3L-1333, DDR3L-1600

O Bios wer. Link

Poniżej ta płyta , ale inny cpu 6th Gen.
    Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD? Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD?
    * na starym Bios z 2016
    Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD? Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD?

p.s

Prekursorem Twojej płyty była starsza płyta ASRock J3455-ITX na BGA Celeron J3455 10W=TDP Apollo Lake (1,5/2,3GHz, gpu wbudowane HDG 500 (Gen 9),
    - 2 × DDR3/DDR3L -1866 max,16GB
    - 1 × PCIe 2.0 x1/ 1 × M.2 2230 (Key E)
    - 2 × SATA 6 GB/s (chipset т)/ plus 2 × SATA 6Gb/s za (ASMedia ASM1061)
    -HDMI 2.0 4096×2160@60Hz), DVI-D (Single Link — 1920×1200@60Hz) oraz VGA (D-Sub) (2048×1536@60Hz)
    * konverter DisplayPort—HDMI odpowiada układ MegaChips MCDP2800BB
    Mini HTPC - Integra od Intela czy Apu od AMD?

Dzisiaj nowa płyta ASRock J3455-ITX to 91 funtów/ ebay od £55
  • Poziom 31  
    MrEcuador napisał:

Czy jeśli uaktualnie bios do najnowszej wersji to pamięci pójdą w 2400 Mhz ?
    Czy to jest zależne tylko od płyty głownej czy procesor i płyta muszą być zgodne ?

Zależy to tylko od procesora - jakbyś użył np. G4560 czy G4600 (zamiast G4400) to pamięci by działały w 2400MHz.
    Przy okazji miałbyś sporo mocniejszy procesor (4400 to 2 wątki, wyższe modele to już 4 wątki).

Jedyne płyty, które pozwalają ustawić dowolną szybkość pamięci to te droższe, na chipsetach z serii Z - wtedy nawet na Pentiumie czy Celeronie możesz mieć np. 3600MHz.
  • Poziom 8  
    Dzięki wielkie za wszystkie podpowiedzi :)

W przyszłym tygodniu będę miał G4560 więc ram pójdzie na 2400 Mhz

Tylko że mój bios to wersja 1.5

Chciał bym do tego czasu zaktualizować do najnowszej wersji czyli 7.20

Mam pytanie czy mogę odrazu wgrać ten najnowszy czy musze jakiś pośredni wgrywać ?

Pierwszy raz będę robił update biosu i nie chcę uwalic płyty ;)

Odrazu 7.20 dać czy jakiś wcześniejszy i potem najnowszy ?

Gdzies w jakimś poradniku widziałem że zalecali wgrać pośredni dlatego pytam
  • Poziom 35  
    Nigdy nie wgrywałem jakiś "pośrednich". Daj linka do tego poradnika.
  • Poziom 35  
    Faktycznie jest pokazana na filmie strona jakiejś płyty AM4, która takiego zabiegu wymaga. Dla ASROCK H110M-ITX nic takiego nie widzę.
  • Poziom 8  
    Zaktualizowałem odrazu do wersji 7.20
    3 minuty i wszystko śmiga :) a jednym serwisie mi zaśpiewali za zaktualizowanie biosu 50 zł a w drugim 80 ;)
    W poniedziałek bede miał Pentiuma g4560 to i pamięci pójdą taktowane jak fabryka chciała :)

Dzięki jeszcze raz za pomoc