Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile freonu do układu chłodniczego?

21 Wrz 2005 09:15 14063 8
  • Poziom 10  
    Mam problem z napełnieniem układu chłodniczego (chiler) freonem R404. Nie wiem jak obliczyć ilość potrzebnego freonu. Mam wszystkie parametry (pojemności) zbiornika freonu(2,5l), parownika, skraplacza. Mam również profesjonalny sprzęt do opróżniania i napełniania, wagę manometry itd. Brak tylko umiejętności.... Czy ktoś może mi podać jak obliczyć ilość freonu do napełnienia, no i może jak to zrobić. Muszę tu zaznaczyć, że udało nam się już to zrobić, ale presostat wyłącza się czasami na zbyt wysokie ciśnienie na tłoczeniu. Na razie ustawiony jest na 3 bary na ssaniu i 22 na tłoczeniu (oryginalne nastawy to 4 i 20 barów). Czy powinienem dalej korygować nastawy preostatu, czy może załadowałem zbyt wiele czynnika (2,5kg). Wydajność chłodnicza ok. 3kW. Z góry dzięki za pomoc.

Dodano po 15 [minuty]:

Zapomniałem dodać - Temp. odparowania +10 st. C. Parownik chłodzi wodę w zbiorniku.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Spróbuj zmniejszyć ilość czynnika. Pojemność zbiornika nie oznacza że tyle czynnika musi tam być. Układy ze zbiornikiem mają większą tolerancję niż "na kapilarze", nie trzeba super dokładnie odmierzać.
    Nie ustawiaj presostatu na tłoczeniu za wysoko bo załatwisz sprężarkę.
  • Poziom 24  
    moze problem jest ze skraplaczem(zanieczyszczony?) i dlatego mas za duze cisnienie na tloczeniu? jezeli uklad ma wziernik to napelniaj az nie bedzie pecherzy.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Wróć do 4 bar na ssaniu ,zmiejsz ilość czynnika do 1,8 kg..W razie dalszych problemów podaj parametry wody.
    Oczywiście sprawdziłeś skraplacz jak napisał lidmar.
  • Poziom 10  
    Skraplacz został sprawdzony - czysty jak łza. Temperatura wody jakiej pilnuje termostat to 25 st. C. Spróbuję zmniejszyć ilość czynnika, ale nadal nie wiem skąd np. 1,8 kg. Wydaje mi sie, że powinny być jakieś reguły napełniania wynikające np. z pojemności układu lub ciśnień. Po podłączeniu manometrów obserwuję następujące zjawisko: w momencie załączenia się agregatu ciśnienie na ssaniu spada do 4 barów, a często do 3, a na tłoczeniu rośnie powoli do 19 lub 20 barów. We wzierniku widać "bąblowanie" tylko w momentach załączania i wyłączania się agregatu.

Dodano po 6 [minuty]:

Może jeszcze opowiem jak napełniałem: Butla podłączona przez manometry do ssawnej strony agregatu. Agregat załączony, otwieram zawór na butli i powoli ładuję obserwując ciśnienia i wagę. Z tego co pamiętam po nabiciu 1kg zwór rozpręzny już był zimny, a we wzierniku prawie nie było bąbli. Wydawało mi się że wystarczy, ale zaprzyjaźniony chłodniarz powiedział, że za mało. No i w końcu nabiliśmy 2,4kg. Dzięki z rzeczowe uwagi.
  • Poziom 24  
    byc moze ze uklad jest przepelniony i dlatego wysokie cisnienie skraplania,upusc troche gazu,i obserwuj parametry pracy.Zakladam ze jest to uklad z zaworem rozpreznym z kapilara na koncu ukladu,wtedy gdybym to napelnial to obserwowalbym zachowanie sie cisnienia na ssaniu po wpuszczeniu powiedzmy 1 kg gazu,cisnienie w czasie normalnej pracy powinno falowac (efekt pracy zaworu ) co by swiadczylo o odpowiedniej ilosci czynnika(caly wymiennik pracyje).Zobacz jaka temp ma rura powrotna przy sprezarce,jezeli zblizona do temp odparowania to smialo mozesz upuscic czynnika.Ja nie jestem teoretykiem i nie znam wzorow na wyliczenie ilosci czynnika a napelniam stopniowo ,obserwujac prace.
  • Poziom 10  
    Sprawa chyba zakończona. Zlaliśmy ok. 0,6 kg freonu. Mimo iż ciśnienie na tłoczeniu mierzone manometrem niewiele się zmniejszyło to jednak już wystarcza to do poprawnej pracy, bo presostat nie rozłącza agregatu. We wzierniku widać bąbelki, ale jest prawie pełen. Może w przyszłości trochę dobijemy freonu, ale na razie jest ok. Wielkie dzięki za pomoc i rzeczowe uwagi !
  • Poziom 16  
    Może się przydać w przyszłości:
    Gęstość cieczy dla R404a przy +25 st. C 1045,0kg/m3.
  • Poziom 15  
    Witam.
    Gratulacje i ja nie dopełniałbym czynnikiem w przyszłości.
    Moja rada ,że 1,8 kg nie wynikała z żadnych obliczeń przy tak małej ilości danych byłoby to nemożliwe.Po prostu projektant zakłada najczęściej dobierając zbiornik ,że ilość czynnika nie przekracz 0,8 pojemności zbiornika co pozwala na bezpieczne zmagazynowanie całości czynnika w zbiorniku
    Bąbelki we wzierniku mogą się pojawiać w początkowej fazie pracy po ustabilizowaniu powinny zniknąć.
    pozdrawiam awax