Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zawór bezpieczeństwa w bojlerze 50 l

01 Lis 2019 18:42 624 28
 • Poziom 5  
  Witam
  Mam problem odnośnie bojlera. Problem mój wygląda następująco , posiadam bojler 50 l firmy ariston (bojler jest nowy ) i z dołu bojlera są 2 wężyki metalowe wlot i wylot wody i oczywiście zawor bezpieczenstwa . No i podczas grzania wody zawor puszcza tzn leci z niego woda. Był już hydraulik u mnie i jeden już zawor wymienił, wcześniej też leciało. No to kupiłem nowy zaworek do 0.7MPa i zamontował go i dalej leci ,wycieka woda tylko wtedy gdy woda się grzeje. Wiem że gdy się grzeje wytwarza się ciśnienie. Mam od razu za licznikiem wody zamontowany reduktor cisnienia wody bez manometru. Proszę was o jakieś porady .
  Pozdrawiam maciek
 • Poziom 25  
  Hydraulik nic nie wspomniał, że można zamontować naczynie przeponowe i wycieki ustaną? Z drugiej strony to trzeba by było zamontować manometr bo jak przy zaworze na 0.7 MPa kapie woda to jakie tam musi być ciśnienie? Bałbym się stać koło tego bojlera, to tykająca bomba.
 • Poziom 5  
  Mieszkam na 10 piętrze w bloku. Reduktor mam na wejście do 1.5 MPa A na wyjście od 1 do 4 ,jest odkrecony podobno na maksa . A co do bojlera to nie wiem dlaczego tak jest naprawdę... przeponowe odpada bo jest zamontowany w szafce na wymiar. Jakieś inne pomysły?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Gdy temperatura wody wzrasta, rośnie też jej objętość. Nadmiar nie może się cofnąć przez reduktor. Wzrasta ciśnienie i działa zawór bezpieczeństwa. Naczynie przeponowe załatwi sprawę.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Naczynie przeponowe może być w dowolnym miejscu instalacji. Nie musi być przy bojlerze.
 • Poziom 5  
  Ale nigdy tak nie miałem żeby przy bojlerze mieć przeponowe pierwszy raz słyszę żeby na blokach montować przeponowe naczynie.... w innych mieszkaniach tak nie miałem żeby z zaworu leciało tylko teraz takie coś mam i to jeszcze w mieszkaniu na blokach ...
 • Poziom 26  
  Dawniej nie montowano zaworów zwrotnych i woda mogła się cofnąć do przyłącza.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Nie miałeś, a teraz masz, bo masz reduktor, a w reduktor działa jak zawór zwrotny.
  Kiedyś nie montowało się reduktorów, ani zaworów zwrotnych, a teraz jest obowiązek montowania, ponieważ ciepła woda skażała wodę zimną. Nic na to nie poradzisz i trzeba naczynie przeponowe dołożyć.
 • Poziom 5  
  Zmierze ciśnienie wody jakie jest w tej instalacji i wam napiszę. A druga sprawa to nie mam już miejsca na przeponowe A nie chce to mieć koło grzejnika lub przy umywalce.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  To co wycieka odprowadz wężkiem do kanalizacji. Galmet w instrukcji montażu zalecał albo naczyńko albo odprowadzenie do kanalizacji.
 • Poziom 24  
  Zamontuj najpierw manometr i sprawdz jakie jest ciśnienie. Manometr "podpowie" Ci jaki jest stan reduktora. Często zdarza się że reduktor przebija i na "postoju" czyli w trakcie gdy nie pobierasz wody ciśnienie w instalacji za reduktorem rośnie powoli do wartości jak przed reduktorem.

  Skopiowane z instrukcji Galmet:

  . Nie wolno zapobiegać kapaniu wody z zaworu bezpieczeństwa − nie zatykać otworu wypływowego zaworu bezpieczeństwa. Jeśli z zaworu
  bezpieczeństwa cały czas wycieka woda oznacza to, że ciśnienie w instalacji wodociągowej jest za wysokie lub zawór bezpieczeństwa jest niesprawny.
  Odpływ z zaworu powinien być skierowany w dół. Pod zaworem zaleca się umieścić lejek odprowadzający wodę. Można również na wypływie
  zamocować wężyk odprowadzający wycieki wody powstające przy otwarciu zaworu bezpieczeństwa. Wężyk powinien być odporny na temperaturę
  +80 0C, o średnicy wewnętrznej 9 mm i maks. długości 1,2 m, prowadzony do odpływu (min. 3%) w otoczeniu, w którym temp. nie spada poniżej 0
  0C. Wężyk należy zabezpieczyć przed zmniejszeniem powierzchni przelotu (zagnieceniem lub zatkaniem), a jego wylot powinien być widoczny (dla
  sprawdzenia działania zaworu).


  i jeszcze:

  W przypadku istnienia w instalacji zimnej wody, doprowadzającej ją do podgrzewacza, zaworu zwrotnego lub innego urządzenia funkcjonującego
  jako zawór zwrotny np. reduktor ciśnienia, należy zamontować w instalacji wodnej wzbiorcze naczynie przeponowe o pojemności co najmniej 5%
  pojemności podgrzewacza.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Witam.
  Sprawdź ciśnienie wody kiedy nie kapie z zaworu bezpieczeństwa oraz gdy kapie i wtedy będziemy mogli coś ci podpowiedzieć. Tak prawdę mówiąc zmniejszyć ciśnienie możesz zawsze tylko najpierw zmierzyć ile ono wynosi teraz.
  Pozdrawiam
 • Poziom 5  
  Zawór bezpieczeństwa w bojlerze 50 l

  Dodano po 2 [minuty]:

  Okej rozumiem zmierze ciśnienie. Tylko powiedzcie mi skoro ja mam ponad0.7 MPa, bo jest tyle na zaworze dopuszczalne max, na 10 piętrze to jakie ciśnienie wody mają na parterze lub na 1 piętrze???

  A zdjęcie wysłałem wam wyżej jak to hydraulik podłączył
 • Poziom 24  
  Hooks9193 napisał:


  Dodano po 2 [minuty]:

  Okej rozumie zmierze ciśnienie. Tylko powiedzcie mi skoro ja mam ponad 7 bar bo jest tyle na zaworze dopuszczalne max, na 10 piętrze to jakie ciśnienie wody mają na parterze lub na 1 piętrze???  Mają ok.0.3 MPa więcej.
 • Poziom 24  
  Hooks9193 napisał:
  1MPa mają ciśnienie?? Wiesz ile to jest 10 bar ? W rurach pp?? Moim zdaniem to by te rury rozsadzilo.


  Wiem ile to 1MPa. Nie martw się o rury wytrzymają jeszcze więcej.
  Skoro u Ciebie na 10 piętrze jest 0.7MPa to 30 metrów niżej będzie 0.3MPa więcej > Nie ja to wymyśliłem tylko "przyroda".

  Tu przeliczysz jeśli nie wierzysz:
  https://convertlive.com/pl/u/konwersja/metrów-wody/do/bary#30
 • Poziom 36  
  Hooks9193 napisał:
  1MPa mają ciśnienie?? Wiesz ile to jest 1MPa ? W rurach pp?? Moim zdaniem to by te rury rozsadzilo.


  No przecież to Ty masz reduktor, więc Twoje ciśnienie nie trafi do sąsiadów z dołu... (jeśli by trafiało, to nie miałbyś tak wysokiego ciśnienia, chyba, że akurat w bloku nie ma ani jednego lokatora, który odkręciłby kran by spuścić kilka kropel (bo skok ciśnienia z 0.3-0.7 MPa to kwestia kilku kropel).

  Ciśnienie rośnie Ci w odcinku od reduktora do reduktora, gdzie w środku masz wpięty bolier bez naczynia, które może przyjąć nadmiar wody.

  Co chcesz redukować w tym przypadku? Jeśli po obu stronach boilera zatkasz dopływ i odpływ, Twoim jedynym zabezpieczeniem przed eksplozją jest zawór bezpieczeństwa, który sobie obecnie radośnie kapie.


  Przy okazji i ja mam pytanie do obeznanych - czy w takim przypadku, problemu nie rozwiąże produkt typu:
  Zbiornik przeponowy 2L Omnigena
  Zawór bezpieczeństwa w bojlerze 50 l

  oczywiście, założony na zimnej wodzie?
  To maleństwo wszędzie się zmieści...
 • Poziom 24  
  To naczyńko + ciśnienie za reduktorem ustawione na ok 0.25MPa przy bojlerze 50l, powinno załatwić sprawę. Ale dopiero po zamontowaniu manometru bo na razie nie wiadomo ile w instalacji jest.
 • Poziom 36  
  ewoo napisał:
  Ale dopiero po zamontowaniu manometru bo na razie nie wiadomo ile w instalacji jest.


  Wiadomo :-) Jest 0.7MPa, może nieco więcej. Im więcej ciśnienia jest powyżej ciśnienia działania zaworu bezpieczeństwa, tym więcej ulewa się go przez ten zawór - czyli stan się ustala na 0.7MPa. W momencie otwarcia dowolnego zaworu za reduktorem, w ułamku sekundy ciśnienie spada z 0.7MPar do takiego, jak jest w instalacji. Nie spodziewam się na 10-tym piętrze w bloku ciśnienia "normalnego" na poziomie >0.3MPa, lecz można pójść po sąsiadach i popytać, ile mają (może któryś ma manometr).

  Autorowi nie potrzeba manomentru.
 • Poziom 17  
  Witam. Nie możliwe, aby w instalacji autor miał 0.7MPa. To jest już kryminał dla dostawcy wody. Zawór bezpieczeństwa puszcza znacznie wcześniej. Szkoda, że nie ma tutaj podanego modelu lub zdjęcia zaworu (czy jest zawór bezpieczeństwa zwrotny czy zwykły wpinany w trójnik). Były takie zawory o symbolu ZB-4, które to miały zawór upustowy wmontowany w wewnętrzny zawór zwrotny, przez co przy wzroście ciśnienia następowało powolne rozprężenie do całej instalacji, nie tylko do wody ciepłej. Takie naczynko 2 litry spokojnie rozwiązałoby problem.
 • Poziom 22  
  Witam, kolego nie jest możliwe abyś miał ciśnienie wody zimnej do wodomierza0.7MPa lub więcej, takie ciśnienie masz dopiero na instalacji ciepłej wody. Prawdopodobnie masz zamontowany zawór zwrotno-bezbieczeństwa, ale gdyby był to zwykły zawór bezpieczeństwa to wtedy to ciśnienie będzie rosło aż do reduktora ciśnienia. Spróbuj zmniejszyć temperaturę grzania wody, zobaczysz czy to coś zmieni. pozdrawiam.
 • Poziom 26  
  roman 18 napisał:
  Witam, kolego nie jest możliwe abyś miał ciśnienie wody zimnej do wodomierza 7 bar lub więcej, takie ciśnienie masz dopiero na instalacji ciepłej wody.

  Zimna z ciepłą łączy się przez bojler. Ciśnienia będą takie same.
 • Poziom 36  
  ak44 napisał:
  Zimna z ciepłą łączy się przez bojler. Ciśnienia będą takie same.


  Koledzy zapominają o reduktorze.
  Ustalmy co pewne - autor nie ma0.7MPa przed licznikiem ani przed reduktorem. Za reduktorem autor ma bombę i przed eksplozją ratuje go tylko zawór bezpieczeństwa.

  Dodano po 46 [sekundy]:

  roman 18 napisał:
  Witam, kolego nie jest możliwe abyś miał ciśnienie wody zimnej do wodomierza 7 bar lub więcej
  Do wodomierza tyle nie ma. Do reduktora też nie. Za reduktorem - hulajdusza.
 • Poziom 25  
  W drugim poście napisałem to samo a wy dopiero po dwudziestu następnych dochodzicie do takich sensownych wniosków.
 • Poziom 36  
  yanes napisał:
  W drugim poście napisałem to samo a wy dopiero po dwudziestu następnych dochodzicie do takich sensownych wniosków.

  W drugim napisałeś sensownie. W ósmym pojawiły się wątpliwości, potrzeby manometrów, pomiarów i zastanawianie się, jakie ciśnienie jest na wlocie. Nie wiadomo skąd :-)
 • Poziom 26  
  roman 18 napisał:

  Kolego dla ścisłości, jeżeli zamontowany jest zawór zwrotnobezpieczeństwa na wejściu do bojlera to zimna woda z ciepłą się nie łączą.


  Hooks9193 napisał:
  Mam od razu za licznikiem wody zamontowany reduktor cisnienia wody
 • Poziom 37  
  Hooks9193 napisał:
  u mnie i jeden już zawor wymienił, wcześniej też leciało. No to kupiłem nowy zaworek do 7 bar i zamontował go i dalej leci ,wycieka woda tylko wtedy gdy woda się grzeje.


  Zajrzyj do instrukcji obsługi zaworu. Tam zobaczysz, że kroplowy wyciek wody jest sytuacja prawidłową. Nie wiem czy to dotyczy absolutnie wszystkich tego typu zaworów, ale na pewno dużej ich części, które są spotykane na rynku.
  Przed zakupem warto zapoznać się z instrukcją zaworu i nie kupować takiego zaworu, którego producent dopuszcza wyciek kroplowy.
  Ten temat już był na elektrodzie wałkowany, nawet były wrzucane skany instrukcji eksploatacji takich zaworów, gdzie były ww. zapisy.