Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć w domu, Livebox,Switch,Ubiquity,NAS - jak zrobić aby wszystko się widziało

01 Lis 2019 22:21 180 8
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Potrzebuję rady jak rozwiązać poniższy problem:
    Obecnie mam na parterze doprowadzony kabel TP do Liveboxa, który rozgłasza WIFI oraz podpięty jest do niego dekoder TV.
    Na pierwszym piętrze robiony remont. Wyciągnięte z tego pietra 10 kabli z gniazd na strych, gdzie chcę połączyć jest switchem. Do tego dociągnę skrętkę z parteru na strych.
    Chciałbym na strychu podpiąć do switcha jeszcze jakiegoś NASa.
    Na piętrze gdzie są gniazda potrzebuję WiFi - myślałem o zakupie Ubiquity AP Lite lub PRO i podpięciu go do switcha na strychu do którego będzie też dochodził kabel z liveboxa.
    Czy ubiquity będzie w innej sieci niż np. podłączony komputer do gniazdka na piętrze? Da się tak ustawić aby wszystko na raz było w jednej sieci, widziało NAS?
    Sieć w domu, Livebox,Switch,Ubiquity,NAS - jak zrobić aby wszystko się widziało
  • Moderator - Sieci, Internet
    smelbo napisał:
    Czy ubiquity będzie w innej sieci niż np. podłączony komputer do gniazdka na piętrze? Da się tak ustawić aby wszystko na raz było w jednej sieci, widziało NA

Jeżeli ustawić Ubiquiti jako typowy AP to wszystko będzie w jednej podsieci.
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    smelbo napisał:
    Czy ubiquity będzie w innej sieci niż np. podłączony komputer do gniazdka na piętrze? Da się tak ustawić aby wszystko na raz było w jednej sieci, widziało NA

Jeżeli ustawić Ubiquiti jako typowy AP to wszystko będzie w jednej podsieci.

jimasek, a nie będzie tak, że Ubi będzie miało inne IP i urządzenia do niego podłączone też będą w innej podsieci?
  • Specjalista Sieci, Internet
    smelbo napisał:
    a nie będzie tak, że Ubi będzie miało inne IP i urządzenia do niego podłączone też będą w innej podsieci?

IP będzie takie, jakie sam nadasz.
    Możesz też nadać każdemu sprzętowi statyczne IP (wyłączając wbudowany serwer DHCP w danym urządzeniu), przypisać je w routerze i masz rozwiązanie.
  • Poziom 9  
    KOCUREK1970 napisał:
    smelbo napisał:
    a nie będzie tak, że Ubi będzie miało inne IP i urządzenia do niego podłączone też będą w innej podsieci?

IP będzie takie, jakie sam nadasz.
    Możesz też nadać każdemu sprzętowi statyczne IP (wyłączając wbudowany serwer DHCP w danym urządzeniu), przypisać je w routerze i masz rozwiązanie.

Tak, wiem. I do odbiorczych urządzeń z gniazdek będzie IP nadane przez Liveboxa. Ale czy AP Ubiquity nie zrobi "drugiej sieci" ?
  • Moderator - Sieci, Internet
    smelbo napisał:
    Tak, wiem. I do odbiorczych urządzeń z gniazdek będzie IP nadane przez Liveboxa. Ale czy AP Ubiquity nie zrobi "drugiej sieci" ?

Jeszcze raz napiszę, jeżeli Ubiquiti ustawisz jako AP to wszystkie urządzenia będą w jednej podsieci. Nawet możesz ustawić jedną nazwę sieci wraz z zabezpieczeniami żeby wszystkie urządzenia widziały tylko jedną nazwę sieci w twoim domu/mieszkaniu.
  • Poziom 9  
    jimasek napisał:
    smelbo napisał:

Jeszcze raz napiszę, jeżeli Ubiquiti ustawisz jako AP to wszystkie urządzenia będą w jednej podsieci. Nawet możesz ustawić jedną nazwę sieci wraz z zabezpieczeniami żeby wszystkie urządzenia widziały tylko jedną nazwę sieci w twoim domu/mieszkaniu.

Ok, dzięki. W takim razie robię zakupy.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Tylko uwaga - jak na strychu będzie temperatura przechodzić przez zero, to dojdzie do kondensacji wody na płycie urządzeń aktywnych. W lecie znowu może być tam za ciepło. Weź to pod uwagę. Switcha idzie do takich warunków dobrać, ale już NAS nie przeżyje dwóch lat.
  • Poziom 9  
    IC_Current napisał:
    Tylko uwaga - jak na strychu będzie temperatura przechodzić przez zero, to dojdzie do kondensacji wody na płycie urządzeń aktywnych. W lecie znowu może być tam za ciepło. Weź to pod uwagę. Switcha idzie do takich warunków dobrać, ale już NAS nie przeżyje dwóch lat.

Dzięki za podpowiedź. To NASa dam do pokoju gdzie mam podwójne gniazdo.