Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena na strychu czy będzie działać?

qwertykokos 01 Nov 2019 23:24 4965 10
 • #1
  qwertykokos
  Level 6  
  Witam. Mam zamiar zamontować antenę kierunkową tv naziemnej na strychu. Czy taka antena będzie wogóle coś odbierać? Pokrycie dachu to dachówka, papa, deski. Jaka antena w tym wypadku będzie najlepszym rozwiązaniem?
 • #2
  Mobali
  Level 38  
  Skoro pokryciem jest dachówka, antena powinna działać. A co do wyboru konkretnego rozwiązania, wszystko zależy od warunków odbioru jakie tam masz. Z tego co piszesz niewiele wiadomo na temat odległości do nadajnika, ewentualnych przeszkód terenowych nadajników w pobliżu czy polaryzacji.
 • #3
  qwertykokos
  Level 6  
  Nieststy o dokładnych parametrach nic nie mogę powiedzieć. Wstawiam wyniki jakie my wyszły na stronie dipol dotyczące co z mojej lokalizacji mogę odbierać. W lini prostej mam Bielsko i Kraków. Antena na strychu czy będzie działać?
 • #4
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Może tak a może nie. Ale można się pobawić aby sprawdzić.
  Zawodowcy tego nie robią bo wynik nie pewny i nie zgodny z teoretycznymi zasadami uzyskania najlepszego odbioru. Pewniej od razu nad dachem.
  Wpisz w tutejszej wyszukiwarce (u góry strony)frazę: antena+na+strychu.

  Na forum elektrody poradniki antenowe do czytania i ściągnięcia w PDF.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=811586

  https://books.google.pl/books?id=UYpV8L8GNCwC&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q&f=false
 • #5
  Mobali
  Level 38  
  qwertykokos wrote:
  mogę odbierać. W lini prostej mam Bielsko i Kraków
  A jakie masz odległości do nadajników? Najlepiej podaj w miarę dokładną lokalizację - na pewno znajdzie się ktoś z okolicy, kto wskaże konkretną antenę optymalnie działającą w tym regionie.
  Jerzy Cieślański wrote:
  Może tak a może nie. Ale można się pobawić aby sprawdzić.
  Dokładnie! Po ustaleniu rodzaju anteny możesz kupić i sprawdzić prowizorycznie jak działa na poddaszu. A potem zainstalować na zewnątrz lub zwrócić - masz na to 14 dni jeśli kupisz w sieci. Także wiele sklepów stacjonarnych oferuje możliwość zwrotu po wcześniejszym ustaleniu tej opcji przy zakupie sprzętu.
  Jerzy Cieślański wrote:
  Pewniej od razu nad dachem.
  Jeśli chodzi o jakość odbioru, to masz rację. Ale za montażem na poddaszu także przemawia wiele czynników. Poza kwestią niekorzystnych warunków i zdarzeń pogodowych, antena i okablowanie na poddaszu nie starzeją się tak szybko i nie korodują. Są w końcu kwestie prawno-własnościowe, czyli nie zawsze montaż na dachu jest możliwy, a czasem zwyczajnie ekonomicznie nieuzasadniony. Wiele instalacji na poddaszu zapewnia naprawdę doskonały odbiór telewizji naziemnej, więc chyba warto próbować.
 • #6
  _kli_
  Level 39  
  Z porównania odległości wnioskuję, że miejsce odbioru to okolice Alwernii.
  qwertykokos wrote:
  W lini prostej mam Bielsko i Kraków

  Co miałeś na myśli pisząc "w linii prostej"? W Bielsku masz tylko nadajniki kodowanego mux-4. W zależności od możliwości, antenę kieruj na Chorągwicę, Kosztowy lub Skrzyczne. Na strychu natężenie sygnału i jego jakość na poszczególnych mux-ach moga być bardzo zróżnicowane i aby uzyskać satysfakcjonujące parametry, być może sporo się nachodzisz. Nad dachem na pewno byłoby łatwiej.
 • #7
  qwertykokos
  Level 6  
  Tak okolice Alwernii. W linii prostej tzn nie mam żadnych większych przeszkód terenowych typu wzniesienia.
 • #8
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Jak strych, to zwykle najlepiej sprawdzają się 'siatki' ze wzmacniaczami. Reguł żadnych nie ma, żadnej gwarancji uzyskania prawidłowego odbioru wszystkich mux-ów tez nie ma. W przypadku mux-8, zwykle druga antena., choć może się zdarzyć, że odbiór będzie z jednej anteny (siatka, combo)

  Zwykle antena lokuje się przy szczycie, oknie, wykuszu, etc na kierunku nadajnika. Ale tak naprawdę, to trzeba oblecieć z anteną całe dostępne poddasze.

  Najczęściej wymagany jest wzmacniacz. Od razu mówię - pasmowe - albo dobry masztowy (np. typu Terra M08x, albo wewnętrzny. np. typu CA-215 Alcada). Separator napięcia w typie AZS-03R Amsa jeśli wymagany.

  I bardzo dobry kabel antenowy o wysokim współczynniku ekranowania (>90dB).

  Przy tego rodzaju sprzętach najczęściej mi się udaje.
 • #9
  TELMOR_PL
  Level 32  
  qwertykokos wrote:
  Mam zamiar zamontować antenę kierunkową tv naziemnej na strychu

  Nie jestem zwolennikiem chowania anten pod "dachem" żeby nie zmokły. Żyjemy w czasach cyfrowego przekazu a to zobowiązuje każdą ze stron. Żądamy od urządzeń nienagannego działania, odbioru i obrazu, a zatem musimy mieć świadomość, że również sprzętowo i "instalacyjnie" trzeba sprostać tym wymaganiom. Dla prawidłowego odbioru najlepiej by było aby anteny się "widziały" (nadawcza i odbiorcza).
  Każde inne kombinacje i rozwiązania to pogarszanie/utrudnianie całości zagadnienia a co za tym idzie, może powodować problemy.
  One i tak nie mają "łatwo" ponieważ dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników: odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia w okół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości, charakteru samej instalacji - długości kabli, ilości rozgałęzień - liczby podłączonych odbiorników itp.
  To dlatego jest tyle rodzajów, wielkości i kształtów anten. Te cechy określają do czego i w jakich warunkach mogą być użyte.
  Ponadto każda antena jest jednocześnie filtrem i wzmacniaczem. Budowa determinuje pasmo na jakie przede wszystkim jest zaprojektowana i przeznaczona do jego odbioru.
  Nie ma anten do odbioru wszystkiego są natomiast anteny dedykowane do konkretnego pasma.
  Oczywiście te anteny również odbierają inne częstotliwości ale zdecydowanie słabiej i stopień zadowolenia zależy od lokalnych warunków jakie panują w konkretnym miejscu ich montażu. Ta sama antena w jednej lokalizacji będzie pracować poprawnie i odbierze wszystko co jest nadawane, w innej natomiast może się nie sprawdzić.
  Nie ma również anten, które będą zdolne odbierać z każdego miejsca i w każdych warunkach. Każda lokalizacja jest inna a otoczenie, miejsce montażu, charakter i topografia instalacji oraz parametry samego nadajnika, który jest w jej zasięgu (obszaru), to czynniki, które mają decydujący wpływ na dobór odpowiedniej anteny lub zestawu anten.
 • #10
  ONTI
  Level 10  
  U mnie jest dachówka, TV i radiowa pasywna działają dobrze. Do nadajnika jakieś 30 km
 • #11
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Jasne, też mam blisko do Chwaszczyna ale:
  "każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dobór odpowiedniej anteny zależy od wielu czynników:
  odległości od nadajnika, jego parametrów, topografii terenu, otoczenia w okół, przeszkód przed anteną, gdzie jest zamontowana i na jakiej wysokości, charakteru samej instalacji - długości kabli, ilości rozgałęzień - liczby podłączonych odbiorników itp".
  ect
  "U mnie" muszę mieć kilka anten.
  Myślę, że w Krakowie i okolicach jest przypadków wiele i wszystko zależy "z której strony" jest lokalizacja względem Chorągwicy.
  Kraków to bardzo duży obszar o pow. ponad 300 km kw. O terenie i zróżnicowaniu nie wspomnę. Czasami kilka metrów na dachu robi dużą różnicę a co dopiero ...