Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Weryfikacja ustawień pieca starego typu

02 Nov 2019 11:49 645 20
  • Level 9  
    Witam
    W przyszłym roku wymieniam stary piec na nowy jednak jeszcze ten sezon muszę ogrzewać dom na starych zasadach. Mój dom składa się z dwoch poziomów. Całość 180m2 mniej więcej 2x po 90m2. Odkąd pamiętam zawsze przy rozpalaniu w całym domu bylo bardzo gorąco czasem nie do wytrzymania więc w niektórych miejscach wyłączyłem grzejniki. Aktualnie jestem w trakcie remontu górnego poziomu domu i wszystkie grzejniki tam są wyłączone. Na dole mam włączoną połowę grzejników z uwagi na wysoką temperaturę, nie mogę jednak zostawić 2 grzejnikow włączonych w domu ponieważ piec miałby problem ze spalaniem. Na dole mam w sumie 7 grzejników z czego 3 są włączone. Proszę o sprawdzenie czy wszystko w moich ustawieniach jest ok a jeżeli nie to jak ma to wyglądać w przypadku grzania samego dolu i później po remoncie obu poziomów. Palę węglem i niewielką ilością drzewa.
    Weryfikacja ustawień pieca starego typu Weryfikacja ustawień pieca starego typu Weryfikacja ustawień pieca starego typu Weryfikacja ustawień pieca starego typu
    Weryfikacja ustawień pieca starego typu Weryfikacja ustawień pieca starego typu Weryfikacja ustawień pieca starego typu Weryfikacja ustawień pieca starego typu
    Weryfikacja ustawień pieca starego typu
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Level 37  
    Witam. Rozumiem że miarkownika ciągu nie ma? Do jakiej temperatury dochodzi kocioł podczas normalnego palenia?
    Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Level 9  
    Z tego co orientuje się to nie ma miarkownika. Do ok 55-70 stopni.
  • Level 35  
    Nie widzę dobrze na zdjęciach bo mi się nie chcą powiększać, ale - czy kocioł pracuje w zamkniętym obiegu? (bo nie widzę rury do zbiornika przelewowego a za to zawór bezpieczeństwa). Jeżeli ma zbiornik przelewowy i ruchomą klapę do popielnika to wywalić zawór bezp i w to miejsce zamontować miarkownik ciągu. Ja mam kocioł 27kW i po ustawieniu na 60°C i pracy na bojler (w lecie) i po załadowaniu drzewa do pełna nie ma prawa zagotować. Temp podejdzie max do 65 - 67° na kotle. Nawet na zamkniętych zaworach do bojlera temp nie podnosi się wyżej. Ten regulator jest do pompy czy do nadmuchu?
  • Level 9  
    Regulator jest do pompy. Zbiornik, taka okrągła butla jest doprowadzona do górnej części domu. Nie grzejemy wody piecem. Czyli zainstalowanie miarownika powinno załatwić sprawę? Palenie u nas wygląda w taki sposób że otwieram zawór komina, rozpalam w piecu po jakimś czasie przymykam komin i po jakimś czasie temperatura sięga 55-70 stopni na piecu i jest bardzo gorąco. Jakbym zostawił komin dłużej otwarty to wtedy temp szybciej wzrośnie...
  • Level 24  
    A tabliczkę widzieli, kocioł nie jest dopuszczony do pracy w obiegu zamkniętym.
  • Level 9  
    Tak klapa na samym dole jest uchylna.
  • Level 35  
    kz61 wrote:
    A tabliczkę widzieli, kocioł nie jest dopuszczony do pracy w obiegu zamkniętym.
    Zdjęcia mi się nie powiększają więc nie widziałem co nie ma nic do rzeczy. Żaden kocioł węglowy zasypowy nie powinien pracować w zamkniętym obiegu bo to wtedy bomba. Ten
    xsunnyx wrote:
    Zbiornik, taka okrągła butla jest doprowadzona do górnej części domu
    to też nie wiadomo czy to naczynie wzbiorcze przelewowe czy też zbiornik przeponowy co sugeruje wstawiony zawór bezpieczeństwa. Prowadzenie rur też nie jest prawidłowe. Bezpośrednio z kotła do góry powinna iść rura bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego, a zamiast zaworu bezpieczeństwa powinien być miarkownik ciągu połączony łańcuszkiem z uchylną klapą przy popielniku i wtedy byłoby bezpiecznie i byłaby stabilizacja temp z dokładnością nawet 5°
  • Level 9  
    Ta butla tak wygląda Weryfikacja ustawień pieca starego typu
  • Level 35  
    Naczynie wzbiorcze jest, ale prawdopodobnie podłączone do pionu. Powinno być podłączone bezpośrednio do kotła taką samą rurą jak wyprowadzenie z kotła, a wtedy w miejscu zaworu bezpieczeństwa można byłoby zamontować miarkownik ciągu i połączyć go z ruchomą klapą przy popielniku. Na zdjęciu zaznaczyłem gdzie powinna być podłączona rura bezpieczeństwa do naczynia wzbiorczego. Weryfikacja ustawień pieca starego typu Ten łańcuszek na dole po prawej stronie jest od podnoszenia klapy? Jeżeli tak, to miarkownik w miejsce termometru a w miejsce zaworu bezpieczeństwa termometr i masz po wyregulowaniu miarkownika regulację temperatury kotła.
  • Level 9  
    Dziękuję. Dało mi to do myślenia. Czy jeżeli na sterowniku doraźnie zmniejsze temperaturę to coś da że spalanie trochę się zredukuje i nie będzie tak gorąco?
  • Level 35  
    Oczywiście że tak. Chociaż nazywanie miarkownika ciągu sterownikiem to trochę przesada, to jest po prostu termostat podobny do tych na grzejnikach. Jak go dobrze ustawisz to jest w stanie stabilizować temp na piecu z dokładnością do 5 stopni. Jego zasada działania jest taka że ustawiasz na nim temperaturę taką jaka ci odpowiada i jak temp na piecu wzrośnie powyżej tej jaką ustawiłeś to zamyka klapę, a jak temp spadnie to pociąga za łańcuszek i klapa się otwiera. Piec dostaje więcej powietrza i zaczyna się mocniej palić. Jak temperatura wzrośnie to popuszcza łańcuszek od klapy i przymyka dostęp powietrza do pieca i zaczyna się słabiej palić. I tak w kółko. Temperatura oscyluje w okolicach ustawionej. Np. ustawiasz 50° i temp na piecu wacha się pomiędzy 45, a 55 stopni i nie ma prawa podnieś się do np 70° a to znaczy że ta sama ilość np węgla będzie się dłużej paliła i nie będzie tak gorąco. A tak wygląda miarkownik: Weryfikacja ustawień pieca starego typu
  • Level 9  
    Chodzi mi o sterownik do temp ten ktory już mam, wysłałem go na zdjęciu taki biały.. tylko nie za bardzo wiem jaki jest sens montowania tego miarownika ponieważ ja mam problem ze zbyt szybko rosnąca temperaturą nawet po zamknięciu wszystkich drzwiczek, przymknieciu komina itp jeżeli miarownik podniesie mi dolną klapę to temp jeszcze bardziej wzrośnie...
  • Level 35  
    Ten sterownik jest tylko do pompy i nie ma najmniejszego wpływu na nadmierne wytwarzanie ciepła w kotle (poprawia tylko odbiór ciepła z pieca). Ty lepiej popraw szczelność pieca. Wymień wszystkie sznury w drzwiczkach aby nie zaciągał "lewego" powietrza bo z tym masz problem. Piec przy zamkniętych drzwiczkach do popielnika, przymkniętej klapie i otwartym wylocie do komina powinien (musi) przygasać a nie rozpalać się. Po prostu zlikwiduj nieszczelności przy wszystkich drzwiczkach i pokrywach i załóż miarkownik. Ja przy swoim piecu (a mam duży bo ma 27kW) mogę zamknąć rury, załadować do pełna drzewem, a wejdzie go dużo bo ma 14 godzin stałopalności, ustawić np na 50°C na miarkowniku i rozpalić. Będzie się paliło cały dzień bez odbioru ciepła, a temperatura nie przekroczy 60°C. Ale wszystkie drzwiczki mam szczelne i nie zaciąga mi nigdzie "lewego" powietrza do paleniska.
  • Level 12  
    Tak jak kolega wyzej napisał szczelność to podstawa, czopuch otwarta przeslona a regulacja klapka najlepiej przez miarkownik. Można tez zmniejszyc palenisko ceglami szamotowymi ulozonymi na tylnej scianie kotla skoro teraz pietro w remoncie i nie potrzeba tak grzac.
    A napisz jak ty palisz w tym kotle bo jesli jest to kociol gornego spalania a palisz od dolu to wszystko ci sie rozpala na raz i w domu sauna. Przy paleniu od gory tzn zasypujesz piec i z gory podpalasz proces przebiega spokojniej opalu idzie mniej. Miarkownik to koszt ok 100zl a wygoda jest i bynajmniej nie rozpedzi sie kociol za bardzo ale drzwiczki i wczystki musza byc szczelne bo inaczej psu na bude.
  • Level 9  
    Wszystko jeżeli chodzi o sam piec mam szczelne.. jednak czasem gdy zbyt szybko przymkne komin to drobny dym wydobywa się z z tylnej rury która jest na zdjęciu tam gdzie jest zawór przełączania zamykania i otwierania komina i przez środkowe drzwiczki drobny dym ale to tylko gdy przesadze trochę albo zbyt szybko przymykam komin. A w przypadku tego sterownika pompy to wcześniej miałem ustawionego go między 40 a 50 teraz przestawilem go na 40 nie wiem czy dobrze zrobiłem...
  • Level 35  
    Sterownik pompy nie ma najmniejszego wpływu na proces spalania w piecu. Ale napisz jeszcze którędy masz doprowadzone powietrze do pieca? Uchylone drzwiczki do popielnika czy uchylona klapa? A może masz otwór do którego powinien być przykręcony wentylator do nadmuchu? Bo jakąś drogą powietrze dostaje się do paleniska, bo bez powietrza w piecu by się nie paliło.
  • Level 12  
    Napisal kolega ze kocioł szczelny a tu jednak po zamknięciu czopucha dym idzie drzwiczkami czyli szczelne nie jest bo jak kolega Wawrzyniec pisze by zgasl i to bylo by prawidłowo.
    Zamontuj miarkownik ciagu jak Ci pisalismy, uszczelnij prawidłowo drzwiczki, i na litosc nie zamykaj wylotu spalin co bys nie zaczadzial.
    Za szybko i znyt intensywnie się pali bo dostaje powietrza. Tak dla przykładu jak chcesz wolniej jechać puszczasz gaz a nie zatykasz rure wydechu. Jeżeli ciag w kominie za duzy to montuje sie regulator ciagu kominowego, ta klapka wylotu dymu otwarta musi byc zawsze
  • Level 12  
    Szczelne bo kot nie wejdzie.
    A teraz powaznie to nikt nie przerabial tych drzwiczek bo cos mi nie pasuje ze w zasypowych klapka jest a dolnych nawiercone dziury bez możliwości regulacji.
    Kolega zrobi foto drzwiczek zasypowych po och otwarciu i tych nizej a duzo sie wyjasni.
    Ta klapka w gornych dziala? Czy w tych z dziurkami jest klapka czy tylko dziury?