Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przywrócenie partycji o statusie Niepowodzenie Windows 10

02 Lis 2019 16:55 423 17
  • Poziom 3  
    Witam
    Otóż mam problem z dyskiem. W komputerze miałem 3 dyski
    - SSD – system dysk C, D
    - Dysk 1 TB HDD
    - Dysk 2 TB HDD (gdzie miałem 2 albo 3 partycje ?? za wszystkimi danymi)
    Wyciągnąłem Dysk 1TB, włożyłem do innego komputera i sformatowałem, po czym podpoiłem do swojego i coś stało się z dyskiem 2TB. W zarządzaniu dyskami mam go, ale partycja na której mam dane świeci się na fioletowo i „Niepowodzenie”. Uaktualnienie dysku powoduje że fakt faktem dysk wchodzi w tryb online ale dostępna jest jedna partycja (mniejsza).

Gdy na dysku oznaczonym ‘Niepowodzenie’ pojawia się „Zaleca się uruchomienie na tym wolumnie programu chkdsk, kiedy dostanie się dostępny do użytku. Po zaakceptowaniu komunikatu nic się nie dzieje.

DISKPART> list disk
    Disk ### Status Size Free Dyn Gpt
    -------- ------------- ------- ------- --- ---
    Disk 0 Online 223 GB 0 B
    Disk 1 Online 1863 GB 0 B *
    Disk M0 Missing 0 B 0 B *

DISKPART> list volum
    Volume ### Ltr Label Fs Type Size Status Info
    ---------- --- ----------- ----- ---------- ------- --------- --------
    Volume 0 J Sieciowy NTFS Simple 88 GB Healthy
    Volume 1 Spanned 1775 GB Failed
    Volume 2 Simple 736 GB Failed
    Volume 3 E DVD-ROM 0 B No Media
    Volume 4 Zastrzeżone NTFS Partition 549 MB Healthy System
    Volume 5 C System NTFS Partition 183 GB Healthy Boot
    Volume 6 D SSD NTFS Partition 39 GB Healthy

DISKPART> select volum 1
    Volume 1 is the selected volume.
    DISKPART> assign letter W
    Virtual Disk Service error:
    Ten obiekt znajduje się w stanie błędu.

Jak naprawić ten błąd na dysku. Gdy sobie przeglądałem volum w DMDE to widzę wszystkie foldery główne, ale już wchodza do podfolderów są niekótre pliki a niektórych brakuje. Czy możliwe byłoby aby właśnie te 2 dyski fizyczne 1B i 2TB jakieś ich części były połączone w jedną partycję? Bardzo proszę o pomoc, Dołączam również plik bin z DMDE

dev1_lba0..01.bin Download (50.5 kB)
  • Poziom 3  
    Mam nadzieję że chodzi o to:
    Wchodze do programu wybieram Physical Devices (Ten dysk 2TB gdzie są dane jest widoczny, Hitachi) Obrazek 1

Następnie otwieram okno Partitions (to widzę partycję sieciowy - on jest ok, a Partycja New1 gdzie były wszystki pliki też jest czerwona ramka) Obrazek 3

Kiedy otworzę volume to wchodzi widzę foldery główne mogę do nich wejść (przy czym nie w każdym jest tyle plików ile być powinno) Obrazek 2

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Wg screenu brakuje jednego dysku do uzyskania dostępu do partycji. Co to za obszar 736GB, którego brakuje? Ta 2TB partycja wg danych z postu #1 jest złożona z trzech obszarów.
  • Poziom 3  
    Fizycznie mam teraz podpięte 3 dyski
    - ssd 240
    - Hdd 2TB
    - HDD 1 TB (V dokładnie 930)

Ja go kiedyś jakoś dzieliłem na partycje później chciałem łączyć, także trochę mi się bałagan z tym zrobił.
    Wcześniej było więcej dysków? Chodzi o to, że na brakującym urządzeniu była część partycji, bez niego system nie jest w stanie uzyskać dostępu do partycji z danymi, która Cię interesuje. DMDE widzi twoją partycję interpretując ją błędnie jako obszar ciągły, brakuje zapewne części $MFT, ponadto część danych bądź wszystkie nie będą działać po odzyskaniu przez DMDE w ten sposób aktualnie wyświetlany.
  • Poziom 3  
    To czy jest jakiś sposób na odzyskanie tego, przywrócenie danych z sformatowanego dysku, albo dostania się do danych na tym dysku w jakiś sposób? Wcześniej było też 3 dyski, ten 1 TB sformatowałem bo nie wiedziałem że może wpłynąć w jakiś sposób na 2TB
    Czyli ten 1TB był też dynamiczny przedtem? Załącz pierwsze i ostanie 2MB obu dysków. W najgorszym przypadku odzyskasz dane po sygnaturach. Spróbuj odzyskać przykładowe zdjęcie, to chociaż będziemy już wiedzieć, czym było te 2MB na dysku, czy był to początek partycji, czy nie.
    Muszę dobrze się wczytać w te dane by ewentualnie coś sprawdzić. Jak na złość jeszcze zrobiłeś GPT nadpisując więcej danych nt dysku dynamicznego, bo przy MBR utraciłbyś tylko tablicę. Przy okazji uszkodziłeś stylem GPT jakieś zdjęcie znad jeziora. W tych ostatnich 2MB są jakieś 3 zdjęcia, w tym jedno częściowo, wykonane 22-06-2013 r.
    EDIT: Teraz w sumie widzę dwa sposoby. Próba przywrócenia dysku dynamicznego na dysku 1TB lub kopia odpowiednio 2TB partycji i odzyskanie danych - dane są całe tylko w tej chwili uszkodzona jest informacja o ich położeniu i system nie wie gdzie one są co skutkuje brakiem dostępu do danych. DMDE sam z siebie tutaj nie odzyska 100% danych, trzeba mu pomóc. Wolumin dynamiczny łączony jest tak trwały jak najsłabsze ogniwo w nim. Oznacza to, że jak masz 5 dysków dynamicznych i na nich jest łącznie jedna partycja, to awaria któregokolwiek uniemożliwia odczyt danych przez system. Tutaj sam przyczyniłeś się do usterki na skutek sformatowania dysku. Można było wcześniej sprawdzić co na nim jest lub jak widzi dane system bez niego i dopiero potem formatować, ale teraz jest musztarda po obiedzie. No nic, działamy w temacie.
  • Poziom 3  
    Tak, tutaj mój błąd, czasami zamiast pomyśleć to się coś zrobi.

Który sposób byłby prostszy i bezpieczniejszy, czy lepiej byłoby zacząć właśnie od przywrócenia dysku 1TB ? Jak do tego podjeść ?
    grzech1987 napisał:
    Tak, tutaj mój błąd, czasami zamiast pomyśleć to się coś zrobi.

Który sposób byłby prostszy i bezpieczniejszy, czy lepiej byłoby zacząć właśnie od przywrócenia dysku 1TB ? Jak do tego podjeść ?

Składanie tej partycji w całość to chyba najszybsze rozwiązanie, ale wymaga drugiego "czystego", znaczy niezapełnionego danuymi 2TB dysku. Jeśli chodzi o dane to dobrze mieć ich kopię. Tu jednak nie modyfikujemy nic na dysku 2 TB a na dysku 1TB nie ma żadnych ważnych danych jak dobrze rozumiem, bo go sformatowałeś.
  • Poziom 3  
    Zakupiłem już dysk 2TB, który prawdopodobnie przyjdzie mi w środę. Na dysku 1 TB nie było nic (no chyba że jakimś cudem te 2 fizyczne dyski połączyłby w jedną partycję, ale pewnie takie coś nie dzieje się przez przypadek, a zrobienie czegoś takiego wymaga świadomego działania). Także tak dane które chciałbym odzyskać znajdują się na dysku 2TB.
    grzech1987 napisał:
    Na dysku 1 TB nie było nic (no chyba że jakimś cudem te 2 fizyczne dyski połączyłby w jedną partycję, ale pewnie takie coś nie dzieje się przez przypadek, a zrobienie czegoś takiego wymaga świadomego działania)

Tym właśnie jest wolumin dynamiczny łączony na jakim były twoje dane (3 obszary 2MB+888GB+886GB)
  • Poziom 3  
    Dysk 2 TB jeszcze jest w drodze, czyli
    2MB -> cześć dysku 1TB
    888GB+886GB -> pochodzi z dysku 2TB
    Czy jest jest możliwa jeszcze inna kombinacja ?
    I będziemy się skupiać na przywracaniu danych z z tych 2 większych części a nie przywracaniu partycja?
    Taka próba miałaby na celu skopiowanie danych w jeden obszar na dysku 2TB i wstawienie tego jako jednej ciągłej partycji podstawowej, wtedy całość danych powinna być dostępna. Kłopotliwe może być ustalenie dokładnie tych obszarów co do jednego sektora, ale zobaczymy. W międzyczasie spróbuj przeskanować dysk 1TB w poszukiwaniu partycji NTFS w DMDE i pokaż wyniki z okna partycje, może także coś więcej nam to powie o dotychczasowej strukturze danych na tym dysku.
  • Poziom 3  
    Jestem już posiadaniu nowego dysku 2TB.
    A tak wygląda struktura dysku 1 TB w DMDE

• Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Podaj jeszcze w załączeniu:
    Dysk 2TB:
    sektor 2 048 002 048
    sektor 3 907 025 519
    Dysk 1TB:
    sektory 409 597 951 - 409 600 000
    sektory 1 953 513 471 - 1 953 521 662
    Znajdź też w DMDE przykładowe zdjęcie, na partycji 2TB na dysku 2TB, które nie będzie zaczynać się od FF D8 FF (tzn nieprawidłowa lokalizacja wg DMDE i zamieść screen). Takie zdjęcie będzie leżało w klastrze dalszym niż 232 930 048 klaster partycji.

EDIT:
    Dane przywrócone metodą kopii posektorowej obszarów na nowy dysk i wstawienie całości po połączeniu jako partycji podstawowej:
    1 część - sektory 2 048 - 1 863 442 431 dysku 2TB którego dane były do odzyskania na dysk nowy 2TB w sektory 2 048 - 1 863 442 431
    2 część - 3472 sektorów z dysku 1TB sformatowanego w sektory 2 047 996 528 - 2047 999 999 na nowy dysk 2TB (czynność pominięta z uwagi na nadpisanie tego obszaru kopią tablicy GPT i odzyskanie 1 zdjęcia znajdującego się tam, przy czym jedno zdjęcie zostało utracone na skutek utworzenia GPT a drugie autor zdecydował się pominąć)
    3 część - sektory 2 048 000 000 - 3 907 025 519 dysku 2TB którego dane były do odzyskania na dysk nowy 2TB w sektory 1 863 445 904 - 3 722 471 423, zamiast tego z uwagi na pominięcie obszaru 2 skopiowano sektory 2 047 996 528 - 3 907 025 519 w sektory 1 863 442 432 - 3 722 471 423.
    Jeżeli autor będzie chciał próbować przywrócić dysk dynamiczny, mimo, że dane prawdopodobnie ma (powinien jeszcze je zweryfikować) to także ten proces będzie dokonywany (metoda 2).
    $MFT składał się z 4 części:
    1 - 32 rekordy
    2 - 199 648 rekordów
    3 - 204 904 rekordów
    4 - 28 568 rekordów
    Suma 433 152 rekordów wpisów w $MFT

Stąd też pierwotnie ~ 1/2 danych była niewidoczna w DMDE (brak zbieżności obszarów $MFT fragment 3 i 4 ) oraz większa część danych byłaby uszkodzona po odzyskaniu (wszystkie pofragmentowane dostępne we fragmencie $MFT, których fragmenty znajdują się poza 232 930 048 klastrem partycji.)