Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Ariston LV 62 Pobiera wodę, a za kilka sekund wypompowuje.

02 Lis 2019 19:45 168 4
  • Poziom 12  
    Witam!
    Zmywarka po włączeniu pobiera wodę, jednak po chwili wypompowuje i nie startuje. Miga (ciągle) druga dioda od lewej na panelu. Na płycie "wystrzelony" był triak Z7S (pierwszy z prawej) od którego przewody (fioletowy i błękitny) idą do zasobnika tabletki. Po wymianie triaka problem nie ustąpił. Proszę o pomoc i sugestie co do naprawy (na poziomie amatora elektronika) oraz opłacalności. Sprzęt działał ponad 17 lat i na razie brak kasy na zamiennik. Dzięki za pomoc.
  • Poziom 19  
    Triak raczej sam od siebie nie wystrzelił.
    Wymieniłeś, ale czy usunąłeś przyczynę?
  • Poziom 12  
    Myślę, że tak, ponieważ nowy już nie uległ uszkodzeniu, a przyczyną prawdopodobnie był przetarty przewód (fioletowy). Zresztą całkowicie odpiąłem obwód którym sterował ten triak i tak nic to nie pomogło. Nie mam żadnego schematu aby dokładniej rozeznać. Interesuje mnie co sygnalizuje migająca lampka wyświetlająca błąd (rodzaj tego błędu) oraz czy jest sposób, aby sprawdzić czy uszkodzeniu nie uległa płyta. Może ktoś miał podobny przypadek i czy jest to typowe uszkodzenie dla tego sprzętu. Czym się sugerować w dalszym poszukiwaniu usterki? Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    Jak odpiąłeś obwód, to ...no pomyśl?

Uczę się od kolegów z tego forum, którzy mają ogromną wiedzę w tym temacie.
    Jeśli moduł nie widzi obwodu, ma brak informacji o zadziałaniu elementu.
    Jak to potraktuje?
    Być może jako zwarcie, uszkodzenie i dlatego wyrzuca wodę, przerywając cykl.
  • Poziom 12  
    Rzeczywiście myślałem... jak urządzenie po wymianie triaka nie działało to w drodze eksperymentu dopiero wypiąłem ten przewód. Nie znając układu nie można stwierdzić czy procesor "testuje" ten obwód. Z oględzin wynika, iż triak steruje cewką otwierającą zasobnik tabletki. Żona nigdy go nie używała, gdyż tabletki wrzucała bezpośrednio do zmywarki. Jest więc prawdopodobne, że ten element mógł uszkodzić się wcześniej a zmywarka dalej działała - natomiast obecne uszkodzenie ma związek z czym innym. Dlatego będę wdzięczny za konkretną pomoc osób znających ten model i jego funkcje aby między innymi rozeznać czy uszkodzenie tego triaka może powodować takie skutki i wyświetlać taki błąd jak opisałem. Pozdrawiam.