Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce

02 Nov 2019 20:24 774 35
  • Level 3  
    Witajcie, proszę o podpowiedź co może być na rzeczy.
    Początek sezonu grzewczego i okazało się, że grzejniki na piętrze i w piwnicy nie grzeją. Podłogówka na parterze domu i w łazienkach na piętrze pracuje chyba ok. Temperatura na regulatorze pokojowym 21 stopni.
    Grzejniki odpowietrzylam, wykryzowałam na 5 , kupiłam dziś termostaty i niestety nic to nie dało. Okazało się, że jednego grzejnika w garażu nie odpowietrzę, śrubka kręci się, odpowietrznik jest do wymiany. Serwisant od pieca już był jakiś czas temu, nic poza piecem nie sprawdził, stwierdził, że do wymiany jest tylko zawór bezpieczeństwa, bo kapie woda.
    Nie wiem czy to może mieć związek, ale żadna dioda na sterownikach się nie pali, nie wiem czy działają czy nie. Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce
    Przy wyłączeniu z boku tego zielonego regulatora załączyła się pompa? i słychać było jak w rurach zaczęła płynąć woda. Czy mogę sama coś zrobić, czy lepiej nic nie ruszać i wezwać fachowca? Niestety jestem totalnym laikiem, mężczyzny w domu brak, a dzieci krzyczą że im zimno.
  • HelukabelHelukabel
  • Level 43  
    Ze zdjęcia można się zorientować, że temp. na termometrze wynosi ok. 19 * C.(ale nie wiem, czy to pomiar na rurze, czy w pomieszczeniu) a wszystkie sterowniki są w pozycji wyłączonej.
  • Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Ze zdjęcia można się zorientować, że temp. na termometrze wynosi ok. 19 * C.(ale nie wiem, czy to pomiar na rurze, czy w pomieszczeniu) a wszystkie sterowniki są w pozycji wyłączonej.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Temperatura jest na rurze. Teraz wskazuje 22C. Sterowniki już włączyłam, powinny być? I Co z tym zielonym sterownikiem mam zrobić? Włączyć zasilanie?
  • Level 43  
    Tam jest 3 sterowniki-
    -zielony, od pompy - jakiej?
    -niebieski, od pompy - jakiej?
    - brązowy, od wentylatora i znów pytanie jakiego?
    I wszystkie wyłączone.
  • Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Tam jest 3 sterowniki-
    -zielony, od pompy - jakiej?
    -niebieski, od pompy - jakiej?
    - brązowy, od wentylatora i znów pytanie jakiego?
    I wszystkie wyłączone.

Mam piec dwufunkcyjny z zasobnikiem 200l i kominek z płaszczem.
  • Level 43  
    Blondynka1978 wrote:
    A czym aktualnie palisz( grzejesz), albo usiłujesz grzać?
  • Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Blondynka1978 wrote:
    A czym aktualnie palisz( grzejesz), albo usiłujesz grzać?

Na razie nie palę w kominku, ogrzewanie gazowe.
    Ostatnio miałam „przygodę”- przy błędzie na piecu F22 napaliłam w kominku i zagotowała się woda w obiegu, strach został, bo przeżycie było traumatyczne.
  • HelukabelHelukabel
  • Level 43  
    Blondynka1978 wrote:

W takim razie, tak się mogę domyślać, coś w gazowym ogrzewaczu jest wyłączone, a te sterowniki są od kominka.
  • Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Blondynka1978 wrote:

W takim razie, tak się mogę domyślać, coś w gazowym ogrzewaczu jest wyłączone, a te sterowniki są od kominka.

To czy jestem w stanie sama coś zrobić? I czy dobrze, że włączyłam te sterowniki?
  • Level 43  
    Blondynka1978 wrote:
    To czy jestem w stanie sama coś zrobić?
    Tego nikt nie wie, oprócz Ciebie.
    Blondynka1978 wrote:
    I czy dobrze, że włączyłam te sterowniki?
    Pompki i tak się nie włączą, jeśli nie będzie odpowiedniej temperatury, więc nic się nie dzieje. Moim zdaniem ,masz jakiś zawór zakrecony na obieg CO.
  • Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Blondynka1978 wrote:
    To czy jestem w stanie sama coś zrobić?
    Tego nikt nie wie, oprócz Ciebie.
    Blondynka1978 wrote:
    I czy dobrze, że włączyłam te sterowniki?
    Pompki i tak się nie włączą, jeśli nie będzie odpowiedniej temperatury, więc nic się nie dzieje. Moim zdaniem ,masz jakiś zawór zakrecony na obieg CO.

Niestety serwisant będzie dopiero 14-go. Drążę dalej i proszę o sugestie.
    Znalazłam zamknięty zawór, jest na zdjęciu- pod pompą. Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce
    Otworzyć go?
  • Level 43  
    Blondynka1978 wrote:
    Znalazłam zamknięty zawór, jest na zdjęciu- pod pompą. Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce
    Otworzyć go?
    Z tego fragmentu instalacji trudno cokolwiek powiedzieć, do czego ten zawór służy. Spróbować można, chociaż nie ma co oczekiwać, ze nagle wszystko będzie działać.
  • Level 3  
    Tak to wygląda w całości.
  • Level 43  
    Niestety to nic nie mówi. Sama musisz sprawdzić , która pompa i które rury idą do grzejników.
    Z tego, co widzę na zdjęci mogę jedynie stwierdzić, że są trzy( ?) obwody, które są obsługiwane przez trzy pompki. Ten obwód w którym jest zainstalowana pompka środkowa jest zamknięty zaworem,o którym już wspomniałaś.
  • Level 3  
    stanislaw1954 wrote:
    Niestety to nic nie mówi. Sama musisz sprawdzić , która pompa i które rury idą do grzejników.
    Z tego, co widzę na zdjęci mogę jedynie stwierdzić, że są trzy( ?) obwody, które są obsługiwane przez trzy pompki. Ten obwód w którym jest zainstalowana pompka środkowa jest zamknięty zaworem,o którym już wspomniałaś.

Obawiam się tylko, że jak otworzę ten zawór coś jeszcze zacznie szwankować. Czy za bardzo panikuję?
    Co mnie jeszcze dziwi- żadna z rurek na ścianie ze zdjęcia nie jest ciepła. Ciepłe są tylko te idące z pieca do zasobnika, żadna więcej.
  • Level 29  
    Ja bym poszukał tego instalatora co to robił i do niego zadzwonił z pytaniami.
  • Level 43  
    Blondynka1978 wrote:
    żadna z rurek na ścianie ze zdjęcia nie jest ciepła. Ciepłe są tylko te idące z pieca do zasobnika, żadna więcej.
    To być może trzeba szukać bliżej pieca.
  • Level 3  
    Janusz_kk wrote:
    Ja bym poszukał tego instalatora co to robił i do niego zadzwonił z pytaniami.

Niestety „zarobiony jest”, a po ostatniej jego wizycie zagotowała mi się woda w instalacji. Może to i lepiej, bo zaufania już nie mam do niego, po tym co przeżyłam jak mi się z poddasza zaczęła z naczynia wzbiorczego woda na dom lać dwa razy w ciągu nocy.

Dodano po 24 [minuty]:

Instalacja przy piecu
  • Level 18  
    Witam czy może Pani wstawić zdjęcię całości? Czy podłogówka pracuje na pewno?
    Czy próbowała Pani podnosić temperaturę na sterowniku?
  • Level 29  
    Blondynka1978 wrote:
    Niestety „zarobiony jest”, a po ostatniej jego wizycie zagotowała mi się woda w instalacji

Ale zagotowała sie bo nie miałaś włączonego sterownika od pompy kominka, ja bym ggo pomęczył niech narysuje schemat instalacji i
    który sterownik i pompa jest od czego.
  • Level 3  
    mietek654 wrote:
    Witam czy może Pani wstawić zdjęcię całości? Czy podłogówka pracuje na pewno?
    Czy próbowała Pani podnosić temperaturę na sterowniku?

Podłogówka pracuje, mam na parterze na termostacie pokojowym ustawione 21C i pojawia się na nim symbol grzejnika w momencie załączenia grzania.
    Ciężko o zdjęcie w całości bo instalacja jest na trzech ścianach. Parę zdjęć wkleiłam już powyżej w postach, mam jeszcze to Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce

Po lewej od zdjęcia z pompami jest tylko grzejnik, a na prawo od zdjęcia z piecem zasobnik 200l.

Dodano po 11 [minuty]:

Janusz_kk wrote:
    Blondynka1978 wrote:
    Niestety „zarobiony jest”, a po ostatniej jego wizycie zagotowała mi się woda w instalacji

Ale zagotowała sie bo nie miałaś włączonego sterownika od pompy kominka, ja bym ggo pomęczył niech narysuje schemat instalacji i
    który sterownik i pompa jest od czego.

Chyba nic z tego, bo nie odbiera telefonu.
    Sterowniki faktycznie były wyłączone, włączyłam je dopiero po sugestii stanislaw1954. Dwóch fachowców było w międzyczasie i żadnej nawet nie spojrzał...
  • Level 18  
    Czy jest zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej ? Trochę mało widać jak rozchodzą się rury od pieca gazowego.
  • Level 3  
    mietek654 wrote:
    Czy jest zamontowany czujnik temperatury zewnętrznej ? Trochę mało widać jak rozchodzą się rury od pieca gazowego.

Chyba nie, ale tak szczerze mówiąc nie wiem czego i gdzie mam szukać.
    Dwie środkowe rurki od pieca i tylko one są ciepłe idą do zasobnika, dwie skrajne do pomp. Jutro postaram się zrobić zdjęcie.
  • Level 18  
    Do zasobnika jest wszystko jasne. Bardziej chodzi o rury zasilające idące do wymiennika.Jakie jest ciśnienie wody w instalacji?
  • Level 3  
    mietek654 wrote:
    Do zasobnika jest wszystko jasne. Bardziej chodzi o rury zasilające idące do wymiennika.Jakie jest ciśnienie wody w instalacji?

Może takie zdjęcie panoramiczne będzie lepsze
    Czy wymiennik to ta metalowa puszka z lewej strony instalacji? Kiedyś była ciepła, tak jak i ta pompa poniżej, dziś są zimne i na tej pompie zauważyłam rozszczelnienie na skrzynce

Ciśnienie dziś rano
    Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce Zimne grzejniki przy sprawnej podłogówce
  • Level 18  
    Z tego co widzę to najpierw pasuje dobić trochę ciśnienie.Na zimnym powinno być minimum 1.0-1.2 bara
  • Level 3  
    mietek654 wrote:
    Z tego co widzę to najpierw pasuje dobić trochę ciśnienie.Na zimnym powinno być minimum 1.0-1.2 bara

Parę dni temu dobijałam, ale najwyraźniej spada, chociaż jak patrzyłam kilka razy to było 1,1 bara.

Dodano po 4 [minuty]:

Blondynka1978 wrote:
    mietek654 wrote:

Parę dni temu dobijałam, ale najwyraźniej spada, chociaż jak patrzyłam kilka razy to było 1,1 bara.

Sobota wieczór
  • Level 18  
    W takim razie winne jest chyba ustawienie pieca gazowego.Skoro rury są ciepłe tylko do zasobnika to niemożliwe jest żeby grzała podłogówka.Lewa skrajna rura wychodząca z pieca gazowego musi być ciepła przynajmniej jeśli nie to musi być coś z ustawieniem pieca.Wiec może lepiej poczekać na serwisanta.
  • Level 34  
    Blondynka1978 a skąd jesteś?
    Może Vaillant poleci jakiegoś zaufanego i kumatego serwisanta/hydraulika z twojej okolicy.
  • Level 3  
    mietek654 wrote:
    W takim razie winne jest chyba ustawienie pieca gazowego.Skoro rury są ciepłe tylko do zasobnika to niemożliwe jest żeby grzała podłogówka.Lewa skrajna rura wychodząca z pieca gazowego musi być ciepła przynajmniej jeśli nie to musi być coś z ustawieniem pieca.Wiec może lepiej poczekać na serwisanta.

A dopiero jestem po wizycie serwisanta- wyczyścił piec, zwiększył temperaturę na termostacie pokojowym i sugerował zmiany w instalacji, bo niepotrzebnie rozbudowana. Popatrzył, popatrzył, ale nic nie zrobił dodatkowo- ani tego zamkniętego zaworu nie widział, ani rozszczelnionej pompy. Instalator kazał wołać serwisanta, bo wina pieca, serwisant sugeruje niedziałającą pompę i sterowniki- tyle zrozumiałam.
    Czekam do 14-go na kolejnego serwisanta, ale może ktoś/coś mi tu podpowie, a ja się dokształcę w temacie i nie wypuszczę z domu dopóki grzejniki nie będą grzać :)

Dodano po 2 [minuty]:

ls_77 wrote:
    Blondynka1978 a skąd jesteś?
    Może Vaillant poleci jakiegoś zaufanego i kumatego serwisanta/hydraulika z twojej okolicy.

Jestem co prawda umówiona na 14-go, ale jeżeli jest ktoś z polecenia to chętnie się dowiem. Jestem z Gorzowa Wlkp.