Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trójkątna śruba jak ja mam to odkręcić?

02 Lis 2019 20:39 1056 30
  • Poziom 4  
    Dobry wieczór.

Mam za zadanie odkręcić trójkątna śrubę, czym to odkręcić? Niestety nie posiadam dedykowanego dla tej śruby śrubokrętu. Jak to najprościej odkręcić?
  • Poziom 42  
    Jan Rodo napisał:
    Mam za zadanie odkręcić trójkątna śrubę,
    Więcej szczegółów, albo zdjęcie.
  • Poziom 42  
    Teraz widzę 2 możliwości:
    dopasuj wkrętak płaski, tak by dało się włożyć w dwie odnogi Y
    kup wkrętak, lub końcówkę, o takim wyglądzie - nie pamiętam nazwy takiej końcówki, ale w sklepie z narzędziami, bez problemu dostaniesz.
  • Poziom 4  
    stanislaw1954 napisał:
    opasuj wkrętak płaski, tak by dało się włożyć w dwie odnogi Y

Już kilka płaskich tak załatwiłem, dlatego ta śruba jest tak pokiereszowana.
    Oj, nie tedy dla mnie droga.
  • Poziom 42  
    Jan Rodo napisał:
    Już kilka płaskich tak załatwiłem
    No cóż, ludzie uczą się na błędach. Jeśli pierwsza, czy druga próba się nie powiodła, to trzeba było dać sobie spokój, iść do sklepu, nawet w małych miejscowościach są sklepy "techniczne" i coś byś dobrał.
  • Poziom 4  
    stanislaw1954 napisał:
    nawet w małych miejscowościach są sklepy "techniczne" i coś byś dobrał.

Na Podlasie ta technologia chyba jeszcze nie dotarła....
  • Poziom 42  
    Jan Rodo napisał:
    No to pozostaje wieś z siedzibą gminy, lub najbliższe miasteczko. Że nie wspomnę o powiecie, tam to już chyba byś kupił.
  • Poziom 42  
    misiek1111 napisał:
    Takie powinny być w każdym GieeSie:
    O ile się GS-y ostały, bo raczej tej nazwy już w wielu rejonach naszego kochanego kraju nie spotkasz.
  • Poziom 25  
    To był skrót myślowy, większość starszyzny skuma o co chodzi.

A co do odkręcenia, to można jeszcze spróbować (o ile łepek jest na wierzchu) odbić ją uderzając młotkiem przez płaski śrubokręt w to miejsce:

Jeśli łepek jest na wierzchu, można by też naciąć łepek diaksem i wtedy odkręcić płaskim śrubokrętem.
  • Poziom 13  
    Witam, najprostszy sposób na coś takiego szlifierka kawałek stalowego pręta
    i odrobina zdolności manualnych pozdrawiam.
  • Moderator
    Jan Rodo napisał:
    Dobry wieczór.

Mam za zadanie odkręcić trójkątna śrubę, czym to odkręcić? Niestety nie posiadam dedykowanego dla tej śruby śrubokrętu.

Komplety bitów odpowiedniego kształtu są do kupienia za kilkanaście złotych.

Dodano po 1 [minuty]:

stanislaw1954 napisał:
    Teraz widzę 2 możliwości:
    dopasuj wkrętak płaski, tak by dało się włożyć w dwie odnogi Y

Może wprowadźmy zwyczaj, że czynności techniczne będziemy wykonywać dostosowanymi do nich narzędziami, co? A nie młotek i majzel do wszystkiego.
  • Poziom 42  
    retrofood napisał:
    Może wprowadźmy zwyczaj, że czynności techniczne będziemy wykonywać dostosowanymi do nich narzędziami, co? A nie młotek i majzel do wszystkiego.
    Cóż. Nie proponowałem młotka i majzla( po polsku przecinak), tylko plaski wkrętak. Jeśli ktoś nie spotkał się jeszcze z odpowiednim grotem do tego typu łba śruby i w normalnych warunkach(gdy śruba nie jest mocno zakręcona )dałby radę.
    Jednak czasem używa się młotka , czy szlifierki kątowej, ale to już inny temat.
  • Moderator
    stanislaw1954 napisał:

Jednak czasem używa się młotka , czy szlifierki kątowej, ale to już inny temat.

Czasem się używa, jednak zdecydowanie zbyt często.
  • Poziom 43  
    misiek1111 napisał:
    odbić ją uderzając młotkiem przez płaski śrubokręt w to miejsce:
    misiek1111 napisał:
    można by też naciąć łepek diaksem i wtedy odkręcić płaskim śrubokrętem.
    Manipulant5 napisał:
    najprostszy sposób na coś takiego szlifierka kawałek stalowego pręta
    Może od razu rozwalić siekierą całość? Panowie... proszę - każda z tych "metod" może być stosowana w wypadku śruby, której nie da się odkręcić w żaden CYWILIZOWANY sposób; a takim (i w dodatku nie niszczącym i prawidłowym technicznie) jest zastosowanie odpowiedniej końcówki.
    Pracując kilkadziesiąt lat w serwisie naoglądałem się dostatecznie łbów śrub po takich "prostackich" (nie mylić z prostymi) metodach. Pomijam już kwestie estetyczne pokiereszowanego łba śruby, to czasem jest kłopot z odkręceniem w ogóle - bo zniszczone wycięcia nie pasują już nawet do dedykowanej końcówki.
    Po to właśnie wymyślane są coraz to nowsze nacięcia łbów śrub, żeby uniemożliwić dostęp do wnętrza laikowi, czy innej "złotej rączce" - albo zrezygnuje i odda sprzęt do serwisu (taniej) albo będzie próbować, pokiereszuje śruby, napsoci i w kocu i tak sprzęt trafi do serwisu = jednak naprawa będzie droższa, bo będzie od razu widać że "Nasi tu byli", a żaden serwisant nie lubi szukać tego co laik napsocił.
    Albo więc używać narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem, albo zaufać serwisowi...
  • Poziom 4  
    Próbowałem podgrzać grotem lutownicy ta śrubę aby ją poruszyć. Nic to nie dało. Chyba faktycznie sobie jutro wystrugam taki śrubokręt.
  • Poziom 15  
    Jeżeli łeb tej śrubki wystaje ponad płaszczyznę i jest "trochę" przestrzeni to można złapać go uchwytem od wiertarki
  • Poziom 34  
    Jan Rodo napisał:
    Ale internet dotarł. Więc najprostsze - wizyta na allegro, tam bez problemu kupisz odpowiednie końcówki i jak będziesz chciał to dostaniesz je do domu.
  • Poziom 25  
    398216 Usunięty napisał:
    Albo więc używać narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem, albo zaufać serwisowi...

Z całym szacunkiem, ale moralizujesz.
    To właściciel śrubki decyduje co z nią zrobi i jaką wybierze sobie metodę jej wykręcenia.
    Autor dostał już komplet odpowiedzi.
    Każda metoda jest dobra, aby dotrzeć do celu. Ostatni przegrywają.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    misiek1111 napisał:
    Z całym szacunkiem, ale moralizujesz.
    To właściciel śrubki decyduje co z nią zrobi i jaką wybierze sobie metodę jej wykręcenia.

Jeśli tak uważasz (że moralizuję) - Twoja sprawa.
    Ja to nazywam nieco inaczej - Kulturą Techniczną, którą należy rozpowszechniać już od "głupich" śrubek.
  • Poziom 1  
  • Poziom 42  
    klamocik napisał:
    Najprościej pilnik iglak trójkątny, obciąć by pasowa
    Bzdura, pilnik jest kruchy i nie przetrzyma pierwszej próby.
  • Poziom 24  
    Albo lepiej kupić takie coś i mieć jakiś czas mniej stresu z odkręcaniem śrub :)
    Trójkątna śruba jak ja mam to odkręcić? Trójkątna śruba jak ja mam to odkręcić?
  • Poziom 16  
    Panowie, denność waszych wypowiedzi aż poraża.
    W poście #5 kolega już wam (w szczególności autorowi) podpowiedział jakiego typu wkrętaka czy końcówki bitu użyć - TRI-WING.
    I żadnego chamskiego podejścia do łba tej śruby nie potrzeba.
    I mówią na was: fachowcy? :roll:
  • Poziom 43  
    Mówiłem - siekierą... :)
    Ciekawe co jeszcze Koledzy wymyślą?
    clubber84 napisał:
    użyć - TRI-WING.
    I żadnego chamskiego podejścia do łba tej śruby nie potrzeba.
    Nie ma? To albo nie ruszać, albo kupić.
  • Poziom 38  
    Posiadanie końcówek specjalistycznych niestety nie gwarantuje sukcesu bowiem te dziwne śruby występują w różnych rozmiarach albo w głębokim otworze mniejszym niż średnica bitu.
    Mam podobne końcówki jak w #27 poście dorzucone do większej walizki od NEO i co z tego.
    Pojawiają się coraz nowsze dziwne śruby; ostatnio trafiłem bardzo mały wkręt z łbem system zero. Wiertło 1,5 mm i rozwiercenie łba następnie szczypce morsa i odkręcona reszty; oczywiście zastosowanie normalnej śruby w to miejsce. :D
    "Trójkąty" jak najbardziej można odkręcić zeszlifowanym twardszym drutem; sam tak nie raz robiłem.

Takiej jednokierunkowej (one way screw) jeszcze nie trafiłem. :D