Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus Logamax U024-24k Napięcie na wejściu ze sterownika pokojowego

gkgkgk 02 Nov 2019 20:47 642 4
    gkgkgk
    Level 11  
    Witam i pozdrawiam forumowiczów,

zaczął się sezon grzewczy i chciałem wymienić kartę SIM w sterowniku Ropam, którym załączam ogrzewanie zdalnie z telefonu. Przy odkręcaniu przewodu, który prowadzi od sterownika Ropam do styków załączających piec "złapał" mnie prąd. Odkręciłem pokrywę "szafki" sterującej w piecu i zmierzyłem napięcie na stykach, do których dochodzi przewód z pokoju od sterownika Ropam. Jest tam napięcie stałe 170V lub zmienne ok.80V. Przez lata używając ten piec byłem przekonany, ze styki te są "beznapięciowe". A jak jest naprawdę?

Pozdrawiam.
    PS Wyjaśnię, że widoczne odłączone przewody są: te z lewej do zasilenia bezprzewodowego sterownika Solus (230V z zasilania sieciowego pieca), a te z prawej to przewody załączające piec od sterownika Ropam i wcześniej wspomnianego Solusa - połączone równolegle..

Buderus Logamax U024-24k Napięcie na wejściu ze sterownika pokojowego
    Wojewoda82
    Level 28  
    Styk beznapieciowy w programatorze/stertowniku oznacza, że nie ma możliwości aby napięcie sterujące stycznikiem z programatora/sterownika poszło na kocioł i odwrotnie, napięcie z kotła (nawet do 230V) nie pójdzie na sterownik.

Z racji tego, że programatory są zwykle na 2 paluszki czyli 3V, napięcie 230V by je zabijało, gdyby nie było separacji.

Tylko i aż tyle. Nie oznacza to, że nie może być napięcia na którymś przewodzie wychodzącym z programatora. Jak inaczej by sterowało się kotłem? Napięcie jest na jednej żyle, stycznik zamyka obwód do kotła, co działa jak włącznik np do światła. Kocioł dostaje prąd w odpowiednią część płyty co stanowi dla niego sygnał do uruchomienia się.
    brofran
    Level 39  
    gkgkgk wrote:
    od sterownika Ropam do styków załączających piec "złapał" mnie prąd.
    gkgkgk wrote:
    Przez lata używając ten piec byłem przekonany, ze styki te są "beznapięciowe". A jak jest naprawdę?

Naprawdę jest tak że napięcie "wychodzi" z pieca , zatem przed otwarciem sterownika należy koniecznie wyłączyć zasilanie piecyka ( poprawnie kotła ) . :|
    gkgkgk
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź. Dziwi mnie tylko, że to napięcie ma tak dużą wartość, skoro poprzez te 2 styki zamykamy jakiś obwód, czego konsekwencją jest włączenie kotła, to tak na intuicję np. zamknięcie obwodu 12/24V mogłoby być równie skuteczne, a znacznie bezpieczniejsze. Gdzie w "dzisiejszych" urządzeniach spotyka się tak wysokie napięcia w sterujących częściach obwodów, co innego fragmenty końcowe. Konstruktor nie popisał się, a kocioł też leciwy.

Pozdrawiam.
    Wojewoda82
    Level 28  
    W wielu kotłach jest identycznie, leci tam wysokie napięcie, nie jest to zależne od producenta ani od daty produkcji kotła.

Lepiej, wiele termostatów pokojowych oprócz sterowania kotłem może mieć też dodatkowy styk do sterowania dodatkową pompą wody. Tam już jest na bank 230V.

Może wynika to z tego że niższe napięcie (szczególnie prądu stałego) ma większe straty na długich cienkich przewodach i np napięcie 12V na 20m kablu mogłoby mieś zbyt duże spadki np do 10V, co mogłoby być znowu za mało dla kotła. Nie jestem elektrykiem, ale jakieś tam podstawy mam aby tak sądzić.