Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Taktowanie kotła Viessmann Vitodens 111-W

Andrzej87 22 Jan 2022 09:09 13296 79
Ochrona Domu
    Toudi86
    Level 9  
    Przepływy będą ok bo na samej pompie z pieca i ustawieniu rotametru na 1 na którym jest grzejnik nie mam żadnych strat. Ja bardziej bede celował w l9. Nie mam kabli pociągniętych do regulatorów i muszę jakieś bezprzewodowe. Muszę wszystko przeanalizować bo nie porównywałem wszystkich. To sterownik od Coolera1989 do pieca przez OT a Techa na On/OFF?? Dobrze rozumie ?? A jak sterujesz c.w.u. ?? Mam teraz podpięta pogodowke i vitotrol 100 który mi ją blokuje hehe. Jak się dogadam z Coolerem1989 to vitotrol będzie musiał iść w odstawke
  • Ochrona Domu
    Allekko
    Level 8  
    Sygnał z tech idzie prosto do sterownika Cooler1989. Sterownik Cooler1989 odpowiada za pracę kotła. Czujnik zewnętrzny podpięty do kotła. Poprzez opentherm odczytuje temp zewnętrzną i modyfikuje temp zadaną
    Toudi86
    Level 9  
    Ok teraz rozumie. Dzięki za wytłumaczenie. Teraz czekam na wiadomość od Coolera1989. Pozdrawiam
    Cooler1989
    Level 10  
    Mój sterownik niestety zabiera możliwość wykorzystania magistrali OpenTherm innym sterownikom i udostępnia tylko przekaźnikowe sterowanie CO. Nie daje też możliwości sterowania CWU.
    Głównym celem jest poprawienie działania CO powyższymi kosztami.
    Rozważam możliwość rozbudowy i chyba najlepszą opcją byłoby dodanie cyfrowego protokołu wejścia sterowaniem parametrami. Są różne alternatywy, ale wymagają na tyle dużo pracy, że w tym sezonie nawet pewnie nie zacznę.
    Jest możliwość dodania sterowania on/off CWU. To dałoby się w miarę szybko ogarnąć. Wtedy założeniem jest, że sterownik nadrzędny będzie realizował harmonogram CO/CWU poprzez sterownie przekaźnikowe on/off. Dla CO na podstawie temperatury zadanej i pomierzonej w pomieszczeniu/pomieszczeniach (tutaj integracja sygnałów z kilku pomieszczeń musi być realizowana przez sterownik pokojowy), a CWU tylko na podstawie sztywnej tabeli czasu gdzie można zaznaczyć okresy gdzie CWU ma być aktywne/nieaktywne.
    W taki sposób działa mój sterownik nadrzędny - tzn ma dwa osobne przekaźniki CO i CWU i możliwości ustawienia harmonogramów.
    mlepicki
    Level 2  
    Toudi86 wrote:
    Dodam że na piętrze w rozdzielaczu mam dołożoną pompę + mieszalnik. Mieszalnik lada dzień wyrzucam by był lepszy przepływ

Zacznij od wyczyszczenia tego zaworu mieszającego. Mi to dużo pomogło, był zablokowany brudem bo niestety deweloper nie zainstalował separatora magnetycznego. Instrukcja z której korzystałem jak wyczyścić i konserwować taki zawór na przykładzie Afriso: https://www.youtube.com/watch?v=l50YGbaCE5c

A jak to zgrać - u mnie w domu termostaty kontrolują elektrozawory na pętlach, po rozwiązaniu problemu z taktowaniem dzięki sterownikowi to nawet sensownie działa.
    Toudi86
    Level 9  
    Fajnie by było gdyby była tylko opcja np. ustawienia samej temp. c.w.u.. Harmonogram On/OFF wtedy mógłbym pójść w odstawkę bo sam zbiornik potrafi dlugo utrzymać temp. wody. A podpiecie Twojego sterownika przez OT nie blokuje czasem możliwości ustawienia temp. c.w.u. na wyświetlaczu pieca ?? Tak jest np. w vitotrol 100
  • Ochrona Domu
    vers_77
    Level 1  
    @cooler1989 czy Twój sterownik sprawdzi się w zestawie dół domu podłogówka + piętra grzejniki? Posiadam piec VITODENS 111-W, bez pogodówki. Generalnie mam chyba podobny problem jaki wszyscy opisują w tym wątku.
    To mój pierwszy sezon grzewczy z tym piecem. Na dole mam podłogówkę na RTL + łazienki na RTL na piętrach. Na piętrach dodatkowo grzejniki (7 sztuk). Obecnie przy 46 stopniach dla CO, piec ma kilka cykli 20-30 sekundowych, gdzie przy ok. 30-32 stopniach uruchamia na chwilę palnik dogrzewa przez parę sekund do 52-55 stopni i wyłącza się. Temperatura powoli spada do 30 stopni (ok. 5-6 minut) i sytuacja się powtarza. Grzejniki raz ciepłe raz zimne.
    Jak rozumiem, zastosowanie Twojego sterownika pozwoliłoby wyeliminować taktowanie. Czy zastosowanie na piętrze grzejników, pozwala na zejście temperatury poniżej 40 stopni na piecu i czy oprócz poprawy kultury pracy (taktowania) sterownik ma jakiś wpływ na zużycie gazu? 
    Allekko
    Level 8  
    Jeżeli chodzi o zużycie gazu sterownik od Cooler1989 likwiduje zupełnie problem ze startem palnika czyli taktowaniem przy rozruchu. Daje to spore oszczędności gazu lekko licząc u mnie jakieś 15 mniej rok do roku po zamontowaniu sterownika. Mam listwę tech i7 daje sygnał na sterownik poprzez otwieranie zamykanie styku i wowczas gdy osiagnieta jest temp zadana kocioł zostaje wyłączony. Sterownik komunikuje się z kotlem poprzez opentherm co umożliwia poprawne działanie czujnika temp zewnetrznej. Mam tak podpięte i wszystki smiga od ponad roku
    Toudi86
    Level 9  
    Allekko a sterowanie masz osobno każde pomieszczenie ?? Strefami ??Piętrami?? Czy może całość na jednym termostacie ??
    Allekko
    Level 8  
    Sterownie strefami każda strefa na jedno pomieszczenie w niektorych strefach np. Salon 3 pętle. Każda strefa ma swój harmonogram i temperatury zadane w zależności od preferencji osadników

Dodano po 3 [minuty]:

automatyk_unitronics
    Level 10  
    Podzielę się moimi doświadczeniami z tym sterownikiem. Zamontowałem dodatkowo siłowniki Salusa (w sumie 12szt.) gdyż na piętrze zawsze było zimniej i jeden termostat na parterze nie dawał rady. Sterowanie czujnikami temperatury Tuya w każdym pokoju na piętrze + sterowanie pogodowe pieca. Dzięki sterownikowi Cooler piec nie taktuje. Nawet z tym sterownikiem do tego pieca muszę mieć otwarte min. 2 pętle, aby dobrze to wszystko działało. Średnie zużycie gazu wychodzi 4m3 (111m2) na dzień przy 21stC, czyli około 120m3 na miesiąc.
    Cooler1989
    Level 10  
    Ciekawostka:
    Wiecie jak doszedłem do tego, że piec startuje z większą mocą i jak długo to trwa?
    Wykreśliłem sobie profile na podstawie zużycia gazu. Kaloryczność gazy jest znana i da się łatwo przeliczyć na kWh. Trzeba było tylko zbadać szybkość przepływu gazu.
    Tu znajduje się kilka pomiarów:
    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1073lS...k3qtiIJEoNARGuHs-LLtjGhd5m3s/edit?usp=sharing
    Liczyłem również pojemości cieplne mojej instalacji CO i charakterystykę czujnika temperatury zewnętrznej.

Najciekawsze jednak jest to w jaki sposób liczyłem zużycie gazu. Teraz to wydaje mi się dość śmieszne jak byłem wtedy zdeterminowany...
    Posiadam dość stary miernik:
    Integracja pomiaru z jakimkolwiek systemem pomiaru ciągłego jest dość upierdliwa. Niektórzy mogli by nawet stwierdzić, że niemożliwa, ale...
    Mój miernik dość charakterystycznie piszczy/skrzeczy. Uruchamiałem więc dyktafon i włączałem palnik pieca. Z nagrań dźwiękowych byłem w stanie wyznaczyć położenie i prędkość obrotu okrągłych piszczących elementów wskazujących zużycie. Byłem nawet w stanie wyznaczyć położenie dość dokładnie co do ułamków części całego obrotu dlatego, że ten dźwięk był inny dla każdego położenia tego koła.
    :D

A jak już miałem moc, to byłem w stanie pomierzyć przepływy wody na podstawie pomiaru temperatury wody przed i za piecem, bo miałęm termometry, a nie miałem przepływomierzy :)

O dziwo pomiary były dość dokładne. Szczególnie widać to na wykresach mocy. Przepływy pompy też mniej więcej zgadzały się z tym co przedstawiała dokumentacja projektowa. Stąd doszedłem do tego, że pompa jest za słaba i trzeba było znaleźć inne rozwiązania.

Ot taka historia jak powstał sterownik.
    grestri
    Level 1  
    @allekko, @cooler1989, potrzebowałbym Waszej rady. Mam sterownik i szukam dalszych możliwości optymalizacji. Mam ogrzewanie podłogowe na 2 piętrach, na każdej "skrzynka" z podłączonymi regulatorami temperatury, sterującymi elektrozaworami. Zastanawiam się co dalej ma sens. Czy np.
    - zamontować sterownik pokojowy, umieszczony w "reprezentatywnym" pomieszczeniu, który by wyłaczał piec i nie uruchamiał go kiedy prawdopodobnie większośc pokojów jest dogrzana
    - zamontować inteligetną listwę; tylko co jeśli mam dwa piętra i dwie listy - czy da się to podłączyć do sterownika coolera, i co wtedy z manualnymi regulatorami w pokojach - podłącza sie je do listwy, ktora ma nad nimi priorytet?
    marcin18emre
    Level 1  
    Witam. Mam podłączony sterownik i piec już nie taktuje. Jest to mój pierwszy, pełny sezon grzewczy i mam kilka pytań.
    Dom parterowy ok. 120 m2 do ogrzania, całość podłogówka. Piecem steruje termostat pokojowy. Lepiej jest utrzymywać stałą temperaturę na sterowniku z histerezą 0,2 czy w dzień inną niż w nocy z różnicą 1 stopnia? Ewentualnie wyłączenie termostatu ? Czy lepiej zainwestować w pogodówkę?
    minimaxi
    Level 15  
    Allekko wrote:
    ...

Skąd masz/macie takie piękne wykresy? Jak to się robi?
    Toudi86
    Level 9  
    Panowie a zmniejszaliście też moc pieca przy zamontowanym sterowniku ?? I na ile % macie nastawioną pompę w piecu ??
    mlepicki
    Level 2  
    Toudi86 wrote:
    Panowie a zmniejszaliście też moc pieca przy zamontowanym sterowniku ?? I na ile % macie nastawioną pompę w piecu ??

Tak, przy domu 120m^2 i piecu Vitodens 100-W B1HC 19kW ustawiłem najmniejszą możliwą moc, bodajże 6,5kW. Co do pompy nie podpowiem, mam w układzie jeszcze dodatkową pompę działającą z pełną mocą.