Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Huawei B525 s od Orange zwalnia prędkość LTE

02 Lis 2019 22:00 333 23
  • Poziom 14  
    Witam, używam wyżej wspomnianego B525 od roku jednak od jakiegoś czasu zauważyłem spadek prędkości LTE wysyłania i pobierania oraz problemy z nawiązaniem połączenia wideo na różnych komunikatorach. Co prawda speedtest pokazuje całkiem dobre osiągi, to nijak się to ma do rzeczywistości. Przełożyłem kartę SIM do innego routera, starego Huawei E5373 i tam od razu prędkość się niemal podwoiła i wszelkie problemy ustąpiły.
    Router został przywrócony do ustawień fabrycznych. Wifi zostało zastąpione skrętką i to też nic nie dało. Orange mówi: oddać do reklamacji. Chciałbym się jednak Was poradzić co to może być, na co zwrócić uwagę bo jak znam życie, to reklamacja zostanie odrzucona, bo finalnie router działa, koślawo i nie tak jak dawniej ale działa. Reasumując: prędkoąści obcięte o połowę w stosunku do tego co było, problemy z nawiązywaniem połączeń audio wideo mimo i tak dość przyzwoitego uploudu wdłg speedtest, podmiana routera rozwiązuje problem.
  • Specjalista Sieci, Internet
    andrz6 napisał:
    Orange mówi: oddać do reklamacji.

To oddać.
    andrz6 napisał:
    jak znam życie, to reklamacja zostanie odrzucona, bo finalnie router działa, koślawo i nie tak jak dawniej ale działa.

Jak odrzucą, to się będziemy martwić.

Reklamacja pisemna z potwierdzeniem odbioru sprzętu, dołączyć wszelkie testy, pomiary itd
  • Poziom 14  
    No ale czy to jest normalne? Czy taka usterka może wystąpić? Przeszukałem cały internet i nie znalazłem czegoś podobnego. Speedtest pokazuje całkiem dobre prędkości, co prawda niższe niż na innym sprzęcie, a w praktyce nie działa to tak jak powinno. Czyli nawet przy zaniżonych prędkościach powinno wszystko działać, bym nawet nie zauważył.
    A jak wygladaja te testy DL/UL na B525 i na E5373 na tej samej karcie? Czy obydwa łączą się na tym samym paśmie LTE, z tego samego BTS-a Turawa? Korzystasz z agregacji pasm 2 CC CA LTE1800+800 na B525 ?
  • Poziom 14  
    B525 zarówno na agregacji jak i osobno był testowany - bez większych różnic, chociaż dawniej na agregacji był transfer nawet 130 Mb/s, teraz jest ok 30. Testowany był na wszystkich dostępnych pasmach jak i agregacji. Oba modemy korzystają z tej samej karty, tej samej anteny i tego samego nadajnika.
    Pokaż speedtest na E5373 i taki sam na B525 po wymuszeniu na nich LTE1800.
  • Poziom 14  
    Pingi po ok. 24-28, pobieranie E5373 - ok 50 Mb/s, wysyłanie ok 30 Mb/s.
    B525 na 1800 MHz pobieranie ok 30-35 Mb/s, wysyłanie 20-25 Mb/s, ping 24-28.
    Na E5373 wymusić się nie da.
    Pytanie skąd wiesz że E5373 łączy się z tym samym pasmem i BTS-em co B525 ?
  • Poziom 14  
    Czy tym samym pasmem to nie wiem ale jestem na 99% pewien, że tym samym bts, bo innego w okolicy nie ma a antena jest skierowana na ten właśnie bts. Gdyby łączył się z innym, nie miałby tak samo dobrych parametrów sygnału jak B525.
    Sprawdź jeszcze na B525 czy czasami nie uruchomili na nim LTE2600 lub LTE2100, wymuś Hmanagerem.
  • Poziom 14  
    Próbowałem, traci sygnał. Pytałem też na infolinii i ten nadajnik działa tylko w 800 i 1800 MHz.
    Zastanawiam się, czy Orange nie wpuściło jakiejś aktualizacji-robaka, żeby ograniczyć prędkość i tym samym odciążać sieć kosztem klienta. E5373 jest modemem z Cyfrowego Polsatu i działa na max możliwości, B525 jest sprzętem brandowanym z Orange. Jeśli to możliwe i tak się stało, to się raczej do tego nie przyznają.
    Raczej nie, prędkość jest też zależna od parametrów sygnału na 1800MHz, trzeba by porównać te na b525 z tymi na E5373, sprawdź czy nie współpracuje z https://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php na Windows. Aplikacja pokazuje CID i parametry sygnału jak HManager. No i jeszcze kwestia testów, robisz je na B525 po WiFi czy LAN a na E5373 po WiFi czy USB?
  • Poziom 14  
    LTEwach mam i według niego ustawiana jest antena. Test prędkości na B525 robię zarówno na wifi jak i ethernet. Zakupiłem kabel ethernet żeby się upewnić, czy coś z wifi jest nie tak. LTEwach działa z pozycji windowsa zarówno dla E525 jak i E5373 i na obu routerach wskazania są tam takie same.
    Testy na B525 robię poprzez LAN, na e5373 przez wifi ale w pobliżu modemu.
    A zrób po Wifi z B525 w jego pobliżu bo bywa różnie.
  • Poziom 14  
    Też robiłem. Generalnie wyniki czy to po wifi czy LAN są zbieżne. Odległość w linii prostej od routera jakieś 7 metrów, pomiędzy szyba...
    Czasami B525/B715 maja problemy z LAN więc możliwe że i tak u ciebie jest coś nie tak. A jak po WiFi obok B525?
  • Poziom 14  
    To samo, ja zakupiłem skrętkę w reakcji na pojawiające się problemy, żeby sprawdzić, czy będzie ten sam problem co na wifi. Okazało się, że jest dokładnie tak samo.
  • Poziom 14  
    Wszystko wskazuje na to, że to wina nadajnika i operatora. Teraz, na tym zastępczym modemie e5373 mam ledwo 3/6 Mb/s... Zgłoszenie przyjęte, czekam. Podobno nadajnik ma być w marcu rozbudowywany do 2100 MHz ale to dopiero za pół roku. Aż dziw, że z powodu rzekomo przeciążenia prędkość spada tak drastycznie w tak krótkim czasie, a nie powstało tu żadne nowe osiedle czy coś podobnego. W zasadzie nic się nie zmieniło od zeszłego roku, gdy prędkości oscylowały w granicach 130 MHz.
    To normalne w przypadku Networks, ciesz się ze to nie BTS only 800/900MHz bo na nich klienci to maja nawet 1Mb/s, taki jest w Osowcu. To skutek sprzedaży ofert na potęgę za grosze przez T-Mobile i Orange bez wykonywania prac modernizacyjnych. takie jak twój zmodernizują do końca 2020, refarming na 1800/2100MHz czyli zamiast wspólnych 15MHz na LTE1800NW kazdy będzie miał swoje 10MHz na LTE1800 a z jednej nosnej na HSPA+DC z umTS2100 powstanie LTE2100 z 10MHz pasma. Na dziś przełacz się na 3G z UMTS2100 i korzystaj z HSPA+DC z niego z DL do 43,2Mb/s. wszyscy loguja się do LTE a 3G na uMTS2100 bywa wolne. UMTS2100 wymusisz na B525 w HManagerze.
  • Poziom 38  
    andrz6 napisał:
    Zastanawiam się, czy Orange nie wpuściło jakiejś aktualizacji-robaka, żeby ograniczyć prędkość i tym samym odciążać sieć kosztem klienta. E5373 jest modemem z Cyfrowego Polsatu i działa na max możliwości, B525 jest sprzętem brandowanym z Orange. Jeśli to możliwe i tak się stało, to się raczej do tego nie przyznają.
    Pewnie, że by się nikt do czegoś takiego nie przyznał. Ale, jeśli już by to zrobili, to zdecydowanie prostszą opcją byłoby "przykręcenie" na BTS-ie.

Drugi modem działa OK, więc problem raczej ewidentnie leży po stronie B525. Jeśli to nie wina zmienionego firmware'u routera, to albo sprzęt się po prostu degraduje z czasem po stronie RF (możliwe), albo na tyle zmieniły się warunki odbiorcze, że zaczął mieć jakieś dziwne problemy przy odbiorze (też możliwe, nawet bardziej).

andrz6 napisał:
    Aż dziw, że z powodu rzekomo przeciążenia prędkość spada tak drastycznie w tak krótkim czasie, a nie powstało tu żadne nowe osiedle czy coś podobnego. W zasadzie nic się nie zmieniło od zeszłego roku, gdy prędkości oscylowały w granicach 130 MHz.

Nowe osiedle nie powstało, ale rotacja mieszkańców na pewno jest duża. Raz, że coraz więcej ludzi korzysta z mobilnego internetu, a dwa, że mogło się pojawić jakieś towarzystwo albo firma(y) ciągnące ciągle lub czasowo duże ilości transferu. I już masz problem z pojemnością BTS-a gotowy...
  • Poziom 14  
    Jest 23.25, pora nocna. O tej porze transfer powinien wzrosnąć a utrzymuje się nadal na poziome 2-3 Mb/s... To nie jest moim zdaniem wina obciążenia sieci. Tu jest wioska, żadnych firm, zakładów. Domki jednorodzinne. Nawet w sezonie letnim, gdy jest sporo turystów nie było takich problemów.
  • Poziom 38  
    A, no jak tak, to co innego. Chyba, że coś zakłóca. Jaki masz RSRQ i SNR?
  • Poziom 14  
    RSRP -72
    RSRQ -7
    RSSI -51
    SINR 27
  • Poziom 14  
    Sprawa jest połowicznie załatwiona, bo w końcu po wieczorze spędzonym na infolinii technicznej, dopiero trzeci ekspert zauważył, że była zle wyznaczona strefa domowa i zużyłem cały transfer poza strefą domową. Poustawiali mi to na nowo i internet przyspieszył, bo dziś to już było ledwo ledwo 1-3 Mb/s. Połowicznie załatwiona dlatego, że prędkość ta jest i tak kilkakrotnie niższa niż było jeszcze niedawno. W tej chwili mam ok 30Mb/s a bywało i 130. Zauważyłem też, że łączy mnie z dalekimi serwerami np Orange Poznań, Świdnica itd a zawsze były to Orange Katowice i okolice i to na tym serwerze były najlepsze wyniki. Ręczna zmiana serwera na Katowice nie poprawia prędkości. Ustawienia fabryczne B525, wymuszenie agregacji 800 i 1800 MHz i obserwujemy.