Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kształtki PE technika montażu

03 Lis 2019 11:18 201 2
  • Poziom 10  
    Witam, będę miał kilka kształtek do zmontowania, na niebieską rurę pe, kolanka łączniki itd.
    Trochę się zagłębiłem w temacie i zakupiłem już: nożyce do cięcia,gradownik,pastę,klucz. Mam pytanie co do samego montażu, spotkałem się z opinią żeby kształtkę nasunąć na rurę, do samego końca czyli do oporu i skręcać i z teorią aby zaznaczyć na rurze, mazakiem kreskę gdzie jest koniec kształtki, ile rura w nią się wsunie, następnie od tej kreski-od końca, cofnąć kształtkę jakieś 0,5cm co ma wpłynąć na prawidłowe uszczelnienie przez oring. Która szkoła będzie najlepsza?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Mazakiem możesz sobie zaznaczyć ile koniec rury ma wejść, bo bywa, że nie zawsze ma się pewność, że rura doszła do końca. Jestem za tym, żeby jednak do końca wąż był wsuwany w złączkę, bez żadnego cofania.
  • Poziom 27  
    Po co masz znaczyć, po co gradownik jeżeli kupiłeś nożyce do cięcia. Rozkręcasz elementy kształtki którą masz zamontować i nasuwasz je od razu na rurę niebieską. Nakrętka , zacisk stożkowy , tulejka kołnierzowa, zdejmujesz uszczelkę i też nasuwasz - to wszystko odsuwasz trochę dalej. Następnie wsuwasz rurę w złączkę do końca, dalej zsuwasz uszczelkę równo i ja popychasz tulejką kołnierzową do końca , dalej zacisk stożkowy i nakrętka. Dociskasz ręką a jeżeli już chcesz i masz klucz to go użyj - ale z wyczuciem. Tyle złącz wykonanych w ten sposób i żadne nigdy nie puściło ani kropelki. Gradownika używam jedynie do zgrzewek.