Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Czym czyścić układ chłodzenia cieczą?

03 Lis 2019 14:43 261 15
  • Poziom 3  
    Do czyszczenia układu chłodzenia komputera są w sprzedaży specjalne płyny.
    Ich cena to 100-150zł.

Czy mogę do czyszczenia użyć np. octu?
    Cena 2zł.

Chłodnica z miedzi.
    Blok CPU miedź.
    Rurki PETG.

Zdjęcie poglądowe. Mam podobnie ale płyn w kolorze czarnym, zabarwiony.
    Czym czyścić układ chłodzenia cieczą?
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    markostka napisał:
    A jeszcze bezpieczniej za pomocą roztworu kwasku cytrynowego. Koszt będzie podobny. Potem dokładnie przepłukać IPA (alkohol izopropylowy). Na koniec układ warto zalać wodą demineralizowaną z odrobiną glikolu (np. z płynu chłodniczego do samochodów).
  • Poziom 3  
    Mam takie cudo do barwienia płynu.
    Miało to być "trwałe i stabilne kolory".
    Po aplikacji barwnika, ciecz jest czarna jak smoła, piękny efekt.
    Po 3 miesiącach kolor blaknie i staje się przeźroczysty.

Zastanawia mnie co się dzieje z tym barwnikiem.
    Czy znika w otchłani ;) czy osiada gdzieś we wnętrznościach układu.

Zdemontuję blok CPU i dam znać ile to warte.
    XSPC EC6 Concentrated ReColour

• Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam
    nie płucz rurek PETG alkoholem bo zmatowieją
    płucze wodą destylowana plus pompa na full przez parę dni,jak nie pusći z petg to rozbieram układ i mam zmontowany wycior od butelki po obu stronach zakończony na żyłce

[img-0]
  • Poziom 3  
    ...a powiem Ci, że podczas montażu rur, przed końcowym ich mocowaniem, płukałem izopropanolem, przecierałem z zewnątrz żeby usunąć "paluchy" i do dziś nie mam z tym problemu. Nawet jak czyszczę PC, to na końcu każdy element przecieram szmatka nawilżoną izo.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak psu jajca ;)
  • TermoPasty.pl
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Krzychu K. napisał:
    ...nie płucz rurek PETG alkoholem bo zmatowieją
    Przy zwykłym alkoholu (metylowy czy etylowy nieoczyszczony) być może jest taka możliwość. Ale IPA na pewno nie zniszczy tych przewodów. Z powodzeniem stosuję tę metodę od lat i nic niepokojącego się nie dzieje. Roztwór IPA jest zalecanym środkiem nawet dla sprzętu medycznego, optycznego czy elementów laserowych - właśnie dlatego, że to środek bezpieczny i nieuszkadzający tego typu tworzyw.
  • Poziom 3  
    Dziś w markecie kupowałem kwasek cytrynowy, no prawie ...
    Zawartość nie pozwala mi łączyć i9-9900k z jajami ;)
    Pozostanę chyba przy samym izopropanolu i wodzie destylowanej.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jestem zaskoczony, że kwasek cytrynowy nie zawiera orzeszków arachidowych ;-)
    A tak na poważnie, samym IPA zdziałasz niewiele. Kwasek jest niezbędny, żeby wejść w reakcję i usunąć osady "kamienia kotłowego", który osadził się na elementach układu. IPA nie rozpuszcza takich związków wapnia.
  • Poziom 3  
    Może się komuś przyda, to napisze jak to wygląda na tą chwilę.
    Układ opróżniłem i napełniłem wodą destylowaną.
    Ponownie opróżniłem i tak trzy razy.
    W rurkach widać osadzony barwnik.
    Palcem schodził łatwo ale samo płukanie nic nie dawało.
    Na litr wody dodałem 80g kwasku cytrynowego, poczekałem aż się rozpuści żeby drobiny nie uszkodziły pompy.
    Wlałem.
    Po 5 minutach zabrudzenia puściły i widać już w rurach poprawę.
    Zostawię na noc.

Jest to o tyle ciekawy eksperyment, ponieważ barwnik XSPC EC6 Concentrated ReColour jest opisywany przez producenta w samych superlatywach i wyraźnie zaznaczony jako ten nie zapychający układu ;)
    Pewnie listki bloku nałapały tego gluta.

Dziś dwie foty. Sprzed dodania kwasku i po dodaniu kwasku.
    Jutro demontaż i zobaczymy jak wygląda blok CPU od środka.
    Czym czyścić układ chłodzenia cieczą? Czym czyścić układ chłodzenia cieczą?
  • Poziom 31  
    markostka napisał:
    ...jest opisywany przez producenta w samych superlatywach i wyraźnie zaznaczony jako ten nie zapychający układu
    ... a świstak siedzi i zawija w te papierki! Na wielu forach nie brakuje podobnych opinii równie zadowolonych użytkowników, namiętnie wydłubujących kolorowy syf z zakamarków swoich układów chłodzenia. No ale takie mamy czasy - dobra ściema podstawą wzrostu sprzedaży ;-)
  • Poziom 3  
    Miałem wcześniej przeźroczysty płyn. Niestety średnio po 3 miesiącach stawał się lekko żółtawy.
    Rurki też matowieją z biegiem czasu i dlatego zdecydowałem zabarwić.
    Coś za coś ...

Już wolę na ten kwasek wydawać 2zł niż na płyn 50. :D
  • Poziom 3  
    Było tak jak się można było spodziewać, czyli to co piszą producenci płynów to dobry marketing.
    ...nie tylko płynów.

Dwa dni i podwójna zmiana wody destylowanej z kwaskiem. Do tego około 5-10 razy płukanie.
    Z rurek puściło ale i tak wycior z gąbki na żyłce zrobił swoje.
    W środku bloku CPU glut i pozapychane kanaliki.
    Na pocieszenie tyle, że rurki PETG nie zafarbowały się na stałe, to i inne podzespoły były łatwo do wyczyszczenia.
    Miedziane elementy pozostały zaśniedziałe ale tu pomoże chyba tylko specjalny płyn (mayhems).
    Mayhems Blitz Pro and Basic usage

Temperatury spadły "na pulpicie" o 5-10 stopni C.
    Teraz mam stresa i narazie jadę na przeźroczystym płynie :) Wygląda biednie, ale jak sobie przypomnę ten glut w bloku, to mam dość :/

Czym czyścić układ chłodzenia cieczą? Czym czyścić układ chłodzenia cieczą? Czym czyścić układ chłodzenia cieczą? Czym czyścić układ chłodzenia cieczą? Czym czyścić układ chłodzenia cieczą? Czym czyścić układ chłodzenia cieczą? Czym czyścić układ chłodzenia cieczą?

Dodano po 19 [minuty]:

Przy okazji zmieniłem pastę z Arctic MX4 na Thermal Grizzly Kryonaut .
    Z dystansem podchodziłem do Kryonaut i poprzednio zdecydowałem się na Arctica. Jednak jest różnica, bo na Arcticu miałem w stresie temperatury po 80 stopni, a pulpit 40.
    i9-9900k ustawiony na 5000 MHz. (chyba na dwóch rdzeniach, reszta po jakieś 4700)
    Po prostu Arctic przy słabszych procesorach działa mniej więcej tak samo jak Grizzly, a przy mocniejszych jednostkach Grizzly pokazuje różnicę.

Na koniec dodam, że zanim ktoś zdecyduje się na barwienie cieczy, niech to przemyśli dwa razy.
  • Poziom 3  
    Rozstrzygnięcie problemu zawieszam do czasu aż Mayhems odpowiedzą czy w ich płynie znajdował się biocyd przeciw glonom.
  • Poziom 3  
    W ramach wyjaśnień:
    Płyn jakim zalałem układ to bardzo wysokiej czystości woda, jednak płyn ten nie posiadał w składzie tzw. biocydów. Sprzedawca w sklepie nie uwzględnił tego, a ja byłem pewny, że jeśli jest to płyn "gotowy", to nie trzeba już dodawać specjalnych środków.
    Efektem tego są te miejsca w których zgromadziły się widoczne czarne grudki.
    Czy wypełnia to w stu procentach efekt widoczny na zdjęciach nie jestem w stanie tego stwierdzić. Teoretycznie barwnik wg. producenta nie zawiera ciał stałych.
    Końcem końców na tą chwilę płynie mi przeźroczysty płyn z biocydem, a nad barwnikiem jeszcze pomyślę.