Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Żarówka LED czy Lampa LED- kontynuacja.

03 Lis 2019 16:21 597 16
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Link
    Ale ja chciałbym podyskutować tutaj. :)

Zainspirowany prawidłowym nazewnictwem (słownik kolegi Krzysztof Reszka oraz moim- Akrzy74) i wyimaginowanych nazw, a właściwie nazwy czegoś, czym to nie jest, czyli kontynuacja tematu kolegi retrofood. Żarówka i lampa LED, czy też LED, co z całą pewnością żarówką nie jest mimo posiadania gwintu i świecenia. Przykładów mogę podać dziesiątki, mogę podać przykłady wywalania postów do kosza za złe nazewnictwo i tzw. nowomowę w innych działach, ale zainspirowało mnie to:
    Łukasz-O napisał:
    Uważam, że fachowiec na forum technicznym powinien używać prawidłowego nazewnictwa. Z drugiej strony gro laików nie będzie tym językiem operować. Wszystko trzeba wypośrodkować

Uważam, że na forum właśnie tych laików należy uczyć prawidłowego nazewnictwa, podać link który powstał dzięki czasu poświęconego przez Krzysztofa R i Krzysztofa A i zaakceptowanego przez admina działu, a które to słowniki być może posłużą jako materiały wspomagające przy zdawaniu na świadectwo kwalifikacji! Gdzie wszyscy byli jak powstały słowniki?! Teraz lament i jakieś pośrodkowanie? Jeśli jest inaczej, usunąć moderatora i jego słownik nad którym pracował kilka godzin- to jest wypośrodkowanie. Albo jesteś za, albo przeciw. Ja byłem za swoimi przekonaniami i jestem, gdzie jestem. Trzeba mieć swoje zdanie. Jeśli jesteś za, zostaw słownik moderatora, a jeśli przeciw (bez gadania o jakimś środku) to temat (słownik) usuń...
    tzok napisał:
    Także jestem za pozostaniem przy żarówce LED, skoro przypomina wyglądem żarówkę, pełni tę samą funkcję i ta nazwa się powszechnie przyjęła. Nie ma powodu by z nią walczyć.
    - to napisał moderator samochody. Napisz coś u nich używając złego słownictwa... :lol:
    Łukasz-O napisał:
    I widzisz Staszku, sam teraz wpadłeś w swoje sidła. Wago to firma, a to o czym chciałeś napisać nazywa się szybkozłączką :D

Dodano po 2 [minuty]:

ROBSON33 napisał:
    i powiedz Kowalskiemu że takie coś nie istnieje :)
    Nawet nie będę mu tłumaczył :D

To jest tzw. czepianie się nie mając argumentów..

Łukasz-O napisał:
    Pytanie do konserwatystów.
    Co powiecie, widząc na stole żółtą kostkę do smarowania pieczywa na opakowaniu której jest napisane 60%? Poprosicie żonę aby podała wam masło, czy będziecie konsekwentni i poprosicie - kochanie podaj mi ten wspaniały tłuszcz mleczny?
    Jestem niemal pewny, że większość powie - masło.
    tzok napisał:
    W sklepie możemy kupić produkt o nazwie "żarówka LED" i to od różnych producentów. Nie ma się więc co sprzeczać czy ten termin jest prawidłowy czy nie, bo istnieje i funkcjonuje.
    Łukasz-O napisał:
    tzok napisał:

Nazwa jest zawsze sprawą umowną, ważne aby była jasna i zrozumiała.

Tu się z kolegą zgodzę. Żarówka LED to nazwa umowna, nie ma jednak nic wspólnego z pojęciem technicznym, gdyż tam nie istnieją takie cuda jak LED z żarnikiem :D

Gdy brakuje argumentów, odwołujemy się do własnych wartości i nie chodzi o to, co wiesz, ale o to, cze­go nie wiedzą inni i trzeba ich uświadomić- po to powstały słowniki techniczne i poradniki w różnych działach!
    Jeśli ktoś zamierza zabrać głos w tej dyskusji, niech podniesie poziom swoich argumentów- tego oczekuję jako autor. Rozumiem, że w każdym nor­malnym człowieku tkwi sza­leniec i próbu­je wy­dos­tać się na zewnątrz, ale niech to będzie głos merytoryczny. Elektryka z krwi i kości, a nie elektryk po kursach lub miłośnik wiedzy ogólnej, dlatego podałem swoje dane bo nie wstydzę się swoich przekonać tak samo jak Stanisław który również podał swoje dane w internecie. Dość dawno temu w AGD dostałem ostrzeżenie za złe nazewnictwo, w samochodach wywalono mój post do kosza. Uważam, że słusznie!
    Przypominam, że w każdym dziale pilnuje się prawidłowego nazewnictwa, a najlepiej jest krytykować innych w innym dziale i tam, gdzie bywamy przelotem.

Podtrzymuję zdanie kolegi Krzysztof Reszka, kolegi Stanisława- retrofood i zapraszam do dyskusji, której nie jest autorem moderator a inicjatorem zamknięcia moderator z innego działu (samochody) i uległ admin zamykając temat swojemu moderatorowi. Panowie, o co tu chodzi? 8-O
    Jeśli uznacie, że ja, Krzysztof Reszka, retrofood i jeszcze kilka osób nie mamy racji, oznacza to, że praw­dzi­wa głupo­ta i spryt zaw­sze po­konają inteligencję, rozsądek i wiedzę wyuczoną latami...

Krzysztof.
  • Poziom 30  
    Myślę Krzyśku że jednak przesadzasz.
    Napisałem to ja, według Twojej teorii elektryk po kursach lub miłośnik wiedzy ogólnej.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Żarówki LED nie istnieją

Hot-dogi także nie istnieją.

Lampa oznacza rodzaj mebla, lub żarówkę z oprawą która świeci.
    Żarówka oznacza sam wymienny w lampie element emitujący światło.

"Żarówka LED" – to zwrot idiomatyczny.
    Zwrotów idiomatycznych nie tłumaczy się dosłownie.
    Zwrotów idiomatycznych nie dzieli się na kawałki.

Dobry zwrot idiomatyczny, bo precyzyjnie określa detal.

Żarówka - oznacza wymienny element zespół do świecenia w lampach, reflektorach.
    Żarówka LED – oznacza dodatkowo ekwiwalentny element który może być stosowany zamiast żarówki.
    LED - element w którym źródłem światła jest dioda LED.

Zwroty idiomatyczne są stosowane w elektryce.
    Tylko koledzy ich nie widzicie.
    Dlaczego innych zwrotów idiomatycznych nie rozkładacie na części ?
    Napięcie znamionowe 230V AC.
    V AC to voltage account current.
    Kompletna bzdura, bo napięcie nie może być wyrażane przez prąd.
  • Poziom 38  
    Topolski Mirosław napisał:

Ale co mianowicie, skoro już od razu na wstępie jest napisane Żarówka LED?

Wyrażenie żarówa led zostało już uznane dawno w kręgach naukowych i jest w powszechnym użyciu. Skoro naukowcy je przyjęli do swojego repertuaru, to nie widzę jaki sens ma zapieranie się tego na elektrodzie.

Przykłady, aby nie przepadły wrzucam:
    1. 1.pdf Download (350.44 kB)
    2. 2.pdf Download (779.58 kB) diodowe żarówki LED - to już chyba przerost formy nad treścią, wystarczy tylko jedno z określeń albo diodowe albo led.
    3. 3.pdf Download (349.17 kB) - strona 7
  • Moderator Elektrotechnika
    I tu kol. jak zawsze bez zastanowienia a napisałem "dla wnikliwych" kol. ma jeszcze szanse.

Dodano po 2 [minuty]:

^ToM^ napisał:
  • Poziom 38  
    I tu kol. jak zawsze bez zastanowienia a napisałem "dla wnikliwych" kol. ma jeszcze szanse.

Dodano po 2 [minuty]:

^ToM^ napisał:

Bardzo proszę bez osobistych wycieczek do mnie. Trzymajmy się tematu i zachowujmy się rozsądnie.
    Prosiłem aby zwrócić uwagę na linkowaną stronę "dla wnikliwych"a kol. podaje przykłady nijak mające się do linkowanej strony.
    Czy na tej stronie są zamieszczone przykłady które podał kol.?
    Więc proszę nie pisać o osobistych wycieczkach bo to kol. odniósł się do mojego postu a dalej to była konsekwencja kol. odpowiedzi.
  • Poziom 38  
    Prosiłem aby zwrócić uwagę na linkowaną stronę "dla wnikliwych"a kol. podaje przykłady nijak mające się do linkowanej strony.
    Czy na tej stronie są zamieszczone przykłady które podał kol.?
    Więc proszę nie pisać o osobistych wycieczkach bo to kol. odniósł się do mojego postu a dalej to była konsekwencja kol. odpowiedzi.

Odwracanie kota ogonem.
    Odnośnie twego postu było tylko pytanie z mojej strony co niby się rozjaśni. Gdzie jest napisane, że ja muszę w odpowiedzi komentować wyłącznie twe wpisy? :D

Reszta nie ma żadnego związku z twoim linkiem i jest moją wypowiedzią, na temat tego co nauka myśli o pojęciu żarówka LED - wyraźnie oddzieliłem ją nowym akapitem, bo i tak nie da się w krótkim czasie umieścić dwóch wpisów oddzielnie.
    Zwrot jak, zawsze, bez zastanowienia jest oczywistą nieprawdą, żeby tego dosadniej nie napisać i wzbudza niepotrzebne napięcie i irytację. Odnośmy się do meritum a nie osoby, która pisze, a personalne uwagi na pw albo dla siebie zachowujmy. Tak będzie sympatyczniej.
    ^ToM^ napisał:

Moze ten link ( dla wnikliwych) coś rozjaśni?
    https://www.interblue.pl/gwint...-energy-a-ebri-led-kanlux.html

Poczekajmy ( jest konkretny temat i konkretny link) może inni zauważą to czego kol. nie dostrzegł.
    Moze ten link ( dla wnikliwych) coś rozjaśni?
    https://www.interblue.pl/gwint...-energy-a-ebri-led-kanlux.html

Chyba o to chodzi- tam napisano:
    Cytat:
    ...stanowi odpowiednik tradycyjnej żarówki 152W przez co należy do najwyższej klasy energetycznej A++.

Napisano też:
    Cytat:
    Szeroki kąt rozsyłu światłości sprawia, że proponowana żarówka doskonale oświetli...
    oraz:
    Cytat:
    Moc znamionowa: 21W odpowiednik 152W
    )- pogrubienie jak w temacie.
    Mirku, dziwię się, że podałeś właśnie ten link, a nie ten, który jest podstawą tematu, czyli słownik który powstał dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Reszki i kozi966 Sam wiem ile czasu potrzeba w celu napisania poradnika czy słownika dla potomnych i dlatego stoję murem za Krzyśkiem Reszką, retrofood i kozi 966.

Forum jest od tego żeby uczyć, szkolić, nawiązywać kontakty, pomagać i uczyć prawidłowego nazewnictwa. Niektórzy są odmiennego zdania, dlatego... Nie ważne.
    Jeśli coś się napisze (słownik, poradnik), należy bronić swoich wartości. Jeśli coś napisze się tylko po to żeby zaistnieć, jednostka traci w oczach wielu. Jak sądzę są wśród nas znamienite osoby z SEP czy ise i dziwię się, że nie bronią wartości które są nam tak bardzo bliskie.

Uważam, że temat (powiedzmy umownie) należy zamknąć- to co istotne zostało napisane.

Zamykam.
  • Poziom 30  
    Akrzy74 napisał:
    słownik który powstał dzięki zaangażowaniu Krzysztofa Reszki i kozi966 Sam wiem ile czasu potrzeba w celu napisania poradnika czy słownika dla potomnych

Nawet gdyby ten słownik napisał sam Czyngis Chan lub Dalajlama, nie znaczy nic skoro napisany jest błędnie.
    Jedyne wyjście poprawić poradnik lub go usunąć.
    Kolega CYRUS2 ładnie napisał w czym rzecz.
    Idiomaty istniały, istnieją i będzie ich z czasem więcej.
    Stosowanie idiomatów nie jest zakazane.
  • Moderator Elektrycy
    Akrzy74 napisał:
    Mirku, dziwię się, że podałeś właśnie ten link, a nie ten, który jest podstawą tematu

To ja się, trochę z resztą, wetknę.

Mirek kazał szukać wnikliwym.

Żarówka LED czy Lampa LED- kontynuacja.
    Ale żeby nie było:
    Żarówka LED czy Lampa LED- kontynuacja.
  • Poziom 39  
    Jka nazwać element - w którym na podstawie żarówki z gwintem E27 jest świetlówka ?

Duże problemy mają w Watykanie z łaciną.
    Bo to język martwy.
    Jak nazwać po łacinie komputer ?

Nie oczekujcie od ludzi logicznego myślenia.
    Klient mi powiedział w latach 80-tych,że logiczne myślenie ma dane bardzo mało osób. Tego się nie można nauczyć.
  • Moderator Elektrycy
    No tak, zapomniałem że jesteśmy w Elektryka Instalacje i Sieci, a nie w Elektryka po godzinach.

Śpiesze więc, na elektrycznym koniu:
    Lampa - to nie element stojący na biurku, tylko urządzenie które generuje światło. Innymi słowy może to być zespół elementów, który przy podaniu odpowiedniego zasilania wytworzy pewien strumień świetlny.
    Oczywiście przyjęło się potocznie w domach mówić "ja chce taką lampę na biurko" - mówiąc o oprawie ze źródłem światła (lampą).
    Oprawa - bardzo dużo osób myli ten element z oprawką, która jest składową oprawy. Oprawa to kompletny zestaw urządzeń służący zasileniu, umocowaniu, wypozycjonowaniu źródła światła oraz służący do odpowiedniego ukształtowania bryły świetlnej.
    LED, lub chip ("czip") LED, względnie dioda elektroluminescencyjna nie spełnia definicji lampy.

Tak więc mamy technicznie mamy:
    Lampy żarowe - żarówki
    Lampy fluorescencyjne - świetlówki
    Lampy wysokoprężne - sody
    Lampy LED - "żarówki" LED
    Lampy indukcyjne - świetlówki indukcyjne
    itd.

CYRUS2 napisał:
    Lampa oznacza rodzaj mebla, lub żarówkę z oprawą która świeci.
    Żarówka oznacza sam wymienny w lampie element emitujący światło.

Potocznie to idzie to jakoś zrozumieć. Technicznie, nie. Żarówka to lampa, a "lampa" to oprawa. Element emitujący światło to żarnik, w żarówce.

CYRUS2 napisał:
    LED - element w którym źródłem światła jest dioda LED.

(...) w którym źródłem światła jest dioda elektroluminescencyjna (vel świecąca).

CYRUS2 napisał:
    Napięcie znamionowe 230V AC.
    V AC to voltage account current.

account - z ang. konto. Ty miałeś na myśli "alternating".

^ToM^ napisał:
    Wyrażenie żarówa led zostało już uznane dawno w kręgach naukowych

Chyba tylko w wyrażeniach prof. Miodka, który naukowo technicznie się nie wypowiada. A to, że studenci piszą prace dyplomowe, nie znając terminologi, świadczy tylko o ich poziomie.

Niemniej jednak, nikt za stwierdzenie "żarówka LED" nie dostał na tym forum ostrzeżenia, ani blokady pisania (a przynajmniej ja nie znam takiego działania moderatora). Jak ktoś chce sobie pisać o "żarówkach" LED, to może to robić bardziej w dziale ogólnym (elektryka dla każdego), niż w naszym bardziej profesjonalnym (Instalacje). Wtedy (może) unikniemy niepotrzebnych tłumaczeń, przeinaczeń, pomyłek i niepotrzebnych dyskusji (względnie zgrzytów).

Generalnie czytając całe te tematy, o żarówkach LED (a może kiedyś się doczekam wysokoprężnej żarówki LED), to aż mi się humor poprawia :) .

A tym którzy dotarli do końca mojego postu życze udanego następnego dnia.
    Pozdrawiam serdecznie.
    No cóż przyznam że odpowiedź kol.kozi966 jest prawidłowa. Każdy gdy spojrzy na stronę ( nawet dopiero co umiejące czytać dziecko) przeczyta napis hurtowni "żarówka LED" natomiast wnikliwy ( tak jak kol.kozi966) przeczyta opisy ale zwróci też uwagę na to jak opisany jest produkt na opakowaniu ( tam jest kilka).
    Tu przypominają mi się lata gdy królowały pocztówki dźwiękowe i było na jednej z nich:
    George Harrison Bangladesz ( Pada deszcz) oczywiście w nawiasie to przetłumaczony przez sklepikarza tytuł - mam nadzieję że wnikliwi sens rozumieją ( dlaczego zacytowałem to tłumaczenie sklepikarza).
    kozi966 napisał:
    Tak więc mamy technicznie mamy:
    Lampy żarowe - żarówki
    Lampy fluorescencyjne - świetlówki
    Lampy wysokoprężne - sody
    Lampy LED - "żarówki" LED

Żarówka led nie jest nazwą techniczną, bo taka nie istnieje!

kozi966 napisał:
    Niemniej jednak, nikt za stwierdzenie "żarówka LED" nie dostał na tym forum ostrzeżenia, ani blokady pisania (a przynajmniej ja nie znam takiego działania moderatora). Jak ktoś chce sobie pisać o "żarówkach" LED, to może to robić bardziej w dziale ogólnym (elektryka dla każdego), niż w naszym bardziej profesjonalnym (Instalacje). Wtedy (może) unikniemy niepotrzebnych tłumaczeń, przeinaczeń, pomyłek i niepotrzebnych dyskusji (względnie zgrzytów).

Może unikniemy? Więc proszę poprawić słownik zdegradować moderatora do mojego poziomu za poglądy. Przypominam, że napisałeś wielkimi literami:
    kozi966 napisał:
    Nie ma czegoś takiego jak:
    Cytat:
    Żarówka LED, Dioda LED, Świetlówka LED, lampa metalohalogenowa, metalohalogen, żarnik LED, żarnik sodowy, żarnik w lampie metalohalogenkowej, halogen LED, itd.

Są:
    Cytat:
    Lampy LED, diody świecące lub LED, lampy fluorescencyjne (świetlówki), lampy metalohalogenkowe, złącze świecące w LED, jarznik lampy sodowej, jarznik lampy metalohalogenkowej, lampa LED z odbłyśnikiem, itd.

kozi966 napisał:
    Nie ma czegoś takiego jak:
    Cytat:
    Żarówka LED,

Broń swojego zdania albo rezygnuj z funkcji, chyba, że rajcuje cię męska przygoda bycia moderatorem na elektrodzie. Masz na tyle odwagę by bronić swoich wartości tak jak ja, czy wolisz być tzw chorągiewką i oczywiście skończyć jak ja? - Nie, do tego trzeba być odpowiedzialnym, trzeba mieć jaja i nie jestem sam... :|
    Szaleństwo pożarte przez szczury, tracąc zdrowie psychiczne i twarz, ludzie beztroscy przywiązani do forum. Niektórzy cieszą się pozycją, ciesząc się chwilami. Pozdrawiam cieszących się chwilą...

Róbcie minę do złej gry.
    Szkoda mi tylko tych, którzy tak naprawdę coś włożyli w rozwój tego forum a którzy nie są doceniani. Niestety, brutalne, chaotyczne społeczeństwo potrzebuje spokoju, więc wygaszam "piec" i płynę do Norwegii łowić łososie z Maciejem... :D

Wszystko zostało wyjaśnione w temacie.

ZAMYKAM.