Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Diora sonata - Pogryzione cewki obwodów rezonansowych

03 Nov 2019 18:11 1074 23
 • [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Helpful post
  Level 33  
  Trzeba nawinąć takim samym drutem. Musisz wymontować po jednej cewce i spróbować policzyć stare zwoje, jak było np. 90 zwojów, a w wyniku liczenia Wyjdzie Ci np. 80 to nic się nie stanie (to nie "apteka") Skorygujesz to rdzeniem w cewce i tak trzeba zrobić z każdą pogryzioną cewką.
 • Helpful post
  Level 33  
  xpira wrote:
  Czy drut w emalii będzie dobry czy muszę nawinąć cewki drutem w oplocie bawełnianym. Mam jeszcze takie pytanie czy gdy są uszkodzone cewki to możliwe jest, że radio nie wydaje żadnego dźwięku pomijając to, że część wzmacniacza M:CZ działa poprawnie.
  Lepiej nawinąć takim samym drutem - ten w bawełnie to tzw. lica, nie wiem czy go jeszcze gdzieś Dostaniesz. Przerwanie jednej cewki już spowoduje brak dźwięku. Powodzenia.
 • Level 16  
  Jak widać (chociaż słabo) uszkodzone sa cewki heterodyny fal średnich i długich. Jak i druga cewka filtru p.cz. głowicy UKF.

  Żadna z nich nie jest nawijana licą tylko drutem co njwyżej w oplocie jedwabnym DNEJ 0,1 mm. Nie wiem czy taki drut jest do zdobycia (licę się udaje) więc można spróbować odtworzyć cewki stosując zwykły drut emaliowany. Nie uda się pewnie odtworzyć koszykowego nawinięcia, więc i masowe będzie ok. Byleby geometria cewki była podobna. Uzwojenia mają dla fal średnich 100 zw, sprzegające 15 zw. Dla długich 200 i odpowiednio 27. Można dać kilka zwojów więcej - dla kompensacji utraty własności magnetycznych rdzeni.

  Dla przykładu Radio Lampowe

  Co do sprawności radia to trzeba sprawdzić tor p.cz. - podać zmodulowane AM 465kHz na siatkę pierwszej pentody.

  Powodzenia
 • Level 25  
  Na razie naprawiłem cewkę P:CZ UKF-u (20zw 0,3 DNE) i cewkę fal krótkich (6zw drutu z anteny ferrytowej). Jutro zajmę się cewkami fal długich i średnich(może da się ją jeszcze uratować bo nie jest za bardzo pogryziona). Prawdopodobnie jest uszkodzona lampa ECH81 lub EBF89, ale to się jeszcze okaże. Będę musiał złożyć sobie generator na AM, może ma ktoś dobry sprawdzony schemat?
 • Level 30  
  Po tej ciężkiej pracy i zabiegach przywracania toru AM do sprawności, będziesz raczej rozczarowany odbiorem bo i tam teraz nic, lub bardzo niewiele poza zakłóceniami coś słychać. Strojenie całości przy braku odpowiednich przyrządów to nieskończona udręka, lepiej poświęcić siły na usprawnienie toru FM.
 • Level 39  
  mieszaczwcz wrote:
  Po tej ciężkiej pracy i zabiegach przywracania toru AM do sprawności, będziesz raczej rozczarowany odbiorem bo i tam teraz nic lub b.niewiele poza zakłóceniami coś słychać. Strojenie całości przy braku odpowiednich przyrządów to nieskończona udręka, lepiej poświęcić siły na usprawnienie toru FM.


  Fale długie- tu w sumie tylko PRI i słaba Europa I
  Średnie- Nocą słychać całkiem sporo, głownie ściana wschodnia, siła sygnału nie powala
  Krótkie- Mnóstwo się dzieje, dużo stacji chińskich oraz jakieś stacje z bliskiego wschodu (pamiętam że była stacja nadające informacje na temat Palestyny), nawet nowoczesną muzykę gdzieś też ktoś nadawał na krótkich. Z ciekawostek na 7305kHz w godzinach 22-23 usłyszeć można Polskojęzyczną audycję Chińskiego Radia Międzynarodowego nadawaną z Chin. Sygnał można odebrać na kawałku przewodu bo stosowana jest antena kierunkowa wypluwająca 500kW.

  Na krótkich to największym problemem będzie selektywność. Patrząc na skalę rozciągającą się od 6 do 18,5MHz gwarantuję że dostrojenie się będzie ciężkie.
  Powiedziałbym że prościej może być zawęzić zakres (na taki który zawiera najbardziej interesujące nas stacje) albo zamontować jakieś przełączane dodatkowe cewki żeby podzielić to na podzakresy.

  Generator AM można zrobić na podstawie normalnego generatora i transformatora modulującego zasilanie.
 • Level 38  
  Generator AM 465 kHz można zbudować na rezonatorze ceramicznym dość często stosowanym w OR tranzystorowych budowanych w latach 70-tych i późniejszych. Taki generator z modulacją (np. sieciową 50 Hz ale lepiej np. 400 Hz) pozwoli na zestrojenie p.cz a strojenie obwodów wejściowych i heterodyny można wykonać porównując stacje słuchane na dobrze zestrojonym OR z tym naprawianym. Tak to się kiedyś robiło w czasach kiedy generator w.cz. był nieosiągalnym marzeniem. W czasach obecnych można takie generatory znaleźć na giełdach starej elektroniki lub... w chińskim sklepie wysyłkowym.
 • Level 18  
  Witam, cewka średniofalowa zazwyczaj nawijana jest licą w.cz. i tego trzeba się trzymać, jeżeli masz problem z drutem nawojowym pisz na p.w. Pozdrawiam.
 • Level 25  
  Nie posiadam licy, ale na zwykłym drucie nawojowym też powinno działać może trochę gorzej ale coś będzie. Fale długie, średnie i krótkie są na razie mało ważne najważniejsze teraz to uruchomienie toru fm tylko teraz już nie wiem od czego zacząć. Na żadnym zakresie niema żadnej reakcji (do wzmacniacza M.Cz nie dochodzi sygnał audio). Poszukam nowych lamp i zobaczę, czy to coś pomoże, a jeśli nie to nie pomoże to całkowicie przerobie radio z użyciem nowych lamp i obwodów rezonansowych.
 • Level 30  
  Licę to chyba jeszcze dostaniesz w Zbyromexie na Wolumenie i u jednego na straganie z przewodami głośnikowymi ostatnio miał cały kłąb w izolacji teflonowej.
 • Level 30  
  M.cz. Wychodzi z detektora FM na przełącznik AM FM sprawdź na nim czy w głośnikach słychać brum po dotknięciu elementów w okolicy demodulatora. Najlepiej zbuduj na szybko multiwibrator fali prostokątnej ok 1kHz ( jego składowa sygnału zawiera wiele harmonicznych). Przez 1nF wprowadzaj w układ cofając się od potencjometru gł. w stronę układów w.cz.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Po przeczytaniu całości nie napisałeś że tor m.cz. w ogóle działa. Ty zacząłeś o sprawdzać i dalej sprawdzasz tzw. ("od dupy strony")
 • Level 30  
  Na razie daj sobie spokój z tą lampą , jak nie masz próbnika, a radio ma trafo sieciowe i masa nie jest pod napięciem możesz spokojnie dotknąć palcem środkowy odczep potencjometru głośności przy ustawieniu ślizgacza w prawo. Powinieneś usłyszeć bardzo głośny brum, jeśli tak, to wzmacniacz m.cz. jest OK.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Napisz po kolei jaka jest obsada lamp.
 • Level 25  
  Wyżej już pisałem,że wzmacniacz m.cz. jest w 100% sprawny lampa EL84 i EF80 są w stanie idealnym prawie 100% emisji. Kilka dni już używam tego wzmacniacza współpracuje on z tunerem technics. Będę musiał wziąć oscyloskop i posprawdzać czy i gdzie są sygnały w torze w.cz.
  lampy:
  -EL84 pentoda mocy m.cz
  -EF80 pentoda preampu
  -ECC85 duotrioda w głowicy UKF (elwro)
  -ECH81 detektor fm, wzmacniacz p:cz.
  -EBF89 demodulator
 • Level 30  
  Sory niedoczytałem o sprawnym torze m.cz.
  Bardzo prawdopodobne że zastosowano najprostsze rozwiązanie
  Początki toru m.cz zaczynają sie na wyjściu demodulatora FM włączonym w obwód EBF89 sprawdź na niej napięcia pracy

  http://www.r-type.org/pdfs/ebf89.pdf

  Diora sonata - Pogryzione cewki obwodów rezonansowych


  autorem opisu jest BAL
  Po odebraniu sygnału z anteny i obniżeniu o częstotliwość generatora(oscylatora lokalnego), sygnał FM(modulowany częstotliwościowo) o częstotliwości podstawowej 10,7MHz, z układu wzmacniacza p.cz, trafia na układ rezonansowy F1, silnie sprzężonym magnetycznie z F2, oba zestrojone na częstotliwość pośrednią(10,7MHz), pracujących jako „dyskryminator stosunku”. Podobnie jak w „dyskryminatorze fazy”, wykorzystuje się tu zależność kąta fazowego obwodu rezonansowego od częstotliwości. Prościej mówiąc – przesunięcie między prądem a napięciem, zmienia się wraz z częstotliwością w obwodzie rezonansowym. Na wyjściu obwodu rezonansowego(F2), podłączone są układy detekcji amplitudowej - diody D1 i D2 ze sobą, połączone poprzez układ szeregowo. Na diodę D1 podawane jest napięcie U1 wypadkowe, a na D2 odpowiednio U2 wypadkowe. Dla częstotliwości rezonansowej, oba te napięcia będą sobie równe, zniosą się a napięcie na wyjściu równe będzie zeru. Jeżeli częstotliwość wzrośnie wówczas napięcie U2 wypadkowe wzrośnie w stosunku do U1 i napięcie wyjściowe będzie większe od”0”. Analogicznie: jeżeli częstotliwość zmaleje to U2 wypadkowe będzie mniejsze od U1, a na wyjściu otrzymamy napięcie mniejsze od zera. W wyniku tego otrzymujemy charakterystykę dyskryminatora tzw. krzywą „S”. Tak to w wielkim skrócie wygląda, jak odzyskaliśmy sygnał dołożony do częstotliwości nośnej nadajnika.
  Ciebie interesowały również jakie elementy, jaką rolę pełnią:
  Kondensatory wewnątrz filtrów tworzą obwody rezonansowe równoległe z cewkami, jako „LC”.
  R1 z C1, jak i R2 z C2 spełniają rolę „Deemfazy” a zarazem ogranicznika amplitudy.
  C3 – na niego przychodzi zasilanie, a on eliminuje(tnie do masy - odfiltrowuje)częstotliwości uboczne.
  R3 i R4 wyjściowe dopasowujące oporność wyjścia, eliminując wpływ na sam dyskryminator
 • Level 28  
  Witam. Nie wiem czy wiesz że głowicę UKF masz na dolne pasmo. Natomiast cewki w tych odbiornikach były nawijane drutem w emalii + bawełna.
 • Level 25  
  TELEWIZOREK52 wrote:
  Witam. Nie wiem, czy wiesz że głowicę UKF masz na dolne pasmo. Natomiast cewki w tych odbiornikach były nawijane drutem w emalii + bawełna.

  Tak wiem to głowicy jeszcze nie przestrajałem ale jest to bardzo proste wystarczy zrobić mostek na 3 zwojach. Może przełożę głowicę do DML-a i ją przestroję, ale uważam, że to strata czasu.
  Jeśli się nie mylę wyjście pośredniej z głowicy to pierwszy pin za rezystorem jest połączony do cewki (jeśli żle myślę to mnie poprawcie). Czyli trzeba odtworzyć wzmacniacz pośredniej i demodulator.
  Na wyjściu p.cz z głowicy jest sygnał 4Vr.m.s o niestabilnej częstotliwości.
  Na wyjściu (anodzie) lampy ECH81 jest niestabilny przebieg podobny do sinusoidalnego o częstotliwości ok.100Hz (dla UKF) i sygnał zmodulowany o częstotliwości ok.9 Mhz (dla fal krótkich).
 • Level 30  
  Niezbędny jest pomiar heterodyny, przemiany i upewnienia się że na pierwszym filtrze p.cz. występuje 10,7MHz.
 • Helpful post
  Level 28  
  Muszę Cię 'naprostować" bo :
  EF-80 to przedwzmacniacz napięciowy m.cz.
  EBF-89 to wzm.p.cz. AM i FM
  ECH-81 to mieszacz AM (H) i heterodyna (C) a na zakresie FM to wzm.(H)p.cz.
  Cewka ze zdjęcia PBO 20002 to dopasowanie głowicy UKF do wejścia wzm.p.cz. (H)