Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kosmiczna Dioda jak to działa co to za cuda?

03 Lis 2019 18:54 759 19
  • Poziom 3  
    Cześć wszystkim w jakieś tam zabawce znalazłem taką diodę która świeci niemal że kosmicznie jakieś kosmiczne technologie :P Zastanawiam się jak to wszystko działa że to działa może ktoś wie i może coś powie na ten temat?

(hehe Naszła mnie taka myśl że Chińczycy to mumią wszystko upchać zminiaturyzować i byle zabawka to pluskwa :P )

https://www.youtube.com/watch?v=jCaNL5ccNqQ&feature=youtu.be
  • Computer Controls
  • Poziom 32  
    Mam 20szt tych diod. Kupiłam kiedyś z ciekawości.
    10 szybko zmienia kolory, 10 powoli.
    Żaden kosmos. Trzy struktury, R, G i B z wbudowanym układem sterujący z zaszytym programem kombinacji świetlnych.
    Żadne cuda, od dawien dawna produkowane były np diody migające.
    Tam też siedział zabudowany mikroskopijne generator impulsów.

Jeśli to Cię dziwi, to popatrz na diody RGB z wbudowanym sterownikiem WS..
    To dopiero kosmos :)
  • Computer Controls
  • Poziom 3  
    Żaden kosmos. Trzy struktury, R, G i B z wbudowanym układem sterujący z zaszytym programem kombinacji świetlnych.

No dobra ale jak to działa tak łopatologicznie a co ciekawsze jak oni to tam zmieścili ?
    Moderowany przez trymer01:

Podobnie jak w każdym układzie scalonym.
    Jeśli kolega nie ma o tym pojęcia (jak sam przyznaje) to wytłumaczyć się nie da. Odsyłam do podręczników.
    Regulamin, pkt 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

• Poziom 43  
    KaKamilo napisał:
    jak to działa
    Justyniunia napisał:
    wbudowany układ sterujący z zaszytym programem kombinacji świetlnych.

KaKamilo napisał:
    jak oni to tam zmieścili ?

A jak zmieścili kilkaset tysięcy tranzystorów w procesorze jaki masz w komputerze? Współczesna technologia operuje pojedynczymi atomami - a te z założenia malutkie są... :) Najprostszy generator wykorzystuje dwa tranzystory (można i na jednym... :) ) co za problem dołożyć jeszcze kilka?
    https://www.google.com/search?q=generator+ast...3s7lAhVNAxAIHcdLDFgQ_AUIESgB&biw=1064&bih=869
  • Poziom 31  
    KaKamilo napisał:

No dobra ale jak to działa tak łopatologicznie a co ciekawsze jak oni to tam zmieścili ?

Zielone ludziki (warto poczytac troche literatury a na pewno znajdziesz wiele ciekawych i nie wyjasnionych dla Ciebie tematow)Tak do konca nie polecam youtubbe :oops:
  • Poziom 3  
    Cytat:

Zielone ludziki (warto poczytac troche literatury a na pewno znajdziesz wiele ciekawych i nie wyjasnionych dla Ciebie tematow)

No mówię że kosmity hehe :P A kiedyś się mówiło że człowieczki w tym siedzą (np jak w telefony komórkowe wchodziły)
  • Poziom 32  
    No mi zawsze jakieś małe szpicobrode krasnale po nocach bałagan we warsztacie robią.

Na poważnie widzę jedyne zastosowanie - lampki choinkowe. Tylko trzeba to wmontować w coś "mlecznego" (bo te LED maja wąski kąt świecenia)...

Może jakieś piłeczki do tenisa stołowego?
  • Poziom 3  
    Za stary już jestem żeby to pojąc i zrozumieć... ale łopatologicznie wyobrażam sobie że są tam bramki o sie otwierają i zamykają ale jak zmieścili tam taki mini komputer mini gluta to już dla mnie kosmos
  • Poziom 32  
    A pojmujesz jak działa dioda świecąca?
    To tu są takie trzy (w trzech podstawowych kolorach) w jednej obudowie i jeszcze do tego układ który steruje kolorami.
    Zapewniam Cię, że da się to zmieścić w soczewce średnicy 5mm.
  • Poziom 43  
    Justyniunia napisał:
    da się to zmieścić w soczewce średnicy 5mm.
    A nawet mniejszej - patrz post 5.
    Kolega Autor naprawdę taki kumaty, czy tylko udaje? Bo mi to coraz bardziej na robienie sobie jaj wygląda. Jesteśmy (chyba?) na forum technicznym - a tu pewne zasady jednak obowiązują... Jak masz zamiar jaja sobie robić, to pomyliłeś działy.
  • Poziom 3  
    Jaj se nie robię po prostu jestem ciekawy jak to działa nie znając się na tym :P
  • Poziom 16  
    Ten zestaw autora jest od piłki kauczukowej lub gumowej, w której się luzem znajdował. Działa to na takiej zasadzie:
    - rzucasz piłką
    - przy zestawie jest sprężynka, która wstrząśnięta (dzięki odbiciu piłki od podłoża) dotknie drugiego bieguna od kompletu baterii
    - w zestawie jest mały układ scalony, zaprogramowany tak, aby przez jakiś ustalony czas uruchamiał zaprogramowaną sekwencję wyświetlania kolorów na diodzie RGB.
    I tak przy każdym odbiciu piłki.

Piłka, którą moja żona kupiła córce u chińczyka to miała. Piłka popękała trochę i powietrze uciekło, więc wybebeszyłem "zepsutą" piłkę, bo byłem ciekaw co oni tam w środku ukryli za "kosmiczną technologię". :-D
  • Poziom 32  
    Ja wysiadam z tego pociągu. Usunięty zauważył - pachnie trolem.

Clubber84 - to nie losowe działanie, to zaprogramowana sekwencja.
    Albo jedno i to samo konto na elektrodzie...

88.160 odjazd!
  • Poziom 20  
    KaKamilo napisał:
    Za stary już jestem żeby to pojąc i zrozumieć... ale łopatologicznie wyobrażam sobie że są tam bramki o sie otwierają i zamykają ale jak zmieścili tam taki mini komputer mini gluta to już dla mnie kosmos

Przykład w pełni działającego mikrokontrolera: PMS150C-PADAUK. Kompletny 8 bitowy procesor, 64bajty RAM, 1KB pamięci programu, taktowanie 16MHZ.
    https://lcsc.com/product-detail/PADAUK_PADAUK-Tech-PMS150C-U06_C168658.html
    Cena 12 groszy za sztukę - posiadam 60 sztuk ale jeszcze sie za nie nie brałem bo z programatorem jest słabo - wygląda na to, że trzeba kupić od producenta za 80USD :-) Czekam jeszcze jak tam prace u przyjaciół z byłego CCCP - bo widziałem, że zabrali się za "hackowanie" i zaprojektowanie czegoś tańszego ...
  • Poziom 43  
    Jeśli to mikrokontroler to o zasadzie działania można by napisać książkę, sama struktura może mieć przykładowo 0,9x1,3mm jak poniżej i zawierać tysiące tranzystorów.
    https://zeptobars.com/en/read/atmel-tiny4-attiny4-microcontroller

Jeśli nie jest to mikrokontroler, a układ specjalizowany to może być jeszcze mniejszy, pewnie ma oscylator, trzy generatory PWM, jakąś pamięć sekwencji - może ROM programowalny maską.

katakrowa napisał:
    Cena 12 groszy za sztukę - posiadam 60 sztuk ale jeszcze sie za nie nie brałem bo z programatorem jest słabo - wygląda na to, że trzeba kupić od producenta za 80USD :-)
    To dobre do masowej produkcji, pamięć OTP, niewygodne do prób, są rzeczy których nie wziął bym nawet za darmo, jeśli są mało użyteczne i sprawiają problemy, wolę 10x przepłacić :) i mieć coś podobnego ale łatwego w użyciu.
  • Poziom 17  
    398216 Usunięty napisał:
    A jak zmieścili kilkaset tysięcy tranzystorów w procesorze jaki masz w komputerze?

Raczej kilkaset milionów a w niektórych, jak Jetson Xavier ponad 9 miliardów, to dopiero kosmos.
  • Poziom 14  
    Kiedyś będzie to wiedza powszechna jak tabliczka mnożenia. Kiedyś też nie mogli zajść w głowę jak chociaż jeden tranzystor działa.
  • Poziom 36  
    Matesz 063 napisał:
    Kiedyś będzie to wiedza powszechna...
    Głowę daję (a mam ją tylko jedną i ją bardzo lubię), że się mylisz, to będzie wiedza dla wąskiego grona ,,wybranych'', reszta będzie jedynie konsumentem wszechobecnej cudownej elektroniki.....