Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domoticz, espeasy - niezawodność sterowania

Ibuprom 03 Nov 2019 19:57 1533 9
 • #1
  Ibuprom
  Level 26  
  Ktoś ogarnął temat niezawodności sterowania przez domoticz modułami opartymi o espeasy? Domoticz jako taki nie sprawdza czy moduł wykowawczy zadziałał, wysyła polecenie i tyle. Moduł wykonawczy mógł się zawiesić, później zrestartować, etc, a domoticz tego nie skoryguje bo o tym nie wie. MQTT nie jest rozwiązaniem bo o ile czeka na odbiór polecenia to po jego odbiorze po raz kolejny go nie nada gdy espeasy po restarcie się podłączy do domoticza.

  Jak sobie radzicie z niezawodnością sterowania modułami wykonawczymi? Wszędzie widzę samozachwyt nad sterowaniem esp8266 gdy wszystko działa poprawnie, nigdzie jednak nie znalazłem rozwiązań odnośnie niezawodności długoterminowej.
 • #3
  Ibuprom
  Level 26  
  No tak, ale monitoring ESP mogę sobie zrobić wykresami rssi. A to nie o to chodzi. Jak zmusić domoticz do wykrycia i automatycznej aktualizacji stanu ESP po jego restarcie.
 • #4
  xury
  Automation specialist
  Prawdę mówiąc teraz już mało korzystam z Espeasy. Wolę bardziej stabilne Tasmota. Co do pytania to możesz sobie zrobić feedback do API Domoticz oraz monitorować np. rssi wifi w połączeniu z notyfikacjami. Np.kiedy nie mam info o rssi od modułu to Domoticz wysyła mi powiadomienia na Telegram.
 • #5
  Ibuprom
  Level 26  
  Ok, niech będzie tasmota. Ale powiadomienia to kiepska proteza, muszę zalogować się do domoticza i klepnąć odpowiednią opcję aby zaktualizować stan.

  Czyli jak dobrze rozumiem do tej pory nikt na to nie zwrócił uwagi i wszyscy używają nieprzewidywalnego systemu który jest tak naprawdę bezużyteczny w czymś bardziej zaawansowanym niż zaświecanie lampek świątecznych. Monitoring czujników działa fajnie, ale sterowanie to już prowizorka.

  A może nie domoticz i espeasy tylko inny zestaw oprogramowania ale nadal diy dający większą niezawodność sterowania urządzeniami?
 • #6
  xury
  Automation specialist
  Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Chcesz potwierdzenie wykonania to przecież możesz sobie zrealizować i to na kilka sposobów. Możesz użyć Mqtt jak sam wspomniałeś. Możesz użyć API, Node-red, dzvents, pythona, lua itd.
  Możesz ustawić telemetrię (Tasmota) Możesz okresowo ponawiać rozkaz itd. Zapewne i tak nie da się przewidzieć wszystkiego, jednak środowisko Domoticza jest na tyle elastyczne, że można pokusić się o własne rozwiązania.
  Są też alternatywne systemy jak Home Assistant czy Openhab, Supla itp.
 • #7
  Ibuprom
  Level 26  
  Ok, to jak w domoticzu ustawić okresowe wysyłanie stanu wszystkich wyjść do urządzeń wykonawczych? Mam np skrypt lua wyliczający wartość pwm zależnie od ustawienia suwaka wywoływany raz podczas użycia suwaka. Albo prosty on/off z on action i off action wykonywanych podczas zmiany stanu przelacznika. Jak wysyłać co np 5 minut aktualne nastawy dla wszystkich modułów wykonawczych? Odpada wowczas wykrywanie ew restartu esp. Co najwyżej mozna sygnalizować jego brak na dłużej niż x minut. Na forach domoticza nie znalazłem rozwiązania choć kiedyś też zadałem tam podobne pytanie. Bo chyba mija się z celem zapisywanie stanów jako zmiennych do osobnego skryptu i jego wywoływanie co 5 minut, modyfikując skrypt za każdym razem gdy coś zmienimy w domoticzu.
 • #8
  xury
  Automation specialist
  Np. za pomocą Dzvents. On timer every 5 minutes...
  Poczytaj o Dzvents. Możesz wysłać polecenie bezpośrednie lub polecenie poprzedzone sprawdzeniem stanu - checkfirst() albo zmienić jedynie stan w domoticzu - silent()
  Możesz zapisać sobie stan do własnej zmiennej globalnej i odtwarzać nawet po restarcie Domoticza.
 • #9
  Ibuprom
  Level 26  
  Ok, dziękuję za wskazówkę. Poczytam. Jak dotąd moja prosta automatyka składa się ze skryptów basha gdzie sterowanie zapisuje stany do /tmp a skrypt wykonawczy co minutę je odczytuje i wysyła do modułów wykonawczych. Myślałem że w tak rozbudowanym domoticzu zostało to ogarnięte w lepszy sposób tylko ja nie potrafię tego znaleźć.
 • #10
  credens
  Level 10  
  O ile mnie pamięć nie myli to tasmota oraz espeasy zapamiętuje we flashu stan wyjscni po restarcie przywraca ich wartosc, podobnie z domoticzem.