Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] beyma 18g400 spalona cewka.

03 Lis 2019 21:53 378 23
 • Poziom 4  
  Witam czy ktoś się orientuje gdzie można kupić cewkę do głośnika 18g400 bo oryginalna się przeciążyła i prawdopodobnie spuchła.
  Albo kogoś kto naprawia w rejonie wejherowa.
 • Poziom 4  
  tak wczoraj na imprezie dostały za wiele mocy ale dziwne to że jedna padła po 3 godzinach a druga kolumna grała od 18 do 12 rano na pełnej mocy i nic, wzmacniacz to dap palladium 1600
 • Poziom 43  
  Zapytaj a Elmuzie. Kiedyś były u nich recony do tych głośników.
  http://www.elmuz.com.pl/download/cennik_zestawy_naprawcze.pdf
  Przyczyn uszkodzenia cewki głośnika, może być kilka i bez szczegółowej wiedzy o sposobie jego użytkowania, tylko po wyjęciu cewki, będzie można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, co spowodowało jej uszkodzenie.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Kurde tak patrzę to sama cewka z karkasem 500 zł. Ile może kosztować naprawa w Dragon's Head? Bo co czytałem sami nawijają cewki.
 • Poziom 43  
  Najlepiej zadzwoń do nich, to się dowiesz. Jeszcze Piotr Peto zajmuje się naprawą głośników, ale u niego może to dość długo trwać, bo najpierw gromadzi pewną ilość głośników a potem wszystkie na raz naprawia.

  pawelos987 napisał:
  Kurde tak patrzę to sama cewka z karkasem 500 zł

  Dokładnie 557,30 z tym że jest to nie sama cewka z karkasem a kompletny, sklejony zestaw naprawczy, czyli cewka, membrana, resor, zawieszenie, kopułka a do niektórych zestawów i plastyfikator do zawieszeń. Przynajmniej kiedyś tak było.
  Samej cewki raczej nie da się zmienić. Oczywiście można, bo znam nawet takiego magika co tak robi, ale nie jest to w pełni profesjonalna naprawa głośnika estradowego.

  Sprawdziłeś dokładnie ten głośnik? Mierzyłeś rezystancję cewki? Jakie są objawy tego uszkodzenia? Możesz je opisać, lub nagrać filmik z jego sprawdzania?
  Awaria może się okazać banalna, np. zerwanie licy od terminala. :-)

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Ok wrócę do domu i nagram ale jak przechyli się membranę to coś gra ale strasznie trzeszczy. I ogólnie jak otworzyłem to waliło spalenizną i jak się głośnik powącha to czuć smród. Ale dziwne to że po prostu przestał grać bez trzasków i dymu tylko niemiły zapach
 • Poziom 43  
  Wygląda na to, że jednak przypalona/spalona cewka a śmierdzi przypalony lakier drutu nawojowego + klej którym jest klejony do karkasu.
  Jak "coś gra" , to uzwojenie przejście może i ma, ale może być zwarte i pewnie odkleiło się od karkasu i albo brzęczy, albo ociera o nabiegunnik, albo i to i to.
  Widać, albo przesadziłeś z mocą, albo z przesterem a cewka już mogła być nadpalona przy wcześniejszej eksploatacji i w końcu się przegrzała na amen.
  W jakiej konfiguracji zasilałeś te basy, czyli jak je miałeś podłączone do końcówki mocy?
  Jaką impedancję mają te głośniki? Bo typowo mają 8 om, ale bywały też takie 4 om.

  Możesz też kupić taki sprawny głośnik a ten uszkodzony sprzedać. Na OLX ( ID ogłoszenia: 555457907) ktoś ma do sprzedania suba z tym głośnikiem za 300PLN.
  Z tego co pisałeś wynika, że trochę mocy w basie potrzebujesz, więc możesz też sprzedać oba głośniki (jeden jako sprawny, drugi jako uszkodzony) i kupić większej mocy głośniki, które by podpasowały do tych obudów. Lub inne, mocniejsze basy. :-)

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Rozmawiałem z osobą z okolicy co naprawia i niby za wymianę cewki i odrazu karkas dolnego mnie wyjdzie 300 zł maks. A jakie głośniki do tych obudów by były dobre bo to odwrótki. Impedancja to 8 ohm
 • Poziom 43  
  pawelos987 napisał:
  odrazu karkas dolnego

  Na pewno tak chciałeś napisać? Co do "dolnego", może chodzi o zawieszenie dolne, czyli resor?
  Cewkę zawsze wymienia się razem z karkasem, bo jest na nim nawinięta. Tyle, że jak wyżej napisałem:
  DjMapet napisał:
  Samej cewki raczej nie da się zmienić. Oczywiście można, bo znam nawet takiego magika co tak robi, ale nie jest to w pełni profesjonalna naprawa głośnika estradowego

  Można tak próbować naprawiać jakieś głośniki szerokopasmowe, czy średniotonowe niedużej mocy, ale estradowych, niskotonowych bym się nie odważył.
  Chyba że będzie w stanie bez uszczerbku wymontować cały układ drgający a następnie z tego układu karkas z cewką, ale tak by nie uszkodzić wewnętrznych krawędzi membrany.
  Hmm, no nie wiem, wypytaj go o szczegóły tej naprawy.
  Ja bym się nie zdecydował na takie sztukowanie. Albo bym kupił sprawny głośnik, albo nowy recon.
  W sumie, jak da rok gwarancji na tą cewkę....?

  Pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Pozostaje jeszcze jeden drobny szczególik... Cewki głośników dużej mocy są nawijane płaskim drutem, a czasem nawijane bez karkasu. Jak jest nawinięta cewka w tym KONKRETNYM głośniku? I czy "magik" zdaje sobie sprawę, że drobna ( :) ) zmiana np. drutu może spowodować drastyczne zmiany w całym głośniku?
  Tak więc ja osobiście mając taki problem jak Autor tematu postąpiłbym jak radzi Kol. DjMapet - (wymiana całego układu drgającego wraz z membraną i z resorem i zawieszeniem, albo oddał do naprawy fachowcowi, który zajmuje się głośnikami estradowymi i wie co i jak zrobić, żeby nie zmienić parametrów głośnika.
 • Poziom 4  
  Ok tak zrobie
 • Poziom 4  
  Ogólnie cewki dorabiane (sztukowane) takie też powinny normalnie działać? Bo prawdopodobnie dam go do "Soundspa" w Wejherowie ktoś zna o nim jakieś opinie?
 • Poziom 43  
  Ogólnie :ok: , jak cewka jest nawinięta zgodnie z oryginalną (a nie sztukowana), to będzie normalnie działać.
  Tyle, że zmiana samej cewki, to nie jest proste zadanie a ponadto mało profesjonalne. Tym bardziej w tym głośniku, gdzie zastosowane są dwa resory (zawieszenia dolne) i operacja polegająca na wymianie tylko samej cewki, może nastręczyć wiele kłopotów, głównie z jej dokładnym wycentrowaniem przed wklejeniem. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, tyle ze ten "chcący" musi być dobrym fachowcem i wykazać się dużą precyzją i cierpliwością.
  Firmy nie znam a w sieci też o niej nic nie ma - jedynie stronka reklamowa.
  Resztę masz napisaną wyżej a decyzja należy do Ciebie. :wink:

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Jednak idzie resor i cewka, cewka samo robna i 3 miesiące gwarancji. Więc się okaże jak to wyjdzie.
 • Poziom 4  
  Tak bym pewno go nie naprawił ale jestem przywiązany do tych głośników. Czyli najlepiej spytać się czy zastosowali podwójny resor?
 • Poziom 43  
  Spytaj. To Twój głośnik i Ty płacisz za jego naprawę, więc masz prawo wiedzieć w jaki sposób go naprawią i jakich użyją materiałów.
  Tym bardziej, że dają tylko 3 miesiące gwarancji a kasują 3 stówki. :-)

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Ale na przykład w wytwórni Basi nie dają nic a kasują 400
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Prawidłowo zregenerowany głośnik ( czyli na org podzespołach) kosztuje ok. 3/4 ceny nówki...
 • Pomocny post
  Moderator Akustyka
  A na co jest ta gwarancja? Chyba tylko na klejenie, bo na nic innego być nie może. Nikt nie weźmie odpowiedzialności za spalenie cewki. Nikt nie weźmie odpowiedzialności za zerwanie zawieszenia.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Na spalone uzwojenie cewki, czy nawet spuchnięcie jej karkasu po przegrzaniu uzwojenia, praktycznie żadna (nawet z najwyższej półki) firma nie da gwarancji, ale np. rozklejone, czy niedoklejone zawieszenie, resor, czy np. kopułka już powinna uwzględnić. Tyle, że nie zawsze jest to oczywiste.
  W tym wypadku, gwarancja pewnie będzie tylko dotyczyła poprawnego wycentrowania i wklejenia cewki.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Głośnik jednak naprawiłem u pana z lęborka zapłaciłem 280 zł ale naprawdę jest solidnie zrobione. Już minęły 3 imprezy i jak na razie nic się nie dzieje więc mogę go naprawdę polecić. Tutaj link do nich (https://marketmuzyczny.pl/pl/i/KONTAKT/28)
 • Poziom 4  
  Głośnik jednak naprawiłem u pana z lęborka zapłaciłem 280 zł ale naprawdę jest solidnie zrobione. Już minęły 3 imprezy i jak na razie nic się nie dzieje więc mogę go naprawdę polecić. Tutaj link do nich (https://marketmuzyczny.pl/pl/i/KONTAKT/28)

  Dodano po 39 [sekundy]:

  Zamykam temat.