Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tamat 500 - Nie kończy programów BIO

03 Lis 2019 22:41 330 17
  • Poziom 3  
    Znajomy ma problem z tą pralką.
    Pralka nie kończy programów BIO, pranie wstępne przebiega normalnie, pranie zasadnicze rozpoczyna się normalnie, grzeje wodę do 40 stopni i około 40 minut po podgrzaniu do 40 stopni pralka zatrzymuje się z wodą w bębnie, dalej powinna jeszcze dogrzać wodę do 60 lub 90 stopni (zależnie od 4 przycisku od lewej strony), 4 płukania i wirowanie.
    Co mogło się zepsuć i jak to naprawić?
  • Specjalista AGD
    amq0 napisał:
    Znajomy ma problem z tą pralką.

Znajomy musi wymienić tą pralkę na nowszy model.
    Sorry, ale takie zabytki latały w latach 80-tych. To tak, jakby Kolega próbował sobie poprowadzić do oglądalności Jowisza, czy Rubina 714P.
    Problem programatora nie istniał. Istniał problem podłączenia i blokady. Zęby człowiek na tych klamotach zjadł (Łożyska w tulei 2X 6205 i grafitowy uszczelniacz), ale mamy 21 wiek! :)

Za dużo czasu upłynęło, by sobie serwisanci o takich klamotach pamiętali.
    Ja zapomniałem raz, na zawsze. I nie chcę pamiętać.
    Nie będę sobie suszył głowy na temat termostatów niebieskich z czerwonymi, jak insynuuje to Kolega powyżej...
    Dla mnie i wielu innych serwisantów, to temat zamknięty.
  • Poziom 3  
    Termostaty są dobre, bo na programie B rozłączają zarówno 60 jak i 90, tylko przerywają się programy BIO zaczynające się od G albo H, nie dochodzi nawet do podgrzania wody do 60 lub 90 stopni, programator na programach BIO dochodzi do pozycji K i zatrzymuje się jeden skok przed pozycją A i to zatrzymanie nie jest związane z zadziałaniem blokady, tylko z zatrzymaniem silniczka w programatorze, jak po takim zatrzymaniu pchnie się programator na pozycję A, to rusza dalej i kończy program, a nie powinna się zatrzymywać przed pozycją A przy programach BIO
  • Specjalista AGD
    amq0 napisał:
    Termostaty są dobrze, bo na programie B rozłączają zarówno 60 jak i 90, tylko przerywają się programy BIO zaczynające się od G albo H, nie dochodzi nawet do podgrzania wody do 60 lub 90 stopni, programator na programach BIO dochodzi do pozycji K i zatrzymuje się jeden skok przed pozycją A i to zatrzymanie nie jest związane z zadziałaniem blokady, tylko z zatrzymaniem silniczka w programatorze, jak po takim zatrzymaniu pchnie się programator na pozycją A, to rusza dalej i kończy program, a nie powinna się zatrzymywać przed pozycją A przy programach BIO

W tych machinach, jak nie wiadomo o co chodzi, to wymieniało się programator.
    I działało. Dostać za komuny programator, równa się "mission impossible". Później również łatwo nie było, ale parę sztuk się wymieniło. Zaznaczam: parę sztuk.
    Ale to odległe czasy i nie wiem, czy gdziekolwiek znajdziesz inżyniera, który to produkował (wdrażał do produkcji, wg standardów demoludów).
    Współcześni serwisanci, mają dziurę w głowie... Ja tak mam.
    A przerobiłem tego setki ton. Najczęściej łożyska i urwany lewy teleskop (patrząc z tyłu), bo się inżynierowie zapatrywali wówczas w PEESA... :)
    O pompkach spustowych nie wspomnę i ichnią reparaturkę, bo mnie się pamięć powraca...
  • Poziom 37  
    Chyba mam taki programator.
    Podaj typ.
  • Poziom 3  
    Ma ktoś schemat do tej pralki?
    Przed wymianą programatora spróbowałbym naprawić to, bo to może być uszkodzony któryś kabel przy programatorze
  • Specjalista AGD
    amq0 napisał:
    Ma ktoś schemat do tej pralki?
    Przed wymianą programatora spróbowałbym naprawić to, bo to może być uszkodzony któryś kabel przy programatorze

Poskrobaj coś z tego. Może ulepisz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic141824.html#192436

Kompletny schemat w tym pliku istnieje, tylko trzeba inteligentnie poklikać.
  • Specjalista AGD
    amq0 napisał:
    nie powinna się zatrzymywać przed pozycją A przy programach BIO
    Pod warunkiem, że jest wciśnièty środkowy przycisk.
  • Poziom 3  
    zhudomel napisał:
    Pod warunkiem, że jest wciśnièty środkowy przycisk

I to przy wciśniętym środkowym przycisku się zatrzymuje.
    Właśnie próbuję rozczytać schemat do tej pralki (jest kiepska jakość) i być może obejdzie się bez wymiany programatora.
  • Specjalista AGD
    A więc w pierwszej kolejności do sprawdzenia przełącznik i przewody do programatora.
  • Poziom 3  
    Sam przełącznik BIO jest dobry, podejrzewam kabel łączący przełącznik z programatorem i nie wiem, która tabelka opisu styków odpowiada lewej stronie programatora, a która prawej stronie. Tamat 500 - Nie kończy programów BIO
  • Specjalista AGD
    Numeracja styków na rysunku i na programatorze ze jest taka sama.
  • Poziom 3  
    Wiem, tylko nie wiem która tabelka jest do prawej strony programatora, a która do lewej, bo na samym programatorze nie ma żadnego opisu
  • Specjalista AGD
    amq0 napisał:
    na samym programatorze nie ma żadnego opisu
    Jest.
  • Poziom 3  
    Patrzyłem się tam i nie ma żadnych napisów na tym programatorze, jakbym wiedział, która tabelka jest do prawej, a która do lewej strony programatora to już wiedziałbym który kabel sprawdzić
  • Specjalista AGD
    amq0 napisał:
    Patrzyłem się tam i nie ma żadnych napisów na tym programatorze
    Są. Nie patrz czy są, tylko je znajdź
    amq0 napisał:
    która tabelka jest do prawej, a która do lewej strony programatora
    Każda, bo: która jest lewa, a która prawa? Tabelki same pokazują, której strony dotyczą, bo nie są jednakowe.
  • Poziom 3  
    Już doszłem która tabelka jest do lewej która do prawej strony.
    I moje przypuszczenia się potwierdziły, uszkodzony był kabel idący od przełącznika BIO do styku nr.17 w programatorze, wymieniłem ten kabelek i programator nie zatrzymuje się na skoku przed pozycją A przy wciśniętym przycisku BIO i programy BIO przebiegają prawidłowo.