Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ESPON XP-245 - Zły druk w nowej drukarce, poziomie przesunięcie

04 Lis 2019 00:16 198 6
  • Poziom 16  
    Dzień Dobry

Zaznaczę że drukarki EPSON znam od najstarszych modeli, wszystkie one przez ostatnie 20 lat niewiele się zmieniły.
    Kupiłem drukarkę XP-245 (ze skanerem) to podstawowy model domowy, są do niego tańsze zamienniki więc wydał mi się atrakcyjny.
    Doskonale wiem że im droższy model tym szybszy druk, natomiast jakość we wszystkich jest zazwyczaj podobna (nie licząc wieloatramentowych foto drukarek).
    Jednak ta drukarka doprowadziła mnie dzisiaj do szewskiej pasji!
    Drukuje w taki sposób że co jakiś czas pojawi się przesunięcie, zarówno w kolorze jak i czerni. Nic nie pomaga wyrównywanie, czyszczenie głowicy itp. Głowica nie jest zabrudzona (potrafię ją wyczyścić), tusze są oryginalne, papier HP. Co jakiś czas słychać dziwne dźwięki (strzelanie jak podajnika). Już kilka razy pojawił się bez powodu kod błędu 000043.

Na zdjęciach wydruki poziomych pasków, wygląda jakby był problem z przesuwaniem papieru, wyrównanie z poziomu ustawień serwisowych nie pomaga. Szczególnie widać ten efekt na tekście, rysunkach technicznych itp. ale na zdjęciach też jest bardzo widoczny, co 3-4cm następuje poziomie rozmycie.

TEST GŁOWIC IDEALNY, wszystkie dysze równiutko pojedynczą poziomą kreską.
    Wydruki na zdjęciach są na maksymalnej jakości dla zwykłego papieru, druk wolny jednostronny!!! (czyli karteka drukuje tylko w jedną stronę)

Ratujcie bo wiem doskonale że z naprawą będę czekał miesiącami. [img-0] [img-1]
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam,

Tasiemka enkodera czysta ? Wygląda to właśnie na jej zabrudzenie .
  • Poziom 16  
    Taśma jest czysta, to nowa drukarka. Poza tym gdyby to było zabrudzenie na taśmie to problem pojawiałby się w drugą stronę (pionowa skaza na wydruku).

Błąd w druku wygląda tak jakby był zanieczyszczony enkoder kołowy (lecz ta drukarka chyba nie ma takiego enkodera).
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam,

Ma taki enkoder, jest po lewej stronie za zębatką trzeba by rozebrać lewą stronę obudowy.
  • Poziom 16  
    Kurcze, w dodatku coś strzela z lewej strony, słychać jakby zęba brakowało w kole zębatym. (trzask, trzask, trzask) To nie są normalne dźwięki z Epsona. Spróbuję rozkręcić ją i zobaczyć.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Może faktycznie jest zabrudzona i przez to przeskakuje.
  • Poziom 16  
    fifek62 napisał:
    Może faktycznie jest zabrudzona i przez to przeskakuje.

Dzięki, nie ma to jak z kimś pogadać o problemie, dzięki za info o enkoderze kołowym, myślałem że ten prosty model go nie ma a dane czerpie tylko z silnika.

Problem rozwiązany:

Przyczyną takich objawów jest zabrudzenie ENKODERA KOŁOWEGO (z lewej strony drukarki XP-254), jest montowany bezpośrednio do osi wałka napędu papieru (główny wałek).

PS. Co prawda jeszcze nie skręciłem drukarki i nie sprawdziłem, ale jestem pewny że to było przyczyną, być może ktoś na montażu za mocno "psiknął" oleju. Rozwiązanie przyda się pewnie komuś w przyszłości.

PS.2 Drukarka skręcona, ustały trzaski, drukuje tak jak powinna! :)