Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wielopiła do cegły wystrzeliwuje odpad

04 Lis 2019 11:05 540 20
  • Poziom 3  
    Witam, mam problem z wielopiłą. Tnę starą poniemiecka cegłę, odcinając dwoma tarczami na raz lica. Po cięciu pozostaje środek, który dosłownie wystrzeliwuje spomiędzy tarcz. Proszę o sugestie co może być powodem, co sprawdzić lub zmienić. Wielopiła ma prowadnice między które wkładam cegłę, cegła podawana jest do komory cięcia przez taśmociąg. Cegła jest cięta na mokro.

Z góry dziękuję za pomoc.

Wielopiła do cegły wystrzeliwuje odpad Wielopiła do cegły wystrzeliwuje odpad

• Poziom 26  
    Moim zdaniem tarcze nie są symetryczne względem siebie. Być może obie tarcze w pewnym odcinku mają się "do siebie". Musiałbyś dorwać jakiś czujnik zegarowy.
  • Poziom 31  
    Można zmienić konstrukcję podajnika taśmowego (odbiornika odpadów) w taki sposób aby środkowe odpady wyprowadzane były w sposób ciągły i nie były odbierane na bieżąco. W ten sposób stworzysz 'korek" uniemożliwiający rozpędzanie się odpadu.
    Drugim pomysłem jest krótki taśmociąg odbiorczy z rolkami dociskowymi na górze.
  • Poziom 23  
    Czy wcześniej też się tak działo czy po prostu chciałeś przyspieszyć sobie pracę , dokładając drugą piłę ? Nawet gdyby piły były wykrzywione byłoby to lepiej , ponieważ wycinałyby większy rzaz przez co cegła nie klinowałaby się między piłami i nie następowałby wyrzut . Na takiej zasadzie działa działko do piłek tenisowych to co teraz u ciebie się robi :-) Perspektywa zdjęcia nie pozwala tego zobaczyć ale czy te cegły nie są za wysokie i przypadkiem nie są napędzane przez talerze przy tarczach ?
  • Poziom 38  
    Brickstone napisał:
    Po cięciu pozostaje środek, który dosłownie wystrzeliwuje z pomiędzy tarcz.

Bez zastosowania jakiegoś oporu i prowadzeniu cegły także pomiędzy tarczami zawsze będzie je "wystrzeliwać". Należałoby zmienić układ prowadzenia cegieł żeby miały oparcie także z przodu i były prowadzone przez cały proces cięcia - od podania pod tarcze poprzez cięcie i wyprowadzenie rdzenia poza tarcze. Można też zastosować coś w rodzaju tłoczyska podpierającego z przodu cegłę jeszcze przed tarczami i cofającego się w określonym tempie tak żeby nie dopuścić do wyrzutu przeciętego rdzenia.
  • Poziom 3  
    Tarcze są nowe, więc raczej są proste. Wysokie cegły odkładam na bok ale również to sprawdziłem, krążki podtrzymujące tarcze sa niżej niż cegła. Biorę pod uwagę pomysł z kółkiem dociskającym odpad po cięciu. Jest jeszcze dodatkowy element, na który zwróciłem uwagę dopiero teraz. Do tej pory używałem tarcz do materiałów abrazyjnych RUBI 250mm, lecz spieki cegły czasami powodowały, że tarcze stawały dęba. Więc zmieniłem na inne do kamienia 300mm i chyba tu tkwi kłopot, tarcze do cegły mają szerszą koronę niż sam krążek tarczy a tarcze do kamienia, przynajmniej te które mi sprzedali są zlicowane na całej powierzchni.
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Wymieniłem tarcze i efekt ten sam :( O jakim mechanizmie posuwu piszesz, o regulatorze prędkości taśmociągu pchającego cegłę do komory cięcia ?
  • Poziom 31  
    Mechanizm powinien trzymać cegłę przez cały czas od momentu podania pod tarcze do wyjścia cegły spod piły. Sam popychacz nie wystarczy. Podobna zasada jak na wyciągu krzesełkowym. Wagoniki są równo wciągane jadąc w górę i nie rozpędzają się siłą grawitacji w drodze na dół. U Ciebie zamiast siły grawitacji masz rozpędzone tarcze tnące nadające przyspieszenie cegle.
  • Poziom 38  
    Brickstone napisał:
    o regulatorze prędkości taśmociągu pchającego cegłę do komory cięcia ?

Nie - jakiś rodzaj taśmociągu z oporem dla cegły ( z tyłu i przodu ) powinien się poruszać między wielopiłami tak żeby cegła była prowadzona przez cały proces cięcia - aż do wyprowadzenia pociętego materiału poza piły. Wtedy nie będzie "rzucało" pociętym materiałem.
  • Specjalista Automatyk
    Witam.
    A może zmienić kierunek obrotów tarcz - cegła będzie cały czas dociskana do popychacza.
  • Poziom 38  
    pawelradomsko napisał:
    A może zmienić kierunek obrotów tarcz - cegła będzie cały czas dociskana do popychacza.

Też nad tym myślałem ale w takim przypadku chłodziwo leciałoby gdzieś kilka metrów nad podajnikiem, trzeba byłoby znowu robić jakiś łapacz ( przesłonę ) żeby tego uniknąć.
  • Specjalista Automatyk
    Ale chyba łatwo wyciąć jakiś kawałek blachy czy PCV na osłonę i sprawdzić.
  • Poziom 3  
    Zrobiłem małe tasowanie tarczami i... tarcze do materiałów abrazyjnych - rdzenia cegły nie wyrzuca, tarcze do granitu rdzeń wylatuje jak z procy.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeżeli część tnąca jest grubsza od rdzenia piły to nie będzie wyrzucało materiału bo tacie części tnącej jest za małe do rozpędzenia przeciętego materiału. Przy tarczach o jednakowej grubości rdzenia i krawędzi tnącej tarcie jest na całej powierzchni i rozpędza przecięty materiał - stąd "wystrzeliwanie".

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze jeden pomysł pod rozwagę. Za tarczami w odległości powiedzmy półtorej cegły robisz ściankę z jakiegoś profilu na tyle grubego żeby go wyrzucana cegła nie zgięła, przyklejasz do tej ścianki jakąś gumę jako amortyzator a z boku robisz jakiś popychacz żeby zrzucić cegłę z taśmy nie pchając rąk w pobliże piły...
  • Poziom 3  
    Absolutna racja, tarcza do abrazyjnych ma szerszą koronę i faktycznie nie ma efektu wyrzutu. A z tarcza do kamienia jest permanentny problem. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie pozostać przy tarczach mniejszych do materiałów abrazyjnych lub aby za dużo nie przerabiać zamontowac kółko blokujaco-dociskowe żeby nie podnosiło rdzenia cegły, choć siła wyrzutu jest tak duża, że obawiam się, że to niewiele pomoże.
  • Poziom 3  
    Panowie, podpowiedzcie jeszcze proszę jaki regulator prędkości do tego silnika dobrać.

Wielopiła do cegły wystrzeliwuje odpad
  • Moderator
    Brickstone napisał:
    Panowie, podpowiedzcie jeszcze proszę jaki regulator prędkości do tego silnika dobrać.

To jest silnik indukcyjny, prędkość najłatwiej regulować jest falownikiem.
  • Poziom 3  
    Rozumiem, w takim razie falownik o jakich parametrach muszę kupić ?
  • Poziom 3  
    Zostałem przy starych piłach i monuje falownik