Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dzielnik napięcia do pomiaru napięcia w APM 2.8

04 Lis 2019 12:05 150 8
 • Poziom 17  
  Witam serdecznie.
  Jako początkujący elektronik chciałbym się poradzić forumowiczów czy dobrze rozumuję.
  Otóż do mojego projektu który jest na forum "Duży i mocny dron od podstaw" chciałbym użyć dzielnika do pomiaru napięcia w kontrolerze lotu APM 2.8, ponieważ chińskie power module sa do kitu.
  Jeden z kolegów na forum zaproponował mi właśnie takie rozwiązanie i wygląda ono tak
  Dzielnik napięcia do pomiaru napięcia w APM 2.8
  Układ jest zmontowany i normalnie powinien działać dla baterii 11.1V lipo, i w sumie działa lecz w oknie pomiaru napięcia wskazuje 27,4V.
  Wnioskuję z tego, że musiałbym zmienić wartości któregoś rezystora tylko nie wiem którego.
  Intuicja podpowiada mi, że tego większego ponieważ sygnał z niego idzie właśnie do wejścia A1 w APM.
  Tak czy inaczej nie mogę zrozumieć roli tego drugiego rezystora 4k7 i jaką on spełnia funkcję pomimo oglądania wielu samouczków.

  Prosiłbym o szczegółowe wyjaśnienia tego prostego układu .
  Z góry dziękuję za wszelkie porady.
 • Poziom 17  
  Wciąż tego chyba nie rozumiem wzory to łatwizna nie potrzebne mi bo od dawna je znam , a i matematyka nie jest mi obca więc liczyć też umiem.
  Problem polega na tym , że nie mogę pojąć dlaczego pojedyńczy rezystor mi nie zadziała tak jak dzielnik i nie obniży tego napięcia , a dzielnik już tak.
  Nie mogę znaleźć w sieci szczegółowych wyjaśnień na ten temat bo wszędzie piszą , że tak ma być i koniec i podają tylko wzory.
  Dlatego więc postanowiłem trochę pobadać temat samodzielnie biorąc się za miernik dobrej jakości i płytkę stykową.
  doszedłem do następujących wniosków.


  1.Rezystor nie obniża napięcia lecz redukuje prąd
  2.napięcie wyjściowe dzielnika zależy od stosunku użytych rezystorów.
  Wynika z tego , że jeżeli użyję rezystorów powiedzmy 4,7k i drugi też 4,7k to napięcie źródła podzieli się na połowę natomiast prąd plynący w tym obwodzie zależy od sumy rezystancji R1 i R2 oraz napięcia w tym obwodzie .


  Więc jeżeli dobrze rozumuje to jak np będę chciał podłączyć do mikro kontrolera jakiś pomiar do ADC np z zasilania 12 V to muszę teraz wziąć pod uwagę 2 rzeczy.

  1.Napięcie podłączone do ADC nie może przekroczyć 5V (oczywiście pomijam tu , że są też mikrokontrolery z logiką 3,3V i inne) więc muszę dobrać stosunek R1 i R2 tak aby te 5V uzyskać.


  2.Natężenie np dla arduino nie powinno przekraczać 20mA więc dobiorę tak rezystory aby z sumy tych rezystorow nie wypływał prąd większy niż te 20mA a nawet mniejszy.

  Proszą tylko o weryfikację tego czy dobrze rozumuję .
  Jesli nie to proszę mnie poprawić.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  down napisał:
  Problem polega na tym , że nie mogę pojąć dlaczego pojedyńczy rezystor mi nie zadziała tak jak dzielnik i nie obniży tego napięcia , a dzielnik już tak.

  Pomyśl - masz pojedynczy rezystor w tym obwodzie podłączony jednym końcem do masy drugim do + Uz. Jakie teraz będą na nim napięcia? Tam gdzie jest masa będzie 0 bo to poziom odniesienia. Tam gdzie jest podłączona bateria to będzie napięcie baterii ( spadek na przewodzie pomijamy). Czyli cały spadek napięcia od +Uz do 0V jest na tym rezystorze. Tyle ze nie możesz go zmierzyć bo rezystor ma tylko te dwie końcówki. Teraz wyobraź sobie że zamiast tego jednego rezystora łączymy kilka szeregowo o takich wartościach żeby sumaryczna była taka jak tego pierwotnego. Teraz na połączeniach poszczególnych rezystorów w tym szeregu będziesz miał inne napięcia - od najwyższego na wejściu na te rezystory poprzez coraz mniejsze aż do 0 na poziomie odniesienia. Dzielnik to nic innego jak taki złożony rezystor na odczepie którego mamy ( przy odpowiednim obliczeniu ) napięcie jakiego potrzebowaliśmy.
 • Poziom 17  
  W końcu mnie olśniło
  Właśnie o takie wytłumaczenie mi chodziło , ale prosiłbym jeszcze o weryfikację tej drugiej części postu
  dotyczącej doboru dzielnika do mikrokontrolera.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  R1 powinien mieć większą rezystancję (na próbę można zastosować nawet 30 - 33kiloomy) - to na nim ma być większy spadek napięcia. Do testów proponuję zastosować nastawny rezystor montażowy ( podkówka ) ok. 20 kΩ, ustawić slizgacz w połowie obrotu i podać z niego napięcie na procesor, sprawdzić pomiar i wyregulować ustawienie ślizgacza tak żeby pomiar był poprawny. Następnie zmierzyć rezystancję pomiędzy ślizgaczem i poszczególnymi końcówkami podkówki i dobrać odpowiednie wartościami rezystory stałe.
 • Poziom 17  
  Właśnie mam 33 k i wszystko zrobiłem własnie tak jak opisałeś , a ten 33k to idealny się okazał i to mierzenie później a na samym końcu sobie dostroiłem rezystorkiem 5,6 ohm taki malutkim już bez potencjometru i wszystko na stale wlutowałem i działa perfekt.

  Dodano po 3 [minuty]:

  to juz dawno rozwiązałem problem polega na zrozumieniu .
  więc jeszcze raz
  Stosunek rezystorów dzielnika da mi określone napięcie .
  Np. 47k i 47k to na pół podzieli i będzie mały prąd w obwodzie.
  Przykład 2 to 4,7k i 4,7 k również na pół mi podzieli natomiast prąd będzie większy płynoł w tym obwodzie .
  Jeśli dobrze rozumuję to proszę o najprostrzą odpowiedź tak lub nie.