Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

esp8266 i przekaźniki z cewką 24VDC

shady79 04 Nov 2019 12:24 996 22
    shady79
    Level 13  
    Witam,

Chciałbym zrobić sterowanie oświetleniem w domu, i aby to ładnie wyglądało chciałbym zastosować przekaźniki F&F montowane na szyne DIN. Problem w tym że mają cewkę na 24VDC. Sterowanie z poziomu ESP8266 jest w tym przypadku pewnym problemem. Czy ktoś może coś polecić w tym temacie? Jakiś konwerter poziomów logicznych?? Najprościej by pewnie było dać jakiś tranzystorek i za jego pomocą wysterować przekaźnik ale to już pewna rzeźba - chciałbym możliwie najbardziej prosto to zrobić. Najlepiej by pewnie było zastosować jakiś sterownik PLC.
    Fajny jest system grentona ale dawki cenowe kosmiczne ;)
    jakubek56
    Level 31  
    Nawet, gdyby cewki tego przekaźnika były na 3,3V to i tak pobierałyby za dużo prądu z wyjścia ESP.
    Jedynym wyjściem jest tranzystor.
    Zastosowanie sterownika PLC zamiast ESP I tranzystora jest kilkadziesiąt razy droższe.
    shady79
    Level 13  
    zna ktoś jakieś gotowe moduły z tranzystorami, które by można zastosować? Zrobienie takiej płytki to nie jest zbyt duży problem ale gdyby było coś gotowego i to np. jeszcze z MCP23017 to by była super sprawa:)
    khoam
    Level 41  
    Na ali są moduły jedno i dwukanałowe z optoizolatorami (w tym wypadku konieczne) z możliwością sterowania logiką 3V3. Obrazki poniżej - trzeba szukać pod hasłem "Optocoupler Isolation Module Driver" dla wersji 3V3.

Dodano po 38 [sekundy]:

shady79 wrote:
    np. jeszcze z MCP23017 to by była super sprawa:)

Nie znalazłem takich.
    shady79
    Level 13  
    khoam wrote:
    Na ali są moduły jedno i dwukanałowe z optoizolatorami (w tym wypadku konieczne) z możliwością sterowania logiką 3V3. Obrazki poniżej - trzeba szukać pod hasłem "Optocoupler Isolation Module Driver" dla wersji 3V3.

Dodano po 38 [sekundy]:

shady79 wrote:
    np. jeszcze z MCP23017 to by była super sprawa:)

Nie znalazłem takich.

no to jest ciekawa opcja ;)
    krzbor
    Level 24  
    Aby sterować przekaźnikiem 24vDC wystarczy jeden tranzystor, rezystor 1k i dioda do przepięć na przekaźniku. Nie wiem po co oddzielne moduły. Takie coś bez problemu można zmontować na płytce uniwersalnej. Nie wiem jak chcesz wybudować układ oparty o ESP i skąd brać zasilanie do przekaźnika (24V) i ESP (3V). Ja osobiście przesiadłem się na moduły SONOFF np. Sonoff Basic. Można je dowolnie przeprogramować i mają co potrzebne: zasilanie, ESP i przekaźnik. Do Sonoffa są nawet uchwyty na szynę DIN. Ostatnio kupiłem (ale jeszcze nie zainstalowałem) Shelly 1 - to dopiero jest maleństwo! Oczywiście też w pełni programowalny, ma nawet wlutowane gniazdo do programowania. Ale uwaga - układ nie ma separacji galwanicznej.
    khoam
    Level 41  
    shady79 wrote:
    chciałbym zastosować przekaźniki F&F montowane na szyne DIN

Jaki jest to konkretnie model przekaźnika?

krzbor wrote:
    Aby sterować przekaźnikiem 24vDC wystarczy jeden tranzystor, rezystor 1k i dioda do przepięć na przekaźniku.

Wtedy też nie będzie separacji galwanicznej.
    krzbor
    Level 24  
    khoam wrote:
    Wtedy też nie będzie separacji galwanicznej.
    Autor nic nie pisze, że chce mieć separację. Zresztą po co separacja jeśli steruje się przekaźnikiem?
    khoam
    Level 41  
    krzbor wrote:
    Zresztą po co separacja jeśli steruje się przekaźnikiem?

Po to, aby odseparować galwanicznie napięcie zasilania cewki przekaźnika 24V od układu logiki 3V3.
    shady79 wrote:
    Problem w tym że mają cewkę na 24VDC.

Dodano po 7 [minuty]:

krzbor wrote:
    SONOFF np. Sonoff Basic. Można je dowolnie przeprogramować i mają co potrzebne: zasilanie, ESP i przekaźnik. Do Sonoffa są nawet uchwyty na szynę DIN.

Jest to jakaś opcja. Wtedy przekaźniki F&F wydają się zbędne i nie ma problemu separacji galwanicznej ;)
    Są nawet dostępne w sprzedaży 4-kanałowe sonoff z montażem na DIN.

krzbor
    Level 24  
    khoam wrote:
    Po to, aby odseparować galwanicznie napięcie zasilania cewki przekaźnika 24V od układu logiki 3V3.
    Tylko po co? Zwieramy minusy zasilania ESP (3V) i 24V i podłączamy do emitera tranzystora. Do bazy rezystor 1k i dalej do ESP, a do kolektora przekaźnik, a druga końcówka przekaźnika do +24V. To typowy układ pracy (OC), który radzi sobie z różnymi napięciami.
    khoam
    Level 41  
    krzbor wrote:
    To typowy układ pracy (OC), który radzi sobie z różnymi napięciami.

Dopóki nie ulegnie uszkodzeniu tranzystor i nastąpi przebicie 24V w stronę jego bazy, a dalej w kierunku pinu wyjściowego ESP. Sama cewka przekaźnika nie będzie wystarczającym zabezpieczeniem.
    Oczywiście są tacy, co twierdzą że od lat nie stosują transoptorów w tego rodzaju układach sterujących i nic się złego nie dzieje. Niech każdy robi po swojemu.
    krzbor
    Level 24  
    Przekaźniki 24V mają zwykle niskie prądy. Można w bazie tranzystora dać rezystor 10k zamiast 1k. Wówczas w przypadku przebicia mamy (24V-3V)/10k =2.1 mA - tyle popłynie przez diodę zabezpieczającą wyjścia uP. Taki prąd jej nie uszkodzi. Nie uszkodzi też ESP.
    khoam
    Level 41  
    krzbor wrote:
    Przekaźniki 24V mają zwykle niskie prądy. Można w bazie tranzystora dać rezystor 10k zamiast 1k. Wówczas w przypadku przebicia mamy (24V-3V)/10k =2.1 mA - tyle popłynie przez diodę zabezpieczającą wyjścia uP. Taki prąd jej nie uszkodzi. Nie uszkodzi też ESP.

Proponuję, aby kolega podciągnął wyjście ESP rezystorem 10k do 24V. Włączył układ na kilkanaście, kilkadziesiąt sekund i przedstawił wynik tych testów.
    shady79
    Level 13  
    cześć ponownie aby nie zakładać podobnego tematu pozwolę sobie zapytać się tutaj w temacie sterowania przekaźnikiem przez esp.
    Wspomniane ESP a w zasadzie jego jeden z pinów połączyłem przez transoptor PC817 z przekaźnikiem SSR25DD http://www.fotek.com.tw/pdf/SSR-DD.pdf i włączanie/wyłączanie za jego pośrednictwem obwodu 12V z taśmą LED działa. Natomiast mam problem z uzyskaniem ściemniania za pomocą sygnału PWM. Na esp mam zainstalowane easyesp i gdy dam np. pwm 5,1023 to świeci na maksa ale jak dam pwm 5,500 także świeci na maksa wypełnienie 100 świeci powiedzmy 10% słabiej niż na max a wypełnienie 20 nie świeci. Można uznać że diody w zasadzie nie reagują na zmieniające się wypełnienie sygnału pwm. Jak myślicie szukać należy przyczyny od strony programowej czy jednak ten sygnał może być gdzieś zniekształcany. Po drodze występują dwa transoptory, sygnał pwm generowany jest standardowo przez esp o częstotliwości 1kHz.

zastanawiam się czy czasem ten R1 nie jest za mały bo wygląda na to że w tym przypadku prąd jest ograniczony do 33mA a wydajność prądowa portu jest 12mA więc lepiej by się sprawdził rezik w przedziale 330-660ohm aby szarpać z niego prądu na maksa
    tos18
    Level 40  
    Te przekaźniki mają czas odpowiedzi 1ms więc częstotliwość PWM musi być mniejsza niż 100Hz bo przekaźnik nie da rady.
    R2 wg mnie jest zbędny.
    Rozważ rezygnację z SSRa na rzecz dobrego mosfeta i drivera - na pewno będą szybsze.
    khoam
    Level 41  
    shady79 wrote:
    A ten ssr nie jest na mosfecie zrobiony?

Tyle wynika z noty producenta:
    Jak jeszcze dodatkowo użyłeś zewnętrznego transoptora na wejściu, to czas odpowiedzi układu wzrósł.

Dodano po 8 [minuty]:

shady79 wrote:
    sygnał pwm generowany jest standardowo przez esp o częstotliwości 1kHz

Zmniejsz do 100Hz (w ESP Easy mniej się nie ustawi dla PWM) i sprawdź. Przy okazji zaobserwujesz już migotanie LED.
    shady79
    Level 13  
    czy częstotliwość można zmienić gdzieś w ustawieniach lub za pomocą komendy bo gdzieś chyba czytałem że trzeba to zmienić gdzieś w pliku źródłowym, przekompilować program i wrzucić do esp...

Dodano po 8 [minuty]:

shady79 wrote:
    czy częstotliwość można zmienić gdzieś w ustawieniach lub za pomocą komendy bo gdzieś chyba czytałem że trzeba to zmienić gdzieś w pliku źródłowym, przekompilować program i wrzucić do esp...

dobra chyba znalazłem

PWM,<GPIO>,<duty>,<duration>,<frequency>

Dodano po 44 [minuty]:

dziś sprawdzę wieczorem, ale tak sobie myślę czas 1ms to jest 1/1000s więc częstotliwość 1kHz teoretycznie się mieści w tym przedziale. Może wystarczyło by dać np. 800Hz?