Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie obrotami i kierunkiem silnika DC przez Wemos d1 R32

04 Lis 2019 14:19 144 7
 • Poziom 3  
  Cześć, chciałbym prosić Was o rade dotyczącą sterowania silnikiem 36V DC mocy 450W. Zależy mi na sterowaniu obrotami jak i kierunkiem przez bluetooth w Wemos D1 R32. Użyłem w tym celu mostka H ze schematu zamieszczonego poniżej. Niestety bez skutku, silnik ani drgnął i dodatkowo dwa mosfety poszły z dymem. Od strony wemosa i aplikacji jest wszystko ok, ogarnąłem sterownie w jednym kierunku jak i PWM na mosfecie IRF 530. Natomiast nie wiem w jaki sposób ogarnąć sterowanie kierunkiem obrotów silnika.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Nie da rady tym mostkiem sterować gdyż jest to układ do ok 12V.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 3  
  Jest możliwość zmodyfikowania tego schematu pod 36V? Tranzystor 2n7000 jest tu najsłabszym ogniwem, czy mosfety? Sprawdzałem w nocie katalogowej IRF530 jak i IRF 9530 powinny sobie poradzić z takim napięciem.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Onelittlejoint napisał:
  Sprawdzałem w nocie katalogowej IRF530 jak i IRF 9530 powinny sobie poradzić z takim napięciem.


  Kolego W czasie wyłączenia napięcie na Bramce wzrasta do 36V co ubija tranzystor.

  Prąd drenu i napięcie żródło-dren to 2 z 10 parametrów które determinują zastosowanie elementu.
 • Poziom 3  
  Silnik ten nie będzie wykonywał pracy ciągłej, nie potrzebuję w zasadzie sterowania stopniem wypełnienia, a jedynie miękki start. Pomyślałem o prostszym rozwiązaniu, czyli przekaźniki i termistor rozruchowy, jeden lub kilka. Czy taki układ będzie miał szansę działać poprawnie? Będę wdzięczny za pomoc w dobraniu odpowiednich termistorów.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Wpierw zbadaj jaki masz prąd rozruchowy.
 • Poziom 3  
  Prąd rozruchowy bez obciążenia to około 10A przy napięciu 34 V, akurat tyle daje transformator po wyprostowaniu z jednym kondensatorem na końcu zacisków. Na tą chwilę nie mam jak sprawdzić prądu rozruchowego z docelowym obciążeniem. Jest to silnik DC z przekładnią: 7.18.1 oporność uzwojenia to 3 Ohm. Będzie on napędzał kolejną dużą przekładnie planetarną z ramienia koparki.
 • Poziom 43  
  Tak więc użyj 2 przekaźników NO NC i 1 tranzystor do sterowania PWM.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Użyj tranzystora ok 60A 120V LogicLevel żeby nie było problemu. DO tego 4 diody gaszące 15A na każdym z przekaźników i piąta na mosfecie.