Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulatory litowo-jonowe (jak wydłużyć ich żywotność np. w głośniku bluetooth)

Panda1112 04 Nov 2019 20:15 489 6
 • #1
  Panda1112
  Level 3  
  Cześć :-)

  Na przykładzie głośnika (Creative MUVO 1c) z wbudowaną baterią (akumulator litowo-jonowy o pojemności 650 mAh), mam 2 pytania:

  1. Który z wariantów ładowania wydłuży baterii życie:

  a) Ładowanie do pełna, następnie używanie bez kabla byle nie rozładowywać do 0%

  b) Ładowanie małymi porcjami (starać się nie doładowywać do 100%), następnie używanie bez kabla byle nie rozładować do 0%

  c) Cały czas w ładowarce, a więc cały czas 100% (tak jak laptop używany stacjonarnie)

  ----

  2. Producent głośnika zaleca "Specyfikacja zasilacza powinna wynosić 5V DC / 650mA." czy używanie zasilaczy np. 2A może szkodzić urządzeniu/baterii?
 • Helpful post
  #2
  zumik998
  Level 14  
  Witaj :)

  1. Z Baterii trzeba korzystać, bezprzerwowe trzymanie pod zasilaniem uważam, że może na nią negatywnie wpłynąć...

  2. Napięcie akumulatora i ładowania jest ważne, 2A to maksymalny prąd jaki może "dać" zasilacz.. Możesz dać zasilacz którego wydajność prądowa będzie 100A na 5 V i możesz nim ładować, wartość prądu i tak będzie uzależniona od różnicy potencjałów pomiędzy ładowarką ( zasilaczem) a akumulatorem, innymi słowy im bardziej rozładowany akumulator tym większy prąd ładowania..
 • Helpful post
  #3
  Matesz 063
  Level 15  
  Ciągła praca na ładowarce wyklucza sens stosowania baterii, jeżeli chcesz tak robić to lepiej wyciągnij baterie. Bateria lepiej aby była ładowana do "końca" i rozładowywana do "zera". Jeżeli czytałeś coś o tym że baterii nie powinno się rozładowywać do końca to nic się nie bój, kontroler ładowania ci nie pozwoli. O ile jest i jakiejś dobrej jakości.

  Dodano po 2 [minuty]:

  P.S. Ładowarka może mieć sprawność nawet 10A, ale MOŻE to wpłynąć na żywotność baterii. Większe prądy itd.
 • #4
  Zbigniew 400
  Level 38  
  Oj Mateusz.
  Od kiedy sprawność mierzy się w A ?
  A prąd zależy od obciąże ia a nie wydajności zasilacza.
  Wg ostatnich wiadomości niedoładowanie aku powoduje wzrost żywotności.
 • #5
  Matesz 063
  Level 15  
  Masz rację użyłem złego słowa. Chodzi o to że zasilacz który zadeklarował producent może ograniczać prąd ładowania. Jak to mówią gdzie dwóch Polaków tak trzy opinie. Ja byłem uczony że jeżeli chcemy dbać o baterię powinniśmy je ładować do pełna i rozładowywać do napięcia minimalnego jakie deklaruje producent(np. "nie rozładowywać poniżej 2.5V" tak miałem na stronie z ogniwami li-pol) oraz czym mniejsze prądy oddaje lub bierze bateria tym lepiej. To też zależy od typu użytej baterii.
 • #6
  jarek_lnx
  Level 43  
  Im dalej od pełnego naładowania i całkowitego rozładowania tym większa trwałość.
  Przy czym są to zależności typu obniżasz końcowe napięcie ładowania z 4,2V do 4,1V i masz dwukrotnie więcej cykli, ale zrezygnowałeś 10% ładunku który mógł byś wykorzystać ładując do 4,2V.

  Jeśli to jest pakiet akumulatorów, a nie pojedyncza cela, to BMS może nie działać prawidłowo kiedy nie ładujesz do końca, w laptopach brak cykli 0-100% powoduje że liczenie ładunku przestaje działać poprawnie. Z balansowaniem też jest problem.
  Quote:

  Cały czas w ładowarce, a więc cały czas 100% (tak jak laptop używany stacjonarnie)
  Też zużywa akumulator, producenci akumulatorów podają że do takiej pracy (buforowej) LiIon nie powinny być używane, w laptopie jeszcze wysoka temperatura szkodzi.
  Lepiej jakby w takim trybie obniżać napięcie ładowania.

  Każdy producent urządzeń zakłada że liczy się maksymalna wydajność (czas pracy na jednym ładowaniu a więc ładowanie od min do max) a nie trwałość liczona w cyklach albo latach pracy. Ja mam niektóre urządzenia których używam rzadko, tam obniżone napięcie ładowania jest korzystne, mogę zadecydować co jest priorytetem w urządzeniu które sam skonstruowałem, w takim które kupuję nie dano mi wyboru.

  https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
 • #7
  Matesz 063
  Level 15  
  Może po prostu użyj powerbanka, albo wymień baterie na taką o większej pojemności. Tak bardzo nie ma się co martwić o jej żywotność, bo to tylko zawracanie głowy. Pamiętaj to o czym była mowa, ale zawsze się do tych zasad stosować nie musisz.