Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uruchomić repeater w routerze TPLINK WR940N

04 Lis 2019 21:21 234 10
  • Poziom 9  
    Witam,

Mieszkam w budynku piętrowym.
    Na dole w salonie stoi modem (router) DASAN H660GM, do którego podłączony mam światłowód.
    Wszystko jest generalnie dobrze, ale chciałbym polepszyć zasięg WiFi na piętrze.
    Posiadam także router TPLinka WR940N (V1) i nie wiem jak go skonfigurować, aby pracował jako repeater.

Konfiguracja modemu dasan to:

Znalazłem w sieci taki poradnik https://www.youtube.com/watch?v=5Vg6eF4p3dk
    jednak po zastosowaniu wszystkich opisanych kroków - połączenia nie ma.
    Sądzę, że źle wpisuję poszczególne adresy.
    Proszę o podpowiedź co i gdzie mam wpisać, aby to zadziałało.
  • Poziom 35  
    pawelek81 napisał:
    ... chciałbym polepszyć zasięg WiFi na piętrze.

To powyżej, kłóci się z tym poniżej.

pawelek81 napisał:
    ...
    ... repeater

Jak sądzisz jaką prędkość uzyskasz pomiędzy repeaterem a dolnym routerem i dlaczego będzie ona podobna do tego co uzyskujesz na laptopie u góry ?

Jeśli ma to polepszyć zasięg WiFi to na piętro wejdź kablem i podłącz do niego TP-Linka w trybie AP.

Odnośnie poradnika. Brama to adres Twojego TP-link'a, po zmianie adresu w Tp-link musisz też zmienić adres bramy. Zaś adres karty sieciowej musi być w tej samej klasie co adres tp-link ale nie może być to identyczny adres przykładowo:
    TP-Link: 192.168.1.254
    Karta sieciowa w komputerze 192.168.1.xxx ale nie 254. Karta LAN i WiFi w komputerze muszą mieć rożne adresy.
  • Specjalista Sieci, Internet
    pawelek81 napisał:
    Posiadam także router TPLinka WR940N (V1) i nie wiem jak go skonfigurować, aby pracował jako repeater.
    Tryby: routera, wzmacniacza sygnału (od wersji 5), punktu dostępowego (od wersji 5). Źródło tej informacji:
    https://www.tp-link.com/pl/home-networking/wifi-router/tl-wr940n/#specifications
    Repater musi być postawiony gdzieś w połowie drogi między routerem a odbiorcą. Jeśli to piętro to w suficie? ;-) Trzeba znaleźć miejsce.
    Repeater może zwiększy poziom sygnału, ale obniży szybkość dwukrotnie.
    @pawelek81
    Erbit napisał:
    Jeśli ma to polepszyć zasięg WiFi to na piętro wejdź kablem i podłącz do niego TP-Linka w trybie AP

Jeśli nie da rady położyć przewodu skrętki by to razem połączyć, zastosować PLC.
  • Poziom 35  
    KOCUREK1970 napisał:
    ...
    Jeśli nie da rady położyć przewodu skrętki by to razem połączyć, zastosować PLC.

Osobiście nie lubię PLC ani WiFi ale jak nie da rady kablem to można przetestować PLC. Jest spora szansa, że zadziała szybciej niż WSDL na repeaterze.

Odnośnie PLC trzeba pamiętać, że istotnym problemem jest długość kabla w ścianie (powinien być jak najkrótszy) stąd też utarło się mówić, że PLC powinno być na tej samej fazie - co daje szansę na krótszy kabel.
  • Poziom 9  
    Ok. Dziękuję za odpowiedzi.
    Zastanawiałem się jeszcze, po prostu, nad kupnem urządzenia, które podłączę do gniazdka i 'po sprawie'.
    Ale nurtuje mnie fakt, jak napisaliście powyżej, dlaczego repeater zmniejszy prędkość o połowę ? Generalnie to zależy mi na tym, aby był jak najlepszy zasięg i prędkość, którą uzyskuję w pobliżu źródłowego routera. Przykładowo laptop przy routerze ma prędkość 100 Mb/s a na piętrze już w porywach 30-40Mb/s. Jak każdy z domowników 'włączy internet' to bywa różnie .... Kabla raczej nie mogę 'puścić' na górę ponieważ musiałbym go ciągnąć przez cały dom (dużo by mówić). Stąd chciałem to zrobić bezprzewodowo ...
    pawelek81 napisał:
    dlaczego repeater zmniejszy prędkość o połowę ?
    To urządzenie radiowe. Nie może równocześnie nadawać i odbierać. Najpierw odbiera pakiety z punktu A, potem przełącza się i wysyła do punktu B, odbiera z B, przesyła do A. Skoro musi się przełączać, zmniejsza szybkość. To wygląda tak;
    Bez repeatera:
    A -> B
    A <- B
    Z repeaterem:
    A -> R
    R -> B
    R <- B
    A <- R
    pawelek81 napisał:
    podłączę do gniazdka i 'po sprawie'.
    Wracam do pytania - w którym miejscu. To musi być gdzieś w połowie zasięgu. Nie przy samym routerze i nie przy odbiorcy, bo to nie miałoby sensu.
  • Poziom 37  
    pawelek81 napisał:
    dlaczego repeater zmniejszy prędkość o połowę ?
    Bo połowe czasu odbiera a połowe czasu nadaje.

Ograniczony sens, repeater ma jeśli go postawisz w połowie drogi, np na jakichś schodach - pół piętrze, żeby miał lepszy sygnał jak na górze. Ale nadal, podzieli prędkość na połowe. Czyli jak go postawisz w połowie drogi i otrzyma sygnał na poziomie gwarantujacym prędkość 60mbit/s to górny laptop i tak dostanie 30.
    Jak go postawisz tam gdzie stoi laptop na górze, to będzie miał sygnał taki sam jak laptop. I da Ci połowe tego co bezpośrednio laptop.
  • Poziom 35  
    pawelek81 napisał:
    ...Generalnie to zależy mi na tym, aby był jak najlepszy zasięg i prędkość, którą uzyskuję w pobliżu źródłowego routera. Przykładowo laptop przy routerze ma prędkość 100 mb/s a na piętrze już w porywach 30-40mb/s. ...

Trochę trzeba ruszyć głową. Repeater to "taki sam" klient jak i laptop. Niby skąd miałby mieć "lepszy internet" niż laptop?

Oczywiście o ile postawisz go w połowie drogi to jest szansa (jak pisali Koledzy), że rzeczywiście "internet będzie lepszy". Niestety technologi jednoczesnego odbiory i wysyłki (repeater) powoduje, że jedno radio odbiera a drugie nadaje. W normalnym trybie dwa radia nadają stąd transfer jest szybszy. Skoro jednak jedno radio będzie odbierało to...

Poza tym skoro już położyłeś nacisk na:
    pawelek81 napisał:
    ...Generalnie to zależy mi na tym, aby był jak najlepszy zasięg i prędkość, którą uzyskuję w pobliżu źródłowego routera....

to daruj sobie PLC i daruj sobie repeater i szukaj jak pociągnąć kabel od routera do AP postawionego na piętrze a najlepiej w pokoju gdzie będzie użytkowany.

Na marginesie: skoro w pokoju będzie już kabel to warto się zastanowić czy nie podłączyć komputera prosto pod kabel.
  • Poziom 9  
    Ok. Dziękuję. W takim razie nie ma to najmniejszego sensu.
  • Poziom 35  
    pawelek81 napisał:
    ... W takim razie nie ma to najmniejszego sensu.

Moim zdaniem nie ma. Jednak skoro masz urządzenie to dla testów (i bez dodatkowych kosztów) możesz przekonać się na własnej skórze.