Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impedancja pętli zwarcia w układach TT

04 Lis 2019 22:40 705 7
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam parę pytań. Jak wylicza się dopuszczalną impedancje pętli zwarcia dla układów TT??
    Jestem automatykiem, od czasu do czasu zdarza mi się wykonywać pomiary elektryczne. Dotychczas były to maszyny/systemy podłączone do sieci TN-C bądź TN-S. W celu wyliczenia Zdop brałem prąd zwarciowy dla zabezpieczenia nad prądowego (np dla C10 jest to 100A dla B25 jest to 125A itd). W celu określenia impedancji dopuszczalnej dzieliłem 230V przez wartość prądu zwarciowego zabezpieczenia. Pomiary zawsze wychodziły prawidłowe. Nie myślałem nazbyt dużo jak to w ogóle działa i co ja tak na prawdę mierzę.

Teraz spotkałem się z systemem TT i pomiar impedancji pętli zwarcia jest większy. Już jak wykonuje pomiar impedancji kabla zasilającego i PE naszej głównej szafy sterowniczej to mam tam ponad 1,5ohma. Z tej głównej szafy wychodzą kable zasilające inne szafy w systemie i są zabezpieczone C40 lub C50. Stosując ten sam wzór R=U/I wychodzi mi, że wynik jest nieprawidłowy. Jak prawidłowo zabezpieczyć taki system? Jak wylicza się Zdop dla układów TT? Jaka powinna być rezystancja uziomu?? Bo to chyba na jej podstawie wychodzi nam wynik pomiaru impedancji?

Nie jestem elektrykiem dlatego moje spostrzeżenia/pytania mogą być dla was głupie bądź ironiczne ale... zapytam dalej. Co tak na prawdę zabezpiecza nam wyłącznik nadprądowy? Przeciążenie i zwarcie między fazami lub do N/PE? Np jeśli kabel od silnika się odkręci i dotknie obudowy.

Dziś w pracy trochę podzwoniłem, popytałem i uzyskałem między innymi odpowiedź, że ten wyłącznik także zabezpiecza przed porażeniem człowieka. Zastanawiam się jak skoro człowiek ma około 1000ohm - jeśli prąd płynie pomiędzy rękoma bez rękawiczek (chyba, że się mylę) to nie popłynie przez niego wystarczająco duży prąd aby zadziałało zabezpieczenie? Czy można zabezpieczyć system przed porażeniem człowieka stosując tylko wyłączniki nad prądowe?

Oczywiście możemy zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy. Jednak tu też rodzą się pytania. Jak zabezpieczyć system przed porażeniem jeśli mamy w nich falowniki? Wyłącznik różnicowo-prądowy zadziała od razu ponieważ falowniki mają prąd upływu. No chyba że zastosujemy różnicówkę o prądzie zadziałania 500mA. Jednak z tego co wiem aby zabezpieczyć człowieka stosuje się zabezpieczenia o prądzie 30mA.
  • Poziom 24  
    moninml napisał:
    Zastanawiam się jak skoro człowiek ma około 1000ohm (chyba, że się mylę) to nie popłynie przez niego wystarczająco duży prąd aby zadziałało zabezpieczenie?

Nie chodzi o to by zadziałało zabezpieczenie ale o to by zapewnić napięcie dotykowe długotrwałe nie większe niż 50V/25V AC aby nie doszło do porażenia.
    moninml napisał:
    Jak zabezpieczyć system przed porażeniem jeśli mamy w nich falowniki? Wyłącznik różnicowo-prądowy zadziała od razu ponieważ falowniki mają prąd upływu.

Są przypadki że zastosowanie RCD jest problematyczne bądź niemożliwe, czasem wystarczy odpowiedni dobór np typuB/G ale na to powinien być projekt,
  • Poziom 9  
    Odkopuje trochę temat.

Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41 w układach TT do zabezpieczenia stosuje się wyłaczniki RCD. Można zastosowań wyłączniki nadprądrądowe pod warunkiem, żę impedancja Zs będzie wystarczająco niska. Ze względu na specyfikacje sieci TT jest to ciężkie do osiągnięcia (dobre uziomy, bardzo dobra ziemia).

Zastanawiam się czy jest jakaś metoda, wytyczne do określania jakie RCD powinno się zastosować? Czy może wystarczy tylko zachować selektywność?

W powyższej normie określono, że stosujemy RCD 30mA dla gniazdek, dla innych przypadków nie ma danych. Jest też wzór w pkt 411.5.3 jednak ten wzór według moich wyliczeń nijak ma się do rzeczywistości...

Jak to jest z doborem RCD dla zabezpieczenia linii produkcyjnej, która składa się z X napędów Y falowników i jest zasilana z sieci TT?
  • Poziom 39  
    moninml napisał:
    RCD dla zabezpieczenia linii produkcyjnej, która składa się z X napędów Y falowników i jest zasilana z sieci TT?
    Co to za zakład, że jest TT ?
    IPZ dotyczy sumarycznej wartości admitancji uziomów - uziomu sztucznego i uziomów naturalnych.
    Maszyny są także uziemione przez posadowienie.
  • Moderator Energetycy
    CYRUS2 napisał:
    Taaak. Na przykład na posadzce. :D
  • Moderator
    moninml napisał:
    Co tak na prawdę zabezpiecza nam wyłącznik nadprądowy? Przeciążenie i zwarcie między fazami lub do N/PE?

Wyłącznik instalacyjny nadmiarowo-prądowy. Zasada działania i cel stosowania
    moninml napisał:
    Oczywiście możemy zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy. Jednak tu też rodzą się pytania. Jak zabezpieczyć system przed porażeniem jeśli mamy w nich falowniki?

Wyłącznik różnicowoprądowy, czyli RCD
  • Poziom 37  
    moninml napisał:
    Wyłącznik różnicowo-prądowy zadziała od razu ponieważ falowniki mają prąd upływu. No chyba że zastosujemy różnicówkę o prądzie zadziałania 500mA. Jednak z tego co wiem aby zabezpieczyć człowieka stosuje się zabezpieczenia o prądzie 30mA.

Spróbuj się przyjrzeć na takie rozwiązanie, jak fachowy elektryk:
    Link

CYRUS2 napisał:
    moninml napisał:
    RCD dla zabezpieczenia linii produkcyjnej, która składa się z X napędów Y falowników i jest zasilana z sieci TT?
    Co to za zakład, że jest TT ?
    IPZ dotyczy sumarycznej wartości admitancji uziomów - uziomu sztucznego i uziomów naturalnych.

Bywają, ale często nie są, bo są sadowione na fundamencie izolowanym:
    Link

• Poziom 31  
    Wrzuć jakiś swój dotychczasowy protokół z badań, jakie robiłeś do tej pory.