Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe technologie w telewizorach

05 Nov 2019 12:52 4293 11
 • Editor
  Nowe technologie w telewizorach
  Już dawno minęły czasy, kiedy wartość telewizora określał przede wszystkim rozmiar ekranu. Przy obecnym rozwoju elektroniki to nie wygląd czy liczba cali najbardziej się liczą – zamiast tego stawia się na funkcjonalność i wyposażenie, a co za tym idzie, technologie wykorzystane przy produkcji. Wraz z każdym kolejnym rokiem na rynku pojawiają się nowe modele telewizorów, które mają zapewnić jeszcze lepszą jakość obrazu czy dźwięku. Warto zatem przyjrzeć się najnowszym trendom, by podczas dokonywania zakupu wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

  4K to już standard

  Zaledwie kilka lat temu rozpoczęły się testy pierwszych urządzeń nadających w jakości 4K, która wyparła dotychczasowe Full HD. Obecnie to popularna i szeroko stosowana technologia, która stała się niemalże czymś oczywistym. 4K, nazywane też UDTV (Ultra Definition Television) bądź QFHD (Quad Full HD) to ekrany o rozdzielczości ośmiu milionów pikseli. To cztery razy więcej niż wspomniane Full HD. Obraz ujmuje znacznie więcej szczegółów, a oglądane filmy i seriale wyglądają bardziej „realnie”, zupełnie jakbyśmy oglądali wydarzenia na żywo. Na dodatek piksele są niezauważalne nawet z bliskich odległości, dlatego możemy usiąść zaledwie parę metrów od telewizora i poczuć się niemalże jak w kinie. Co więcej, ekrany 4K pozwalają na wyświetlanie 3D, wystarczą nam do tego tanie okulary polaryzacyjne.

  Aktualnie niemal każdy producent telewizorów posiada w ofercie modele z technologią 4K. Coraz więcej kanałów jest zresztą nadawanych w tej jakości. W ofercie firmy Vectra znajdziemy trzy programy 4k: FunBox Ultra HD (programy kulinarne i podróżnicze, filmy), Eleven Sports 1 4K (gdzie możemy oglądać chociażby mecze piłki nożnej, rozgrywane w czołowych ligach świata) oraz Ultra TV 4K (programy muzyczne emitowane przez całą dobę).

  Technologia 8K

  Jeszcze nie tak dawno zachwycaliśmy się ekranami w jakości 4K, tymczasem teraz na rynku możemy także dostać telewizory z technologią 8K. To aż szesnaście razy więcej pikseli niż w rozdzielczości Full HD. Dzięki temu, podczas oglądania filmów, jeszcze bardziej mamy wrażenie, że siedzimy w kinie. Ekrany 8K to znacznie wyraźniejsze kolory i dobrze widoczne, nawet najmniejsze detale. Możemy swobodnie usiąść nawet bardzo blisko telewizora, a obraz i tak pozostanie czysty, bez widzialnych pikseli. Inna sprawa, że jak na razie nie mamy dostępu do programów nadających regularnie w 8K.

  Zakres tonalny HDR

  HDR, czyli High Dynamic Range Image, wyświetla nam obraz w takiej jasności, jaką na co dzień rejestrują nasze oczy. Zakres tonalny to inaczej różnica między najjaśniejszym punktem na ekranie a najciemniejszym. Co ciekawe, technologia HDR została po raz pierwszy wykorzystana już w latach 50. XIX wieku, choć wówczas polegało to jedynie na nałożeniu na siebie 3-5 różnych obrazów. Prawdziwy rozwój przypadł na obecne czasy, kiedy obróbka graficzna poszła znacząco do przodu. Telewizory wykorzystujące HDR zapewnią nam oglądanie filmów czy programów w lepszej jakości – obraz będzie jaśniejszy, dostrzeżemy także więcej szczegółów.

  Technologia HbbTV

  Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie potrzebujemy HbbTV – wystarczy zakup dobrego Smart TV, który pozwala nam na dostęp do wielu aplikacji. Tymczasem jest to doskonałe uzupełnienie, które nie tylko poprawi jakość obrazu, ale także da nam możliwość skorzystania z wielu dodatkowych opcji.

  HbbTV daje nam właściwie nieograniczone pole manewru w kwestii kolorów czy rozdzielczości, mamy także do dyspozycji swobodną nawigację po dostępnych funkcjach. Przede wszystkim jednak ta technologia integruje multimedialne treści z przekazem telewizyjnym. Dzięki temu mogą powstawać interaktywne aplikacje, które przygotują alternatywne treści w trakcie emisji na żywo. Innymi słowy zyskujemy szansę przeglądania dodatkowych treści od nadawcy, głównie w postaci tekstu, plików audio i wideo. Wystarczy bezprzewodowy internet, ponieważ informacje są pobierane właśnie z sieci.

  Kropka kwantowa

  Chcemy, żeby kolory na ekranie telewizora były jeszcze bardziej nasycone i wyraźne? Pomaga w tym właśnie technologia kwantowej kropki - małego, liczącego zaledwie parę nanometrów kryształu, który zmienia długość fali przechodzącego przez niego światła. W wyświetlaczu umieszczane są obok siebie kryształy o różnej wielkości, w związku z czym pojawia się wiele źródeł światła, każde o innym kolorze. Całość podświetlana jest niebieskim światłem (a nie białym, jak dzieje się to w przypadku telewizorów LCD), a kwantowe kropki zmieniają je w czerwone lub zielone. O ile już ekrany LCD zapewniają widoczność jaskrawych kolorów, o tyle ta technologia pozwala na wyświetlanie znacznie szerszej gamy kolorystycznej. Barwy będą bardziej ostre, głębokie, co z kolei przekłada się na nasze wrażenia jako widza – obraz będzie prezentował się niezwykle realistycznie.

  Inteligentny telewizor

  Niektóre firmy wprowadziły na rynek telewizory z wbudowaną funkcją asystenta Google. Dzięki temu mamy możliwość wydawania komend głosowych – praktycznie nie potrzebujemy pilota, by przerzucać kanały czy dostosować głośność. Dodatkowo możemy poprosić telewizor o udzielenie nam informacji na temat oglądanego właśnie filmu czy programu. Przykładowo - jeśli nie znamy imienia i nazwiska aktora, to Asystent poda nam prawidłową odpowiedź.

  Artykuł sponsorowany
 • Level 43  
  magic9 wrote:
  Przy obecnym rozwoju elektroniki to nie wygląd czy liczba cali najbardziej się liczą
  Przecież technologie 4K i 8K są prostą konsekwencją powiększania ekranu.
  Ja mam 40" w technologii Full HD. W zupełności mi wystarcza bo nie przywykłem siedzieć z nosem przyklejonym do telewizora i nie akceptuję nadnaturalnego kontrastu i nadnaturalnych kolorów.
  Jeżeli widok na ekranie telewizora wygląda "lepiej" niż widok za otwartym oknem to jest w tym coś z szarlatanerii.
 • Level 34  
  Zbyt szybko "starzeją" się nowe telewizory. Dlatego powstało urządzenie zwane smart box tv. W tym widzę przyszłość :)
 • Level 34  
  Mimo 4K i HDR to większość nowych TV ze średniej i niskiej półki ma obraz niższej jakości niż 10 letni TV średniej klasy na lampach CCFL. Szczególnie jakość bieli.
  Podświetlenie LED ulega bardzo szybkiej degradacji i w czasie eksploatacji pogarsza się spektrum emitowanego światła. Pojawia się nadmiar niebieskiego. Dodatkowo nowoczesne bardzo cienkie ekrany (samo szkło) przepuszczają więcej światła co daje gorsze kontrasty.
  Co do Smarta to jestem zdania, że od tego powinno być to:
  Nowe technologie w telewizorach
  Nowe technologie w telewizorach Nowe technologie w telewizorach
  Dlaczego? Po pierwsze awaryjność płyt głównych w nowych TV, za sprawą ich niepotrzebnego rozbudowania. Po drugie starzenie się technologii. Boxa raz na 3-5 lat można wymienić bez bólu na nowszy model. Z TV 75" już nie jest tak łatwo.
  Kilka lat temu była fala wymian TV z powodu braku wsparcia aplikacji YT (przejście z technologii Flash na HTML5) . Ludzie tylko z tego powodu kupowali nowe TV.
  Zauważcie, że wielcy producenci TV nie oferują Android Boxów. Po prostu jest to niezgodne z ich interesem, aby na starym TV można było mieć to czym reklamuje się nowe modele.
  Jedyna nowa technologia, która może namieszać to microLED. Bo rozwój technologii LCD polega głównie na ograniczaniu kosztów produkcji, a nie poprawie jakości.
 • Level 21  
  Jaka jest żywotność "nowych" telewizorów?? 2-3 lata??
  To ja dziękuję...
  Mam jeszcze z dawnych lat Sony Trinitron 32" i niestety bije on na głowę większość obecnie produkowanych telewizorów.
  Jeśli dzisiejsze TV dorównają żywotności starym dobrym telewizorom to Bravo. Jednak wyścig technologiczny jest tak wielki, iż producenci zapominają po co są telewizory robione. Zresztą nie tylko telewizory, ponieważ 99% sprzętu jest tak dzisiaj produkowane.
  Pozdrawiam.
  kris
 • Level 33  
  A ja mam 11 letniego sony bravia i nawet nie ma full hd ale działa jak należy, co ciekawe porównywałem obraz z nowszymi telewizorami z niskiej półki ale z bajerami i sony wygrywa. Dodam tylko że ten tv ma przepracowane 32360 godzin (sprawdzałem teraz w menu serwisowym) bezawaryjny od nowości. Mimo że nie ma bajerów to lubię ten tv bo działa jak należy a 4k wcale nie czuję potrzeby posiadania czegoś takiego tym bardziej.
 • Level 34  
  Dokładnie. Nowe TV LED ze średniej i niższej półki oferują obraz niższej jakości niż stare na świetlówkach CCFL. Praktycznie nie da się uzyskać czystej neutralnej przyjemnej dla oka bieli. Słaba reprodukcja kolorów szczególnie, koloru skóry, ciemnych partii obrazu (zabarwienia), włosów, przyrody i uwaga kontrast. Stere (grube) matryce LCD oferowały lepszą czerń i intensywniejszą biel jednocześnie. Co prawda kosztem większego zużycia energii. Rozdzielczość ekranu ma tutaj mniejsze znaczenie. Znacznie ważniejsza jest odwzorowanie kolorów i poprawność rozpiętości tonalnej i prawdziwy kontrast matrycy, a nie ze sztuczek w kalibracji. Producenci chcą wyciągnąć na maksa parametry, którymi mogą się pochwalić kosztem ogólnej jakości obrazu. I tak mieliśmy milionowe kontrasty i częstotliwości odświeżania do TV 50Hz np. 400Hz, a dla 100Hz nawet 1200Hz.
  W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił ogromny postęp, ale głównie w ograniczaniu kosztów produkcji i zużycia energii.
 • Level 2  
  kris-644 wrote:
  Jaka jest żywotność "nowych" telewizorów?? 2-3 lata??
  To ja dziękuję...
  Mam jeszcze z dawnych lat Sony Trinitron 32" i niestety bije on na głowę większość obecnie produkowanych telewizorów.
  Jeśli dzisiejsze TV dorównają żywotności starym dobrym telewizorom to Bravo. Jednak wyścig technologiczny jest tak wielki, iż producenci zapominają po co są telewizory robione. Zresztą nie tylko telewizory, ponieważ 99% sprzętu jest tak dzisiaj produkowane.
  Pozdrawiam.
  kris
  No niestety coś w tym jest, co piszesz. Miałem kiedyś telewizor od komunii. Nie był to jakiś wypasiony model, a działał kilkanaście lat bezawaryjnie. A niedawno kupiłem, jakieś 3 lata temu sprzęt, i już zaczyna mi szwankować. Teraz to chyba idzie w taką stronę, że tak to wszystko produkują, żeby po prostu stosunkowo szybko się psuło, a klienci wydawali pieniądze na nowe telewizory
 • Level 9  
  koledzy czy mi się wydaje, bo zakupiłem ostatnio ale używany Sony 40EX500 on jest na CCFL i w porównaniu, pomimo, że używany swoje lata ma, do 40W705C LED, ten na CCFL ma jakby lepszy kontrast jaskrawość, oraz kolory bardziej żywe? czy to efekt wow nowego tv, czerń także jakby lepsza.

  QLED i OLED to blisko czy to jednak inne technologie?
 • Level 34  
  Nic się Koledze nie wydaje. Dobry i sprawny LCD na CCFL miażdży obecne tanie i ze średniej półki LCD LED pod względem jakości obrazu.
  Ceny bardzo spadły i jakość także.
  OLED, QLED nie mają nic ze sobą wspólnego. QLED to LCD, ale z bardzo dobrym podświetleniem (LED + kropki kwantowe) co daje jakość białego światła zbliżoną do LCD CCFL.
  OLED to OLED ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami.
 • Level 29  
  Macosmail wrote:
  W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił ogromny postęp, ale głównie w ograniczaniu kosztów produkcji i zużycia energii.
  mnie tam nie przeszkadza ,że moja plazma wciąga 300/350W (pv naprodukowało darmowego prądu to sobie oglądam ) , a i niezle grzeje...na zimę jak znalazł :D

  W zasadzie z żadnych jego 'fajerwerków' nie korzystam , TV jest do oglądania , a nie przeglądania internetu , czy słuchania muzyki .
 • Level 9  
  Macosmail wrote:
  Nic się Koledze nie wydaje. Dobry i sprawny LCD na CCFL miażdży obecne tanie i ze średniej półki LCD LED pod względem jakości obrazu.
  Ceny bardzo spadły i jakość także.
  OLED, QLED nie mają nic ze sobą wspólnego. QLED to LCD, ale z bardzo dobrym podświetleniem (LED + kropki kwantowe) co daje jakość białego światła zbliżoną do LCD CCFL.
  OLED to OLED ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami.


  Czyli w bardzo dużym uproszczeniu:

  CRT TV > CCLF > LED

  nie dałem plazmy i oled bo nie mam to nie mam porównania.