Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator i jego sygnał regulujący

05 Lis 2019 17:22 153 4
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich użytkowników!

Mam takie głupie pytanie (i nie trolluje 😃)

Chodzi dokładnie o regulator. A raczej jak działa ten sygnał regulujące.

Dla przykładu (z głowy podaje dane) powiedzmy że źelazko osiągnęło 25 stopni a ustawiamy 20 stopni.

To według wzoru $$S=K(x0-x)$$

X0 - sygnał zadany
    X - sygnał rzeczywisty
    K - wzmocnienie
    S - sygnał regulujący
    E - różnica (x0-x)

Czyli $$S = K*(-5)$$

I po co jest to wzmocnienie? Bo jest wiadomo jaki jest odchył w stopniach.

Bo to występuje w każdej regulacji.

Prosiłbym o proste wytłumaczenie 😊.
    Dziękuję za uwagę i miłego dnia życzę.
  • Poziom 38  
    Witam,
    kontynuujac twoj nie najlepiej dobrany przyklad:
    przypadek 1 - zelazko ma temperature 20C a ma miec 100C wiec:
    S=K*(100-20) = K*80
    przypadek 2 (twoj) - zelazko ma 100C a ma miec 20C wiec:
    S=K*(-80)
    Teraz K pozwala osiagnac cel szybciej lub wolniej a gdy jest ujemne uklad poprostu nie dziala (nie grzeje bo po co)
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    viayner napisał:
    Teraz K pozwala osiagnac cel szybciej lub wolniej a gdy jest ujemne uklad poprostu nie dziala (nie grzeje bo po co)

Myślałem że ten K kompletnie zmienia wartość w stopniach (np ma zwiększyć o 50 stopni a mnożąc K wychodzi nam coś kompletnie innego)
    Oraz pytanie jeśli można. Jak to wygląda na wykresach ? Taki wykres z parametrem K i bez K ?

Pozdrawiam :)

Dodano po 7 [godziny] 12 [minuty]:
    PS.
    Jakbym dał dla przykładu (wzmocnienie K=5) i powiedzmy że jest to regulator (człon całkujący)

To czy takie działanie

S=5*(-80)= -400
    czyli nasze S = -400 (ten wynik mówi nam dokładnie co ? Raczej nie o tym że zmniejszy się o 400 stopni, bo raczej celowaliśmy o to by się zmniejszył o -80 stopni)

Chyba że to trochę źle to interpretuję. Bo coś tam czytałem że to wzmocnienie to "Sygnał wyjściowy z regulatora jest wzmocnioną wartością odchyłki regulacji".
    Trochę mało mi to mówi ... :(
  • Poziom 38  
    Witam,
    moze wez przyklad, zelazka czyli grzalka z ukladem sterujacym.
    S to bedzie sygnal strujacy wartoscia prady plynacego przez te grzalke.
    Gdy S<0 to prad nie plynie bo uklad sie ma chlodzic.
    Gdy S>0 uklad dziala i zaleznie od K podaje wiekszy lub mniejszy prad na grzalke a wiec szybciej czy wolniej grzeje.
    Nie zdefinjowales dokladnie co ma byc w tym wzorze i co czym steruje, moze dlatego niejasnosci.
    Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    viayner napisał:
    Nie zdefinjowales dokladnie co ma byc w tym wzorze i co czym steruje, moze dlatego niejasnosci.
    Pozdrawiam

Pewnie tak, mieliśmy tylko wspomniane wzory ale jak z nich korzystać to nam za bardzo nie pokazali.
    Ale z ciekawości się pytam, bo w sumie warto wiedzieć.

viayner napisał:
    S to bedzie sygnal strujacy wartoscia prady plynacego przez te grzalke.
    Gdy S<0 to prad nie plynie bo uklad sie ma chlodzic.
    Gdy S>0 uklad dziala i zaleznie od K podaje wiekszy lub mniejszy prad na grzalke a wiec szybciej czy wolniej grzeje.

Powiedzmy że śrubka oraz bimetal będą sterować tym wszystkim (dokręcając śrubkę pozwalamy bimetalowi bardziej się wygiąć) (jeśli bimetal się za bardzo wygnie i nie będzie styku między śrubką a bimetalem to ten właśnie bimetal będzie się chłodził (grzałka z resztą też) i wróci do pozycji gdzie miał z styk z śrubką nastawczą)

Nie dokładnie wiem jaki człon może się znajdować w takim żelazku (albo to jest inercyjna 1 rzędu, albo całkująca ...)
    powiedzmy że jest to całkująca:

$$G(s)= \frac{1}{s*Ti}$$
    Taki wzór udało mi się znaleźć (nie wiem co to za wartość "s" tak dokładnie ale pewnie czas np .1,2,3,4, ... s)
    Ale nic nie znalazłem gdzie używali danych takich jak x0 i x. Tylko w proporcjonalnym albo jako sygnał "e" który dociera do regulatora

Nie wiem dokładnie jak z tych danych skorzystać i zrobić z tego wykres (by móc się dowiedzieć jak działa ten regulator).
    [/u]

Chociaż w takim członie proporcjonalnym mamy owe wzmocnienie, człon całkowania też coś ma jak czytałem ale nie widzę go w wzorze.