Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Fusion 1.6 Duratec 2005r - Gotowanie wody w silniku

05 Lis 2019 17:30 174 9
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich!

wiatrak chłodnicy nie załącza się i goraca woda wypływa przez zbiornik wyrównawczy...? oto co juz sprawdziłem w poszukiwaniu przyczyny:

1. wiatrak działa (bo podłączyłem go bezpośrednio do akumulatora + po załączeniu klimatyzacji również działa i w między czasie chłodzi wodę z silnika, woda nie gotuje się)
    2. termostat również działa, wszystkie przewody w równym stopniu gorące i jak już wspomniałem, po załączeniu klimatyzacji wiatrak wirując chłodzi wodę przepływającą przez chłodnicę, problem z gotowaniem znika
    3. czujnik temperatury wymieniony na nowy
    4. przekaźnik wiatraka R8 w kabinie samochodu sprawdziłem (zamieniłem go z przekaźnikiem silnika R11 bo są takie same ale problemu gotowania wody to nie rozwiązało)
    5. bezpieczniki sprawdzone

Proszę o jakieś pomysły...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    Krzysztofkann napisał:
    Witam Wszystkich!

wiatrak chłodnicy nie załącza się i goraca woda wypływa przez zbiornik wyrównawczy...? oto co juz sprawdziłem w poszukiwaniu przyczyny:

1. wiatrak działa (bo podłączyłem go bezpośrednio do akumulatora + po załączeniu klimatyzacji również działa i w między czasie chodzi wodę z silnika, woda nie gotuje się)
    2. termostat również działa, wszystkie przewody w równym stopniu gorące i jak już wspomniałem, po załączeniu klimatyzacji wiatrak wirując chłodzi wodę przepływającą przez chłodnicę, problem z gotowaniem znika
    3. czujnik temperatury wymieniony na nowy
    4. przekaźnik wiatraka R8 w kabinie samochodu sprawdziłem (zamieniłem go z przekaźnikiem silnika R11 bo są takie same ale problemu gotowania wody to nie rozwiązało)
    5. bezpiecznik sprawdzone

Proszę o jakieś pomysły...

A termostat ?Wode gotuje czy za duze cisnienie bo byc moze uszczelka pod glowica juz nie taka 100% dobra.Przebieg ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    schemat przekażników i bezpieczników z kabiny Ford Fusion 1.6 Duratec 2005r - Gotowanie wody w silniku

Dodano po 4 [minuty]:

przebieg 130 tys. km
    płyn chłodniczy czysty więc uszczelki pod głowicą nie podejrzewam

Dodano po 14 [minuty]:

prócz opisanego powyżej problemu z wodą, jest jeszcze problem ze swiecącą sie kontrolką akumulatora na desce, ładowanie alternatora sprawdziłem 14,4V i utrzymuje się na stałym poziomie po załączaniu różnych urządzeń w samochodzie, tak więc regulator napięcia też działa... pytanie czy ta kontrolka może mieć coś wspólnego z pierwszym problemem ?
  • Poziom 31  
    Krzysztofkann napisał:
    schemat przekażników i bezpieczników z kabiny Ford Fusion 1.6 Duratec 2005r - Gotowanie wody w silniku

Dodano po 4 [minuty]:

przebieg 130 tys. km
    płyn chłodniczy czysty więc uszczelki pod głowicą nie podejrzewam

Dodano po 14 [minuty]:

prócz opisanego powyżej problemu z wodą, jest jeszcze problem ze swiecącą sie kontrolką akumulatora na desce, ładowanie alternatora sprawdziłem 14,4V i utrzymuje się na stałym poziomie po załączaniu różnych urządzeń w samochodzie, tak więc regulator napięcia też działa... pytanie czy ta kontrolka może mieć coś wspólnego z pierwszym problemem ?

Nie raczej nie ale wedlug mnie te 14,4V jest za wysokie przy pelnym obciazeniu .Nie powinno spasc do 13,2V-13,4V ponizej .Nie pala sie zarowki zbyt szybko?Ale to inny problem. Jak termostat ?Otworz pelne nagrzewanie moze jest niedokladnie uklad odpowietrzony?
    Moze warto tutaj zajrzec poczytac?
    http://ford.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=144923
  • Poziom 11  
    Jeżeli czujnik temperatury sprawny, wentylator na krótko działa, przekznik podmieniles na inny przyjmijmy ze sprawny to gdzies jest przerwa w zasilaniu wentylatora. Tylko pytanie czy między czujnikiem a przekaznikiem czy miedzy przekaznikiem a wentylatorem.
    Nie doczytałem dokładnie, masz jeden wentylator od klimy i od chlodnicy razem?
    Skoro tak to jezeli po załączeniu klimy wentylator działa to nasuwa sie wniosek ze polaczenie przekaznik wentylator sprawne, więc chyba trzeba szukac miedzy czujnikiem temp a przekaznikiem tylko ciekawe czy sygnal idzie przez komputer czy bezpośrednio. Jezeli bezpośrednio to upraszcza sprawe jesli przez komputer to trzeba sie podpiąć moze wyrzuci błąd.
  • Poziom 9  
    wentylator jest tylko jeden (od klimy i od płynu chłodniczego)
  • Poziom 11  
    Sygnał z czujnika idzie przez komputer wiec spróbuj odpiac kostke czujnika temp. jesli zalaczy się wentylator a klima bedzie wyłączona to znaczy ze uklad elektryczny czujnika jest sprawny.
    Na jakiej podstawie wymieniales czujnik temp. sprawdziliscie błędy komputera czy mechanik tak sam z siebie wydumal.
  • Poziom 9  
    odpiąłem wtyczkę od czujnika temp. i wentylator od razu się załączył (klimatyzacja była wyłączona), następnie wpiąłem wtyczkę spowrotem, ponownie uruchomiłem silnik, zdjąłem pokrywę przekażnika i zwarłem styk odpowiedzialy za załączenie wentylatora, wentylator również od razu się załączył

do komputera jeszcze nie podpinałem samochodu a czujnik temp. wymieniłem na nowy by wykluczyć jedną z ewentualnych przyczyn problemu
  • Poziom 11  
    Ok czyli obwód czujnika sprawny to wiemy, dalej od przekaznika do wentylatora tez ok. Więc albo cos z komputerem ze zle wartosci z czujnika takie moje przypuszczenie bo podpinajac sie pod komputer da rade sprawdzic temperature z czujnika i przy jakie powinien się zalaczyc wentylator. Chyba najlepiej bedzie jak podjedziesz do kogos na diagnostyke kompa.
    Wentylator powinien sie wlaczyc przy około 105 stopniach.
    Ta kontrolka ladowania moze w sumie miec jakis zwiazek z awaria obwodu odnosnie tego wentylatora, mi w corsie d przy uskodzonym przewodzie abs nie dzialal wskaznik paliwa i predkosciomierz ale kilometry liczyl poprawnie wiec i tu moze cos przez ten wentylator sie na cudowalo.
  • Poziom 9  
    tak, w poniedziałek fusion będzie podpięty do komputera, ja sam już nic nie wymyślę... dam znać co wykazała diagnostyka. Pozdro