Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Autorski system do automatyki domów - Smartbian

szyman.marek 05 Nov 2019 17:34 600 2
Optex
  • #1
    szyman.marek
    Level 2  
    Witam, chciałbym się pochwalić moim dziełem. Jest to system który pozwala uruchomić zdalnie skrypty napisane w języku Python na urządzeniu Raspberry Pi.

    Istnieje wiele gotowych produktów, którymi można sterować inteligentnym domem, ale nie znalazłem takiego, który posiadałby aplikację spełniającą warunki, które oczywiście zaimplementowałem:
    - uruchamia skrypty Python na urządzeniu Raspberry Pi
    - aplikacja, którą można uruchomić w przeglądarce, zainstalować na smartfonie z Androidem lub iPhonie
    - steruje oświetleniem za pośrednictwem zdalnych modułów z Wi-fi np. ESP8266
    - w czasie rzeczywistym prezentuje stan czujników (m.in temperatura, ruch)
    - umożliwia podgląd obrazu z kamer za pośrednictwem protokołu RTSP
    - pozwala graficznie rozmieścić położenie modułów odpowiadające im faktycznym umiejscowieniu w domu

    Dodatkowo rozszerzyłem aplikację o sekcję WIKI, w której opisałem krok po kroku jak połączyć aplikację z Raspberry Pi. W Sekcji tej zawarłem również sposób podłączania modułów wraz z kodem źródłowym w języku Python oraz modułów Wi-fi ESP8266 w języku C. Opracowana komunikacja jest szyfrowana.

    Zamieściłem krótkie wideo demonstracyjne z użycia aplikacji:



    Oraz zdjęcie jak podpiąłem zdalny przekaźnik do lapmki:
    Autorski system do automatyki domów - Smartbian

    Chciałbym poznać Wasze opinie, dowiedzieć się o jakie funkcjonalności mógłbym rozszerzyć system, co wymaga ulepszeń i czy jest to dobry pomysł na startup.

    Osobom zainteresowanym udzielę dostępu do systemu, a w razie potrzeby będę odpowiadał na wszelkie pytania i służył pomocą. Mogę również zorganizować spotkanie online.
  • Optex
  • #2
    xury
    Automation specialist
    Wygląda dość fajnie. Piszesz, że nie znalazłeś tych funkcji w żadnym z dostępnych systemów, a są to podstawowe funkcje co posiada choćby Domoticz, OpenHAB, Supla, czy Home Assistant. No może poza podglądem z kamer.
    Nie piszesz nic o bazie danych. Czy informacje z czujników są zbierane i można je wyświetlić w postaci wykresów itp.
    Nie zrozum mnie źle, nie chcę Cię krytykować, bo zdaję sobie sprawę, że to wczesna wersja i dużo jeszcze pracy przed Tobą. Np. powiadomienia, harmonogramy, obsługa innych urządzeń itd. Ale fajnie, że powstaje kolejny polski system smart home. Ja osobiście chyba nigdy nie rozstanę się z Domoticzem. Poznałem go na tyle, dobrze, że potrafię sobie poradzić z każdym wyzwaniem. Uczyć sie od podstaw kolejnego już by mi się nie chciało.
  • #3
    szyman.marek
    Level 2  
    @xury Faktycznie za mało konkretów podałem. Cały mój system działa na chmurze Microsoft Azure. Dla 1 użytkownika w sumie nic mnie to nie kosztuje dlatego zablokowałem rejestrację. Mogę na priv podać login i hasło. (Link do aplikacji). Na telefonie instaluje się jako aplikacja bo napisałem ją w PWA.
    Pokrótce: aplikacja kliencka (ReactJS) komunikuje się z aplikacją serwerową (.NET Core) za pośrednictwem REST API, ta z kolei z wykorzystaniem bibliotek SDK od Microsoftu wykonuje akcje na skonfigurowanych usługach w chmurze.
    Wykorzystałem platformę Azure IoT. Dane telemetryczne z czujników są magazynowane na tej platformie. Platforma ta ma bardzo duży potencjał, ponieważ można te dane również przetwarzać z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji. Teraz dopisuje przewidywanie pogody z użyciem czujnika DHT22 (będę wiedział czy otwierać okna wychodząc rano do pracy :))
    Następnie zabieram się za implementację rozpoznawania osób wchodzących do domu z wykorzystaniem kamery i wyświetlanie powiadomienia:) I tu dzięki Azure jest to całkiem proste używając usługi Microsoft Custom Vision. Jedynie co muszę, to rozszerzyć mój serwer o komunikację z tym serwisem oraz dać możliwość użytkownikowi wrzucać zdjęcia, żeby nauczyć ten serwis klasyfikować osoby (Filmik na YouTubie).
    Wykresy będę generował w czasie rzeczywistym za pomocą usługi Microsoft Power BI (Przykladowy wykres)

    Dla mojego uproszczenia, czujniki komunikują się bezpośrednio z chmurą, ale rejestrowanie czujnika i parametry połączenia będą wyświetlane w aplikacji. Wystarczy te kilka linijek kodu dorzucić do oprogramowywanego czujnika. Całość krok po kroku będę opisywał w sekcji WIKI w aplikacji.

    Pracuję nad tym systemem w wolnej chwili, hobbistycznie. Interesuje się tematyką automatyki domów, a na co dzień jestem programistą więc zrobiłem to tak generycznie. A nóż kiedyś komuś się przyda ;)