Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier RE-105 - słaba czułość po przestrojeniu

05 Lis 2019 20:57 291 6
 • Poziom 14  
  Opis problemu: Po przestrojeniu według standardowych porad z elektrody i schematu przystąpiłem do przestrojenia radia, standardowo problemy zrobił sprzęt wyciągnięty po latach z piwnicy i po nieudanej naprawie. Jest to model na TDA 1220, której nie lubię, bo kolejny raz odbiornik na tym układzie sprawia problemy... Jest to kość używana w Aidzie i właśnie radiobudzikach/radiomagnetofonach.

  Do rzeczy: Pasmo pokryte pięknie 87,5-108 według miernika częstotliwości, ale czułość fatalna, przy podaniu sygnału z generatora łapie sygnał, ale o czystym odbiorze stacji nawet na silnej antenie nie może być mowy.

  Cewki na "przerwy" - sprawdzone.
  Filtr FCM - podmieniony, brak zmian.
  Trymery sprawne, cewki obwodów wejściowych/pcz/detektora reagują na regulację.

  Włożenie anteny nie powoduje "zwiększenia" szumu na odbiorze bez stacji, więc początkowo szukałem uszkodzenia w stopniu wejściowym/antenowym. Tranzystor BF414 podmieniony. Dioda pojemnościowa BB też.

  Nie mam w tej chwili drugiego odbiornika, aby podać sygnał p.cz, jednak mam wrażenie, że problem leży gdzieś w głowicy. Pytanie, co tam jeszcze może powodować spore problemy? Odbiornik jest dość prosty, a jednak prostota czasem potrafi stwarzać bardziej skomplikowane problemy, niż rozbudowany tuner.. :D . Może ktoś ma jakiś pomysł?
  Pionier RE-105 - słaba czułość po przestrojeniu

  Nie wiem co się dzieje z tym dodawaniem plików, kilka razy wklejałem i nie działa - link do schematu https://unitraklub.pl/files/00645_101231110838_Pionier_RE105sch.gif
 • TestoTesto
 • Poziom 39  
  Dotykaj anteną (kawałkiem przewodu) w obwód w.cz. kolejno od bazy T2 (mieszacz) w kierunku wejścia anteny. Jeśli masz różnicę na granicy kondensatora C7 to wzmacniacz w.cz. jest źle przestrojony. Jeśli masz różnicę na emiterze T1 (wejście wzmacniacza w.cz.) to masz źle przestrojony filtr wejściowy, o ile zrobiłeś korekcję w C1, C2 i dławikach na górne pasmo.
 • TestoTesto
 • Poziom 27  
  TDA1220 to bardzo sympatyczny i solidny układ p.cz., nie wiem czemu winisz go za niepowodzenia?
  Trymer reaguje na regulację, ale czy sprawdziłeś czy osiągasz rezonans dla zadanej częstotliwości na obwodzie, bo może się okazać, że osiągasz w układzie faktycznie punkt największego sygnału, ale może jeszcze brakować np kila pF do maksimum sygnału (za dużo lub za mało pojemności w obwodzie). To reagowanie obwodu przy kręceniu trymerem czym sprawdzasz? Na słuch? :) Czy jakiś miernik w bloku p.cz. masz, który pokazuje siłę sygnału?
  Punktem wyjścia w rozważaniu jest to aby dla lokalnej stacji (czyli np nadajnik 1kW kilka km od nas, nadajnik 50kW naście kilometrów od nas) na kołku pomiarowym K7 (wejście sygnału p.cz. na układ TDA1220) uzyskać sygnał nie gorszy niż 100mV 10,7MHz. Filtr ceramiczny masz polski FCM10,7? Czy japońską Muratę SFE10.7S?
 • Poziom 14  
  Sygnał mierzę woltomierzem podpiętym po prostu do głośnika :) Tutaj mam nadzieję widać schemat, ten który Ci wysłałem na PW faktycznie był uszkodzony.

  Filtr ceramiczny wymieniłem z polskiego na Muratę. Sygnał podaję z generatora, i nawet on słabo się przebija, do tego dźwięk sinusa przy najmocniejszym sygnale jest zniekształcony (tak jakby lekko przesterowany).
 • Poziom 27  
  Czyli generalnie nic nie mierzysz. Współczesne wzmacniacze ograniczniki w torach p.cz. FM są na tyle sztywne, że siła sygnału audio niewiele zależy od siły sygnału w.cz. Tak więc odbiór przyzwoitego sygnału audio jest możliwy w takim torze w szerokim zakresie napięć p.cz. podawanych do układu TDA1220, to nie działa tak, że sygnał spada nam o 10% i już słyszymy gołym uchem degradację dźwięku.
  Dźwięk może być zniekształcony, bo np. stoisz demodulatorem FM z boku częstotliwości środkowej, sam generator modulujesz zbyt dużą dewiacją, przesterowałeś generatorem prostą głowiczkę, itp. Co to za generator? Jakiś transmiter zmodulowany plikiem audio z sinusem 1kHz?
  Za mało szczegółów podajesz i wróżymy z fusów.
  Po wymianie filtra dostroiłeś demodulator do środka pasma przepustowego?
  Każdy praktycznie filtr ceramiczny ma swój własny środek, do którego trzeba dostroić obwody LC bloku p.cz.
  Czym obserwujesz ten sinus? Co to za oscyloskop? Z karty dźwiękowej czy jak?
  Jak nie masz nic co obsługuje pasmo w dziesiątkach MHz to skleć miernik poziomu sygnału na układzie UL1200 i zapnij go jako miernik za filtrem ceramicznym aby obserwować precyzyjnie co się dzieje z sygnałem p.cz.
  Jeżeli stroisz głowicę na sygnał audio w głośniku, to nie dziwi nic, że czułość jest nijaka.
  To, że innym razem się udało przypadkiem, nie oznacza, że każdy odbiornik zestroimy obserwacją sygnału audio.
 • Poziom 14  
  "Co to za generator? Jakiś transmiter zmodulowany plikiem audio z sinusem 1kHz? "

  Wobulator K937.

  Generalnie zawsze stroję głowicę w ten sposób w takich prostych radyjkach, w tym wypadku coś musi być uszkodzone (jak np. przerwany obwód którejś z cewek, któryś z kondensatorów przy P.CZ ), przynajmniej tak się domyślam. Ale cewki przemierzyłem, a kondensatory trzymają pojemność (chyba, że dostają przebicia np. po podaniu napięcia, w układzie). Takiego opornego egzemplarza jeszcze nie miałem, strojenie filtra p.cz, detektora nie daje efektów - odjazd jest co najwyżej w kierunku jeszcze słabszego sygnału. Zmniejszanie dewiacji i sygnału nie pomaga, sprzęt stroi się zawsze do tego "najmocniejszego" punktu odbioru, a efekty są mizerne.

  "Po wymianie filtra dostroiłeś demodulator do środka pasma przepustowego? " - tak, nic to nie zmieniło.

  Oscyloskop z którego korzystam to ST-509A - wiem, że nic szczególnego; zbieram na lepszy.

  Czy miałbyś może schemat przykładowy takiego miernika sygnału na UL1200? Coś takiego bym zbudował; mam UL1200 z wylutu.

  Co do strojenia na sygnał audio - wiele sprzętów tak zestroiłem bez problemu ;) po prostu w trakcie strojenia zmniejszając siłę sygnału z wobulatora. Tutaj ewidentnie coś jest skopane. Sprzęt do mnie trafił już rozgrzebany - nie wykluczam czyjejś ingerencji, albo ktoś się poddał i trafił do mnie. Toć to tylko radiobudzik, ale nie chciałbym, żeby mnie pokonał.

  Spróbuję się zebrać w wolnej chwili do naprawy i wykonam próby z sugestii kolegi Banana.
 • Poziom 27  
  Skoro oscyloskop z pasmem do 10MHz to w bloku p.cz. sygnał przecież jeszcze widać na nim. Chyba, że to egzemplarz co nie złapie już synchronizacji przy 10MHz? Chociaż na dobrą sprawę nawet nie jest potrzebna synchronizacja, aby było widać chociaż zmieniającą się amplitudę, pomijamy błąd pomiarowy, że oscyloskop pracuje już na częstotliwości granicznej, może już tłumić sygnał i np. z realnego 200mVp.p. pokaże, że jest np. 120mVp.p.
  Skleć sobie taki miernik sygnału p.cz. na UL1200
  https://obrazki.elektroda.pl/6206171000_1524150709.png
  Jest to typowy, ale wykastrowany układ pracy tej kostki jaki jest używany w wielu tunerach FM, wykastrowany z niepotrzebnych elementów, gdy używamy go jako miernik sygnału p.cz.
  Sygnał mierzony p.cz. podajesz na 1 nóżkę, do 13 nóżki podłączasz miernik wychyłowy.
  Układ mierzy w zakresie użytecznym ~100uV-100mV p.cz. (300mVp.p.) Powyżej napięcia 100mV już się zatyka i wskaźnik osiąga max. (zatyka się układ pomiarowy i sygnał na 13 nóżce już dalej nie rośnie mimo wzrastania amplitudy sygnału p.cz.)
  Zgodnie z wykresem, typowy przebieg napięcia stałego na 13 nóżce (V13) dla układu UL1200, CA3089 w zależności od napięcia p.cz. podawanego na nóżkę 1.

  Pionier RE-105 - słaba czułość po przestrojeniu

  Gdy chcesz mierzyć sygnały większe niż 100mV, wtedy na wejściu przed 1 nóżką wstawiasz tłumik aby widzieć zmiany napięcia na nóżce 13 także dla mocniejszych sygnałów niż te progowe 100mV.
  Bez tłumika nóżka 1 wytrzymuje napięcie p.cz. do max 1Vp.p. Powyżej można już ubić kostkę.
  Możesz mieć np. uszkodzoną szeregową pojemność, którą sygnał w.cz. trafia na mieszacz.
  Do takich pomiarów w.cz. jeżeli oscyloskop masz tylko do 10MHz, przydałoby się sklecić układ pomiarowy: FET na wejściu jako separator (by nie obciążać zbytnio toru mierzonego), za nim wzmacniacz, potem detektor na diodzie Schottky (np. BAT85) i za nim miernik wychyłowy. Podawać na wejście głowicy sygnał z generatora (w celach pomiarowych spokojnie można przesterować głowicę podając jej "mierzalny" sygnał przez takie samoróbki przyrządy.
  Czyli w celach testowych (by pomóc wyłapać winowajcę) podać na wejście antenowe głowicy nawet i 100mVp.p. aby po wzmacniaczu było widać, że coś nam wzmacnia, a potem obserwować ile do mieszacza z tego dochodzi. Na zbyt niskim sygnale (taki jak realnie dochodzi do głowicy w czasie słuchania typowe stacji) niewiele zobaczymy, bo za mała amplituda sygnału i trudno złapać miejsce gdzie nam gubi się (tłumi się) sygnał.
  Może masz w tym układzie wstawione jakieś szemrane malowanki tranzystory, które przy 100MHz nie mają żadnych właściwości wzmacniających, a tłumiące ;) I na pierwszy rzut oka wygląda wszystko pięknie, a w praktyce jest klapa.