Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Electrolux EWW1476WD pralko-suszarka nie suszy nie dosusza

05 Nov 2019 21:35 2187 5
 • Level 2  
  Witam, moja pralko-suszarka przestała suszyć, pranie wyjmuję normalnie niewysuszone i zimne, jak ustawię program np. na 2h to skraca go i w 30 minut kończy cykl. Kiedyś potrafiła cykl nawet przedłużać np. z ostatniej minuty o jakieś 10-15 minut ale suszenie zawsze kończyło się takim samym efektem,pranie było wysuszone prawie na pieprz, albo jak ustawiłem na suszenie na pieprz to tak je wysuszyła. zauważyłem zależność, jak postoi otwarta dwa dni i włączę pusty bebmen na suszenie to normalnie grzeje, w środku czuć że suszy wtedy szybko skraca program ale widać że suszy. kiedyś wrzuciłem kilka rzeczy wilgotnych jak się tak rozhulała (specjalnie je zmoczyłem) i podsuszyła je w całym cyklu suszenia - jednak nie tak jak powinna. Próbowałem ustalić co może być za to odpowiedzialne i - moim zdaniem wiele rzeczy przez pompę, kanał przepływowy, obieg suszarki, sitko elektrozaworu a może czujniki wilgotności - są aż 3. proszę o kogoś kto się zna albo po objawach ma pojęcie od czego zacząć, z góry dziękuję za pomoc. jakbym zaczął wymieniać wszystko to się trochę przestraszyłem - nie kalkuluje się ;) po odkręceniu tylnej klapy i góry widzę że dojście do elementów na dole jest strasznie utrudnione. dziękuję za każdą mądrą radę, pozdrawiam Romek
 • Level 25  
  Mam ten sam problem, identyczna pralko suszarka i jak widać czas wystąpienia usterki podobny czy to przypadek? U mnie grzałka dobra ok. 50Ω, napięcie dochodzi. Chwilę grzeje dosłownie kilkadziesiąt sekund może. Później przerwa i po kręceniu bębna znowu na chwilę uruchamia grzałkę i skraca cykl uznając, że jest sucho. Dziwna rzecz jaką odkryłem przy okazji to mikroszczelina o długości około 3 cm na obudowie turbiny o której mowa powyżej. Na deklu turbiny jest też kilka mniejszych pęknięć. Wada fabryczna czy zmęczenie materiału? Termik na powierzchni kanału zwarty, termik w szeregu z grzałką też zwarty, termistor na wylocie kanału 5,16kΩ. Jakieś dalsze sugestie postępowania?

 • Level 39  
  Kolek wrote:
  U mnie grzałka dobra ok. 50Ω

  A jesteś tego pewien? Bo śmiem twierdzić, że jest inaczej.
 • Level 25  
  Wydaje mi się, że 1kW to rozsądna moc, ale może mi się tylko wydaje. W takim razie jaką powinna mieć rezystancję?
  Edit:
  Na grzałce jest napisane 1000W więc zgadza się z tą rezystancją 50Ω.

  Edit2:
  Usterka usunięta dzięki koledze elektron90666. Miał te same objawy w innym modelu, wymienił wiązkę przewodów. U mnie ukręcił się przewód od czujnika ntc umiejscowionego na końcu kanału suszarki. Co nie było oczywiste bo izolacja nienaruszona. Na razie wymieniłem uszkodzony odcinek, mam nadzieję że reszta przewodów jakiś czas wytrzyma. Grzałka oczywiście dobra.
 • Level 2  
  Temat rozwiazany, prawdopodobnie odplyw wody zbyt mocno zlamany wąż powodował problemy z suszeniem