Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie sieci publiczny IP

05 Lis 2019 23:01 180 7
 • Poziom 12  
  Cześć,
  Mam parę pytań związanych z zabezpieczeniem sieci. Mam internet z publicznym adresem IP, a na nim po blokowane porty czy to wystarczające zabezpieczenie aby ktoś z zewnątrz mógł się dostać do komputera w sieci lan?
 • Poziom 38  
  Niestety, nie jest to wystarczające zabezpieczenie. Nawet najlepszy FireWall nie ochroni sieci, gdy w komputerze zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie.
 • Poziom 12  
  Tak, ale jeśli na komputerze nie będę mieć wirusów to rozumiem, że raczej technicznie nie jest możliwe z zewnątrz zalogować się na router?
 • Specjalista Sieci, Internet
  xxdrago napisał:
  rozumiem, że raczej technicznie nie jest możliwe z zewnątrz zalogować się na router?

  Jak najbardziej jest, wystarczy luka w oprogramowaniu routera, brak zmiany hasła z domyślnego, odpowiadanie routera na ping z portu WAN itd
  xxdrago napisał:
  Mam internet z publicznym adresem IP, a na nim po blokowane porty czy to wystarczające zabezpieczenie aby ktoś z zewnątrz mógł się dostać do komputera w sieci lan?

  Tu zawsze, najsłabszym ogniwem jest człowiek.
 • Specjalista Sieci, Internet
  xxdrago napisał:
  jeśli na komputerze nie będę mieć wirusów
  A skąd masz pewność? "Wirus" to teraz raczej historyczne pojęcie. Tych szkodliwych elementów jest teraz tak wiele, że wymykają się spod kontroli nawet najlepszych antywirusów. A trafić do ciebie mogą na wiele sposobów. Ze spamem, z jakimś linkiem na stronie, z obrazkiem, programem czy filmem ściągniętym z sieci itd. Potrafią w uśpieniu niewykryte siedzieć i czekać na aktywację. Jest np. malware, który zagnieżdża się w UEFI a nie na dysku. Największym błędem jest myślenie "przeskanowałem dysk, niczego tam nie ma, następne skanowanie za miesiąc". Za chwilę może być.
  xxdrago napisał:
  raczej technicznie nie jest możliwe z zewnątrz zalogować się na router
  Jest możliwe! Udostępnianie zarządzania z internetu, słabe hasło, luka w oprogramowaniu routera i mnóstwo innych możliwości. Poczytaj choćby to (to tylko popularnonaukowy artykuł, dla specjalistów można znaleźć więcej):
  https://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technolo...na-ochrone-routera-przed-atakiem-hakerow.html
 • Poziom 38  
  xxdrago napisał:
  Tak, ale jeśli na komputerze nie będę mieć wirusów to rozumiem, że raczej technicznie nie jest możliwe z zewnątrz zalogować się na router?


  Kolego, tego nigdy nie można być pewnym. Poza tym złośliwe oprogramowanie to nie tylko wirusy. Czasem luki umożliwiające przejęcie komputera są w jak najbardziej legalnym oprogramowaniu.
  A co się dzieje w grach, dodatkach do gier, programach do sprawdzenia dysku, czy wydajności komputera nie wie nikt.
  Możliwe, że słyszałeś o zarzutach dla niektórych producentów sprzętu sieciowego o śledzenie użytkowników.
  Fama, że NSA wie wszystko (raczej nie mam tu na myśli Naczelnego Sądu Administracyjnego) raczej nie wzięła się z niczego.
  Polecam obejrzeć film Snowden.
 • Specjalista Sieci, Internet
  Dodam to tego np nielegalną aktywację Windowsa przy pomocy jakiś tam programów, pirackie gry, spiratowane programy itd
  Nie ma dnia, byśmy nie słyszeli o jakiś zainfekowanych aplikacjach na telefon, aplikacjach chcących dostępu do całego telefonu a nic tego nie uzasadnia.
  A nie tak dawno info, co ma zaszyte program antywirusowy Kasperski...
  Kuriozum polega nawet na tym, że jeśli wybieramy gdzieś treści płatne, czyli w naszym domyśle legalne, to nijak to nie chroni nas przez atakiem ze strony zamieszczającego gdzieś taki plik, aplikację, zdjęcie, plik muzyczny, już nie mówiąc o złośliwych kodach na samej stornie internetowej www itd
  https://www.symantec.com/blogs/threat-intelligence/vpnfilter-iot-malware
  http://securityresponse.symantec.com/filtercheck/

  Bardzo często jest tak, że po około 3 do 5 lat producent danego routera go najzwyczajniej porzuca i dalej już nie wspiera łatania dziur, łatania ataków CSV, łatania ataków przez wifi.