Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria DELL K4CP5 / 7FF1K - jest sens próbować "ożywiać" ?

05 Lis 2019 23:13 318 4
  • Poziom 22  
    Witam!

Posiadam kilka sztuk baterii DELL typ 7FF1K i K4CP5 - wszystkie w słabym stanie. Jedna z nich wykazuje 95% zużycia, pozostałe nawet nie "pokazują się" po podłączeniu do laptopa.
    Rozebrałem 1 sztukę K4CP5 i moim oczom ukazały się 3 ogniwa szajsunga połączone szeregowo w stanie bardzo głębokiego rozładowania (ułamki woltów) i płytka na kontrolerze BQ30421.
    Moje pytanie do kolegów - speców od baterii: da radę to jakoś wskrzesić do życia? Jest sens walczyć? Czy podstawienie innych ogniw do w/w płytki spowoduje, że bateria wstanie czy też konieczny jest wcześniejszy reset kontrolera.
    Jestem zaznajomiony z zasadą, że odpinamy ogniwa od +++ do - , więc teoretycznie kontrolerów nie uwalę. No właśnie, teoretycznie. Jest czym się dobrać do tego BQ30421 jakby co?
    Jest sens ładować te głęboko rozładowane ogniwa? Czy od razu szukać innych działających?

Odpowiedź w zasadzie już znam: nie warto...

Rozebrałem 2 baterie: jedną nie pokazującą się, drugą: 95% zużycia.

Przy wymianie ogniw w pierwszej nadal zero reakcji - nie widać jej

Przy wymianie ogniw w drugiej dioda baterii zaczęła migać na pomarańczowo. Bateria wogóle przestała się ładować. Efekt nie ustąpił po podstawieniu starych ogniw. Pilnowałem zasady: wylut od +++ do -, wlutowanie w odwrotnej kolejności...
  • Poziom 8  
    Spróbuj naładować ogniwa ładowarką, ogniwa 18650? Jeśli tak to jak spadnie napięcie do 2.5 – 2.75 V ogniwo nie będzie juz dobrze funkcjonować.
  • Poziom 28  
    Tak, jest czym się dobrać do bq30421. Trzeba mieć program do ściągania haseł, drugi od texas instruments pod ten kontroler a także interfejs ev2300.
    Co do głęboko rozładowanych ogniw - jeśli były by one rozładowane załóżmy w taki sposób: 2,4/2,3/2,6V to można by spróbować je podładować. Jeśli podczas ładowania całego szeregu napięcia będą się podnosić symetrycznie to może coś by z tego było. Z rozładowanymi poniżej 2V i zbyt dużymi różnicami między napięciami to w ogóle daj sobie spokój. Nawet jakbyś je ożywił to trzeba by odczytać ilość cykli, jeśli byłoby ich zbyt dużo to nie warto.
    Tylko pełna regeneracja, nowe ogniwa, reset i ustawienie bq30421.
  • Poziom 22  
    ogniwa rozładowane do ułamków woltów.... Powiem tak: to jest ZŁOM. Szkoda zachodu.
  • Poziom 19  
    a_jablon napisał:
    Witam!
    Posiadam kilka sztuk baterii DELL typ 7FF1K i K4CP5 - wszystkie w słabym stanie. Jedna z nich wykazuje 95% zużycia, pozostałe nawet nie "pokazują się" po podłączeniu do laptopa.
    Rozebrałem 1 sztukę K4CP5 i moim oczom ukazały się 3 ogniwa szajsunga połączone szeregowo w stanie bardzo głębokiego rozładowania (ułamki woltów) i płytka na kontrolerze BQ30421.
    Moje pytanie do kolegów - speców od baterii: da radę to jakoś wskrzesić do życia? Jest sens walczyć? ..

Typ ogniwa też ważny, no nie wiem czy anoda to grafit czy krzem/węgiel. Co tam jest bo jak ICR18650-30A to już odzyskasz do 90%, większość Panasoników też, nawet do 95%, sanyo 3Ah również (ale uwaga na dendryty i grzanie) Sony - Cyna/stop kobaltu tzw nexeliony - też odzyskasz. Zasada odzyskiwania:
    Ładowanie 15mA/ogniwo do uzyskania 3,7 V. Moze trwać i 2 doby. Potem PWM 10-20kHz o wypełnieniu 50/50 przebieg prostokątny C/20 aż do osiągnięcia 4.0V 4,05V. Dalej nie ładujemy, rozpoczynamy rozładowanie prądem C/10 do 3,4V. Zabieg powtarzamy już tylko z PWM podnosząć prąd łądowania do C/10 i napięcię do 4.10 V. Monitorujemy temperaturę. Impulsy wygładzą nam dendryty i polepszą interkalację z anodą. Nie bedzie naprężeń, warstwa SEI również będzie lepsza, wreszcie zejdzie efekt platerowania litem, ale nie całkowicie. Wszystko ma sens dla wysokiej jakości ogniw gdy nie zaszedł proces dekompozycji elektrolitu i zarażenia anody miedzią. Jako ciekawostkę napiszę, że ogniwa nanotechnologiczne czyli A123, Lishen, nowe ATL-e w 6 nm podniosą się praktycznie bez widocznej straty co jest wynikiem zarówno zmodyfikowanej chemii, materiałów anody jak i nano cząsteczek powodujących lepszą interkalację. Ogniwa NCA też się podniosą ponieważ aluminium zapobiega naprężeniom, zatem ogniwa od tesli ciężko zabić.
    Literaturę naukową na temat ładowania za pomocą pulsów i przedłużania życia mam w j. angielskiem jeżeli kogoś interesuje to na priv.
    P.S nie odzyskasz starych samsungów i LG np LGABC11865, LGABD11865. Mimo modyfikacji krzemem mają problem z dekompozycją elektrolitu i b. wysoki RW. Odzysane osiągną pojemność 90-95% znaionowej przy C/100, ale przy C/5 już tylko 40%