Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki sterownik do ogrzewania podłogowego?

chojinka 06 Nov 2019 10:50 882 7
Relpol
    chojinka
    Level 29  
    Witam. Posiadam termostaty eberle fit 3U, siłowniki keller m30x1.5, piec to vaillant ECOTEC Pro vc dk 236/5-3 R4 plus vaillant VIH CB 75. Jaki dobrać sterownik do tego zestawu? Istnieje możliwość połączenia sterownika z piecem aby włączał się tylko jak jest potrzeba? Pozdrawiam
  • Relpol
    ls_77
    Level 36  
    Ale masz tylko termostaty w pokojach i siłowniki na rozdzielaczu? Bez żadnej listwy sterującej?
    Jak byś miał listwę sterującą, to ona powinna mieć złącze do załączania/wyłączania kotła jak nie ma zapotrzebowania na ciepło. Trzeba pamiętać że nie wszystkie takie listwy mają to złącze.
    Jeśli nie masz takiej listwy, to będziesz musiał albo ją dokupić albo zastosować "przekaźnikologię".
  • Relpol
    chojinka
    Level 29  
    Tak. Nie mam listwy sterujące/sterownika, dlatego pytam co kupić aby było dobrze i działało wraz z piecem.
    ls_77
    Level 36  
    To można było napisać jakie to listwy - to by było łatwiej napisać gdzie i co podpiąć.
    Rozumiem że masz tylko i wyłącznie podłogówkę?
    Musisz znaleźć na tej listwie (listwach?) to wyjście sterujące kotłem lub pompą i sprawdzić czy jest tam styk bezpotencjałowy czy przypadkiem podaje ~230V.
    Jeśli bezpotencjałowy to podpinasz pod złącze na płycie głównej oznaczone RT24 - powinien tam być mostek (zwora). Zwarcie tych styków uruchamia kocioł na CO, rozwarcie blokuje pracę. Trzeba zobaczyć czy na listwie załączenie/blokada kotła robi zwarcie, czy rozwarcie. Jak jest kilka listw to trzeba je podpiąć równolegle tak by którakolwiek z nich chcąc grzać zwierała styki.
    Jeśli na listwie jest napięcie ~230V to trzeba zastosować przekaźnik (przekaźniki) i dopiero jego styki połączyć z kotłem.
    chojinka
    Level 29  
    Com do bus -
    No do bus +
    Czy tak to można połączyć?
  • Helpful post
    ls_77
    Level 36  
    Tak jak pisałem wcześniej - w kotle podobasz pod RT24 - nie pod BurnerOff bo kocioł w ogóle nie będzie pracował. Nie pod żaden EBus. Tylko i wyłącznie RT24.

W Techu podpinasz COM i w pierwszej kolejności spróbuj NO. Jak listwa wyśle sygnał grzania to kocioł się uruchomi. Jak kocioł pracuje na CO mimo że listwa nie wysyła sygnału grzania, czyli kocioł zachowuje się odwrotnie, to musisz zamienić podpięcie w Techu z NO na NC. I tyle.