Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TRAK TAŚMOWY samoróbka _ jak uniknąć błędów

06 Lis 2019 11:54 234 1
  • Poziom 5  
    buduję trak taśmowy na własne potrzeby i proszę osoby posiadające doświadczenie i wiedzę w tym temacie o udzielanie wskazówek pozwalających na podjęcie właściwych decyzji konstrukcyjnych i uniknięcie błędów.
    Pierwotnie trak miał być „tradycyjny”, duży z silnikiem około 7 – 10 kW, kołami 50 – 60 cm średnicy, w oparciu o taśmę tnącą 4000x4x1,1 mm i 6 metrowy tor, jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsca jaką mogę tej maszynie zagwarantować, skłaniam się do zmniejszenia parametrów i wykonania urządzenia podobnego do nowych traków oferowanych w Polsce za 7- 14 tys zł. W tych urządzeniach silniki mają około 4 kW mocy, taśmy 3-3,6 m obwodu, a średnica kół wynosi około 400 mm.
    Rocznie będę przerabiał na deski i łaty 2-3 drzewa. Będą to stare drzewa owocowe, kasztan, topola, brzoza, a także buk i świerk.
    Czy Waszym zdaniem mały trak sprosta takim zadaniom?

Dodano po 2 [minuty]:

na początek proszę o opinię dotyczącą kół.
    Czy koła stalowe do napędu taśmy tnącej, "gołe na obwodzie" czyli bez paska klinowego, bądź gumy można wykorzystać w takiej konstrukcji?
  • Poziom 10  
    Zastanów się nad opłacalnością tego projektu jeśli nie wiążesz z tym jakichś biznesowych przyszłości. Porównaj cenę przetarcia drewna w okolicznych tartakach i koszta budowy,materiały,robocizna. Musisz się liczyć z tym że oprócz samego traku potrzebna ci będzie jeszcze ostrzałka i rozwierak do pił.

Co do silnika to nie wiem,dotąd nie spotkałem z mniejszymi silnikami niż 7kw, co najwyżej z różnymi obrotami. Koła, to czym większe tym chyba lepiej, legenda głosi że przy dużych kołach, możesz sobie pozwolić na grubsze piły.
    Przy budowie torów, bardzo ważne jest żeby wszystko było proste, inaczej zdziwisz się jak przetarta deska z jednego końca będzie miała wymiar 25mm a drugiego 28.