Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie akumulatora lead - Jaka ładowarką ładować akumulatory lead acid deep

PanAndrzej1 06 Nov 2019 15:53 855 10
    PanAndrzej1
    Level 5  
    Witam posiadam akumulatory lead Acid głębokiego rozładowania deep cycle . Na działce gdzie mam mała elektrownie z systemem fotowoltaicznym potrzebuje czasem podładować akumulatory.
    Mam agregat o mocy 3kw i dzięki jakiejś ładowarce chce akumulatory ładować . Mam 4 akumulatory 12v ale korzystam z wyjściowego 24v. Lecz moge każdy z osobna ładować .
    Jaka ładowarkę polecacie by było jak najbardziej ekonomicznie i poprostu by to działało ?
    Pozdrawiam i prosze o wyrozumiałość
  • Helpful post
    bestboy21
    Level 40  
    Na pewno nie prostownikiem "samochodowym" gdyż taki w bardzo szybkim tempie zniszczy akumulator AGM/Gel.
    Podaj dokładny model akumulatora (Zdjęcie wieczka?).
    Jaką kwotę chcesz przeznaczyć.

Skoro masz system fotowoltaiczny to z jakiego powodu chcesz zewnętrzne doładowywać? Wpadasz w zimę na działkę i wysysasz akumulatory a później boisz się że minie parę dni zanim się podładują?
    PanAndrzej1
    Level 5  
    Wiem ze takim zwykłym samochodowym rozwale akumulator.
    Budżet to max 300zl obecnie . Ładowanie akumulatora lead - Jaka ładowarką ładować akumulatory lead acid deep Ładowanie akumulatora lead - Jaka ładowarką ładować akumulatory lead acid deep

Dodano po 1 [minuty]:

Zimą mam urlop ;) i siedzę tu długo . A i zawsze trzeba mieć plan B !
  • Helpful post
    bestboy21
    Level 40  
    W tej cenie nie ma żadnego wyboru, pozostają tylko ładowarki GENIUS, wedle potrzeby (pojemności i napięcia).
    24V opcje są już poza zasięgiem 300zł niestety, więc pozostaje ładowanie pojedyncze.
    Ładowarka ma menu intuicyjne i nadaje się do kilku rzeczy.
    W żadnym razie nie należy jej utożsamiać z kiedyś modnymi zabawkami w biedronce/lidlu - to całkiem inna bajka, w stronę profesjonalności.

Do 300zł raczej pozostają tylko modele do 7A...

Na twoich zdjęciach nie widać pojemności a jak mniemam to coś w okolicy 110 Ah, więc 7A to taka lekka bieda ale zawsze to lepiej podładować kilka godzin prądem 7A jak zostawić je całkiem puste i liczyć na słońce.... które wyjdzie za tydzień.

Ze swojej wiedzy wiem że instalacja fotowoltaiczna nawet w całkiem ciemny dzień potrafi doładowywać akku prądem ~1A, więc jakaś straszna krzywda im nie grozi. No ale jak jesteś co tydzień i je katujesz czajnikami, kosiarkami, lampami... to musisz się czymś ratować.
    PanAndrzej1
    Level 5  
    Akumulatory mam 4 z 60ah . Tez sprawdzałem ładowarki marki genius jak i Ctek . No cuz może znajdę coś minimum 10ah wtedy to będzie miało sens . Dzięki
  • Helpful post
    bestboy21
    Level 40  
    PanAndrzej1 wrote:
    Akumulatory mam 4 z 60ah . Tez sprawdzałem ładowarki marki genius jak i Ctek . No cuz może znajdę coś minimum 10ah wtedy to będzie miało sens . Dzięki

4x60 to nie tragedia, na czas doładowywania równolegle po 2 akumulatory i dostają po 3,5 Ampera, to całkiem przyzwoity prąd.Przez kilkanaście godzin na pewno odzyskają jakieś 20-30% pojemności to to już dla nich żadne zagrożenie, gdyby tak miały zostać na ładowane do 30% pod kontrolą sterownika solarów.

Ewentualnie zastosować "mocniejszy" prostownik (15-20A) z dołączonym do niego układem natychmiastowego odłączenia napięcia (230V) po osiągnięciu ~13.8-14V.
    Wtedy w kilka godzin odzyskasz 40-60% pojemności a resztę niech powoli ładują solary. To by chyba było względnie najtańsze rozwiązanie, bo ładowarek do "żelów" z takim dużym amperażem nie ma zbyt wielkiego wyboru.
    PanAndrzej1
    Level 5  
    Hmm
    Zastanawiam się nad Modelem 24V CTEK MULTI XT14000
    bestboy21
    Level 40  
    PanAndrzej1 wrote:
    Hmm
    Zastanawiam się nad Modelem 24V CTEK MULTI XT14000

Pomimo obiegowej opinii CTEK to marny wybór, już na pewno nie w tej cenie.
    Nie ma dopracowanego algorytmu ładowania (ładuje do 70-80%) w dodatku jest awaryjny.

Szczerze wolał bym za kilka stów kupić prostownik 20A i dać jakiemuś domorosłemu amatorowi 200zł za dorobienie mu wyłącznika (13.8-14V) jak powierzać akumulatory temu wyrobowi.

Teoretycznie krzywdy akumulatorom nie zrobi... ale na boga, nie w tej cenie.

Skoro już celujesz tak wysoko to proponuję NOCO G15000EU. Było kilka filmów o tej firmie na YT na kanale MrAkumulator, jeśli masz zbędną godzinę czasu to możesz się zapoznać. O CTEKU też było... ale szkoda czasu ;)
    PanAndrzej1
    Level 5  
    Mam poprostu możliwość kupić go taniej. Pozatym ladowal bym przez 24v .
    bestboy21
    Level 40  
    PanAndrzej1 wrote:
    Mam poprostu możliwość kupić go taniej. Pozatym ladowal bym przez 24v .

To zależy ile taniej, bo jak 10% to dalej nie warte zachodu, cena profesjonalna a w praktyce zabawka.
    PanAndrzej1
    Level 5  
    No to już teraz mam dwie opcje kupić noco genius 7.2ah lub ctek wspominany wcześniej . Obie w podobnych cenach . Oglądałem filmy które poleciłeś . Aż mnie dziwi jak wiele testów ten Pan włożył i jak fajnie to wytłumaczył .