Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W

Mad Bekon 06 Nov 2019 17:08 1986 3
Tespol

 • Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W


  Nie specjalnie nawet wiem jak temat nazwać, ani czy komukolwiek się to przyda, ale dawno nic na elektrodzie nie pisałem, pomyślałem czemu nie.
  Rozwiązanie powstało, aby odciążyć mentalnie kolegów w pracy, aby nie musieli się mierzyć z karkołomnym zadaniem jakim jest włączenie projektora rano i wyłączenie go wieczorem. Niestety zainstalowany u nas model, nie wykazuje wprost posiadania funkcji okresowego załączania i wyłączania. Jako, że jest podpięty do komputera PC, pomyślałem, że wykonam przystawkę podpinaną pod USB, która problem rozwiąże.

  Schematu przystawki nie posiadam, bo konstrukcja raczej nie była dużym projektem. Jest to po prostu walające się w szufladzie Ardiuno nano, z diodą IR wpiętą pod wyjście D9 poprzez mały tranzystor mosfet do masy. Zasilanie z 5V, rezystancja ok 35om na anodzie diody.

  Największym problemem w całym tym przedsięwzięciu było przechwycenie i zdekodowanie oryginalnej ramki z pilota. Poszedłem po najmniejszej linii oporu i wpiąłem oscyloskop na diodę LED oryginalnego pilota.

  Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W
  Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W

  I tak oto dowiadujemy się, że częstotliwość nośna to jakieś 37,7kHz. Pojedyńczy bit składa się z sekwencji 1-0 lub 0-0. Szerokość jednego bitu ok 1.13ms.
  Tu jedyną zagwozdkę miałem, skąd się brała jakaś składowa zmienna w całym tym przebiegu, skoro pilot był zasilany z baterii, ale ostatecznie jej występowanie nie miało żadnego znaczenia dla zdekodowania ramki.
  Użyłem Timera w trybie CTC w celu generowania częstotliwości nośnej, po czym włączałem lub wyłączałem timer w zależności od tego czy było to 1 czy 0.
  Program dla Arduino napisany w dosłownie chwilę, wysyła odpowiednią sekwencję po otrzymaniu znaku '1' lub '2' na port szeregowy.
  Code: c
  Log in, to see the code

  Do tego prosta aplikacja w C#, której kodu nie wstawię, bo pewnie spotkałaby się z ogromną ilością krytyki, jako, że nigdy wcześniej w C# nic nie pisałem.

  Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W

  Na koniec jeszcze obudowa na drukarce 3D i życie lampy w projektorze powinno trochę się wydłużyć.
  Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W

  Pozdrawiam,
  Krzysztof

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Mad Bekon
  Level 23  
  Offline 
  Mad Bekon wrote 794 posts with rating 34, helped 31 times. Live in city Katowice. Been with us since 2003 year.
 • Tespol
 • #2
  speedy9
  Helpful for users
  A nie wystarczyło podłączyć projektor do sieci LAN/WiFi i skorzystać z oprogramowania Epsona by skonfigurować automatyczne włączanie? Można nawet ustawić inne plany dla różnych dni w roku. Zdaje się też, że można skorzystać ze złącza RS232 w projektorze. Projektorem można też sterować przez sieć za pomocą SNMP. Można też włączać projektor automatycznie gdy pojawi się sygnał na wybranym wejściu obrazu. Sporo informacji i opcji jest w dokumentacji.
  Sam układ to dla mnie wyważanie otwartych drzwi chociaż należy docenić pracę włożoną w analizę komunikacji, chociaż zastanawiałem się czy to nie jest zwykły pilot w standardzie RC5. Jednak przy nośnej 37,7kHz (38) to raczej wskazuje na standard Sharpa lub NECa.
 • Tespol
 • #3
  Mad Bekon
  Level 23  
  Pewnie można było tak zrobić, jednak....
  Łatwiej mi spędzić wieczór z piwem w ręce i spożytkować kurzący się oscyloskop a przy okazji ruszyć szare komórki, niż użerać się z naszym korporacyjnym działem IT.
  Druga sprawa, że projektor wisi już jakieś 5-6m nad ziemią, więc doczepianie do niego czegokolwiek jest raczej uciążliwe.
  Pewnie najprostszą opcją byłoby jakieś programowe wyłączanie wyjścia na projektor, no ale jest jak jest.
  To raczej taka ciekawostka, którą łatwo można zaaplikować do jakiegokolwiek urządzenia, nawet takiego który takich funkcji nie wspiera.
 • #4
  kitor
  Level 34  
  speedy9 wrote:
  Zdaje się też, że można skorzystać ze złącza RS232 w projektorze.


  "PWR ON" i "PWR OFF" po RS232.

  To ja dorzucę moje rozwiązanie z domu. Poniżej sterowanie po HTTP projektorem Epsona i głośnikami wpiętymi w dwa Sonoffy działające na sofcie Tasmota. Czyli głośniki i projektor są odłączone od zasilania gdy nie działają + projektor jest poprawnie włączany i wyłączany gdy jest zasilony.
  Timeouty krótkie bo akurat mój (EB-96W) chłodzi lampę krótko, a jak potrzebuje to dochładza ją przed ponownym włączeniem.

  Projektor pod Sonoffa podpięty po UART (kabelkiem RS232 od starego siemensa - zapewne jakiś max3232 w środku), komendami z konsoli Tasmoty wyłącza się printowanie przez nią rzeczy na uarta i ustawia jego parametry aby spasować z projektorem.

  Skrypt mam podpięty pod LIRC przez irexec na przytrzymanie jednego z przycisków pilota ;)

  Code: bash
  Log in, to see the code