Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W

Mad Bekon 06 Lis 2019 17:08 1218 2

• Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W

Nie specjalnie nawet wiem jak temat nazwać, ani czy komukolwiek się to przyda, ale dawno nic na elektrodzie nie pisałem, pomyślałem czemu nie.
    Rozwiązanie powstało, aby odciążyć mentalnie kolegów w pracy, aby nie musieli się mierzyć z karkołomnym zadaniem jakim jest włączenie projektora rano i wyłączenie go wieczorem. Niestety zainstalowany u nas model, nie wykazuje wprost posiadania funkcji okresowego załączania i wyłączania. Jako, że jest podpięty do komputera PC, pomyślałem, że wykonam przystawkę podpinaną pod USB, która problem rozwiąże.

Schematu przystawki nie posiadam, bo konstrukcja raczej nie była dużym projektem. Jest to po prostu walające się w szufladzie Ardiuno nano, z diodą IR wpiętą pod wyjście D9 poprzez mały tranzystor mosfet do masy. Zasilanie z 5V, rezystancja ok 35om na anodzie diody.

Największym problemem w całym tym przedsięwzięciu było przechwycenie i zdekodowanie oryginalnej ramki z pilota. Poszedłem po najmniejszej linii oporu i wpiąłem oscyloskop na diodę LED oryginalnego pilota.

Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W
    Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W Okresowe załączanie / wyłączanie projektora EPSON EB-535W

I tak oto dowiadujemy się, że częstotliwość nośna to jakieś 37,7kHz. Pojedyńczy bit składa się z sekwencji 1-0 lub 0-0. Szerokość jednego bitu ok 1.13ms.
    Tu jedyną zagwozdkę miałem, skąd się brała jakaś składowa zmienna w całym tym przebiegu, skoro pilot był zasilany z baterii, ale ostatecznie jej występowanie nie miało żadnego znaczenia dla zdekodowania ramki.
    Użyłem Timera w trybie CTC w celu generowania częstotliwości nośnej, po czym włączałem lub wyłączałem timer w zależności od tego czy było to 1 czy 0.
    Program dla Arduino napisany w dosłownie chwilę, wysyła odpowiednią sekwencję po otrzymaniu znaku '1' lub '2' na port szeregowy.
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Do tego prosta aplikacja w C#, której kodu nie wstawię, bo pewnie spotkałaby się z ogromną ilością krytyki, jako, że nigdy wcześniej w C# nic nie pisałem.

Na koniec jeszcze obudowa na drukarce 3D i życie lampy w projektorze powinno trochę się wydłużyć.

Pozdrawiam,
    Krzysztof

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Mad Bekon napisał 799 postów o ocenie 30, pomógł 31 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2003 roku.
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników
    A nie wystarczyło podłączyć projektor do sieci LAN/WiFi i skorzystać z oprogramowania Epsona by skonfigurować automatyczne włączanie? Można nawet ustawić inne plany dla różnych dni w roku. Zdaje się też, że można skorzystać ze złącza RS232 w projektorze. Projektorem można też sterować przez sieć za pomocą SNMP. Można też włączać projektor automatycznie gdy pojawi się sygnał na wybranym wejściu obrazu. Sporo informacji i opcji jest w dokumentacji.
    Sam układ to dla mnie wyważanie otwartych drzwi chociaż należy docenić pracę włożoną w analizę komunikacji, chociaż zastanawiałem się czy to nie jest zwykły pilot w standardzie RC5. Jednak przy nośnej 37,7kHz (38) to raczej wskazuje na standard Sharpa lub NECa.
    Mad Bekon
    Poziom 23  
    Pewnie można było tak zrobić, jednak....
    Łatwiej mi spędzić wieczór z piwem w ręce i spożytkować kurzący się oscyloskop a przy okazji ruszyć szare komórki, niż użerać się z naszym korporacyjnym działem IT.
    Druga sprawa, że projektor wisi już jakieś 5-6m nad ziemią, więc doczepianie do niego czegokolwiek jest raczej uciążliwe.
    Pewnie najprostszą opcją byłoby jakieś programowe wyłączanie wyjścia na projektor, no ale jest jak jest.
    To raczej taka ciekawostka, którą łatwo można zaaplikować do jakiegokolwiek urządzenia, nawet takiego który takich funkcji nie wspiera.